تحلیل بنیادی

اوراق اختیار فروش تبعی چیست و چه کاربردی دارد؟

اوراق اختیار فروش تبعی چیست

اوراق اختیار فروش تبعی اوراقی است که در آن فروشنده ( شرکت منتشر کننده اوراق) متعهد می‌شود که تعداد معینی از سهام شرکت را به قیمت مشخصی که به آن “قیمت اعمال” می گویند در تاریخ معین که به آن “تاریخ اعمال” می گویند از سهامدار خریداری کند. اوراق اختیار فروش تبعی در واقع اوراقی به منزله بیمه کردن سهام سرمایه گذاران از کاهش قیمت احتمالی به حساب می آید. به زبان ساده تر اگر سهام شرکتی دارای شرایط بنیادی قوی و یا حمایت حقوقی ها باشد آن شرکت اوراق اختیار فروش را منتشر میکند و اصطلاحا کف قیمت سهم را می بندد. این نشان میدهد که شرکت به سوداوری سهام خود اعتقاد دارد و حاضر به پشتیبانی قیمتی از آن است و این امید را به سرمایه‌گذاران می‌دهد که در برخی محدوده‌های قیمتی توجیهی برای فروش سهام وجود ندارد. نکته ای که باید به خاطر داشته باشید این است که در هنگام اتخاذ موقعیت اختیار فروش تبعی، باید سهام شرکت را نیز در پرتفو داشته باشید. در این مقاله آموزشی قصد داریم در خصوص حالت های مختلف خرید و فروش اختیار صحبت کنیم.

تعریف اوراق فروش تبعی با یک مثال

شکل زیر اوراق اختیار فروش تبعی بانک پارسیان را نشان میدهد که در سایت tse.ir قرار داده شده است. همانطور که در شکل زیر مشاهده میکنید اوراق فروش تبعی بانک پارسیان با نماد هپارس می باشد. همانطور که در شکل مشاهده می شود برخی از اطلاعات این اطلاعیه به شرح زیر می باشد.

نماد: هپارس

حداقل حجم عرضه روزانه : 100000 ورقه

کل حجم عرضه : 50 میلیون ورقه

محدودیت خرید هر کد حقیقی : 100000 ورقه

قیمت اعمال: 5920 ریال

اوراق اختیار فروش تبعی

حال قصد داریم ارزیابی کنیم که شرایط اتخاذ موقعیت در این ورقه بهادار چگونه است. فرض کنید بانک پارسیان در قیمت 5220 ریال دارای صف فروش می باشد. حال سرمایه گذار باید بررسی کند که این طرح بیمه سهام چگونه به او در خرید و فروش سهم کمک میکند. همانطور که در بالا گفته شده است قیمت اعمال 5920 ریال می باشد. یعنی اگر سرمایه گذار با قیمت امروز یعنی 5220 ریال سهم وپارس را خریداری کند و از طرف دیگر موقعیت اختیار را خریداری کند در تاریخ سر رسید یعنی 1399/12/10 بازدهی حدود 13 درصدی کسب میکند. یعنی عرضه کننده که صندوق سرمایه گذاری توسعه بازار می باشد موظف است که در تاریخ سررسید مبلغ 5920 ریال به ازای هر سهم به حساب سرمایه گذار واریز کند که البته این را هم در نظر داشته باشید که طبق اطلاعیه محدودیت خرید برای هر کد 100000 برگه می باشد.

حال اگر سرمایه گذاری قرار باشد اوراق اختیار فروش تبعی بانک پارسیان را خریداری کند اولا باید به تعدادی که مد نظرش است سهام را در پرتفو خود خریداری کند و سپس اوراق اختیار که قیمت هر واحد آن 1 ریال می باشد را بخرد. یعنی اگر شما تمایل داشته باشید 50000 سهم بانک پارسیان را بیمه کنید باید به تعداد 50000 ورقه از اوراق 1 ریالی را خریداری کنید و تا زمان سررسید این اوراق سهام را نیز در پرتفو داشته باشید.

اصطلاحات موجود در اطلاعیه اوراق اختیار فروش تبعی

سهم پایه: سهمی که اوراق اختیار فروش تبعی بر اساس آن تنظیم شده است.
قیمت اعمال: قیمتی که عرضه کننده متعهد به تسویه آن در تاریخ اعمال می باشد.
تاریخ اعمال: تاریخی که برای اعمال اوراق اختیار فروش تبعی تعیین می شود.
دوره معاملاتی: به فاصلۀ بین اولین روز معاملاتی و آخرین روز معاملاتی اوراق اختیار فروش تبعی  دوره معاملاتی می گویند.
سقف خرید: حداکثر تعداد اوراق تبعی اشخاص حقیقی یا حقوقی مجاز به خریداری آن می باشند.
کل حجم عرضه: تعداد اوراقی که از سوی عرضه‌کننده طی دوره معاملاتی در بازار عرضه خواهد شد.
حداقل حجم عرضه روزانه: تعداد اوراقی که باید توسط عرضه کننده در هر روز عرضه شود.
قیمت عرضه اوراق تبعی: قیمتی که توسط ناشر اوراق در بازار فروخته می شود را قیمت عرضه می گویند و در هر روز بر اساس فرمول مشخصی محاسبه می گردد.

اصطلاحات اوراق اختیار فروش تبعی

شرایط مختلف سرمایه‌گذار هنگام اعمال اوراق اختیار فروش تبعی

در این بخش قصد داریم در خصوص اعمال اوراق اختیار فروش تبعی با مثال توضیح دهیم. به عنوان مثال شخصی بابت 200 سهم شرکت فارس که در حال حاضر قیمت 2500 تومان دارد اختیار فروشی را به قیمت اعمال 2300 تومان در چهار ماه آینده خریداری کرده است. پس این سرمایه‌گذار در حالت فوق هیچ سهمی از شرکت فارس را در  اختیار ندارد و بابت هر سهم دارایی پایه مبلغ 200 تومان (درمجموع 40000 تومان) را به‌عنوان هزینه اولیه پرداخت میکند. حال بیاید در قیمت های مختلف وضعیت معاملاتی سرمایه گذار را بررسی کنیم.

حالت اول: قیمت سهام در تاریخ اعمال کاهش یابد

در حالت اول فرض کنید که قیمت سهام پتروشیمی خلیج فارس در بازار به 2100 تومان کاهش یابد. در این حالت سرمایه گذار اختیار فروش خود را اعمال می کند. در نتیجه سرمایه گذار می تواند 200 سهم خود را در بازار با قیمت 2100 تومان خریداری و به قیمت 2500 تومان به فروش برساند و از این معامله 80000 تومان درآمد کسب کند. اگر خاطرتان باشد در ابتدای مثال گفتیم که سرمایه گذار در ابتدا 40000 تومان به عنوان هزینه اولیه اختیار فروش را اعمال کرده است. پس سود سرمایه گذار در این حالت برابر 40000 تومان خواهد بود (40000=40000-80000) محاسبات زیر به صورت خلاصه بیان شده است.

هزینه اولیه بابت اتخاذ موقعیت خرید اختیار فروش: 40000 تومان

سود ناشی از خرید 200 سهم فارس به مبلغ 2300 تومان و فروش به قیمت اعمال 2100 تومان: 80000 تومان

سود خالص  حاصل از اعمال: 40000 تومان

حالت دوم: قیمت سهم افزایش یابد

در حالت دوم فرض کنید که قیمت سهام پتروشیمی خلیج فارس در بازار به 2800 تومان افزایش یابد. در این حالت سرمایه گذار اختیار فروش خود را اعمال نمی کند چرا که متحمل زیان می شود. هزینه ای که سرمایه گذار بابت خرید اختیار متحمل می شود که 40000 تومان است.در این حالت سرمایه گذار اختیار خود را اعمال نمیکند و صرفا هزینه اتخاذ موقعیت را پرداخت میکند.

حالت سوم: قیمت سهم تغییری نکند

زمانی که قیمت سهم در بازار با قیمت اعمال برابر باشد برای سرمایه گذار سود و زیانی به همراه ندارد. در این حالت سرمایه گذار نیاز به انجام کاری ندارد و صرفا باید هزینه اولیه برای اختیار فروش تبعی را پرداخت کند. (هزینه 40000 تومانی برای اتخاذ موقعیت)

شرایط مختلف سرمایه گذار در اوراق فروش تبعی

نکات کاربردی اوراق اختیار فروش تبعی

 1. اختیار فروش تبعی قابلیت معامله ثانویه ندارد.
 2. درصد سود و زیان با توجه به قیمت پایه در روز پایانی و قیمت اعمال تعیین میگردد.
 3. امکان شناسایی سود و زیان در طی دوره تا سر رسید وجود ندارد.
 4. در هنگام خرید اختیار باید حتما تعداد سهم مورد نیاز را داشته باشید. یعنی اگر قرار است 5000 اختیار بخرید پس باید 5000 سهم نیز داشته باشید.

توجه:

لازم به ذکر است که اوراق اختیار فروش دارای دو شیوه اعمال اروپایی و آمریکایی است. در حالت اروپایی اوراق اختیار تنها در تاریخ سررسید اعمال می شوند اما در حالت آمریکایی سرمایه‌گذار در هر تاریخی تا سررسید قادر به اعمال اختیار می باشد (فرض کنید تاریخ شروع 20 اردیبهشت 99 و تاریخ اعمال 25 خرداد است، درصورتی‌که به‌صورت آمریکایی اعمال شود سرمایه‌گذار در هر تاریخی مانند 21 خرداد قادر به اعمال اختیار می باشد  درحالی‌که در مدل اروپایی فقط در تاریخ سررسید یعنی 25 خرداد 99 اختیار قابل اعمال می باشد.

آیا قابلیت معامله ثانویه اوراق اختیار فروش تبعی یا سهم وجود دارد؟

در پاسخ به این سوال باید گفت اگر سرمایه گذار قصد داشته باشد که اوراق اختیار فروش تبعی را خریداری کند قابلیت معاملات ثانویه برای آن وجود ندارد. روال هم به این صورت است که هر سرمایه گذاری ابتدا باید سهام پایه را خریداری کند و سپس اقدام به خرید اوراق اختیار کند و اگر به هر دلیلی مانند رشد قیمت سهم و … سرمایه گذار بخواهد سهام پایه را بفروشند اوراق اختیار نیز باطل می شود. یعنی فرض کنید که شما 20000 سهم بانک پارسیان را در قیمت 522 تومان خریداری کرده اید. پس از آن باید 20000 اوراق اختیار آن را به قیمت هر واحد یعنی 1 ریال خریداری کنید. در این شرایط اگر تا سررسید صبر کنید ( با توجه به قیمت اعمنال 5920 ریال ) بازدهی 13 درصد کسب میکنید. اما اگر قیمت بانک پارسیان افزایش یافت و به 600 تومان رسید شما میتوانید سهم را بفروشید اما اوراق اختیار خریداری شده باطل می شود.

قیمت اوراق اختیار فروش تبعی به ازای هر سهم و نحوه محاسبه سود و زیان آن

نکته ای که در خصوص قیمت اوراق اختیار معامله وجود دارد این است که قیمت مجاز خریداری این اوراق به صورت روزانه تغییر میکند که آن هم با توجه به قیمت روز سهم می باشد. یعنی سازو کار اوراق اختیار فروش تبعی به این صورت می باشد که سرمایه گذار در هر برهه زمانی برای بیمه کردن سهام خود بازدهی در حد سود بانکی (20 تا 24 درصد سالانه) دریافت کند. برای توضیح بهتر این موضوع به مثال زیر توجه کنید.

در ادامه مثال قبل فرض کنید که قیمت روز سهم بانک پارسیان 434 تومان ( 1 مهر 1399 ) و قیمت اعمال برای این اوراق در تاریخ 10 اسفند 1399 برابر 592 تومان باشد. حال اگر سرمایه گذاری سهم را خریداری کند و قصد داشته باشد در تاریخ مورد نظر اختیار خود را اعمال کند بازدهی حدود 36 درصدی کسب میکند. به همین دلیل عرضه کننده شرایطی را ایجاد می‌کند که فرصت آربیتراز را در سهم از بین ببرد و به همین دلیل قیمت مجاز هر واحد اختیار را به صورت روزانه تغییر می‌دهد. یعنی قبلا که اوراق اختیار فروش بانک پارسیان به قیمت 1 ریال ( 29 شهریور 1399 ) به فروش می رسید با کاهش هر چه بیشتر قیمت سهم، عرضه کننده قیمت مجاز را تا سقف 886 ریال ( 1 مهر 1399 ) تغییر داد. یعنی اگر سرمایه گذاری بانک پارسیان را در قیمت 4340 ریال خریداری کند باید اوراق اختیار فروش آن را در همان روز  به قیمت 886 ریال خریداری کند. یعنی قیمت تمام شده هر واحد بانک پارسیان برای سرمایه گذار 5226 ریال می باشد که اگر آن را با قیمت اعمال 5920 ریالی مقایسه کنیم بازدهی حدودا 13 درصدی نصیب سرمایه گذار می شود که همان بازدهی معقول ذکر شده می باشد. حال اگر قیمت سهام شرکت نیز افزایش یابد به همین ترتیب قیمت مجاز برای اوراق اختیار فروش تبعی کاهش می یابد و باز هم بازدهی سهم در سر رسید معقول و منطقی می شود. یعنی عرضه کننده سهم با تغییراتی که در قیمت اوراق اختیار فروش تبعی اعمال میکند فرصت کسب سود حداکثری را در سهم به حداقل ممکن که همان نرخ سود بانکی می باشد کاهش میدهد.

نکته:

در خصوص خرید اوراق فروش تبعی به این نکته توجه کنید که در صورت خرید این اوراق باید سهم را از قبل در پرتفو داشته باشید و به تعداد سهمی که دارید اوراق را خریداری کنید اما اگر سهم پایه را داشته باشید و قیمت آن افزایش یافت می توانید بدون توجه به داشتن اوراق اختیار تبعی، سهم را به فروش برسانید و صرفا هزینه ابطال اوراق را پرداخت کرده اید. یعنی اگر 20000 سهم خودرو را به قیمت 300 تومان خریداری کرده باشید و  اوراق اختیار فروش تبعی آن را نیز خریداری کرده باشید و پس از ان قیمت سهم افزایش یابد و به 400 تومان برسد می توانید سهم را بفروشید و مشکلی از این بابت نیست.

سخن پایانی

راه‌اندازی طرح بیمه کردن سهام تحت عنوان اوراق اختیار فروش تبعی، طرح مناسبی در جهت کنترل کردن هیجان سرمایه‌گذاران هنگام فروش سهم در موقعیت‌های حساس و بحرانی به حساب می‌آید، اما نکته‌ای که در این بین وجود دارد، محدود بودن تعداد عرضه‌ها توسط عرضه‌کننده است؛ به‌عنوان مثال کل حجم عرضه اوراق اختیار فروش تبعی برای بانک پارسیان ۵۰ میلیون ورقه است که بسیار پایین است، چرا که تعداد کل سهام بانک پارسیان تقریبا ۱۵۶ میلیارد برگ سهم و میزان سهام شناور آن حدود ۳۱ میلیارد برگ سهم است و عرضه‌کننده تنها تعداد بسیار محدودی را قرار است بیمه کند که از این نظر بسیار نامناسب است. حال اگر شرایطی ایجاد شود که عرضه‌کننده قابلیت بیمه کردن بخش مناسبی از سهام شناور را داشته باشد می‌تواند کارآیی این طرح را در بازار افزایش دهد و رفته رفته سرمایه‌گذاران اطمینان بیشتری در خرید سهم هنگام ریزش‌های شدید قیمتی داشته باشند و همین عامل باعث کاهش هیجان فروش سهم در بازار شود. چرا که اگر قرار باشد سهام شرکت با هدف بازدهی معادل سود بانکی بیمه شود، بالطبع هیجان فروش سهم در بازار در برخی از محدوده‌های قیمتی از بین می‌رود.

در صورتی که قصد خرید کتاب های خوب و مورد تایید در حوزه بازار سرمایه را دارید از طریق لینک زیر اقدام کنید.

52 نظر در “اوراق اختیار فروش تبعی چیست و چه کاربردی دارد؟

 1. علی اصغری گفت:

  با سلام من سهام و غدیر نداشتم ولی به اشتباه و از روی نا اگاهی هغدیر رو خریداری کردم اگه میشه راهنماییم کنید چطور میتونم پولمو پس بگیرم ممنون

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   راهی نیست

   1. اسماعیل گفت:

    دزدی و کلاهبرداری ب ساده ترین شکل ممکن

    1. mehdi afzalian گفت:

     سللام

     دلیلش رو هم توضیح بدید

  2. میثم گفت:

   برو تو سامانه سمات شکایت کن اگ خریدت قبل برج 9 پولتو پس میدن

 2. بابک گفت:

  یه جوری توضیح دادین که نفهمیدیم چی به چی شد

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   ساده ترین نوع توضیح بوده

   مجددا مطالعه کنید

 3. ابوالفضل گفت:

  تاریخ اعمال وپارس رو از کجا فهمیدین؟( چون توی عکس نزده بود برام سوال بود)

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   اطلاعیه در tse رو باز کنید

   یک فایل pdf در قالب اطلاعات کامل هست

 4. علی محمد گفت:

  درود ممنون.
  فایل pdf مطالعه شد.
  درخصوص سود اوراق سالانه 26 درصد هم توضیح میفرمایید،
  مثلا در مثال وپارس که اشاره کردید مجموع سود پرداختی به سهامدار دارای اوراق، حدود 26 (13+13) درصد میشه درسته؟
  حدود 13 درصد بابت سود سهامداری حدود 6 ماهه از امروز تا تاریخ اعمال، و حدود 13 درصد تفاوت قیمت خرید امروز و قیمت اعمال در سررسید.
  درسته؟
  سپاس

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   متوجه سوال شما نشدم

   1. علی‌محمد گفت:

    اطلاعیه اوراق تبعی وپارس، صفحه ۳، بند ۲ از قسمت خسارات،

    سود ۲۶ درصد سالانه هم به ارزش سهام خریداری شده تعلق میگیره درسته؟

    محاسبه اش چطوره؟
    در حدود ۶ ماه باقی مانده تا تاریخ اعمال, حدودا ۱۳ درصد سود به ارزش سهام تعلق میگیره؟؟
    یعنی علاوه بر پرداخت ارزش اعمال سهام، این سود روزشمار نیز پرداخت میشه؟؟

    در مثالتون فرمودید مثلا قیمت خرید امروز ۱۳ درصد کمتر از قیمت اعماله، در تاریخ اعمال شرکت سهام ما را به قیمت اعمال میخره درسته؟ پس این ۱۳ درصد, به سود ما اضافه میشه درسته؟

    یعنی با خرید امروز وپارس و کاهش قیمت احتمالی، حدود ۲۶ درصد تا تاریخ اعمال سود میکنیم؟؟؟

    1. mehdi afzalian گفت:

     سلام

     محاسبات و بازدهی بر اساس چیزی است که گفته شده.

     بازدهی شما دقیقا بر اساس قیمت خرید شما و قیمت اعمال است. بازدهی دیگری نصیب شما نمی شود

 5. علی محمد گفت:

  و همچنین لطفا درخصوص ریسک سهام دارای اوراق فروش تبعی اشاره کنید. چه میزان احتمال ابطال این اوراق و متضرر شدن سهامدار وجود داره؟ آیا سرمایه گذاری بدون ریسک، مثل سپرده بانکی محسوب میشه؟ مثلا میتونیم سپرده های بانکی یا دارایی هایی که نمیتونیم روی اونها ریسک کنیم را به دید سپرده ی شش ماهه به این سهام تبدیل کنیم؟ ممنونم

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   کامل توضیح داده شده.

   به ازای نکول هم یک سری هزینه های اضافی باید از سمت متعهد به سرمایه گذار پرداخت بشه.

   مشکل اینکه که اختیار در هر نماد تعداد زیادی نیست و این مشکل اوراق تبعی هست

  2. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   به لحاظ ریسک خیلی ریسک ندارد. اگر هم نکول شد خسارت مدت زمانی که نکول شد را پرداخت می کنند.

 6. محمد گفت:

  با سلام و خسته نباشید. ایا تا تاریخ اعمال نمیتونم سهمم را بفروشم؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   قبل از تاریخ اعمال قابلیت فروش دارید ولی خب هزینه اختیار پرداخته شده است

  2. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   قادر به فروش سهم هستید. ولی اگر سهم را فروختید اوراق تبعی که خریداری کردید باطل می شود.

 7. نیما گفت:

  با سلام.
  1. اگر سهمی رو مثل امروز خرید کرده باشیم ایا در روزهای اتی می توان اوراق تبعی آن را خرید؟
  2. آیا محدودیت سقف خرید اوراق مربوط به یک روز میباشد؟ یا کلی بوده و مربوط به کد بورسی است؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   بله مشکلی ندارد. همان روزی که اوراق را خریدید قیمت روز سهم به عنوان پوشش بیمه ای مد نظر قرار می گیرد

 8. دانشمند گفت:

  با توجه به اینکه شرط خرید اوراق تبعی داشتن همان تعدا از سهم مربوطه در پورتفوی هستش طبیعتا در یک دوره ای با توجه به افزایش حجم تقاضا باعث رشد قیمت سهم خواهد شد واین برای آن دسته از سهامی که این امکان براشون فراهم شده خوبه

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   نه برای قیمت سهم اتفاقی نمی افتد. بیشتر پوشش بیمه ای برای سهم است

 9. محسن گفت:

  سلام
  من سه بار مقاله رو خوندم اما راجع به مثال شرکت فارس متوجه نشدم که چرا 40000 تومن هزینه داره برای خریدار و اصلا اون هزینه اش بابت چیه
  مگه نگفتید که قیمت خرید اختیار فروش یک ریاله ؟
  مربوط به حالتی میشه که خود سهم رو نداشته باشیم ؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   فارس مثال هست.

   در مورد بانک پارسیان مطالعه کنید که یه مثال واقعی است و قیمت اوراق اختیار 1 ریال است

 10. روزبه گفت:

  سلام جناب افضلیان
  وقت بخیر
  یه سوالی پیش میاد که خرید اوراق تبعی 1 ریالی به چه صورت؟ مثلا وبصادر (یا هر نماد دیگه) تو اختیار فروش کلی نماد (اختیار ف) داره باید کدوم خریداری بشه؟ تشخیص اینکه کدومش اوراق فروش تبعی مربوط به نماد مد نظر ما چطور مقدور؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   نام نماد در اختیار فروش تبعی در سایت tse.ir منتشر می شود. مثلا برای نماد وبصادر نماد هصادر به عنوان اوراق اختیار فروش تبعی در نظر گرفته شده است

 11. مجید گفت:

  سلام اگر در یک روز ،اول اوراق اختیار فروش و بعد سهام اون شرکت رو بخریم معامله قبول میشه یا ابطال؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   باید سهم را داشته باشید و اوراق را خریداری کنید

 12. مهدی سجادپور گفت:

  سلام
  1_برای تمام نمادها قیمت هر ورقه یک ریال است یا بستگی به ناشر اوراق داره؟
  2_این محدودیت تعداد عرضه اوراق ممکنه باعث بشه کلا گیرمون نیاد؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   فعلا یک ریال است.

   مهم ترین مشکل همان عرضه های پایین است. به نظر دراینده در نمادها بهتر شود

 13. علی محمد گفت:

  سلام.
  فروش سهام در سود، در تاریخ زودتر از تاریخ اعمال امکان پذیره؟ بعضی جاها میگن فروش سهام قبل از تاریخ اعمال ممکن نیست. صحت که نداره نه؟ مثلا میشه بعد از یک هفته سهام را با سود بفروشیم؟

  1. علی محمد گفت:

   ببخشید کامنت آخر را الان دیدم سوال مشابه بود. ممنون خسته نباشید

  2. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   اکر قیمت سهام بالا رفت و به نسبت اعمال سود بالاتری دارد میتوانید سهام خود را در بازار به فروش برسانید. فقط هزینه اختیار را قبلا پرداخت کرده اید که آنهم باطل می شود

 14. رضا گفت:

  سلام وقتتون بخیر سپاس از سایت خوبتون
  1- من سهم خودرو هفته پیش خریداری کرده ام آیا هفته پیشه رو میتونم اوراق فروش تبعی خودرو خریداری کنم ؟ یا صرفا همون روزی که سهام مورد نظر خریدم فقط همون روز میتونم اقدام به خرید اوراق تبعی آن کنم؟
  2- وقتی سهمی را خریداری میکنم تا چقدر مهلت دارم اواراق تبعی آن به منظور بیمه سهم خریداری کنم؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   به تعداد سهامی که دارید قادرید اوراق تبعی خریداری کنید. البته سقف خرید هر شخص حقیقی هم توجه کنید.

 15. سیدعلی گفت:

  سلام محدودیت خرید برای هر بار سفارش هست یا کلی هست برای مثال کسی که 600هزار سهم وپارس رو داره میتونه همه اش روبیمه کنه یا فقط 100 هزار تاش رو میتونه بیمه کنه؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   محدودیت تعداد به ازای هر شخص وجود دارد.

   در اطلاعیه ای که منتشر میکنن نوشته شده است

 16. شیروانی گفت:

  سلام و عرض ادب
  حضرتعالی معتقدید میشه سهام پایه را قبل از سررسید فروخت ولی
  باشگاه کارگزاری آگاه یک پی دی اف منتشر کرده در خصوص اوراق تبعی اختیار معامله قسمتی از متن مقاله :

  (نكته :سهام پايه (سهامي كه بيمه كردهايد) بايد تا زمان سررسيد اوراق در پرتفو بماند و امكان فروش آن وجود ندارد.)

  این مغایرت در نظر کارشناسان از کجا ناشی میشه ؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   توضیح داده شد. شما میتوانید سهام پایه را بفروشید ولی اوراق اختیار شما باطل می شود و دیگر سهم بیمه شده ای ندارید

 17. شیروانی گفت:

  سلام و عرض ادب
  قیمت اوراق اختیار فروش تبعی از چه فرمولی بدست می آید و توسط چه نهادی تعیین می شود ؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   فرمول خاصی ندارد.

   معمولا قیمت ائوراق بر اساس بازدهی تا انتهای سال که معادل سود بانکی است محاسبه می شود .

 18. افشین گفت:

  سلام
  برای اینکه بتونیم اختیار فروش تبعی بخریم باید کد اختیار معامله داشته باشیم یا با کد بورسی که داریم می تونیم مشابه سهام شرکت های دیگه خرید کنیم ؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   با کد بورسی میتوانید. مانند معامله سهام هست

 19. حسین گفت:

  سلام جناب افضلیان
  در مورد سهم رمپنا که تبعی هم ارایه داده، در تاریخ ۵ مهر مجمع برگزار کرده و در تاریخ ۱۰ مهر سهام جایزه تقسیم کرده که تو پرتفوی نشسته، بنده هم قبل مجمع سهم و تبعی اون رو خریدم، خب الان تکلیف قیمت اعمال تبعی با توجه به کاهش قیمت اسمی سهم چی میشه؟ و اینکه برای اون سهم های جایزه، بنده باید تبعی بخرم یا تبعی جایزه هم میدن؟؟(داریم اصلا)

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   با توجه به تعداد سهمی که داشتید و تبعی خریدید سهم بیمه شده دارید.

   البته من قانونش رو جایی نخوندم که برای شرکت های دارای افزایش سرمایه به چه صورت هست

  2. محمد گفت:

   برای افزایش سرمایه به نسبت افزایش سرمایه تعداد اوراق هم اضافه میشه. ولی جایزه رو نمیدونم

 20. یاسین ریحانی گفت:

  با سلام من نماد کویر رانداشته وبه دلیل نا آگاهی از نماد هکویر خرید کردم آیا میشه فروش بزنم یا نه لطفا راهنمایی کنید ممنون

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   خیر امکان معاملات ثانویه نیست

 21. اکبر گفت:

  با سلام خدمت استاد عزیز

  آیا این امکان وجود دارد ک سهمی را که امروز خرید کرده‌ام، برای خرید اوراق تبعی آن در روزهای آینده اقدام کنم.

  مثلا سهمی رو بخرم و منتظر افزایش قیمتش بمونم که به تبع با افزایش قیمت سهم، قیمت اوراق تبعی کاهش پیدا میکنه و بعد کاهش قیمت اوراق، در روزهای آینده اقدام به خریدشون کنم؟؟؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   خیر باید همان روز اقدام به خرید اوراق تبعی کنید. چرا که داده های سپرده گذاری بعد از پایان معاملات بررسی می شوند.

 22. محمد گفت:

  آیا امکانش هست وقتی سهام رو در یک کارگزاری داریم، اوراق تبعی رو از یه کارگزاریه دیگه خریداری کنیم یا خطر ابطال داره؟
  و سوال دوم اینکه آیا میشه اول اوراق تبعی رو خرید و بعد در همان روز سهام رو هم خرید؟ از این لحاظ پرسیدم که جایی خونده بودم آخر روز چک میشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *