هوش مالی

چه افرادی به هوش مالی نیازی ندارند

هوش مالی و نیاز افراد به آن

هوش مالی یکی از نیاز های اساسی هر انسانی در سرمایه گذاری و کسب و کار است و میزان دارایی هر فرد به میزان استفاده از هوش مالی او بستگی دارد. اگر به اندازه کافی خوش شانس هستید که ثروتی به ارث برده اید و دیگر احتیاج چندانی به هوش مالی ندارید زیرا افرادی را استخدام میکنید که از هوش مالی برخوردارند. اگر برنامه شما این است که برای پول ازدواج کنید شما نیز احتیاج چندانی به هوش مالی ندارید و یا اگر از بدو تولد پولدار بوده اید در این صورت نیازی به هوش مالی ندارید.

چه کسی نیازمند بیشترین هوش مالی است:

برای درک این مطلب که چه کسانی نیازمند بیشترین هوش مالی هستند ۴ سطح  E- B- S- I  را بررسی میکنیم که به اصطلاح جدول جریان نقد می باشد. جدول جریان وجه نقد در مورد چهار گروه از افراد مختلف است که دنیای پول را تشکیل داده اند.

گروه ۱ : نشانگر کارمندان است (E)

گروه ۲: نشانگر شغل های آزاد، شرکت های کوچک یا متخصصین است. (S)

گروه ۳: نشانگر شرکت های بزرگ  (از ۵۰۰ کارمند به بالا) است. (B)

گروه ۴ : نشانگر سرمایه گذراران است (I)

هوش مالی

آن دسته از افرادی که در گروه ۱ قرار دارند ممکن است تصور کنند که احتیاج چندانی به هوش مالی ندارند. چنین تصوری برای افرادی که در گروه ۲ قرار دارند نیز صادق است.

پدر فقیرم که به عنوان یک استاد دانشگاه در گروه ۱ این جدول قرار داشت ارزش چندانی برای هوشیاری مالی قائل نبود تا اینکه شغلش را از دست داد و وارد دنیای کسب و کار شد. در کمتر از یک سال تمام پس اندازهایش خرج شد. اگر تامین اجتماعی و خدمات درمانی مدیکر نبود به طور جدی با مشکلات مالی رو به رو می شد.

از انجا که مادرم یک پرستار بود علاقه داشت که من دکتر شوم. او میدانست که من در فکر پولدار شدن هستم و پولدارترین اشخاصی که میشناخت دکتر بودند او میخواست که من در گروه ۲ قرار گیرم. در آن روز هنوز هزینه بیمه خطاهای پزشکی افزایش نجومی خود را آغاز نکرده بود . همچنین مادرم به عنوان یک پرستار نیاز چندانی به هوشیاری مالی احساس نمی کرد. راه حل او برای من صرفا این بود که شغلی پر درآمد پیدا کنم . همانطور که میدانید بسیاری از مردم شغل های پردرآمدی دارند اما همیشه بی پول هستند.

اگر میخواهید کارآفرینی باشید که شرکتی در گروه ۳ تاسیس کنید و یا یک سرمایه گذار حرفه ای در گروه ۴ باشید هیچ چیز برای شما مهم تر از هوشیاری مالی نیست. برای آن دسته از افرادی که در گروه ۳ یا ۴ قرار میگیرند داشتن هوشیاری مالی بسیار ضروری است زیرا عامل کسب درآمد در این دو گروه هوشیاری مالی است. در گروه ۳ و ۴ هر چه قدر هوشیاری مالی شما بالاتر باشد درآمد شما نیز بالاتر خواهد بود.

پدر پولدارم به من میگفت تو میتوانی دکتر موفق اما بی پولی شوی.همچنین میتوانی استاد موفق و فقیری باشی اما نمی توانی کارآفرین موفق باشی اما پولدار نباشی.موفقیت در گروه ۳ و ۴ با پول اندازه گیری می شود.به همین دلیل است که هوشیاری مالی تا این حد مهم است.

 

منبع: هوش مالی خود را افزایش دهید

تالیف: رابرت کیوساکی

 

مجامع شرکت های بورسی

 

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *