فیزیک مالی, کتابچه

چگونه علم بر وال استریت مسلط شد

بخش دوم کتاب با عنوان شنا برخلاف جریان درباره فردی به نام موری آزبورن می باشد.

او در رشته ستاره شناسی تحصیل کرده بود و در آزمایشگاه تحقیقاتی نیروی دریایی آمریکا مشغول به کار شد.او مقالاتی درباره آیرودینامیک بال پرندگان نوشت. هرچند به موصوع تحصیلی او ربطی نداشت اما این موضوع نظر آزبورن را به خود جلب کرده بود.
او در زمینه های مختلف علمی مقالات متعدد نوشت. اما متمایز ترین مقاله او “حرکت براونی در بازار سهام” بود. هرچند ۶۰ سال پیش باشلیه به این موضوع پرداخته بود اما تا آن زمان برای همه دانشمندان چه فیزیک دان و چه دانشمندان مالی ناشناخته بود.
“این مقاله در سال ۱۹۵۹ از آزبورن در جایگاه یک فیزیکدان پذیرفته میشود که روی این موضوعات کار کرده و از او تقدیر کردند. آنطور که آزبورن می‌گوید: فیزیکدانان نمی‌توانند کار اشتباهی مرتکب شوند.”
آزبورن زمانی به بازار سرمایه اندیشید که فرزند هشتم و نهم او بدنیا آمدند و او باید به تامین معاش آینده فکر میکرد.
نظریه آزبورن شبیه نظریه باشلیه بود اما در نمودار توزیعی باهم اختلاف داشتند.” منحنی آزبورن تحدب داشت. در یک طرف دم کشیده و بلند و در یک طرف هیچ دمی نداشت. می‌شد نتیجه گرفت قیمت سهام توزیع نرمال ندارد. بلکه نرخ های بازدهی سهام است که توزیع نرمال دارند. نرخ بازده سهام به معنی میانگین درصد تغییرات قیمت در هر زمان است.”
سپس او پایان نامه ای در زمینه حرکت خلاف جهت ماهی آزاد در آب نوشت.” آزبورن مدل نظری طراحی کرده بود که جریان های تند و کند و ارتباط بین این دو جریان را توضیح میداد. ”

” آزبورن وقتی به بررسی قیمت های سهام وال استریت پرداخت، فهمید در بازارها هم قیاس های مختلف نوسانی وجود دارد. بعضی از نیروهای بازار مانند جزئیات نحوه کار بازار یا روابط معامله گران بایکدیگر در طول روز به تعییر قیمت ها اثر میگذارد. این موارد شباهات زیادی به حرکات تند ماهی های آزاد بین دو پیچ رودخانه دارد. از طرفی نیروهای دیگر بازار مانند چرخه کسب و کار و نرخ بهره دولت بر بازار اثر میکنند. این ها حرکات کند ماهی ها هستند.”

سپس او برای تعدیل مدل متناسب با داده ها از مدل جریان های عمیق اقیانوسی استفاده نمود.
آزبورن فهمید درصد بالایی از سرمایه گذاران بورس در اعدادی مثل ۱۰ و ۱۱ سفارش میگذارند. او به این فکر افتاد که با توجه به اینکه سهام در بورس یک هشتم دلار ارزش میخورد چرا سفارشی مانند ۱۰ و یک هشتم دلار نگذارد؟؟؟

منبع:

کتاب فیزیک مالی- چگونگی علم بر وال استریت مسلط شد

نویسنده: جیمز اوئن ودرال

The physics of wall street

James Owen Weatherall

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *