هوش مالی

چگونه سواد مالی را به کودکان آموزش دهیم : بخش دوم

چرا کودکان باید سواد مالی را بیاموزند

عوامل تقویت سواد مالی در کودکان یکی از موضوعاتی است که باید در کودکی توجه ویژه ای به آن داشت چرا که همین آموزش های ساده آینده کودک را به لحاظ هوش مالی و گرفتن تصمیمات مهم در سرمایه گذاری تضمین میکند. اگر توجه کنید در حال حاضر بسیاری از افراد حتی کوچک ترین دانشی نسبت به سرمایه گذاری در سنین جوانی ندارند و این نشان میدهد که ذهن مالی انها به خوبی کار نمیکند که علت آن هم عدم توجه والدین، سیستم اموزشی نامناسب و … می باشد که نتوانسته سواد مالی را از کودکی در فرد تقویت کند. در مقاله قبلی در خصوص برخی از عوامل تقویت سواد مالی در کودکان مانند دادن پول توجیبی به کودکان، مهارت هزینه کردن پول، مهارت هزینه کردن پول توضیح دادیم که پیشنهاد میکنم مقاله “چگونه سواد مالی را به کودکان اموزش دهیم “را مطالعه فرمایید. در ادامه در خصوص دیگر عوامل تقویت سواد مالی در کودکان صحبت میکنیم که پیشنهاد میکنم حتما مطالعه کنید.

 

عوامل تقویت سواد مالی در کودکان

 

عوامل تقویت سواد مالی در کودکان

مهارت دادن وظیفه و درخواست و دریافت پول از دیگر عوامل تقویت سواد مالی در کودکان می باشد . در مقطع سنی 9 تا 12 سالگی آگاهی کودکان نسبت به محیط افزایش می‌یابد. مفاهیمی مانند شغل و سرگرمی برایشان معنا پیدا می‌کند و می‌آموزند که ساعاتی از شبانه‌روز وجود دارد که پدر و مادر وظیفه‌ای را برای مدت‌ زمان مشخصی به‌عنوان شغل انجام می‌دهند که نمی‌توانند به‌راحتی آن را متوقف یا تعطیل کنند. کودکان می‌آموزند که روزهای تعطیل برای تفریح و یا مهمانی رفتن صرف می‌شود. شاید شما هم در بچگی خود برای انجام برخی کارها مثل خرید نان یا کمک برای کارهای عید از پدر و مادرتان پول گرفته باشید. یکی از تجربه‌ها خوب کودکی حقوق گرفتن برای برخی کارهاست که می‌تواند قدرت مذاکره و چانه‌زنی را در کودکانمان تقویت کند و اگر به‌ درستی آموزش داده نشود، انجام هر کاری را به چشم معامله‌ای می‌بینند که باید از آن سود کسب کند.

برای انجام هرکاری برای کودکانتان ساعت کاری مشخصی تعریف کنید تا کودکانتان بدانند با طول دادن زمان نمی‌توانند ارزش کار خود را زیاد کنند. اگر فرزندتان در خرید خانه به شما کمک می‌کنند باید باقی پول را به شما بدهند نه اینکه باقی‌مانده هر خرید را برای خودشان بردارند؛ یا اگر پاداشی برای هر خرید در نظر می‌گیرد باید این به‌عنوان بخشی از پول‌توجیبی در نظر گرفته شود. فرزند ما باید یاد بگیرد که کمک کردن در خرید، او را نسبت به باقی‌مانده مبلغ خرید محق نمی‌کند. اگر امروز به‌درستی یاد نگرفت، فردا که مسئول مالی شرکتی شد مبالغ بالا به او این احساس را نمی‌دهد که نسبت به بخشی از آن پول محق است.

 

مهارت سرمایه‌گذاری

مهارت سرمایه گذاری از عوامل دیگر تقویت سواد مالی در کودکان می باشد. ذهن برخی از افراد هزینه محور و برخی دیگر درآمد محور است. افراد هزینه محور، مسائل مالی را با کاهش هزینه مدیریت می کنند و افراد درآمد محور، افزایش درآمد را مدنظر قرار می‌دهند. حساب‌های بانکی هم نمونه‌ای از سرمایه‌گذاری است، که در نوسان شرایط اقتصادی ارزش پولمان کاهش می‌یابد. اما هرفعالیتی را که باهدف خلق پول انجام می‌شود می‌توان زیرمجموعه‌ای سرمایه‌گذاری در نظر گرفت. بسیاری از منابع توان بازآفرینی خودشان را دارند حتی زمان هم اگر به‌درستی سرمایه‌گذاری شود می‌تواند زمان آزاد بیشتری خلق کند.جمله‌ی پول، پول می‌آورد را بارها شنیده‌ایم. منظور از این بیان این جمله ویژگی پول نیست بلکه مفهوم سرمایه‌گذاری بر روی پول است که می‌تواند مولد باشد. این جمله اشاره به پولدارها دارد که بخش زیادی از پول و دارایی آن‌ها ناشی از سرمایه‌گذاری با پول است. ما به کودکانمان باید بیاموزیم که پول صرفاً برای هزینه کردن نیست بلکه برای تولید مجدد پول هم باید مورد استفاده قرار می‌گیرد.

عوامل تقویت سواد مالی در کودکان

 

شناخت مفهوم کارآفرینی

شناخت مفهوم کارآفرینی از عوامل دیگر تقویت سواد مالی در کودکان می باشد. امروز دوران رونق کارآفرینی است و از کارآفرینان تجلیل می‌شود. برعکس نسل گذشته که به کارآفرینی علاقه داشتند نسل جدید برایشان تعجب‌آور است که یک کارآفرین سخت کار می‌کند درصورتی‌ که جوانان در حال حاضر با حقوق خود عصرها به کافی‌شاپ می‌روند و به دنبال لذت های زودگذر هستند؛ اما وظیفه ما ترسیم تصویر خوبی از کارآفرینی است. گفتگو و نشان دادن کیفیت زندگی کارآفرینان در قبال زندگی کارمندی برای فرزندانمان در انتخاب مسیر کاریشان موثر است. بیان این موضوع که پول را برای تامین هزینه یا برای زایش و سرمایه‌گذاری آن می‌خواهیم نقش مهمی در سواد مالی کودکان دارد.

 

مهارت استفاده از اعتبار

 از دیگر عوامل دیگر تقویت سواد مالی در کودکان مهارت استفاده از اعتبار می باشد. در دنیای پول همه چیز با پول سنجیده نمی‌شود. چه‌ بسا که اعتبار را نیز می‌توان به پول تبدیل کرد. اعتبار همان چیزی است که با وجود خالی بودن حساب بانکی فرد، ارزش چک آن بیشتر از چک فردی است که در زمان صدور چک حساب مالی آن پر است. یک مهارت پولی مهم، آموزش ایجاد اعتبار و چگونگی استفاده از آن می‌باشد. زمانی که صحبت از اعتبار به میان می‌آید با دو مؤلفه حساب پرپول یا حرف یک فرد سنجیده می‌شود. هرچقدر بیشتر درباره جنبه اول در گفتگوهای خود به فرزندانمان آن‌ها را دخیل کنیم مفهوم اعتبار را به شکل بهتری برای فرزندان خود بیان کرده‌ایم. مثلاً زمانی که با فرزندانتان به بیرون می‌روید می‌توانید از آن‌ها درخواست کنید مبلغی از پس‌انداز خود را به شما قرض داده و شما تا آخر روز یا زمانی مشخص و توافق شده بین خودتان به او مبلغ را برگردانید. احتمالاً فرزندتان تا زمانی که پول را پس بگیرد، ده‌ها بار با خودش فکر خواهد کرد که پول خود را به فرد مطمئنی قرض داده یا خیر. او عادت می‌کند و یاد می‌گیرد که چگونه در ذهن خود شما و دیگران را اعتبار سنجی کند و احتمالاً وقتی پول خود را پس گرفت لذتی مضاعف را تجربه می‌کند. هم به شما کمک کرده و پول قرض داده و هم پولش را از شما پس گرفته است.

عوامل تقویت سواد مالی در کودکان

 

حرف زدن با کودکان درباره پول

بهتر است هر از چند گاهی با کودکان خود در مورد پول صحبت کنیم و لازم است در این خصوص برخی از صحبت های قدیمی را کنار بگداریم. از بیان دیدگاه‌های پوچ گذشته خودداری کنیم، کافی است نگاهی به آموخته‌های گذشته خود بیندازیم دیدگاهی مثل‌اینکه پول را چرک کف دست می‌داند یا پول را شیطانی می‌داند تا دیدگاهی‌هایی مثل‌ اینکه پول از زیر سنگ بیرون می‌آید و باید تمام زندگی خود را خرج نکرد و پول خود را جمع کرد تا در آینده بتوان زندگی خوبی داشت. همچنین ما را به قانع و ساده زیستی تشویق می‌کردند درصورتی‌که ممکن است بیشتر اتفاقات و مشکلاتی که با عزیزانمان داشته باشیم درباره پول باشد.

کیوساکی در کتاب هوش مالی خود به این موضوع این‌گونه اشاره می‌کند که هر زمان کالای مجللی توجه پدر فقیرم را به خود جلب می‌کرد، او به راحتی از خرید آن منصرف می‌شد. او می‌گفت‌ استطاعت مالی خرید آن را ندارم. درصورتی‌که پدر پولدار من می‌گفت چگونه می‌توانم هزینه آن را فراهم کنم. میزان موفقیت و سبک زندگی ما در گرو میزان درآمد کسب‌ شده ما می‌باشد. پیامبر اکرم می‌فرمایند من از فقر پیروانم نگران نیستم من از سو تدبیر و مدیریت آن‌ها نگران هستم. عدم تدبیر مشکل ماست. دراین‌بین هوش مالی به‌عنوان ابزاری است که به ما کمک می‌کند مشکلات و ضعف اقتصادی خود را بشناسیم و آن را رفع کنیم. درنهایت منجربه‌ سرمایه‌گذاری درست‌تر و موفقیت مالی می‌شود.

شم اقتصادی و افزایش درآمد حرف اول را برای موفقیت در زندگی می‌زند.  با فرزندانتان درباره پول و محدودیت‌ها صحبت کنید. قرار نیست اوج فاجعه را نشان دهید و درباره عدم پرداخت بدهی و نتایج احتمالی آن صحبت کنید. اما اینکه سر ماه باهم به سینما می‌رویم الزاماً پیام بدی نیست. بعلاوه فرزندان ما دیر یا زود به محدود بودن پول پی می‌برند و چه بسا که دولت هم باوجود منابع زیاد با کسری بودجه روبه‌رو می‌شود. مهم این است بدانند که کسری پول یک اتفاق بد نیست یکی از بدیهات زندگی می‌باشد.اگر برای فرزندانتان برای دانشگاه یا هر موضوعی پس‌انداز می‌کنید اجازه بدهید از روند پس‌انداز آگاه شوند تا درک کنند از کجا پول آمده است. اگر برای موضوع یا خرید وسیله‌ای‌ای پول پس‌انداز می‌کنید کودکان را در جریان بگذارید تا متوجه شوند رفته‌رفته مبلغ آن افزایش می‌یابد و می‌توانند با آن چیزی خریداری کنند.

 

گردآوری و تنظیم : خانم زهره کاظمی- دانشجوی دکترای مدیریت

 

پیشنهاد میکنم مقالات زیر را مطالعه کنید.

سواد مالی در سرمایه گذاری

درامد ماهانه سرمایه گذاری در بورس چقدر است

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *