پیش بینی بازار

پیش بینی بازار – ۳ دی

تابلوخوانی بازار:

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران امروز ۱۳۰۷ واحد رشد کرد و شاخص کل توانست به محدوده ۹۶۸۱۶ واحدی برسد. ارزش معاملات بازار هم ۳۰۰ میلیارد تومان بود.

امروز نمادهای فولاد، فملی، شخارک و کگل تاثیر ۶۰۰ واحدی بر شاخص کل داشتند و عمده رشد شاخص کل هم مربوط به این چند نماد بود.

برترین گروه های صنعت نیز امروز شامل گروه فلزات اساسی با ارزش معاملات ۶۰ میلیارد تومان، گروه پالایشی با ۴۱ میلیارد و گروه کانی های فلزی با ۲۱ میلیارد و خودرو با ارزش معاملات ۱۷ میلیارد تومان بود

وضعیت امروز بازار هم همانند روزهای گذشته بود و هنوز علی رغم رشد شاخص کل از رشد صنایع دیگر موجود در بازار خبری نیست و گویی بقیه نمادها به خواب زمستانی فرو رفته اند و بازار هم انتظار خاصی از دیگر صنایع موجود در بازار ندارد.

درون بازار:

در درون بازار گزارش های منتهی به ماه آذر هم در حال انتشار است. انتظار این است که گزارش های گروه فلزات اساسی، کانی های فلزی و شرکت های پالایشی مثبت باشد ولی در بقیه بازار صرفا تحقق پیش بینی ها را انتظار داریم و نمیتوان در بقیه صنایع در انتظار معجزه ای بود.

 

یکی از گروه هایی که امروز مورد اقبال بازار قرار گرفت گروه پالایشگاهی بود. افزایش قیمت نفت و از طرفی افزایش حاشیه سود فروش محصولات پالایشی موجب شده است که شرکت های این گروه نیز مورد توجه بازار قرار گیرند و در طول ۴ ماه گذشته بازدهی خوبی را نصیب سهامداران خود کنند. در گزارش های شش ماهه ای که این شرکت ها نیز منتظر کرده اند شاهد تعدیلات مثبت خوبی بودیم و به نظر می رسد با افزایش قیمت نفت این رویه نیز ادامه دار باشد. به همین دلیل بازار هنوز در این گروه خرید و فروش های پرحجمی انجام می دهد. به نظر مکی رسد با افزایش دوباره قیمت نفت و افزایش کرک اسپرد پالایشگاه ها باز هم می توان در انتظار رشد شرکت های این گروه بود.

 

در نماد ایران خودرو امروز شاهد معاملات ۱۶ میلیونی بودیم و در نهایت نیز با قیمت ۳۱۲ تومان معاملات آن به پایان رسید. در این نماد اخرین اطلاعات مربوط به واگذاری بلوک ۱۵.۵۸ درصدی  ایران خودرو توسط شرکت سرمایه گذاری سمند به قیمت ۴۰۲۴ ریال می باشیم. در صورتی که این معامله انجام شود میتوان برای نماد خودرو رشد قیمتی مناسبی را مد نظر داشت. به لحاظ تکنیکالی در حال حاضر مهم ترین مقاومت پیش روی این سهم محدوده ۳۶۰ تومان و نزدیک ترین حمایت پیش روی آن نیز محدوده ۳۰۰ تومان می باشد که در واقع پول بک سهم به حساب می آید. البته سهم برای عبور از این محدوده باید حجم معاملات بالایی را ثبت کند که بتوان به رشد یکباره ان امیدوار بود.

شرکت کمباین سازی ایران گزارش عملکرد دوره یک ماهه منتهی به ۳۰ آذر ۹۶ را منتشر کرد که در آن شرکت توانسته است با فروش ده میلیاردی در این ماه به فروش ۹۴ میلیارد تومانی از ابتدای سال تا پایان ماه آذر دست یابد. شرکت در ۹ ماهه ابتدای سال ۱۸۸۶ دستگاه از انواع ادوات کشاورزی تولید کرده است که نسبت به پیش بینی ۲۲۹۶ دستگاهی آن، پوشش ۸۲ درصدی داشته است.این شرکت در آخرین پیش بینی منتشر شده خود سود شرکت را با فروش ۱۱۷ میلیاردی ۷۹ ریال پیش بینی کند که نسبت به سال گذشته خود عملکرد بسیار موفقی را به ثبت رسانده است و اینگونه میتوان گفت که عملکرد شرکت نسبت به سال قبل از آن قابل مقایسه نمی باشد. با توجه به بودجه ۱۱۷ میلیاردی و فروش ۹۴ میلیاردی در ۹ ماه ابتدای سال میتوان به این نتیجه رسید که شرکت پوشش ۸۰ درصدی در فروش داشته است.

با توجه به عملکرد شرکت در گزارش ۹ ماهه که فروش آن ۹.۵ میلیارد تومان در هر ماه بوده است می توان به این نتیجه دست یافت که شرکت در سه ماهه پایانی سال توان فروش ۳۰ میلیارد تومانی را دارا می باشد که با فروش ۹ ماهه سال می توان گفت فروش کل شرکت برای سال ۹۶ حدود ۱۲۴ میلیارد تومان خواهد بود یعنی ۷ میلیارد تومان بالاتر از پیش بینی خود شرکت که اگر با توجه به حاشیه ۱۴ درصدی سود قبل از کسر مالیات شرکت می توان به این نتیجه دست یافت که سود خالص شرکت به ۱۷ میلیارد تومان خواهد رسید و شرکت توانایی تعدیل سود خود از ۷۹ ریال به ۱۰۰ ریال را دارا می باشد.در حال حاضر سهم در محدوده ۸۸ تومان در حال معامله می باشد که نزدیک ترین مقاومت پیش روی آن محدوده ۹۲ تومان می باشد. با توجه به خریدهای خوبی که در نماد انجام گرفته است کاهش قیمت سهم به زیر ۸۵ تومان بعید به نظر می رسد. برای سرمایه گذارانی که قصد سرمایه گذاری در این سهم را دارند بهتر است پس از شکست محدوده ۹۲ تومانی و تثبیت آن، وارد معامله شوند.

و اما بازار فردا:

برای بازار فردا باز هم انتظار رشد در گروه های پالایشی، فلزات اساسی و کانی های فلزی را داریم اما اینکه این رشد تا کجا ادامه دار معلوم نیست. فعلا قدرت پول است که موجب رشد شرکت های این گروه ها شده است و البته افزایش قیمت های جهانی نیز برخی نمادها را با صف خرید مواجه کرده است.

 

پرسش و پاسخ:

درخواست خود در خصوص بررسی سهم را در کامنت ذکر کنید. در طول معاملات روزانه به آن پاسخ داده می شود.

نوشته های مرتبط

7 نظر در “پیش بینی بازار – ۳ دی

 1. حامد گفت:

  با سلام و تشکر از تحلیل های جامع شما
  لطفا در مورد نماد ولساپا هم در صورت امکان تحلیل خود را بفرمایید

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام
   شرکت رایان سایپا هم در حوزه لیزینگ بسیار موفق هست. با p/e خوبی هم در بازار معامله میشه ولی مشکل شرکت های لیزینگ این است که با نرخ بهره بالایی تامین مالی میکنند و انتظار افزایش سودآوری بالایی در کوتاه مدت در آنها وجود ندارد

   به لحاظ تکنیکالی حمایت سهم در محدوده ۱۲۰ تومان است

 2. محمد پورهاشمی گفت:

  سلام استاد. نظرتون راجع به اوان چیه؟ نگهدارم یا بیشتر از این ضرر نکنم؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   در این شرکت به لحاظ عملکردی انتظار خاصی نداریم که سود عملیاتی شرکت به یکباره در بازار رشد کنه.

   به لحاظ رشد قیمتی صرفا باید در انتظار ورود نقدینگی و یا رسیدن به حمایت در سهم بود

   1. محمد پورهاشمی گفت:

    ممنونم استاد

 3. behnam گفت:

  سپاس و تشکر

  1. mehdi afzalian گفت:

   ارادت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *