مقالات و تحلیل ها

کانال های بورسی

کانال های بورسی و اهیمت آن در اقتصاد

کانال های بورسی و نقش آن در فضای مجازی بر کسی پوشیده نیست و استفاده از این شبکه ارتباطی مجازی را در تقریبا در همه کسب و کارها شاهدیم؛ به گونه‌ای که این ابزار در حال حاضر صرفا به عنوان یک ابزار ارتباطی محدود بین افراد استفاده نمی‌شود بلکه به عنوان یک ابزار مهم برای بازاریابی بسیاری از کسب و کارها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

البته دامنه استفاده از شبکه های اجتماعی به خصوص تلگرام در بازار سرمایه هم گسترده شده است و بسیاری از فعالان بازار سرمایه از این ابزار در جهت ارتباط بیشتر با سایر فعالان بازار بهره می‌برند. در حال حاضر استفاده از شبکه‌های اجتماعی به خصوص تلگرام در بین فعالان بازار سرمایه فراوان می‌باشد که البته در کنار مزایای منحصر به فرد خود، دارای معایبی نیز می‌باشد که در ادامه در خصوص آن صحبت می‌کنیم. یکی از معایب استفاده از شبکه‌های اجتماعی جولان دادن افراد تازه وارد به بورس تحت عنوان استاد و فعال بازار سرمایه می‌باشد. یعنی افرادی که سابقه معاملاتی کمتر از 1 الی دو سال در بازارهای مالی دارند ولی با استفاده از شیوه‌های تبلیغاتی و با صرف هزینه‌های فراوان اقدام به عضو‌گیری در تلگرام و از طرفی بازدید‌های غیر واقعی  با استفاده از ربات‌ها می‌کنند و با اعلام سودهای غیرواقعی در سهام، موجب جذب افراد تازه وارد به این کانال‌ها می‌شوند. در مرحله بعدی ادمین‌های این کانال اقدام به تشکیل کانال‌های خصوصی می‌کنند و با دریافت هزینه‌های ماهانه پیشنهاد خرید و فروش سهام را به اعضای کانال می‌دهند و از آنجا که هیچ نام و نشانی از خود منتشر نمی‌کنند به سادگی سرمایه گذاران تازه وارد را به بهانه سودهای کلان فریب می‌دهند.

 

کانال های بورسی

کانال های بورسی و سبد گردانی

از دیگر اقداماتی که این روزها در فضای شبکه های اجتماعی شاهد آن هستیم بحث های مربوط به سبدگردانی توسط افراد مختلف می باشد. این بار هم مخاطب این افراد، سرمایه گذاران تازه وارد به بازار سرمایه می‌باشند که با فکر کسب سود‌های بادآورده وارد این بازار شده‌اند و طعمه خوبی هم به حساب می‌آیند. باز هم روال طبق گذشته است؛ یعنی ادمین‌های کانال با ارائه گزارشی از وضعیت سبدهای سرمایه گذاری خود در سال‌های گذشته ( گزارش‌های غیر واقعی ) و با وعده‌های پوچ و خیالی اقدام به دریافت منابع مالی سرمایه‌گذاران و معامله با آن می‌کنند که البته این معاملات در جهت پرتفوی شخصی خود ادمین‌ها و جهت دهی قیمت با استفاده از منابع در دسترس می باشد. سبد گردانی با این رویه معمولا در شرایط صعودی بازار ممکن است بازدهی مناسبی داشته باشد ولی در زمان رکود بازار عموما زیان سرمایه گذاران را شاهدیم. سرمایه گذارانی که برای فعالیت و سرمایه گذاری وارد بازار سرمایه شده اند ولی به دلیل انتخاب نامناسب با زیان از بازار سرمایه خارج می شوند و عطای بازار را به لقای آن می‌بخشند و در صورت پیگیری از مراجع قانونی هم مدارکی برای اثبات حرف خود ندارند. در حال حاضر در بازار سرمایه این دو موضوع به وفور مشاهده می‌شود و هیچگونه اقدامی هم در خصوص پیگیری این کانال‌های خصوصی انجام نمی‌گیرد مگر اینکه کار به شکایت اعضای کانال برسد که آن هم به دلیل مشکلات فراوانی که دارد به مرحله اجرا نمی‌رسد. البته در چند وقت اخیر شکایت‌هایی از این دست را در بازار سرمایه شاهد بودیم و اقداماتی هم در این خصوص انجام شده ولی کافی نبوده و باید کار بیشتری در این حوزه انجام شود.

 

عامل اثر‌گذار دیگری که از طرف شبکه‌های اجتماعی بر بازار تحمیل می‌شود بحث هیجانات آن می‌باشد. یعنی زمانی که بازار وارد فاز اصلاح می‌شود اثر آن توسط فعالان بازار بزرگ‌نمایی می‌شود و از آنجا که در حال حاضر همه فعالان بورسی در شبکه‌های اجتماعی نیز حضور دارند اثرات آن به مراتب بیشتر و از این لحاظ آسیب بیشتری نیز به بازار وارد می‌شود.

 

راهکار مناسب در استفاده از کانال های بورسی

خب راهکار چیست؟ برای پاسخ به این سوال باید ابتدا ماهیت کانال‌ها را بررسی کنیم که آیا این ابزار تبلیغاتی برای بازار سرمایه مفید است یا خیر. کانال های بورسی که در حال حاضر وجود دارند دارای ماهیت آموزشی و یا تحلیلی می‌باشند که کانال‌های آموزشی آنچنان پیشنهادی را در زمینه خرید و فروش سهام ارائه نمی‌کنند ولی کانال‌های تحلیلی عموما سهام مختلف بازار را تحلیل می‌کنند که اگر صرفا هدف تحلیل باشد؛ حداقل کار نادرستی نیست و سرمایه‌گذار می‌تواند با خواندن تحلیل‌ها در خصوص سهم تصمیم گیری کند. یعنی در اینجا ماهیت کار پیشنهاد خرید و فروش نیست بلکه صرفا بررسی سهام مختلف بازار با استفاده از ابزارهای رایج مانند تحلیل تکنیکال، تحلیل بنیادی و تابلو‌خوانی است و ادمین‌های این کانال عموما با نام شخصی خود فعالیت می‌کنند؛ اما برخی از کانال‌های بورسی نه تنها با نام خود فعالیت نمی‌کنند بلکه اصرار به خرید سهام یک شرکت دارند و کانال صرفا به عنوان یک ابزار تبلیغاتی برای معرفی آن سهم خاص می‌باشد که معمولا در این فرایند عده‌ای متحمل زیان می‌شوند و عده‌ای نیز منفعت می‌برند.

 

اگر بخواهیم یک جمع بندی کلی نسبت به تاثیر شبکه های اجتماعی بر بازار سرمایه داشته باشیم باید بگوییم که این ابزار به لحاظ ماهیتی که دارد نه خوب است و نه بد؛ بلکه در نهایت این سرمایه‌گذاران هستند که باید در خصوص خرید و فروش سهامی که از کانال ها معرفی می‌شود؛ تصمیم گیری کنند و اسیر هیجانات و جو عمومی این کانال‌ها نشوند. به همین دلیل پیشنهاد می‌کنم که سرمایه‌گذاران قبل از ورود به بازار سرمایه با آموزش کامل وارد این بازار شوند و بر اساس تحلیل‌های خود خرید و فروش کنند تا بتوانند با توجه به موقعیت‌های مختلف، تصمیمات مناسبی بگیرند و اسیر هیجانات مقطعی بازار چه در جهت مثبت و چه در جهت منفی نشوند.  از طرفی برای افرادی هم که به دنبال سبد گردانی هستند پیشنهاد می‌شود سراغ شرکت‌های بروند که مجوز سبدگردانی از سازمان بورس و اوراق بهادار دریافت کرده‌اند تا بتوانند بازدهی معقول و مناسبی داشته باشند.

 

2 نظر در “کانال های بورسی

 1. بابک گفت:

  سلام
  مطلب مفیدی بود .
  تشکر

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   سپاس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *