هوش مالی

چگونه سواد مالی ایجاد کنیم

سواد مالی چیست و چگونه از آن استفاده کنیم؟

سواد مالی را چگونه ایجاد کنیم؟ شاید این اولین سوالی باشد که پس از شنیدن این کلمه به ذهن شما می رسد. سواد مالی یعنی اینکه دانش و درک مناسب در خصوص مفاهیم مالی داشته باشیم و از این دانش در تصمیمات سرمایه و حل مشکلات مالی خود استفاده کنیم. به عبارت دیگر یعنی اینکه شما به سادگی در خصوص امور مالی شخصی خود فکر کنید و قبل از تصمیم گیری همه گزینه ها را بررسی و در نهایت بهترین تصمیم را اتخاذ کنید. با توجه به اهمیتی که سواد مالی دارد به همه توصیه می شود که از سنین کودکی مفاهیم سواد مالی را به فرزندان خود بیاموزند تا از همان کودکی مفاهیم مربوط به درامد، پس انداز، صرفه جویی را یاد بگیریند و توانایی مدیریت کردن پول خود را داشته باشند این مفاهیم اولیه زمینه ساز سواد مالی و در نهایت هوش مالی می باشد. در بخش قبل در خصوص سواد مالی در سرمایه گذاری صحبت کردیم که از طریق لینک قادر به خواندن آن هستید. در ادامه هم با من همراه باشید تا در خصوص روش های ایجاد سواد مالی در خود صحبت کنیم.

 

سواد مالی

 

چگونه سواد مالی را ایجاد کنیم

اگر مشتاق هستید که ازنظر مالی باسواد شوید، ابزارهای بسیاری وجود دارد که می‌توانید به‌تنهایی از آن‌ها استفاده کنید تا به درک و مدیریت پول کمک کنید. برنامه یا وب‌سایت بانک شما ممکن است در ردیابی الگوهای هزینه به شما کمک کند. خوشبختانه، با عصر دیجیتال و مقدار فراوان اطلاعات، شما می‌توانید مسائل مالی را نسبتاً سریع یاد بگیرید. ممکن است کمی زمان ببرد؛ بنابراین توصیه می‌کنم که به‌سرعت به دنبال یادگیری خود بروید. در اینجا گفته می‌شود که راه‌هایی ساده‌ای برای کمک به شما در رابطه باسواد اقتصادی وجود دارد.

۱. با کتاب شروع کنید

هر هفته حداقل ۱ تا ۲ ساعت را برای مطالعه در مورد مدیریت پول، سرمایه‌گذاری، چگونگی بودجه‌بندی و غیره  داشته باشید. من فهرستی از برخی از کتاب های مورد علاقه ام را که برای آموزش مالی مهم بودند، ایجاد کردم. در ادامه چند مورد را ذکر میکنم  که شما را در مسیر صحیح قرار می‌دهد. کتاب هایی مانند سواد مالی شخصی، سواد مالی و هوش اقتصادی، کتاب قطار سرعت به سوی ثروت، کتاب ثروتمند ترین مرد بابل، کتاب پدر پولدار و پدر بی پول برخی از این کتاب ها هستند.

 2-سایت ها و مجلات جدید در مورد سواد مالی مطالعه کنید

در حال حاضر سایت های داخلی و خارجی فراوانی در خصوص سواد مالی وجود دارد که با مطالعه آن قادر به کسب دانش در خصوص سواد مالی هستید.

۳. از ابزارهای مدیریت سرمایه استفاده کنید

مدیریت  مالی‌تان نباید سخت یا خسته‌کننده باشد. به لطف تکنولوژی و اینترنت، ابزار فراوانی برای کمک به شما وجود دارد که در  زمینه مدیریت مالی قوی شوید . نرم‌افزارهای موجود در این حوزه مثل مدیریت مالی شخصی ثروت، پولامو چيکار کردم؟ و نرم افزار مدیریت هزینه می باشد یا بازی مونوپولی که در ایران به نام ایروپولی و روپولی (عمو پولدار) شناخته می‌شود که هدف این بازی اجبار بازیکنان به تعقل و انتخاب راه‌های متفاوتی است که باعث سرمایه‌گذاری با کمترین پول و بیشترین سوددهی می‌شود. مونوپولی ماکتی است از یک سرمایه‌گذاری واقعی که بازیکنان می‌توانند خودشان را در آن محک بزنند.

۴. پادکست‌های مالی گوش دهید

یکی از راه های افزایش سواد مالی گوش دادن به پادکست های صوتی می باشد. شما ممکن است کار پرمشغله و زندگی خانوادگی شلوغی  داشته باشید و فرصت مطالعه نداشته باشید به همین دلیل گوش دادن پادکست های صوتی در هنگام رانندگی و یا در زمان استراحت می تواند در افزایش سواد مالی شما موثر باشد. پادکست های بسیاری وجود دارد که می تواند در مدت زمان 10 یا 15 دقیقه اطلاعات جامعی را در اختیار شما قرار دهد. این توصیه‌های مالی رایگان است که توسط افراد خبره در این حوزه در اختیار عموم افراد قرار می گیرد. در همین زمنیه  اپلیکیشن رادیو مالی جهت دریافت پادکست‌ها به شما کمک می‌کند تا اطلاعات خود را به‌روز نگه‌ دارید.

 

5- شرکت در دوره های اموزشی سواد مالی

علاوه بر کتاب و انتشارات آنلاین در گسترش سواد مالی، شما می‌توانید در کلاس های اموزشی سواد مالی شرکت کنید که میتواند در محیط های آموزشی دانشگاهی، جلسات آنلاین و. … باشد. در این‌ بین کارگزاری آگاه هم‌دوره‌های آموزشی در راستای سواد مالی برگزار می‌کند که با شرکت در این کلاس ها می توانید سواد مالی خود را افزایش دهید که البته این دوره ها در خصوص فرصت های سرمایه گذاری در بورس می باشد.

6- ذهنیت مصرف‌کنندگی خود را بشکنید

یک چالش بزرگ برای بسیاری از ایرانی‌ها این است که ما یک ذهنیت مصرف‌کننده داریم؛ که در ابتدا واقعاً اجتناب‌ناپذیر است. ما با تبلیغات در همه‌جا هدف قرار می‌گیریم، رسانه‌ها شیوه زندگی تجملاتی را تبلیغ می‌کنند، رسانه‌های اجتماعی باعث ترغیب تجملات گرایی می‌شوند. در طول سفر باسواد مالی، یاد خواهید گرفت که ذهنیت خود را از مصرف‌کننده بشکنید و ذهنیت سرمایه‌گذار را توسعه دهید.

 

سواد مالی

 

آمار سواد مالی در ایران

یونسکو به‌طور جدی در جهت افزایش سواد مالی در دنیا اقدام کرده است. دبیر کل ملی یونسکو؛ حجت‌الله ایوبی نیز در مراسم روز حسابدار به ضعف کشور درزمینهٔ سواد مالی اشاره‌کرده که با اقدام یونسکو می‌توان تا حدی در جهت رفع این مشکل اقدام کرد. طبق پژوهش‌های انجام‌گرفته آمریکا و اروپای شمالی بیشتر سطح سواد ملی را در دنیا به خود اختصاص داده‌اند. سطح سواد ملی در کشورهای درحال‌توسعه بین اقشار ثروتمند جامعه 31% و اقشار ضعیف‌تر 23% است. مدیر آکادمی هوش مالی میزان سواد مالی در ایران را 20% مطرح کرده است که این موضوع حاکی از سطح پایین‌تر سواد ما نسبت به کشورهای همسایه همچون عراق و پاکستان است.

 

روش های سنجش داشتن سواد مالی

برای کمک به تصمیم‌گیری در مورد اینکه آیا باید خود را در بین باسوادان مالی لحاظ کنید، از طریق سؤالات زیر فکر کنید و به خودتان پاسخ‌های صادقانه بدهید.

آیا می‌دانید چگونه یک بودجه ماهانه ایجاد کنید که شامل کلیه هزینه‌های اساسی، صورتحساب، هرگونه بدهی و پرداختی برای خریدهای بعدی باشد؟

آیا شما در حال حاضر بدون بدهی هستید؟ یا شما در حال انجام اقدامات فعال برای کاهش بدهی‌های خود هستید؟

آیا می‌دانید چقدر پول برای تأمین هزینه‌های زندگی در مدت سه تا شش ماه هزینه می‌کنید؟

آیا پس‌اندازی دارید که به شما امکان دهد یک رویداد پیش‌بینی‌نشده در زندگی مانند اخراج یا خراب شدن وسیله نقلیه را بدون نیاز به وام گرفتن حل کنید؟

آیا انواع مختلف بیمه‌ای را که برای محافظت از منابع مالی و سرمایه‌گذاری شما لازم است می‌دانید؟

آیا تفاوت بین یک سرمایه‌گذاری و بیمه را می‌فهمید؟

 

سواد مالی

 

اقدامات عملی در رابطه با سواد مالی

امیدوارم در مورد سؤالات ارزیابی بتوانید به همه یا حداقل برخی از آن‌ها پاسخ «بله« دهید. اگر چنین است، تبریک می‌گویم! شما احتمالاً جزو معدود افرادی هستید که به سواد مالی واقعی دست پیدا کرده‌اید! اما اگر متوجه شدید که به بعضی از سؤالات پاسخ “نه” می‌دهید، دلسرد نشوید! مراحلی وجود دارد که می‌توانید برای درک بهتر چگونگی کار پول استفاده کنید. موارد زیر می‌تواند به شما در جهت بهبود سواد مالی کمک کند:

 • برای خود صندوق پس‌انداز ایجاد کنید. با پس‌انداز 100 هزار تومان شروع کنید. این امر برای جلوگیری از دور ماندن از حوادث دشوار اجتناب‌ناپذیر در هنگام وقوع بحران است. (بعداً این صندوق اضطراری را بزرگ‌تر می‌کنید.)

 • خودتان دیده‌اید که چه میزان بدهی پیشرفت مالی را کند می‌کند. برای خلاص شدن از شر بدهی‌های مزاحم، فقط آن‌ها را از کوچک‌ترین تا بزرگ‌ترین لیست کنید. با پرداخت کمترین بدهی، آنچه را که قبلاً نسبت به آن پرداخت کرده‌اید، به بزرگ‌ترین بدهی بعدی بپیوندید. این روند را تا زمانی که تمام بدهی‌های شما پاک نشود تکرار کنید.

 • 15٪ از درآمد خود را برای دوران بازنشستگی سرمایه‌گذاری کنید.

 • . در هزینه‌های دانشگاه خود صرفه‌جویی کنید.

 • هدف سواد مالی فقط کسب دانش نیست. هدف واقعی این است که بتوانید از پول خود برای انجام کارهایی که واقعاً می‌خواهید انجام دهید استفاده کنید، مانند بازنشستگی، گذراندن وقت آزاد با خانواده و دلایل ارزشمند.

 • با توسعه سواد مالی روند اقتصادی جوامع روبه بهبود می‌رود. در حال حاضر، شما این حس خوبی رادارید که ازنظر سواد مالی خود در کجا ایستاده‌اید. شاید شما چیزهای زیادی برای یادگیری داشته باشید، اما امیدوارکننده است که بدانید که افزایش سواد مالی می‌تواند کل خانواده‌ها، جوامع و حتی کشور را تغییر دهد.

 

کلام آخر در خصوص سواد مالی

اکنون یک دید کلی در خصوص سواد مالی بدست آوردید، در مورد امور مالی شخصی چه‌کاری انجام می‌دهید.  اگر در حوزه سواد مالی فعالیت هایی داشتید در کامنت ها اطلاع رسانی کنید. اینگکه چه کلاس هایی رفته اید، چه کتاب هایی را خوانده اید؟ از سواد مالی چگونه در تصمیم گیری های مالی استفاده کرده اید و…. این واقعیت را در نظر بگیرید بخش بزرگی از سواد مالی متمرکز بر درک چگونگی صرف زمان و پولی است که افراد برای پرداخت بدهی اختصاص می‌دهند و احتمالاً می‌توانید حدس بزنید كه من معتقدم كه سواد مالی همان‌قدر اساسی است كه خواندن و نوشتن اهمیت دارد.

گردآوری و تنظیم : خانم زهره کاظمی- دانشجوی دکترای مدیریت

 

ویدئویی جذاب از کتاب پدر پولدار- پدر بی پول

 

 

پیشنهاد میکنم مقالات زیر را مطالعه کنید.

خرید کتاب های بورسی

کلاس آموزش بورس برای ورود به بازار سرمایه

روانشناسی با کندل استیک : الگوی ستاره

ویدئو آموزش تابلو خوانی در بورس

نوشته های مرتبط

2 نظر در “چگونه سواد مالی ایجاد کنیم

 1. tala گفت:

  سلام وقت بخیر.
  ممنونم از گردآوری این پست. بنظرم بهتر بود درکنار لیست کارها که ذکر کردید مثال هایی هم می زدید :لینکی از چند پادکست فارسی و غیرفارسی ، چندنرم افزار/ فایل های اکسل راجع به مدیریت کردن های روزانه /ماهانه/سالانه و….
  یقینا ترکیب تئوری و پراکتیک بازدهی جامع تر و معقول تری بدنبال دارد.

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   اطلاع میدم در برنامه قرار دهند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *