کانسلیم

کانسلیم و اشتباهات رایج در سرمایه گذاری

کانسلیم و پوشش خطای سرمایه گذاران

بدون شک روش تحلیل سهم کانسلیم یکی از بهترین سیستم های تحلیل و خرید سهام با دیدگاه بنیادی است که ویلیام اونیل ابداع کرده است. اینکه در بازار سرمایه ایران این روش کارایی دارد یا خیر با قطعیت نمی توان گفت اما برخی یافته ها وجود دارد که برخی از سرمایه گذاران از این روش برای خرید سهام در بازار استفاده می کنند. در دو بخش قبل در خصوص ۱۲ اشتباه رایج در سرمایه گذاری صحبت کردیم. در این بخش نیز ۶ قسمت پایانی را بررسی می‌کنیم.

۱۳- سرمایه گذاران حقیقی بیش از اندازه نگران مالیات و کارمزد هستند. هدف اصلی شما باید کسب سود خالص باشد. نگرانی بیش از اندازه در مورد مالیات سبب می شود تصمیم های نادرست اتخاذ کرده و سود خوبی نکنید. در گذشته سرمایه گذاران با نگهداری بیش از اندازه سهم به امید کسب معافیت های مالیاتی با زیان مواجه می شدند. برخی از سرمایه گذاران به اشتباه خود را قانع می کنند که به دلیل مالیات نمی توانند سهم را بفروشند.

۱۴- سرمایه گذاران سود های کوچک و ناچیز کسب می کنند و با کمی افزایش قیمت سهم را می فروشند در حالی که زیان های خود را حفظ می کنند. این روش دقیقا برخلاف رویه درست سرمایه گذاری است. آنها قبل از اینکه سهم زیان ده را بفروشند سهم سود ده را میفروشند.

۱۵-سرمایه گذاران مبتدی دوست دارند برای سفارش های خرید و فروش خود حد بگذارند. آنها به ندرت با قیمت بازار معامله می کنند. این روش اشتباه است زیرا به خاطر کمی افزایش یا کاهش قیمت کل موقعیت و روند را از دست میدهند. شما با گذاشتن حد ممکن است کل بازار را از دست دهید و یا نتوانید سهمی را که باید از دست آن خلاص شوید بفروشید.

۱۶-برخی از سرمایه گذاران در تصمیم گیری برای خرید و فروش مشکل دارند به عبارت دیگر گیج شده و نمی توانند تصمیم بگیرند. انها اطمینان ندارند چون نمیدانند دقیقا چه میخواهند.آنها هیچ برنامه و قواعدی برای معاملات خود ندارند و در نتیجه در مورد کارهای خود مطمئن نیستند.

۱۷-بسیاری از سرمایه گذاران نمی توانند با بی طرفی سهام را بررسی کنند. آنها معمولا فهرستی از سهام مورد علاقه و همچنین امیدهای واهی دارند و معمولا به امید ها و آرزوهای بی اساس خود تکیه می کنند تا به نظریات بازار که از دقت  و کارایی بیشتری برخوردار است.

۱۸-سرمایه گذاران معمولا تحت تاثیر مواردی قرار می گیرند که خیلی مهم نیست مانند افزایش سرمایه، سود های پرداختی و ….

اگر میخواهید سرمایه گذار موفقی باشید نکات فوق را چندین بار مطالعه کرده و با خود رو راست باشید. چند مورد از نکته های فوق بیانگر روش ها و دیدگاه های شماست. به گفته راکنی ” شما باید به طور سامان یافته بر روی نقاط ضعف خود کار کنیدتا بتوانید آنها را تغییر داده و به نقاط قوت تبدیل کنید.

منبع ” کانسلیم

تالیف: ویلیام جی اونیل

نوشته های مرتبط

4 نظر در “کانسلیم و اشتباهات رایج در سرمایه گذاری

 1. محمد گفت:

  سلام اقای افضلیان
  من کتاب کانسلیم(ویلیام اونیل) را میخوام ولی تو هر سایتی از جمله سایت شما گشتم پیدا نکردم.
  در صورت امکان این کتاب رو هم در قسمت فروشگاه بزارین تا بتونم خرید کنم.
  تشکر

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   فکر میکنم تو بازار باشه

   والا کتاب خوبی نییست و پیشنهاد نمیکنم. همین مقالاتی که از این کتاب نوشتم بهترین هستند.

 2. محمد گفت:

  سلام اقای افضلیان
  اندیکاتور پیوت پوینت استاندارد در نرم افزار اسا وجود داره؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   نه وجود نداره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *