کانسلیم

روند p/e و سو‌ برداشت از آن

چگونه از روند P/E سو برداشت می شود.

بسیاری از تحلیلگران وال استریت به بررسی روند p/e سهام پرداخته و وقتی p/e سهم به حد پایین تاریخی خود می رسد با قدرت آن را توصیه میکنند. در چنین مواقعی تحلیل گران سهم مورد نظر را برای خرید پیشنهاد می کنند. همچنین ئقتی قیمت سهم پایین می اید به دلیل کاهش p/e به نظر می رسد سهم مورد نظر از ارزش خرید بالایی برخوردار باشد.

ایده فوق که بیشتر بر اساس نظریات قابل بحث شخصی بنا نهاده شده توسط برخی استادان و تحلیل گران بازار اشائه شده است. بسیاری از کسانی نیز که برای اولین بار وارد بازار می شوند از قاعده کلی خرید سهام با p/e پایین پیروی کرده و در نتیجه با عدم موفقیت رو به رو می شوند.

نظریه فوق در واقع روند اصلی را در بر نمی گیرد. برای مثال ممکن است بازار کلا افت کرده باشد و در نتیحه تمام سهام با کاهش قیمت مواجه شده باشند. در چنین وضعیتی نمی توان گفت سهام شرکتی به دلیل ایتکه قبلا p/e ان 22 بوده و حال p/e ان 15 است یاسد خریداری شود.سقوط بازار در سال 1987 بسیاری اط طرفدارانش نظریه فوق را نا امید ساخت.

روند p/e

روشی نادرست برای تحلیل شرکت های متعلق به یک صنعت

یکی از اشتباهات دیگر افراد مبتدی و حرفه ای در زمینه P/E این است که P/E شرکتی با سایر شرکت های موجود در صنعت مقایسه شده و اگر P/E ان کمتر بود نتیجه گیری می شود سهام شرکت فوق ارزنده بوده و باید P/E آن به سطح سایر شرکت های آن صنعت برسد. ولی دلیل پایین بودن P/E شرکت فوق ارزنده بودن سهام آن نیست بلکه دلیل اصلی گزارش های سود و زیان ضعیف شرکت است.

واقعیت ساده آن است که در بیشتر مواقع سهام نزدیک به ارزش جاری خود معامله می شوند. در نتیجه سهامی که P/E آن 20 است و سهامی که P/E ان 15 است هر کدام علتی دارند و. بازار تحلیل خود را در مورد هر دوی آنها انجام داده است. سهامی که P/E آن 7 است حتما از عملکرد ضعیفی تری نسبت به دو سهام فوق برخوردار بوده که قیمت آن پایین آمده است. قیمت هر سهم نشان دهنده ارزش آن در زمان معامله است.

اگر قیمت و روند P/E سهمی در زمان آینده تغییر کند حتما به دلیل ارتقا و یا افت شرایط شرکت، حوادث، مسائل روانی در رفتار سرمایه گذاران و  کاهش درآمد شرکت است. در نهایت P/E سهم به بالاترین مقدار خود می رسد ولی دلیل آن معمولا افزایش میانگین بازار و آغاز افتی بزرگ و یا کاهش درآمد شرکت است. سهامی که P/E ان بالا است خصوصا اگر در صنایعی با فناوری بالا فعالیت کنند از نوسان و ناپایداری بیشتری برخوردارند. قیمت سهامی که P/E آنها بالاست ممکن است به طور موقتی بیشتر از ارزش واقعی آنها باشد و این مسئله برای سهام با P/E پایین نیز صدق می کنند.

روند p/e

 

سهامی که روند P/E آنها بالاست ولی ارزنده هستند.

باید یادآوری کرد که در برخی شرکت های کوچک ولی با نوآوری بالا که محصولاتی نوین با فناوری جدید عرضه می کنند با وجود بالا بودن P/E قیمت سهم همچنان پایین بوده و سهم مورد نظر ارزنده است. سهام زیراکس در سال 1960 با P/E 100 معامله می شد و این مسئله قبل از آغاز رشد شدید 3300 درصدی زیراکس بود که علت آن نیز عرضه محصولات نوین در بازار بود.

سهام با P/E بالا را نفروشید

برای بررسی سهام باید ابتدا روند p/e آن را نیز بررسی کرد. وقتی قیمت سهام در ژوئن 1962 در حد بسیار پایینی قرار داشت یکی از بزرگترین سرمایه گذاران بورلی هیلز وارد دفتر کارگزاری دوست من شد و با صدای بلند اعلام کرد سهام زیراکس به دلیل P/E بالای ان که 50 بود بسیار گران است و در همانجا سفارش فروش 2000 سهم زیراکس را به قیمت 88 دلار صادر کرد.

پس از اینکه وی سهام به ظاهر گران زیراکس را فروخت سهم فوق رشد خود را آغاز و به 1300 دلار رسید. در نظر سرمایه گذار تازه کار P/E بالا بسیار زیاد است ولی نباید فراموش کرد که نظریات شخصی سرمایه گذاران معمولا اشتباه است در حالی که بازار به ندرت اشتباه می کند.

نوشته های مرتبط

10 نظر در “روند p/e و سو‌ برداشت از آن

 1. سلام آقای افضلیان بسیار عالی واقعا مطالب سایتتون مفید و باارزش می باشند

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   ممنو از شما

 2. اقا خیلی وبسایتتون عالیه

  1. mehdi afzalian گفت:

   آقا ممنونم

 3. سادات گفت:

  سلام استاد
  مطالبتون واقعن بينظيره???

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   ممنونم

 4. مهدی گفت:

  سلام
  وقتی p/e بالاست از کجا بفهمیم این قیمت به ظاهر گران که معامله میشه سقف قیمت نیست؟(در یک شرکت نو آور)
  با تشکر

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   در ارزش گذاری با استفاده از P/E باید سود تحلیلی سهم را حساب کنید. آن P/E که در صفحه معاملاتی هر نماد قرار داده می شود معیار ارزش گذاری سهم نیست

 5. بهزاد گفت:

  سلام و سپاس فراوان از سایت بسیار پربهره ای که راه اندازی کرده اید.

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   ممنونم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *