فیزیک مالی, کتابچه

چگونه علم بر وال استریت مسلط شد

در این بخش نویسنده به معرفی یکی از ریاضیدانان قرن اخیر می پردازد.

زولوم مندلبروت نمونه ی کاملی از ریاضیدانان مدرن بود. وی یکی از پایه گذاران گروه ریاضیدانان فرانسوی با نام نیکلا بورباکی بود. اما شخصیتی که نویسنده به مغرفی او می پردازد، برادرزاده زولوم، بنوا مندلبروت است.

او برخلاف عمو و دیگر ریاضیدانان به مسائل به شکل دیگری نگاه می کرد. او تصمیم به نوشتن پایان نامه ای در رابطه با قانون زیف و کابردهایش گرفت. به تصور مندلبروت زیف قانونی یافته بود که با استفاده از آن تعداد تکرار یک کلمه در کتابی خاص با توجه به مرتبه آن در فهرست و تعداد کل کلمات متن را پیدا کرد.

او به این موضوع فکر کرد که خطوط ساحلی بریتانیا چقدر است؟ خط ساحلی یک خط صاف نیست. پس هیچ خط کشی نمیتواند به طور دقیق آن را اندازه گیری کند.

در جنگ جهانی دوم، بمباران شهر ها به این موضوع فکر کرد که با توجه به داده های پیشین میتوان محل برخورد بمب بعدی را حدس زد.

این دو مورد باعث شد تا مندلبروت در زمینه پیش بینی قیمت سهام نظری از خود ارائه دهد. او نظرات باشلیه و آزبورن را رد نکرد اما در شکل نموداری با آنان اختلاف نظر داشت. او برای حدس قیمت سهام، نمودار توزیع کوشی را عرضه کرد. این نمودار شبیه به نمودار توزیع نرمال است با این تفاوت که در بینهایت به صفر میل میکند و دم های بلند و کلفت دارد.

مندلبروت این یافته های خود را در مورد قیمت پنبه به کار برد. در آن زمان با واکنش شدید جامعه اقتصادی مواجه شد زیرا اکثر اقتصاد دانان نظر آزبورن را پذیرفته بودند.

کونتر در جلسات اقتصاد سنجی به مندلبروت می گوید:

“مندلبروت مثل نخست وزیر چرچیل است. به ما قول آرمانشهر نمیدهد. بلکه از خون و عرق جبین و رنج و اشک حرف میزند. اگر درست گفته باشد، تقریبا همه ابزار اماری ما منسوخ می شود.”

مندلبروت بعدها یافت باید به رشته مالی ورود کند تا بتواند به نظریه ولگشت توانی دوباره ببخشد

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *