روانشناسی بازار

چگونه ورود نقدینگی به بورس را تشخیص دهیم

تشخیص ورود نقدینگی به بورس : پله اول برای معامله گری

تشخیص ورود نقدینگی به بورس یکی از راه کارهایی می باشد که سرمایه گذار با استفاده از آن میتوانند وارد بازار شوند و معامله کنند. یکی از مشکلاتی که سرمایه گذاران در بورس دارند این است که در یک زمان نامناسب اقدام به خرید سهم میکنند و این موجب می شوند با وجود اینکه شرایط تکنیکال و یا بنیادی سهم مناسب است ولی در نهایت قیمت ها کاهش پیدا میکند و سرمایه گذار هم متضرر می شود. به همین دلیل هم نیاز است یک سرمایه گذار ابتدا ورود نقدینگی به بورس را تشخیص دهد و سپس اقدام به معامله کند ولی در بازار سرمایه ایران بزرگترین ضعف بازار هم عدم دانش در این خصوص است و در این مقاله قصد داریم در خصوص تشخیص ورود نقدینگی به بازار سرمایه صحبت کنیم و بگوییم یک سرمایه گذار باید مولفه های ورود به بازار سرمایه را بداند و سپس اقدام به معامله کند. برای بررسی ورود نقدینگی به بورس باید در خصوص ارزش معاملات و ارتباط آن با ورود نقدینگی به بورس، ورود پول هوشمند به سم و در نهایت فیلتر ورود نقدینگی به سهم اطلاعاتی داشته باشید.

 

تشخیص ورود نقدینگی به بورس با ارزش معاملات

ورود نقدینگی به بورس میتواند همگام با ارزش معاملات هم باشد. یکی از سیگنال هایی که تعیین میکند ورود نقدینگی به بازار سرمایه اتفاق افتاده است یا خیر ارزش معاملات روزانه بازار می باشد. ارزش معاملات یک شرکت معمولا از ضرب حجم معاملات روزانه سهم در قیمت آن به دست می اید. حال فرض کنید اگر این فرمول را برای کل شرکت هایی که در روز معامله می شوند محاسبه کنیم ارزش معاملات کل بازار بدست می آید.

معمولا و طبق تجربه در بازار سرمایه زمانی که ارزش معاملات خالص روزانه بازار یعنی ارزش کل معاملات منهای معاملات بلوکی بین ۵۰۰ تا ۶۰۰ میلیارد تومان باشد می توان گفت بازار شادابی لازم را دارا می باشد و فرصت مناسبی برای سرمایه گذاری وجود دارد. البته بیان این جمله نشان دهنده این نیست که در روزهایی که بازار تا ۲۰۰ تا ۳۰۰ میلیارد تومان معامله می کند برای سرمایه گذاری مناسب نیست بلکه در بازارهای با ارزش معاملات پایین هم امکان نوسان گیری و خلق فرصت مناسب در بازار وجود دارد. اما زمانی که ارزش معاملات بازار بالا می رود این امکان برای همه فراهم می شود که از فرصت های موجود و خریدن سهم و کسب سود استفاده کنند.

ورود نقدینگی به بورس

 

تشخیص ورود پول هوشمند به سهم

ورود پول هوشمند به سهم و تشخیص آن می تواند کمک زیادی به سرمایه گذار برای شناخت سهام و یا گروهی باشد که نقدینگی وارد آن شده است. شناسایی پول هوشمند یکی از روش هایی است که برخی از سرمایه گذاران برای تشخیص ورود نقدینگی به یک صنعت یا سهم از آن استفاده میکنند. ممکن است شنیده باشید که پول هوشمند وارد بورس شده و یا پول هوشمند وارد فلان صنعت شده است. آیا تا به حال با خود فکر کرده اید که چگونه میتوان ورود پول هوشمند به سهم را تشخیص داد. پول هوشمند تحت یکی از شرایط زیر وارد بازار بورس می شود که ذکر می کنیم.

 

نشانه های ورود پول هوشمند به سهم

۱- زمانی که وضعیت بازار نامساعد است و همه اظهار نا امیدی میکنند و به نوعی فشار فروش در سهم بالا می باشد و تقاضایی برای سهام شرکت ها وجود ندارد آنجاست که پول هوشمند می تواند وارد بازار شود.

۲-جایی که قیمت ها به پایین ترین حد خود رسیده و اصطلاحا قیمت ها کف می باشند.

 

در تشخیص نشانه های ورود پول هوشمند در سهم، بازیگران اصلی سهم تحت عنوان سرمایه نهادی وارد بازار می شوند و شروع به خرید سهام شرکت ها می کنند و یک موج قوی را در سهام شرکت ها ایجاد میکنند. زمانی که قیمت ها حدود ۱۰ درصد افزایش پیدا کرد در بازیگران ثانویه و خرد بازار هیجان زیادی برای خرید سهام ایجاد می شود تا از رالی ایجاد شده در بازار جا نمانند. این زمان همان زمانی می باشد که اخبار و شایعات بازار حسابی داغ و بهترین خبرهایی که در صنعت وجود دارد شکوفا می شود و اینجاست که هدف گذاری در خصوص قیمت سهم بسیار افزایش یافته و به محدوده ۱۰۰ تا ۲۰۰ درصد می رسد و همه سرمایه گذاران از رشد قیمت سهام صحبت می کنند.

در مرحله بعدی بعد از یک رشد خوب در قیمت سهام، پول هوشمند از سهم خارج می شود و معمولا هم در طی چند روز اتفاق می افتد و معمولا شاهد کاهش سریع قیمت سهم هستیم و سرمایه گذارانخرد بازار که صرفا با استفاده از تبلیغات و جو هیجانی بازار وارد سهم شده اند؛ آخرین بازندگان سهم به حساب می آیند. معمولا این سرمایه گذاران متوجه خروج پول بعد از رشد قیمتی نمی شوند و از آنجایی که حجم هم در ریزش های قیمتی بالا می باشد پیش خود می گویند که ” حجم ها بالاست و به نظر این اصلاح قیمتی می باشد و انتظار رشد قیمت سهم در آینده وجود دارد” در صورتی که این تفکر اشتباه می باشد و کاهش قیمت به همراه حجم های سنگین در واقع قسمتی از بازی می باشد که بخشی از رویه ورود و خروج پول هوشمند می باشد.

 ورود نقدینگی به بورس

 

 

فیلتر ورود نقدینگی به بورس

گاهی اوقات میتوان با استفاد از فیلترها در دیده بان بازار ورود نقدینگی به بورس را تشخیص داد. به همین جهت باید عواملی را که در ورود نقدینگی به بورس موثر است تشخیص داد و فیلترهای مربوط به آن را نوشته و در دیده بان بازار اجرا کرد. یکی از عواملی که میتواند ورود نقدینگی به سهم را مشخص کند حجم معاملات است که استفاده از آن می تواند کمک بسیاری به سرمایه گذار کند و با استفاده از آن سهامی که به یک باره حجم معاملات آن افزایش پیدا میکند را در فیلتر مشخص کرد. دستور زیر فیلتر ورود نقدینگی به سهم را نشان میدهد. اما به خاطر داشته باشید که باید وضعیت تکنیکال و تابلو خوانی سهم را هم مد نظر داشته باشید تا با استفاده از ان قادر باشید سهامی که ورود نقدینگی در ان اتفاق افتاده است را تشخیص دهید و سپس اقدام به معامله کنید. به همین منظور کافی است دستور زیر را در بخش فیلتر سایت tse تایپ کنید.

ورود نقدینگی به بورس

 

شاید علاقمند باشید این مقالات را هم مطالعه کنید

خرید پله ای و اشتباه رایج سرمایه گذاران در این روش

چگونه ورود نقدینگی به بازار را تشخیص دهیم

چگونه سفته بازار با ایجاد اردر ترس سهم جمع میکنند.

نوشته های مرتبط

27 نظر در “چگونه ورود نقدینگی به بورس را تشخیص دهیم

 1. الهه شهبازی گفت:

  مثل همیشه عالی استاد

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   ممنونم

 2. پوریا گفت:

  سلام استاد …. راهی که بشه با اون خرید های یک شخص حقوقی که به مرور طی یک ماه یا بیشتر و به صورت منظم و خرنده سهمی رو خشک میکنه بخوایم پیدا کنیم چیه؟ مثال این روزها سهم هرمز و کاری که صندوق زرین بانک شهر داره انجام میده.
  به نظرتون حتما برا بالا بردن قیمت سهم اینکار رو میکنن؟ یا میتونه اهداف جانبی هم داشته باشه؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   باید سهم رو رصد کنید و نسبت خرید حقوقی رو ببینید. اگر حقوقی در یک قیمت معین اقدام به خرید سهم میکند و به صورت مستمر این کار را ادامه دهد به همین دلیل میتوان گفت که در حال خشک کردن سهم می باشد. در سهامدارن عکمده شما میتوانید وضعیت خریداران را هر روز ببینید. از طرفی برخی از حقوقی های فعال هم در لیست سهامداران فعال در هر نماد وجود دارد که میتوانید روزانه مشاهده کنید.

 3. جمیل گفت:

  با سلام اگه امکان هست فیلتر رو طوری قرار بدید که قابل کپی کردن باشه

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   ساختار سایت امکان کپی کردن را نمی دهد. در صدد رفع مشکل هستم

 4. سارا تسبیحی گفت:

  سلام استاد خسته نباشید
  این فیلتر. فیلتر افزایش حجم معاملات است که ممکن است نشان از ورود و یا خروج نقدینگی باشد و نه صرفا ورود نقدینگی. درست است؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   با سلام

   حجم معاملات سیگنال ورود و یا خروج نقدینگی است که به همراه افزایش حجم باید قدرت خریدار و از طرفی محدوده تکنیکالی سهم را مورد بررسی قرار دهید. ویدئو رو کامل ببینید

   1. سارا تسبیحی گفت:

    سلام و خسته نباشید استاد. بله متوجه هستم ولی چون داخل متن عنوان کرده بودید که این فیلتر ورود نقدینگی رو نشون میده کمی ابهام برام بوجود اومده بود.. ممنون از پاسخگوییتون..

    1. mehdi afzalian گفت:

     سلام

     در متن توضیحات داده شد

 5. علي گفت:

  سلام

  وقت بخير استاد

  ممنون از مقالات روان و عالي شما

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   سپاس

 6. فرزاد گفت:

  درود استاد
  استاد در پاراگراف آخر اون فیلتر مربوط به حجم معاملات است ولی شما در سطر چهارم نوشتید:
  دستور زیر فیلتر ورود نقدینگی به سهم را نشان میدهد.

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   ورود و یا خروج نقدینگی معمولا با حجم خودش رو نشون میده

  2. امیرحسام گفت:

   سلام خدمت جنابعالی خسته نباشید میگم بابت زحماتی که میکشین
   بعد از ان که سرانه خرید حقیقی و حقوقی رو حساب کردیم دقیقا از کجا بفهمیم چه اندازه نقدینگی از سهم خادج شده یا وارد شده منظورم اندازه دقیق ورود با خروخ پول به میلیارد

   ممنونم

   1. mehdi afzalian گفت:

    سلام

    اختلاف سرانه حقیقی ها

 7. قدرت عبداللهی گفت:

  سلام استاد
  ضمن سپاس از هم مطالب عالی و هم حوصله ای که در جواب دادن به خرج می دهید.
  خواستم بدونم قطعیت تشخیص ورود یا خروج نقدینگی به سهم چیست؟
  برای مثال در سهم نوری تاریخ اول آبان هم حجم زیاد خورده هم نسبت خریدار به فروشنده حقیقی بالا می باشد (قدرت خریدار بالا) ولی از نظر تکنیکالی نزدیک یک کانال رنج هستیم و در ضمن کندل روز با اینکه نسبت به روز قبل با گپ مثبت زیاد باز شده ولی نزولی بسته است.
  سپاسگزار می شم در این خصوص راهنماییهای قانع کننده ارائه بفرمایید.

  1. mehdi afzalian گفت:

   با سلام
   حجم معاملات بهترین ابزار برای تشخیص ورود و خروج نقدینگی هست ولی برای شرکت های بزرگ خیلی نمیشه حساب کرد.
   عموما برای شرکت های کوچک تر میشه به سادگی تشخیص داد

 8. mohalv گفت:

  سلام استاد
  معمولا افزایش حجم معاملات باید چه مقدار بیشتر از حجم معمول معاملات یک سهم باشد که مطمئن باشیم نقدینگی وارد سهم شده است و این مقایسه رو در چه بازه زمانی باید انجام دهیم؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   معمولا باید بیشتر از 3 برابر باشد. البته باید با توجه به مولفه های دیگر بررسی کنید که آیا ورود نقدینگی بوده یا خروج نقدینگی

 9. علی گفت:

  عالی بود ممنون

  1. mehdi afzalian گفت:

   با سلام

   ممنون

 10. جواد گفت:

  سلام وقتتون به خیر
  تو کانالای مختلفتون هر روز نمودارری میذارید از برایند نقدینگی در نمادی خاص
  میحواستم بپرسم این نمودارا چجوری محاسبه میشن، اگر برایند ورود و خروج نقدینگی نمادی برای مثال ۱میلیارده این یک میلیارد از کجا به دست میاد

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   این نمودار از اختلاف حقیقی در خرید و فروش به دست میاد

 11. سجاد گفت:

  سلام و خسته نباشید. تو کانالا دیده میشه که میگن:
  حدود 1430 میلیارد تومان پول توسط حقیقی ها به بازار تزریق شد
  این عدد رو چجوری محاسبه میکنن؟ تو کامنت ها دیدم گفتین از “اختلاف حقیقی در خرید و فروش”
  این رو من از کجا باید به دست بیارم؟ آیا باید هر روز بقرم صفحه گزارش ها TSE و همه رو دانلود کنم و یکی یکی تفریق کنم؟ یا جایی هست که این رو نشون بده؟؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   با استفاده از فیلتر نویسی

 12. هادی گفت:

  سلام و باتشکر فراوان
  من تو خیلی از کانال ها میبینم که نمودار ورود پول یا ارزش معاملات روز مشخص رو میذارن
  میشه بپرسم چجوری میشه این نمودارو چک کرد
  من هیچ سایتی نتونستم این نمودارو ببینم
  با تشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *