تحلیل بنیادی

چگونگی انتخاب یک سهم از صنعت

انتخاب یک سهم از صنعت 

انتخاب یک سهم از صنعت یکی از مشکلاتی می باشد که همواره سرمایه گذاران در خصوص آن سوال دارند و رویه برای انتخاب آن ندارند. به همین جهت سعی میکنیم در این مقاله اندکی در خصوص چگونگی انتخاب یک سهم از صنعت صحبت کنیم و برخی از روش های آن را ذکر کنیم. گفتیم که سرمایه گذاران از تحلیل های بنیادی و تکنیکال برای بررسی سهم و بازار استفاده میکنند و هر سرمایه گذاری نیز بسته به دانش و علاقه خود یکی از این روش ها را انتخاب میکند. اما برای افرادی که قصد دارند در حوزه بنیادی وارد شوند و سهام خود را از این طریق انتخاب کنند توجه به چه فاکتورهایی مهم است و این سرمایه گذاران باید با توجه به چه فاکتورهایی بهترین سهم را در بین یک صنعت انتخاب کنند.

یکی از فاکتورهایی که بسیاری از سرمایه گذاران بنیادی به آن توجه می کنند تغییرات سود شرکت می باشد اما اگر بیشتر توجه کنیم می بینیم که بررسی تغیرات سود شرکت تنها مبتنی بر همان سال بوده و بررسی گزارش های دوره ای مربوط به همان سال در نهایت مورد توجه سرمایه گذاران می باشد.

 

اما باید مسئله را بیشتر بررسی کرد و صرفا بررسی تغییرات یک ساله سود شرکت ها را کنار گذاشت و در یک اشل بزرگ تری فرایند تحلیل را پیش برد. یعنی باید فرایند رشد سود شرکت را در 3 تا 5 سال بررسی کرد. البته برای شرکت هایی که در بازار سرمایه ایران معامله می شوند به دلیل تغییرات قیمت دلار در سال 91 و 92 شاید نتوان به درک درستی از سود سازی شرکت ها رسید و بنده هم در کلاس های اموزشی همواره تاکید دارم که سود سازی شرکت ها در سال های مذکور به دلیل تغییرات قیمت دلار را باید به عنوان داده انحرافی مد نظر داشت و دوره های بعد از آن را برای ارزیابی سود سهام مد نظر قرار داد.

 

 

انتخاب یک سهم از صنعت

 

بهتر است برای خرید سهام در یک صنعت شرکت هایی را مورد بررسی قرار دهیم که دارای روند سود سازی مناسبی در طول 3 تا 4 سال گذشته باشند و روند سود آنها همواره افزایشی باشد. در بخش های قبل نیز گفتیم که گزارش های سه ماهه شرکت ها در دوره های 3 ماهه همان سال نیز باید از روند افزایشی برخوردار باشد.

بررسی گزارش های دوره ای سال جاری در هر شرکتی می تواند نشان دهنده این باشد که کیفیت سود شرکت هنوز پابرجاست و میتوان به آن اعتماد کرد چرا که ممکن است کیفیت سود سال های قبل دارای روند افزایشی باشد ولی گزارش های دوره ای سال جاری نشان میدهد که شرکت توانایی محقق کردن سود را همانند سال های قبل نخواهد داشت.

البته وجود ریسک های غیر سیستماتیک برای هر صنعتی نیز دور از انتظار نیست. به عنوان مثال در بازار سرمایه همواره شرکت های پتروشیمی جز شرکت های با کیفیت سود بالا بوده اند و در بین سرمایه گذاران نیز طرفداران زیادی داشتند اما به یک باره ورق برگشت و دولت تصمیم گرفت نرخ خوراک این شرکت ها را از 2.5 سنت به 13 سنت افزایش دهد و در نهایت موجب افزایش بهای تمام شده شرکت ها و کاهش سود آوری شرکت ها شود. پس در این حالت نمی توان روند سود سازی جدید شرکت ها را با سال های قبل مورد قیاس قرار داد بلکه باید شرکت ها را با مفروضات جدید دیگری بررسی کرد که اثر یکباره بر صنعت داشتند.

اگر این دو عامل را در تحلیل ها مد نظر داشته باشیم همواره قادریم سهامی با کیفیت سود سازی مناسب را در بازار انتخاب کنیم.

 

این وب سایت بهترین مجموعه  از آموزش‌های بازار سرمایه را دارا می‌باشد:

تشخیص واگرایی ها در تحلیل تکنیکال برای یک موقعیت خرید مناسب

روانشناسی بورس و عوامل موثر بر رفتار معامله گران

 

 

 

 

نوشته های مرتبط

12 نظر در “چگونگی انتخاب یک سهم از صنعت

 1. علی رحمانی گفت:

  با سلام
  به نکته خیلی خوبی اشاره کردید
  ممنون از سایت خوبتون

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   ارادت

 2. علی محمدی گفت:

  سلام

  به چه صورتی میتونیم در کلاس های بنیادی شما شرکت کنیم؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   در صفحه اصلی کلاس ها موجود است

 3. علی زارع گفت:

  سلام

  در بررسی صورت های مالی تا به حال به این اصل ها توجه نکرده بودم

  ممنون از شما

  خیلی مفید بود

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   خواهش میکنم

 4. فهمانوری گفت:

  سلام
  ممکنه واژه سود مناسب بکاربرده شده در مقاله رو که کیفی هستش رو به کمیت بیان بفرمایید تا مساله قابل درک تر بشه.
  سپاس فراوان

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   ایشالا در مثال های بعدی

 5. سعید گفت:

  سلام
  بحث درستی است اما کاربردی مطرح نشد. یک سرمایه گذار باید صورت های مالی 300 شرکت را تک به تک بررسی و روند سودآوری آنها را بررسی کند؟! بهتر بود که به روش و ابزارهای موجود برای رصد روزانه، هفتگی یا ماهانه کل بازار بر مبنای شاخص های مشخص نظیر رشد سودآوری و دست چین شرکت ها برای بررسی دقیق تر اشاره می فرمودید.

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام
   نیاز نیست که همه شرکت ها بررسی شود.
   ابتدا در بین صنایع مختلف صنعت مناسب انتخاب می شود و سپس در بین صنایع انتخابی به دنبال بهترین صنعت هستیم.
   به عنوان مثال زمانی که قیمت متانول افرایش می یابد نیازی نیست که کل شرکت های گروه پتروشیمی بررسی شود و صرفا باید شرکت های متانول ساز مد نظر قرار گیرد

 6. محمد گفت:

  با سلام و تشکر از مطالب خوبتون . لطفا توی توضیحاتتون از مثال های عددی و مراحل بدست آوردن برای یک شرکت رو مثال بزنید تا مطلب بیشتر قابل لمس باشه برامون.
  بازم متشکرم

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   در مقالات دیگه هست. میتونید استفاده کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *