فیزیک مالی, کتابچه

چگونه علم بر وال استریت مسلط شد

ورود فیزیک دانان و ریاضی دانان به علم مالی

در ابتدا به روند کشف لویی باشلیه فیزیکدان فرانسوی که بدلیل علاقه خود به امور مالی ، معامله گری و در اصل علاقه وافر به ریاضیات شانس پرداخته می شود.
در سال ۱۹۵۵ پروفسور لیونارد جیمی ساویج استاد آمار در دانشگاه شیکاگو، کتابی درسی در زمینه احتمالات مینویسد. در میان تحقیقات خود به پایان نامه ای از یک ریاضیدان فرانسوی به نام باشلیه مواجه می شود. در جریان این اتفاق باشلیه و اثر او را به دانشمندان اقتصاد زمان خود مثل ساموئلسون استاد دانشکده اقتصاد ام آی تی معرفی میکند.

ساموئلسون به باشلیه و کتابش علاقه پیدا میکند. کتابی با اصطلاحاتی نو در زمینه مالی که تا آن روز از آنها استفاده نشده بود. اصطلاحی چون specluation و پایان نامه باشلیه تحت عنوان سفته بازی.
جرولامو کاردانو از دیگر افرادی بود که به ریاضیات مالی و در اصل به برد در قمار علاقه زیادی داشت. علی رقم اینکه پزشک بود، یافته ها و تجربیات خود در زمینه احتمالات و ریاضیات قماری را به کتابی تبدیل کرد. البته تا زمانی که زنده بود این کتاب را در اختیار هیچکس قرار نداد.
” پاسکال هیچ وقت یک قمارباز نبود، اما عجیب از که ریاضیات او در این زمینه سهم بزرگی ایفا کرده است. عجیبتر آنکه یکی از مشهورترین شرطبندی ها به نام اوست. در پایان سال ۱۶۵۴ زنوگی پاسکال تغییر کرد. او از ریاضیات دست کشید و به یانسنیسم یک نهضت مذهبی در مسیحیت روی آورد. تمام وقت خود را صرف نوشتن مطالب دینی کرد. آنچه به نام شرطبندی پاسکال معروف است، در میان نوشته های مذهبی او یافت شد مبنی بر شرطبندی در قبول و انکار خدا.”
در ادامه نویسنده به مختصری از زندگی لویی باشلیه میپردازد. مهمترین اتفاق نادیده گرفته شدن او در عرصه علمی و به نوعی تردد کردن وی بدلیل متمایز بودن افکار و نظریات اوست.
“باشلیه در سال ۱۹۰۰ در پایان نامه خود ریاضیات ولگشت را توصیف میکند. برخلاف انیشتین او به حرکت تصادفی ذرات غباری که با اتم ها تصادف میکنند توجه نمیکرد. بلکه باشلیه به حرکت های تصادفی قیمت سهام علاقه داشت.

“توجه کنید رفتار قیمت سهام شبیه به رفتار یک فرد مست است. در هر لحظه امکان دارد قیمت سهام بالا برود یا پایین بیاید.

…پس آنچه ریاضیات میتواند در جواب این صعود و نزول ارائه دهد این است که اگر قیمت سهام از نقطه خاصی شروع شود و پس از ولگشت یا گام تصادفی، در زمان معینی به ارزش خاصی برسد، این تغییر احتمالا چقدر است؟ ”
“این سوالی است که باشلیه در پایان نامه خود به آن پاسخ میدهد. او نشان داد که اگر قیمت سهام یک الگوی ولگشت داشته باشد، احتمال اینکه بعد از زمان معینی به قیمت مشخصی برسد از منحنی توزیع نرمال یا زنگوله ای قابل استنتاج است…. نقطه شروع قیمت، بالاترین نقطه منحنی است . به این معنا که محتمل ترین اتفاق این است که قیمت در جایی نزدیک به قیمت شروع قرار میگیر. دورتر از این قله، منحنی با سرعت زیاد پایین می آید، این یعنی تغییرات عمده سهم کمتری در احتمالات دارند. وقتی قسمت یک سهم روی مسیر ولگشت قدم های بیشتری برمیدارد، منحنی پهن تر و خوابیده تر میشود .در نتیجه در طول زمان احتمال اینکه از قیمت اولیه فاصله بگیرد، افزایش می یابد.”
اصلی ترین دستاورد باشلیه پیش بینی روند تغییر ارزش سهام است. در ادامه فصل به رویداد های زندگی وی پرداخته میشود.

 

منبع:

کتاب فیزیک مالی- چگونگی علم بر وال استریت مسلط شد

نویسنده: جیمز اوئن ودرال

The physics of wall street

James Owen Weatherall

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *