دسته‌بندی نشده

پیش بینی بازار- دوشنبه 11 دی

تابلوخوانی بازار:

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران امروز  1649 واحد کاهش یافت و به کانال 95000 واحدی بازگشت. ارزش معاملات بازار بورس هم 470 میلیارد تومان همراه با معاملات بلوکی و … بود. شکل زیر روند شاخص کل را در طی معاملات روزانه نشان میدهد.

 

در معاملات امروز نماد فولاد، مپنا و تاپیکو بیشترین اثر منفی را بر شاخص کل داشتند.

برترین گروه های صنعت نیز شامل گروه فلزات اساسی با 90 میلیارد تومان، فرآورده های نفتی با 53 میلیارد و  خودرو با 46میلیارد تومان بود.

 سکه بهار آزادی نیز در لحظه تهیه گزارش ۱/463/۰۰۰ تومان در بازار معامله شد. در حال حاضر عامل اثر گذار بر قیمت سکه دلار می باشد و این نشان میدهد که با اونس 1303 دلاری، قیمت دلار در سکه بسیار بالاتر از مقدار فعلی دیده شده است.

 

درون بازار:

در گزارش بازار امروز در خصوص صنایع و سهام مطلبی نوشته نمی شود و صرفا به بررسی کلیت بازار می پردازیم.

 

قیمت دلار امروز افزایش یافت و در لحظه تنظیم گزارش به 4280 تومان رسید. این افزایش قیمت دلار هم تنها یه دلیل داشت و علت آن هم اعتراضات شکل گرفته در کشور بود. میدانیم که یکی از عوامل اثرگذار بر قیمت دلار ریسک سیاسی موجود در کشور می باشد که به صورت هیجانی قیمت ارز را افزایش می دهد. حالا با توجه به وضعیت فعلی میتوان افزایش قیمت ارز را ادامه دار دانست اما با کم شدن هیجان های ایجاد شده میتوان دلار را دوباره کاهشی در نظر داشت.

 

امروز و روز گذشته روز عجیبی در بازار سرمایه بود که هیچ جنبه تحلیلی در آن نمی توان مطرح کرد و فروش یا نگهداری سهم در هر قیمتی صرفا به دیدگاه سرمایه گذار بستگی دارد. سرمایه گذار یا ریسک گریز است و ترجیح می دهد در شرایط فعلی از بازار خارج شود و زمانی که شرایط و بازار آرام گرفت دوباره وارد شود و عده ای نیز ریسک پذیر هستند و بدون هیچ گونه هیجانی با بازار همراهند. پس به هیچ دلیل نباید به هیچ یک از این دو گروه خرده گرفت که چرا چنین کاری میکنید.

 

با توجه به ریسک سیاسی که در کشور شکل گرفته است وضعیت بازار سرمایه هم دور از انتظار نمی باشد. چرا که ریسک سیاسی جز ریسک های سیستماتیک کشور می باشد و در هر شرایطی ممکن است در بازار ایجاد شود و صرفا باید واکنش بازار را در مقابل آن سنجید. امروز در دو ساعت اولیه بازار در بسیاری از نمادها وضعیت هیجانی دنبال شد و بسیاری از سهم ها با صف فروش کار خود را آغاز کردند . اما در ساعات پایانی بازار حقوقی ها در نقش خریدار به صورت پرقدرت ظاهر شدند و با جمع آوری صف های فروش امید تازه ای را در دل سرمایه گذاران ایجاد کردند.

 

حال سوال این است که برای فردا معاملات به صورت متعادل دنبال می شود و یا باز هم جو هیجانی در بازار داریم؟ در پاسخ باید گفت که ممکن است اعتراضات ایجاد شده در کشور ختم به خیر شود و وضعیت به حالت عادی برگردد اما باید زمان آن را هم بررسی کرد. اگر هر اتفاقی که منجر به ادامه این وضعیت شود میتواند منجر به ریزش بازار شود ولی نوع آن متفاوت می باشد و این بار هیجانی در بازار وجود ندارد ولی این به معنی کاهش قیمت سهام شرکت ها نمی باشد و ممکن است کاهش به صورت روزانه ولی در درصدهای پایین وجود داشته باشد. برای سرمایه گذاران کوتاه مدتی بهترین کار در حال حاضر رصد کردن اخبار است.

 

در هر صورت و با توجه به وضعیت موجود ابتدا باید به فکر حفظ سرمایه بود و آن را در اولویت اول سرمایه گذاری قرار داد چرا که زمان زیاد است و فرصت سرمایه گذاری هم همواره وجود دارد.

 

 

پرسش و پاسخ:

درخواست خود در خصوص بررسی سهم را در کامنت ذکر کنید. در طول معاملات روزانه به آن پاسخ داده می شود.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *