تحلیل بنیادی

پرسش و پاسخ های آزاد سازی سهام عدالت

سهام عدالت چیست

آزاد سازی سهام عدالت امروزه به یکی از بحث های داغ بازار سرمایه تبدیل شده است به گونه ای که افراد بسیار زیادی به بهانه سهام عدالت وارد بازار سرمایه شده اند. اما سهام عدالت چیست و چگونه امکان معامله و خرید و فروش ان وجود دارد؟ ارزش هر برگ سهام عدالت چند تومان است و میتواند تا چند تومان افزایش یابد؟  آیا کسی که فوت کرده است سهام عدالت به او تعلق میگیرد یا خیر؟ ایا امکان فروش سهام عدالت وجود دارد یا خیر. در مقاله ای که با نام ” خرید و فروش سهام عدالت در بورس ” منتشر شده است به برخی از این سوالات پاسخ داده ایم. در این مقاله نیز قصد داریم در خصوص برخی از پرسش های رایج سهام عدالت صحبت کنیم. پس تا انتهای مقاله با من همراه باشید.

 

راه های ارتباطی در خصوص سهام عدالت چگونه است؟

سامانه سازمان خصوصی سازی به ادرس www.samanese.ir فرایند مربوط به پیگیری سهام عدالت و نحوه انتخاب ان را فراهم کرده است. اگر شما در ورود و استفاده از سامانه با مشکلی مواجه شدید می توانید از طریق مرکز تماس سهام عدالت به شماره 88337-021 مسئله خود را مطرح کنید.اگر سوال شما نیاز به ضمیمه کردن فایل یا اطلاعاتی داردمیتوانید سوال خود را به نشانی پست الکترونیک  info@samanese.ir ارسال فرمایید. دفتر فناوری اطلاعات سازمان خصوصی سازی وزارت امور اقتصادی و دارایی،تنها پاسخگوی سوالات فنی و دسترسی شما به پرتفو سهام عدالت را فراهم می کند.

 

چه تعداد سهام عدالت به هر شخص تعلق می گیرد

سهام عدالت به آن تعداد افرادی تعلق گرفته است که قبل از اسفند 1394 اطلاعات خود را در سامانه سهام عدالت پر کرده اند و افرادی که ثبت نام نکرده اند فعلا سهمی ندارند و سامانه ای برای ثبت نام مجدد این افراد وجود ندارد تا اینکه مجددا ساز و کار دیگری برای ثبت نام این افراد تعریف شود. در حال حاضر دو دهک کمیته امداد و سازمان بهزیستی برگه سهام یک میلیونی دارند و غیر از آن، ۲۵ میلیون نفر برگه‌های سهام عدالت ۵۳۲ هزار تومانی و ۱۰ میلیون نفر برگه‌های سهام ۴۷۸ هزار تومانی دراختیار دارند. اگر وارد سامانه سهام عدالت شوید ارزش سهام شما درج شده است که برای برخی حدود ۵۳۲۰۰۰ تومان و برای برخی نیز ۱۰۰۰۰۰۰ تومان درج شده است. ارزش واقعی سهام عدالت برای سهام عدالت ۵۰۰۰۰۰ تومانی بین ۵ تا ۷ میلیون و برای سهام عدالت یک میلیون تومانی بین ۱۰ تا ۱۴ میلیون می باشد. یعنی ارزش سهام عدالت چیزی حدود ۱۰ الی ۱۲ برابر شده است.

آزاد سازی سهام عدالت

 

آزاد سازی سهام عدالت برای افراد متوفی به چه صورت است.

سازمان خصوصی سازی در خصوص آزاد سازی سهام عدالت از قبل عنوان کرده بود که وارثان فرد متوفی با مراجعه به دفاتر پیشخوان دولت قادرند به میزان سهم الارث سهام عدالت را به نام خود کنند ولی 13 اردیبهشت ماه اعلام شد که این فرایند متوقف شده است که علت آن کاهش فشار کاری وارده بر شرکت سپرده گذاری بوده است. البته این فرایند به صورت موقت می باشد و به نظر می رسد بعد از آزاد سازی سهام عدالت امکان انتقال سهام عدالت به وراث فراهم شود.

 

سرمایه گذاری مستقیم و غیر مستقیم در سهام عدالت چیست

طبق اطلاعات منتشر شده آزاد سازی سهام عدالت به دو روش سرمایه گذاری مستقیم و سرمایه گذاری غیر مستقیم می باشد که برای دریافت اطلاعات کامل در خصوص آن بهتر است لینک خرید و فروش سهام عدالت را مطالعه کنید. اما اینکه در آزاد سازی سهام عدالت کدام روش را انتخاب کنیم کاملا به فرد بستگی دارد. در روش سرمایه گذارذی مستقیم فرد پس از ثبت نام در سامانه سجام و دریافت کد بورسی قادر به معامله و خرید و فروش سهام عدالت می باشد و سهامی که دارد در سامانه جامع اطلاعات مشتریان نمایش داده می شود. پس اگر سرمایه گذاری در بورس را میدانید و معامله میکنید بهتر است که مدیریت آن را در اختیار بگیرید. اما در روش دوم که سرمایه گذاری غیر مستقیم می باشد. مالکیت و مدیریت سهام‌ عدالت از طریق شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی خواهد بود و سهام دار حق انتقال به غیر و دخل و تصرف در آن را نخواهد داشت و در موعدهای زمانی مقرر از مزایای سرمایه گذاری در این صندوق بهره مند خواهد شد و این سهام در قالب صندوق های سرمایه گذار قابل معامله (۷۰ درصد) و صندوق های سرمایه گذاری پروژه استانی (۳۰ درصد) می باشد. البته پس از اتمام مهلت انتخاب روش سهامداری، از روز شنبه هفدهم خرداد، افزایش سرمایه شرکت های سرمایه گذاری استانی پس از طی تشریفات ثبت و متعاقباً فرایند پذیرش آن شرکت ها در یکی از بورس ها آغاز می شود.

آزاد سازی سهام عدالت

 

فروش سهام عدالت در روش غیر مستقیم چگونه است؟

طبق اطلاعاتی که تا به اینجای کار منتشر شده است قرار است که صندوق های سرمایه گذاری استانی در مرحله بعدی مانند شرکت های سرمایه گذاری به بورس وارد شوند و امکان معامله آنها به صورت سهام و یا یونیت سرمایه گذاری ایجاد شود. هنوز اطلاعات در این زمینه کامل نیست و به نظر در کوتاه مدت شاهد این اتفاق نخواهیم بود. سرمایه گذارانی که دارای کد بورسی می باشند می توانند از تاریخ 10 خرداد با مراجعه به بانک هایی که شماره شبای خود را معرفی کرده اند میتوانند با پر کردن فرم های مربوط به فروش سهام عدالت در مرحله اول اقدام به فروش 30 درصد سهام خود کنند و این موضوع بر عهده کارگزار می باشد به گونه ای که مالک سهام عدالت حق هیچ گونه اعتراضی در خصوص نوع سهام فروخته شده و قیمت آن ندارد.

 

آیا امکان فروش یکباره سهام عدالت وجود دارد؟

در بخش قبل گفتیم که هر فردی بعد از ثبت نام در سامانه سازمان خصوصی سازی و انتخاب روش سرمایه گذاری مستقیم و پس از ان ثبت نام در سامانه جامع اطلاعات مشتریان یا همان سجام قادر به معامله سهام خود پس از ازاد شدن می باشد. اما سوال اینجاست که آزاد سازی سهام عدالت در بورس به یکباره صورت می گیرد یا خیر. به نظر می رسد که این فرایند در چند مرحله باشد تا افراد به یکباره اقدام به فروش دارایی خود نکنند و همین موضوع موجب کاهش قیمت سهام و یا صف فروش شدن دارایی نشود و به همین دلیل امکان آزاد سازی سهام عدالت و فروش آن در چند مرحله اتفاق می افتد.

 

چرا تا کنون تعدادی از شاغلین و بازنشستگان نيروهاي مسلح كشور سودی دریافت نکرده اند؟

معیار سود پرداختی به مشمولان سهام عدالت زمان ثبت نام آنها می باشد لذا چنانچه افراد سودی دریافت نکرده اند به علت تاخیر در مراجعه به تعاونی عدالت به منظور ثبت نام می باشد.علاوه بر آن سود سهام شاغلين و بازنشستگان توسط دبيرخانه مركزي به ستادكل نيروهاي مسلح واگذار شده که در فیش حقوقی آنها اعمال می شود.طبیعتا اطلاعات از سود واریزی در اختیار دبیرخانه قرار نداردو شاغلین برای پیگیری باید به یگان خدمتی و بازنشتگان به کانون بازنسشتگان نیروهای مسلح مراجعه کنند.

 

خرید و فروش وکالتی سهام عدالت به چه صورت است

خزرید و فروش وکالتی سهام عدالت در حال حاضر مورد قبول نمی باشد و برگه های کاغذی سهام عدالت نیز دارای اعتبار نمی باشد و تمامی معاملات مربوط به سهام عدالت از طریق بازار سرمایه صورت می گیرد. پس عموم افراد جامعه مد نظر داشته باشند که گول سودجویان را نخورند و اقدام به خرید برگه های کاغذی سهام عدالت نکنند چرا که این برگه های کاغذی دارای اعتبار نمی باشد.

 

چرا برخی از افراد علی رغم داشتن سهام عدالت سودی به حساب آنها واریز نشده است؟

از سال 1395 تا سال 1398 سازمان خصوصی سازی سود تمام صاحبان سهامی که شماره شبا بانکی خود را در سمانه ثبت کرده اند به حساب آنها واریز کرده است، که حدودا ۵۰۰هزار تومان سود برای دارندگان سهام عدالت یک میلیون تومانی منظور شده است. با این وجود حدود 5 میلیون نفر هنوز شماره شبای خود را وارد نکرده‌اند که پول آنها به امانت نزد سازمان خصوصی‌سازی نگهداری می شود.البته این افراد با اعلام شماره شبا خود، ظرف یک ماه سود به حساب آنها واریز می گردد.

 

افرادی که اخیرا ازدواج کرده اند چگونه سهام خود را از خانواده جدا نمایند؟

طرح سهام عدالت اصلا ارتباطی به یارانه نقدی که ماهانه از طرف دولت به مردم داده می شود ندارد. از انجایی که سهام عدالت بر اساس کد ملی هرشخص صادر  می شود و وابسته به خانوار نیست، نیاز به اقدامی جهت جداسازی وجود ندارد و صرفا افراد باید در سامانه سازمان خصوصی سازی اطلاعات مربوط به سهام عدالت خود را چک کنند.

 

چگونه می‌توان از واریز یا عدم واریز سود به حساب افراد مطلع شد؟

در صورتی که در سامانه مبلغی به عنوان واریزی درج شده ولی فرد مبلغی دریافت نکرده است.فرد باید به شعب بانک مراجعه کند و پرینت پرداخت حساب از تاریخ قید شده به عنوان «ارسال به بانک» تا حداقل ۳ ماه بعد را دریافت و بررسی کند. در صورت اطمینان از عدم واریز وجه، پرینت حساب خود را جهت بررسی و کنترل بیشتر به شماره ۰۲۱۸۸۰۸۵۶۶۷ فکس نماید.

 

وضعیت سودآوری سهام عدالت در سال 99 به چه صورت است؟

به طور کلی سرمایه گذاری در بازار سرمایه هم دارای سود نقدی است و هم دارای سود سرمایه ای. سود نقدی به سودی گفته می شود که سالانه بین سرمایه گذاران با حضور در مجمع تعیین می شود و سود سرمایه گذاری نیز سود ناشی از افزایش قیمت سهام می باشد. میزان دقیق سود سالیانه سهام عدالت مشخص نیست و با توجه به تصویب مجامع عمومی سالیانه شرکت ها تعیین  می شود. با توجه به حضور بخش عظیمی از سهام شرکتهای بورسی در سبد سهام عدالت، طبیعتا سود عایدی به صورت سالیانه بیشتر از سنوات قبل بوده است اما در این خصوص دقیقا نمیتوان اظهار نظر کرد.

تعداد دارندگان سهام عدالت به چه میزان است؟

پس از ۱۳ سال از شروع واگذاری سهام عدالت به ۶ دهک جامعه، حالا بیش از ۶ میلیون نفر دارای برگ یک میلیون تومانی سهام عدالت هستند.
🔹از سوی دیگر سهام ۵۳۲ هزار تومانی مربوط به ۲۲.۵ میلیون نفر، سهام ۴۹۲ هزار تومانی متعلق به حدود ۱۰ میلیون نفر و همچنین ۴۹۲ هزار تومانی مربوط حدود ۱۰ میلیون نفر میباشند

 

جهت ثبت نام در سامانه سازمان خصوصی سازی ویدئوی زیر را مشاهده کنید.

 

برای خرید و فروش سهام عدالت در بورس نیاز به کد بورسی دارید که می توانید از طریق لینک زیر اقدام کنید.

 

برای آشنایی بیشتر با بازار سرمایه لطفا ویدئویی که در لینک زیر قرار داده شده است را مشاهده کنید.

کلاس آموزش بورس برای ورود به بازار سرمایه

خرید کتاب های بورسی مورد تایید

نوشته های مرتبط

140 نظر در “پرسش و پاسخ های آزاد سازی سهام عدالت

 1. محمد گفت:

  من از اول در سهام عدالت ثبت نام کردم و کارت سهام یک میلیونی برام صادر شد و درب منزل اومد اما شماره شبا که چند سال پیش گرفته میشد رو نتونستم وارد کنم چون میگفت اسمم در سامانه نیست میخواستم ببینم تکلیفم چیه؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   باید با شماره اعلام شده تماس بگیرید

   1. Mahdieh گفت:

    سلام ما ۴ تا سهام ۱ میلیونی داریم اما الان ارزشش رو در سامانه زده ۵۳۲ تومن علتش چیه و چیکار باید بکنیم؟

    1. mehdi afzalian گفت:

     سلام

     انچه که در سامانه زده شده ملاک هست

 2. محمد گفت:

  تکلیف اونایی که سهام عدالت ندارن چیه+؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   هنوز اطلاعیه ای منتشر نشده است

   1. Saeid گفت:

    سلام
    روش مستقیم انتخاب کردم
    ک پیگیری اومد بعد خواستم ذخیر کنم سایت ارور داد و اون کد دیگه نیومد. حالا چیکار کنم

    1. mehdi afzalian گفت:

     سلام

     مشکلی نیست

     با استفاده از اطلاعات مجددا وارد بشید

     1. بابک گفت:

      سلام ایا کسی که ازاد سازی سهام عدالت رو انتخاب کرده همون روش مستقیم منظورمه. آیا سود سهام عدالت باز بهش تعلق میگیره یا نه؟!؟!

     2. mehdi afzalian گفت:

      سلام

      اگر روش مستقیم را انتخاب کرده باشید نیاز به دریافت کد بورسی دارید. باید کد بورسی بگیرید. در یک زمان معین سهم به کد شما منتقل می شود. اگر سهام را نفروشید سود نقدی سالانه هم به شما تعلق می گیرد.

 3. حامد گفت:

  سلام خیلی ممنون بابت توضیح جامعتون
  فقط یه سوال در این باره داشتم که جوابشو جایی پیدا نکردم
  آیا اگر روش غیر مستقیم رو انتخاب کنیم دیگر هیچ گاه قادر به فروش سهام عدالت نخواهیم بود ؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   ساز و کار فروش غیرمستقیم هنوز مشخص نشده است

 4. محمد گفت:

  سلام
  چه جوری میتونم روش ازاد سازی سهام عدالتم رو ویرایش کنم

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   فعلا امکان ویرایش نیست

   1. مجید گفت:

    سلام، ارزش سهام عدالت من برابر است با 3,512,880 ریال، نه ۵۰۰تومان است نه یک تومان، چقد میشه؟

    1. mehdi afzalian گفت:

     سلام

     به همین نسبت تقسیم کنید و ارزش رو بدست آورید.

     البته ارزش روز سهام عدالت بستگی به قیمت سهام شرکت ها دارد

 5. فاطمه گفت:

  سلام من 50تا سهام دارم ولی تا حالا هیچ مبلغی ریخته نشده تاریخ 1390تا الان دوروز پیش شبا را وارد کردم و پاسخ منو اینترنت داده یکماه دیگه در سایت بیا و جواب بگیر و چرا من مدرک دارم ولی این 80هزار اونها را برای من نریختن؟؟؟ ممنونم

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   این تعداد سهم در سامانه سازمان خصوصی سازی ثبت شده است؟

 6. نیما گفت:

  کد پیگیری ازاد سازی سهام عدالت رو فراموش کردم چه جوری باید دوباره بگیرمش

  1. mehdi afzalian گفت:

   مجددا وارد سامانه شوید

 7. زهرا گفت:

  سلام بابام سال ۹۴ ثبت نام کرد اما مدارکشو گم کرد،حالا از کجا و چه سایتی میشه فهمید اسمش هست یا نه در کل روش پیگیریش چطوره؟
  ممنون میشم جواب بدید.

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   از طرق سامانه سازمان خصوصی سازی.

   در مقاله دیگری به صورت کامل توضیح داده شده است.

 8. رسول گفت:

  سلام خسته نباشی میخواستم بدونم چطور بایدکدبورسی گرفت داخل سایت سجام میرم همه چیزرا واردمیکنم درسته اماکدبورسی رانمیده

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   از طریق لینک زیر وارد شوید و مکد بورسی بگیرید.

   https://ex.agah.com/ref/AA0485/login

 9. ستار گفت:

  سلام. اگه سهام را آزاد کنم مبشه که همان سهامی که بهه تعلق میگیرد را داشتم باشم تا یه چند سال بعد اگه خواستم بفروشم یا باید حتما خرید فروش انجام بدم

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   نیازی به فروش نیست. میتوانید در کد معاملاتی خود نگهداری کنید.

 10. محمدخیرابادی گفت:

  سلام و‌خسته نباشید.
  میخواستم بدونم اگه سهام عدالت رو به روش مستقیم ازاد کنم و هیچکاری باهاش انجام ندم و بذارم بدون معامله ای بمونه بعد چندسال سرمایه و سودم بیشتره یا اینکه باهمین روش غیرمستقیم منتظر ارزش و سودش باشم؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   هیچ فرقی ندارد

   فقط در روش مستقیم صرفا امکان معامله و خرید و فروش با شماست

 11. ali گفت:

  سلام آیا اگر روش مستقیم را انتخاب کردیم , پس از آزاد سازی این سهام بصورت یک صندوق متشکل از سهام 50 شرکت (مانند صندوق etf در سهام)در پورتفوی ما قرار میگیرد یا از 50 شرکت تعدادی سهام (مثلا” 200 سهم از هر شرکت)در پرتفوی قرار میگیرد؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   بله یک پرتفویی از سهام های مختلف

 12. ژوزف گفت:

  سلام من برگه یک میلیونی رو دارم که پارسال توسایت زده بود۵۳۵،اما دیروز نگاه کردم شده بود۴۱۲.چرا؟وایا معنی عدالت که میگن همین قیچی کردن هستش

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام
   احتمالا باید یک سری مبالغ را واریز میکردید و چون واریز نکردید مبلغ شما کاهش پیدا کرد. ولی با شماره های داده شده تماس بگیرید و مشکل را برطرف کنید

 13. رها گفت:

  سلام من روش مستقیم را انتخاب کردم نوشت باموفقیت انجام شد ولی کدپیگیر ی نیومد چیکارکنم

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   با استفاده از اطلاعات مجدد میتونید وارد پنل خود شوید و موردی وجود ندارد.

 14. Saba گفت:

  سلام ، خیلی ممنون ار توضیحاتتون
  چند تا سوال داشتم

  ۱- حدود سودی که ممکنه با گذاشتن توی بورس برای سهام ۵۰۰ تومنی بهمون تعلق بگیرد چقدره مثلا؟

  ۲- اگر شرکت مربوطه سود دهی سالانه نداشته باشه بعد از گذاشتن توی بورس سودی نمیدهد؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   ارزش روز سهام عدالت برای برگه های 500000 تومانی حدود 7 میلیون هست

  2. خدیجه عباس زاده گفت:

   سلام من آزاد سازی سهام عدالت و رو انجام دادم وارد سامانه استعلام دارایی سهام عدالت شدم ک ببینم سهام رو اما موقع ورود میگه امکان ورود برای کد ملی شما وجود ندارد .
   مجدد وارد سامانه آزاد سازی شدم دیدم ک اونجا روش مستقیم انتخاب شده و همه موارد صحیح هست . مشکل چی هست ؟

   1. mehdi afzalian گفت:

    اگر امکان ورود به سامانه سهامئ عدالت دارید و برای شما در نظر گرفته شده است ممکن است گاهی مشکل سامانه باشد.

    باگ های سیستمی زیاد هست که در حال رفع کردن آن هستند.

 15. رحیم گفت:

  سلام و خسته نباشید
  ببخشید من دقیق متوجه نشدم سهام متوفی الان آزاد سازی نمیشه و هیچ کاری نبایدانجام بدیم ؟ تا زمان انتقال به وراث؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   اگر برگه انحصار وراثت دارید به دفاتر پیشخوان دولت مراجعه کنید

 16. مجتبی گفت:

  سلام.چندسوال دارم.
  اگه سرمایه گذاری مستقیم رو بزنم و نگهداریش کنم،بنظرتون آیا با دریافت سودش(مثل مجامه و و سود نقدی) وضعیتم بهتر از الان نمیشه که دولت هر چندماهی سود میده ولی اصل سرمایه پیش خودش میمونه؟

  و سوال دیگه اینکه :
  اگه بفروشیمش پولی که الان ازش بدستمون میاد توی بورس، بهتر بتونیم مدیریت کنیم؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   در خصوص در یافت سود نقدی هیچ فرقی بین سرمایه گذاری مستقیم و غیر مستقیم نیست

 17. Mhd گفت:

  سلام، چجوری باید کد سهامی بگیریم
  ممنون

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   وقت بخیر

   در ادامه متن نحوه دریافت کد بورسی مشخص شده است

  2. yaser گفت:

   سلام برای من کد اومده نوشته کد معاملاتی یعنی همون کدبورسیه یانه

   1. mehdi afzalian گفت:

    سلام
    یه کد معاملاتی داریم.

    یه یوزر و پسور هم کارگزار باید در اختیار شما قرار بدهد.

    باید به کارگزاری مراجعه کنید و کد انلاین بگیرید

 18. آسنا گفت:

  باسلام الان که ما روش مستقیم رو انتخاب کردیم کد بورسی هم نداریم تو سامانه سجا هم ثبت نام نکردیم چون به خاطر شرایط نشده بیرون بریم تکلیف چیه وسوال بعدی این که ما که سر از ساز وکار بورس در نمیاریم اگه هیچ اقدامی نکنیم با انتخاب روش مستقیم آیا ممکن ضرر کنیم چون کار بورس وخرید وفروش بلد نیستیم.

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   باید کد بورسی بگیرید.

   ممکن هست که احراز هویت سجام به صورت آنلاین اتفاق بیفته

   1. مجید گفت:

    سلام، اگر سهام عدالتم را آزاد سازی کنم آیا پولش را نقدا و فوری دریافت میکنم

 19. محمد گفت:

  سلام سهام من یک میلیونی هست چطور باید متوجه بشم از هر شرکت چقدر سهم دارم

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   هنوز دقیق اعلام نشده ولی کلیت سهام مشخص هست فعلا

 20. بهرامی گفت:

  سلام سهامی که روز اول من ثبت نام کردم یک میلیون تومانی بود ولی الان که وارد سایت میشم ۴۶۰ تومان هست،چرا نصف شده مبلغ سهامم؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   فعلا آنچه در سامانه خصوصی سازی هست مستند هست

  2. کاظم گفت:

   سلام ببخشید ما اون موقع که برامون سهام خریداری شد مشمول کمیته امداد بودیمداخل برگه ی سهاممون زده چهارصد و خورده ای ولی داخل سامانه زده ارزش واقعی سهام شما سیصد هزار و خورده ای
   پس چجوریه که این میگن برا مشمولان کمیته امداد یک میلیون خریداری شده؟

   1. mehdi afzalian گفت:

    سلام

    احتمالا باید یک مبلغی رو مجددا واریز میکردید. به نظرم با شماره های داده شده تماس بگیرید و مشکل رو مطرح کنید

 21. mahshid گفت:

  با سلام. من برای سهام عدالت روش مستقیم رو انتخاب کردم و کد پیگیری هم گرفتم. و کد بورس هم دارم. آیا کار دیگه ای باید انجام بدم؟ یا به کد بورسی دسترسی دارند؟ ممنون

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   خیر

   سهام به کد بورسی منتقل می شود.

 22. سعید گفت:

  سلام بنده روش مستقیم رو زدم و درکارگزاری مفید ثبتنام کردم و بعداز ثبت نام درکارگزاری مفید درسامانه سجام هم ثبت نام کردم و بعدش به دفتر پیشخوان جهت دریافت کد بورسی مراجعه کردم وپیامکی تحت عنوان اینکه تا پنج روز دیگه کدبورسی براتون ارسال میشه برام اومد.سوال اینجاست که آیا تمام مراحل را درست انجام داده ام؟و آیا بعد از دریافت کد بورسی باید به خود بورس مراجعه کنم جهت مدیریت سهام یا اینکه سایتی هست که باید از اونجاسهامم رو مدیریت کنم؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   بله درست انجام شده

 23. Akbar گفت:

  با سلام
  منظور از سهم الارث متوفی چ کسی یا چ کسانی میشود؟؟مثلا سهام عدالت پدربزرگم که ۴ پسر داره و ۲ دختر چطور میشه؟؟؟؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   بین همه برادران و خواهران مشخص می شود.

   با استفاده از برگهخ انحصار وراثت باید به دفاتر پیشخوان منتخب مراحعه کنید

 24. mohammad گفت:

  سلام خسته نباشیدببخشیددوتاسوال داشتم یکی اینکه من برگ سهامودارم ارزشش۱میلیونه ولی توسایت زده۴۹۲میدونیدچرا؟
  دوم این که برامن از۹۷سودریخته شده به حساب قبلیاچی میشه؟!
  ممنون

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   علت این موضوع رو نمیدونم ولی چیزی که در سامانه سازمان خصوصی سازی نوشته شده درست هست

 25. مهران گفت:

  سلام خسته نباشید من برگه ای که دارم نوشته یک میلیون تومان ولی وارد سایت که میشیم نوشته ۵۳۲هزار تومان چرا کم شده برا اعضای خانواده ام هم اینچنین است

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   مبلغ درج شده در سامانه سازمان خصوصی سازی درست است

  2. فرزانه گفت:

   سلام ببخشید هروقت دولت فروش سهام عدالت رو اعلام کرد آیا من میتونیم سهام اعضای خانوادم که میخان فروشن رو بخرم و بعدش میاد تو پرتفوی من؟

   1. mehdi afzalian گفت:

    سلام

    خیر

    1. سمیه گفت:

     خب آیا ایشون میتونه پول افراد خانواده رو به صورت نقدی بده و بعد به نام همون اشخاص کد بورسی بگیره و مراحل رو طی کنه ولی خودش دیگه کار سرمایه گذاری و خرید سهام و بقیه چیزها رو انجام بده؟
     البته به نظرم بهتره وکالت محضری بگیره که اون سهام درسته به نام اون اشخاص هست ولی مالکیتش برای ایشونه

     1. mehdi afzalian گفت:

      سلام

      بله میتونه به نام اشخاص کد بورسی بگیره

 26. فرشته گفت:

  سلام.ممنونم از توضیحاتتون
  من روش مستقیم رو انتخاب کردم..کد بورسی هم گرفتم….فقط میخواستم ببینم سهام عدالت چه زمانی داخل پرتفوی من نمایش داده میشه؟در حال حاضر که داخل پرتفوها نیامده؟؟؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   هنوز زمان انتقال مشخص نشده

 27. پریشانی گفت:

  سلام استاد وقت عالی بخیر سایت اگاه اکسپرس برای ثبت نام و کد گیری (کد بورسی)متوقفه ؟ من امروز مراحل ثبت نام را انجام دادم و تونستم فقط تا مرحله دریافت کد پیش برم و ادامه میسر نشد .میشه راهنمایی بفرماید.
  با تشکر

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   مشکلی ندارد. محددا تلاش کنید

 28. H.shooli گفت:

  سلام من برگه سهام دارم ولی تو سایت که میرم میزنه کد ملی وارد شده مشمول دریافت سهام عدالت نمی باشد

  1. mehdi afzalian گفت:

   با سلام

   با شماره های داده شده تماس بگیرید

 29. امین حسین پور گفت:

  سلام وقت بخیر.
  برگه سهام که بنده سال ۸۵ دریافت کرده ام به ارزش ۱ملیون تومان می باشد اما در سایت مبلغ ۵۳۲هزارتومان قید شده.
  این مشکل چطور حل کنم ؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   ملاک اصلی سامانه سازمان خصوصی سازی هست. ولی برای جزییات بیشتر با شماره تماس ذکر شده در سایت تماس بگیرید

 30. mis.s گفت:

  سلام وقت بخیر ارزش سهام من ۱ میلیون است و فقط روش مستقیم رو انتخاب کردم و کد بورسی و مراحل دیگه رو نرفتم در حال حاضر حتما باید انجام بشه این مراحل؟و اینکه اگر نخوام بفروشم و سهامم بمونه سالیانه مثل قبل سود واریز میشه ؟؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   اگر روش مستقیم را انتخاب کردید باید کد بورسی بگیرید تا سهام به حساب شما منتقل شود.

   اگر نه از گزینه ویرایش می توانید سرمایه گذاری غیر مستقیم را مجددا انتخاب کنید

 31. متین گفت:

  سلام ما امروز کارگزاری ثبت نام کردیم با کلی فرم ک پرکردیم بعد بهمون گفتن برید احرازهویت دفترپیشخوان ولی هیچ مدرکی بهمون ندادن همینجوری دست خالی بریم بگیم احرازهوت میخایم انجام بدیم؟

 32. اسمان گفت:

  سلام من ناخواسته کسی برایم روش مستقیم را انتخاب کرد ولی الان نمی دونم باید بعدازان چه کار کنم سجام که می گویند چیه کد بورسی چیه در اخر تکلیف این سهام چی میشه اگه راهنمایی کنید ممنون میشم

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   فکر میکنم امکان تغییر به روش غیر مستقیم باشه.

   حال برای دریافت کد ابتدا وارد لینک زیر شوید و اطلاعات رو تکمیل کنید و درنهایت به دفاتر پیشخوان دولت مراجعه کنید.

   https://virgool.io/@mehdi.afzalian/%D9%86%D8%AD%D9%88%D9%87-%D8%AF%D8%B1%DB%8C%D8%A7%D9%81%D8%AA-%DA%A9%D8%AF-%D8%A8%D9%88%D8%B1%D8%B3%DB%8C-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D8%B4%D8%B1%D9%88%D8%B9-%D9%85%D8%B9%D8%A7%D9%85%D9%84%D8%A7%D8%AA-%D8%AF%D8%B1-%D8%A8%D9%88%D8%B1%D8%B3-fw5vbcuss2bv

 33. اسمان گفت:

  میتونم به عنوان راهنما دراینستا ازتون کمک بگیرم

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   سوالی داشتید اینجا بپرسید

 34. نازنین گفت:

  سلام خسته نباشید. در کارگزاری آگاه ثبت نام کردم ولی کد سجام را بهم نداد و گفت با خطا مواجه شده ثبت نام در سجام و همکاران پیگیری میکنند و برای معاملات مشکلی نیست . الان من کد 10 رقمی سجام را ندارم باید چکار کنم؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   باید بعد از دریافت کد مجددا سجام را ثبت نام کنید

 35. Shahram گفت:

  سلام وقتتون بخیر
  من سود سهام عدالتم به حساب بانک ملی من واریز میشد،اما برای سجام و کد بورسی شماره شبا بانک سپه دادم.الان باید واسه فروش به کدام بانک مراجعه کنم ممنون میشم راهنمایی کنید.

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   به کارگزار شما منتقل می شود و زمانی که فروش انجام دهید به حساب شما منتقل می شود

 36. فاطمه گفت:

  سلامم. اگر در دو کارگزاری حساب داشته باشیم . دولت سهام عدالت را به کدام حساب معاملاتی انتقال میده .؟ خودمون میتونیم انتخاب کنیم ؟؟؟ ممنون میشم پاسخ بدید

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   شما درخواست انتقال رو میدید ولی اگر به یک کارگزاری منتقل کردید امکان ناظر نیست

 37. رضا گفت:

  سلام وقت بخیر
  اگرکسی روش مستقیم انتخاب کند و هیچ اقدامی برای صدورکدبورسی انجام ندهد و با همین حالت هیچ کاری انجام ندهد چه اتفاقی برای سهام ما میفته

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   اتفاقی نمی افتد ولی در نهایت باید کد بورسی بگیرید

 38. Maryam گفت:

  سلام وقت بخیر. استاد من روش مستقیم رو انتخاب کردم میخواستم بدونم سهام به کد بورسیم منتقل میشه و نباید کاری بکنم؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   وارد کد بورسی نمی شود

   از طریق سامانه زیر امکان معامله دارید

   SE.AGAH.COM

 39. مصطفی حبیبی گفت:

  سلام من دارای کد بورسی مفید هستم فعال در خرید فروش سهام آیا میتوانم سهام عدالتم را جهت خرید و فروش ببینم

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   بله باید از طریق سامانه ای که مفید معرفی کرده سهام عدالت رو بفروشید و یا ببینید

   1. زهراهستم گفت:

    سلام چن تاسوال دارم ممنون میشم جواب بدین،
    ۱) من شماره شباای که به کارگزاری اگاه دادم رو برا سهام عدالت هم دادم ، اما امروزرفتم واردسامانه سهام عدالت اگاه شم که سهام عدالتموببینم نوشته شبای شمامورد تاییدنیست ،درصورتی که چک کردم شبام رو صحیح وارد کردم
    ۲) سهام عدالت مادرم واردسامانه سهام عدالت کارگزاری اگاه شدم تاسهاماشوببینم نوشته تعلق نگرفته بهش درصورتی که سهام داره و روش مستقیم روهم براش وارد کردم
    ۳) پدرم فوت شده چجوری سهام عدالتشو دریافت کنیم؟ روش مستقیم نداشت که انتخاب کنم

    1. mehdi afzalian گفت:

     سلام

     یک سری مشکلات در دریافت اطلاعات از سامانه سازمان خصوصی سازی و در مرحله بعدی شرکت سپرده کگذاری وجود داره که در هر مرحله در حال اپدیت کردن هستند و به همین دلیل باید به دفعات چک کنید.

     در خصوص افراد متوفی هم قرار شد یک ساز و کاری ارائه بدن که هنوز مشخص نیست

 40. ژاله اکبرزاده گفت:

  سلام من سهاممو توبانک فروختم الان پشیمونم چیکارکنم برگرده

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   امکانش نیست

 41. ژاله اکبرزاده گفت:

  سلام من سهاممو فروختم توبانک ولی الان پشیمونم میشهانصراف بدم راهی وحودداره

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   خیر

 42. هادی گفت:

  من الان میرم تا میزان سهام عدالتم رو ببینم توو سایتی که امروز گفتند ولی وقتی اطلاعات رو وارد میکنم میگه شماره موبایل معتبر نیست.اشکال از کجاست؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   این مشکل فعلا وجود دارد.

   چک کنید این شماره به نام فرد هست یا خیر

 43. امیر گفت:

  سلام وقت بخیر، ببخشید من روش مستقیم را برای مادرم انتخاب کردم ولی الان بخاطر کرونا برای کد بورسی واحراز هویت مراجعه نکردیم اگه کلا کد بورسی نگیریم چه اتفاقی میفته؟ ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   در اینده کد بورسی را دریافت کنید.

   مشکلی پیش نمی آید

 44. ممد گفت:

  سلام میخواستم بپرسم اگه ۳۰درصد از سهاممو بفروشم،باقی سهامم چی میشه؟میتونم باهاش برم توی بورس؟یا دیگه کلا دست بانکِ؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   بله میتونید نگهداری کنید و یا اینکه در اینده بفروشید

 45. اشکان گفت:

  سلام
  من با گوشیم آزادسازی انجام دادم و روش مستقیم انتخاب کردم
  حالا باید حتما برم کافی نت یا همین کافیه؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   باید کد بورسی هم بگیرید.

   از طریق لینک زیر اقدام به پر کردن فرم ها کنید و پس از ان به دفاتر پیشخوان دولت مراجعه کنید.

   https://vrgl.ir/9mdbP

 46. فائزه گفت:

  سلام.من بعد از ثبت نام، خطم رو به نام خودم زدم.ولی وقتی میخوام سهاممو ارزیابی کنم پیغام میده کد ملی و شماره تلفن با هم مطابقت ندارند. در صورتیکه پیامک سود سهام به همین شماره میومد.من چکار کنم؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   این مشکل در بسیاری از افراد وجود داره. صبر کنید به نظرم

 47. امیر گفت:

  سلام من در سامانه سجام ثبت نام کردم و کد هم برام قراره بفرسته حالا اگه بخوام برم بانک از طریق بانک هم بازم امکانش هست 30 درصد سهامم رو بفروشم؟
  خودمم میتونم سهامم رو بفروشم با کد ؟
  بهتره به بانک مراجعه کنم یا خودم 30 درصد رو بفروشم ؟؟؟
  و یه سوال دیگه اینکه من در سامانه یک شماره شبای دیگه جز اون شماره ای که در سامانه سهام عدالت اعلام کردم ثبت کردم ، آیا مشکلی به وجود نمیاد؟؟؟؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   فروش از طریق بانک ها فکر میکنم به اتمام رسیده . الان باید از طریق کارگزاری اقدام به فروش 30 درصد سهام عدالت خودتون کنید

 48. زهراهستم گفت:

  سلام چن تاسوال دارم ممنون میشم جواب بدین،
  ۱) من شماره شباای که به کارگزاری اگاه دادم رو برا سهام عدالت هم دادم ، اما امروزرفتم واردسامانه سهام عدالت اگاه شم که سهام عدالتموببینم نوشته شبای شمامورد تاییدنیست ،درصورتی که چک کردم شبام رو صحیح وارد کردم
  ۲) سهام عدالت مادرم واردسامانه سهام عدالت کارگزاری اگاه شدم تاسهاماشوببینم نوشته تعلق نگرفته بهش درصورتی که سهام داره و روش مستقیم روهم براش وارد کردم
  ۳) پدرم فوت شده چجوری سهام عدالتشو دریافت کنیم؟ روش مستقیم نداشت که انتخاب کنم

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   شماره شبا و شماره موبایل اختلال داره.

   در خصوص افراد متوفی هم هنوز تصمیمی گرفته نشده

 49. علی گفت:

  وقتتون بخیر.دوست عزیز روش آزاد سازی رو انتخاب کردم و کد بورسی دریافت کردم حدود دوماه هم گذشته ولی سهام‌ها هنوز منتقل نشده به دارایی.کی اتفاق میوفته!آیا باید منتقل کنیم یا خودکار اتفاق میوفته؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   از سامانه زیر که متعلق به آگاه هست هم میتوانید استفاده کنید.

   se.agah.com

 50. Mºĥªmmªð گفت:

  سلام من سهامم را آزاد کرده ام و کد بورسی هم دریافت کرده ام ولی وقتی از سبد دارایی های خود استعلام میگیرم میزنه سبد دارایی خالی است
  باید چی مار کنم؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   میتوانید از سامانه های مختلف هر کارگزاری اقدام کنید.

   برای کارگزاری اگاه سامانه زیر ویژه سهام عدالت می باشد.

   se.agah.com

  2. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   اربتطی به سبد دارایی شما ندارد.

   اغز سامانه زیر چک کنید.

   se.agah.com

 51. Lily گفت:

  سلام…من آزاد سازی رو خودم انجام دادم..ولی برای بقیه مراحل سجام شماره شبا رو اشتباه زدم…چیکار کنم؟ لطفا کمکم کنید…هنوز احراز هویت نکردم

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   مهم سامانه سازمان خصوصی سازی است. کد بورسی را دریافت کنید

  2. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   ببینید امکان ویرایش در سامانه سازمکان خصوصی سازی هست یا خیر

 52. Lily گفت:

  اطلاعات بانکی شما در سامانه سجام مورد تایید نمی باشد. لطفا برای تکمیل ثبت نام خود،پس از ورود به سامانه سجام اطلاعات بانکی خود را ویرایش نمایید.
  شرکت سپرده گذاری مرکزی
  این پیام ارسال شد برام..
  خیلی استرسی شدم…شماره شبا اشتباه وارد کردم.
  میتونم خودم تصحیح کنم؟ رفته یودم کافی نت اشتباه زدم.

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   در سامانه سازمان خصوصی سازی به ادرس samanese.ir وارد شوید و شماره شبا رو تغییر دهید

  2. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   از طریق سامانه سازمان خصوصی سازی امکان ویرایش دارید

 53. علی گفت:

  سلام الان برای فروش تو سامانه غیرحضوری ثبت کردم باز هم نیاز به مراجعه به بانک هست؟
  دوم اینکه سهام همسرم در سایت سهام عدالت میاد ولی تو سایت بانک برای فروش صفر میاد مشکل رو چه جوری حل کنیم؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   برخی اختلالات هست

   برای همسرتون باید کد بورسی دریافت کنید با فرض اینکه سهام عدالت دارند

 54. بهروز نوروزی گفت:

  با عرض سلام ببخشید سوال داشتم من به تازگی متوجه شدم سهام عدالت دارم و با توجه به اینکه تا الان چند سری سود سهام عدالت به مشمولین سهام عدالت پرداخت شده خواستم بدونم از چه کار کنم که اون چند باری که سود واریز شده رو دریافت کنم؟البته شماره شبا دادم تایید هم شد.ممنون میشم زودتر راهنماییم کنید

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   وارد سامانه سازمان خصوصی سازی بشید و از اونجا چک کنید. امکان تغییر شماره شبا رو هم دارید

 55. مارال فتحعلی گفت:

  سلام و خسته نباشید. می خواستم بدونم برای کسانی که سهام عدالت خود را نتوانستند ازاد کنند دوباره در اینده نزدیک این امکان فراهم خواهد شد یا خیر؟
  ممنونم

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   فعلا که اطلاعیه ای در این خصوص منتشر نشده است

 56. معظمی گفت:

  سلام این حق تقدم ها در لیست سهام عدالت چی هستن؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   با سلام

   حق تقدم ها تبدیل به سهم شده اند.

 57. نادیا گفت:

  سلام من پدرم سهام عدالت رو برای هممون خرید و تا ۴ سال پیش هم برگه رو داشت که من هم سهام داشتم وی الان برگه گم شده و من با کد ملی نمیتونم وارد شم میزنه یهام ندارم بقیه اعضای خونواده مشکلی ندارن و فقط برای من اینطوریه میشه لطفا راهنمایی کنید

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلانم

   ملاک سامانه سازمان خصوصی سازی است

 58. علی گفت:

  سلام

  سهام عدالت روش مستقیم رو انتخاب کردم.
  مشتری کارگزاری آگاه هستم ، می تونم سهام عدالت رو به پرتفوی خودم منتقل کنم؟ یا فقط از سامانه مشاهده و فروش می تونم مدیریت کنم؟

 59. حسین گفت:

  با سلام
  الان دوماه است که سهام عدالت خودمو در کارگزاری به فروش گذاشته ام و وضعیت درخواست فروش سهام ها در حالت ارسال شده است و هنوز مبلغی به حسابم واریز نشده است. مشکل از کجاست؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   در حال حاضر امکان فروش سهام عدالت اصلا مهیا نیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *