تحلیل بنیادی

کتاب به بورس خوش آمدید (تحلیل بنیادی کاربردی در بورس)

تحلیل بنیادی کاربردی در بورس

تا به امروز کتاب‌های فراوانی در حوزه آموزش ورود به بورس و تحلیل بنیادی توسط متخصصان این حوزه تالیف شده است که خواندن این کتاب‌ها هم خالی از لطف نیست، اما در بین کتاب‌های موجود، کتابی ندیدم که به صورت ساده فرآیند ورود به بازار سرمایه و تحلیل بنیادی کاربردی در بورس را آموزش دهد و این نیاز، تبدیل به نوشتن کتابی در این زمینه شد.

کتاب تحلیل بنیادی کاربردی در بورس و استفاده از آن در تحلیل سهام شرکت ها و در نهایت ارزش گذاری سهم همواره به عنوان یکی از دغدغه های سرمایه گذاران مطرح است و به دلیل نبودن بک منبع جامع و کاربردی همیشه سرمایه گذاران با این نوع تحلیل مشکل دارند و ترجیح میدهند که در ابتدا تحلیل تکنیکال را آموزش ببینند و با آن معامله کنند و شاید اصلا به سراغ تحلیل بنیادی نیز نروند که حق دارند چرا که درک مفاهیم مربوط به صورت های مالی شرکت ها اندکی مشکل است و نیاز به زمان زیادی دارد و از طرفی با فرض دانش تحلیل بنیادی، تحلیل شرکت ها هم به زمان زیادی نیاز دارد ؛ به همین دلیل به عنوان یک نیاز برای سرمایه گذاران سعی کردم این مشکل را حل کنم و شروع به تالیف این کتاب کردم که در ادامه در خصوص ویژگی های این کتاب و سرفصل های به کار رفته در آن صحبت می کنم.


کتابی با رویکرد تحلیل بنیادی کاربردی در بورس + ورود به بازار سرمایه

یکی از دغدغه‌های عموم مردم این است که با پس‌انداز خود یک سرمایه‌گذاری مطمئن را شروع کنند ولی اغلب این افراد به دلیل نداشتن تخصص لازم، راهی جز سرمایه‌گذاری در بانک ندارند و همه ما هم می‌دانیم که سرمایه گذاری در بانک در کشورهای دارای تورم، موجب کاهش ارزش پول و از دست رفتن اصل سرمایه می‌شود. حال باید به دنبال راهی بود که ضمن حفظ ارزش پول، بازدهی مناسبی را کسب کرد و آن فعالیت در بازار سرمایه است؛ بازاری که در آن بتوان علی‌ رغم خرید و فروش سهام، در سکه، صندوق طلا، اوراق با بازدهی ثابت و … سرمایه‌گذاری کرد و برای رسیدن به این هدف، من مطالعه این کتاب آموزشی را به شما پیشنهاد می‌کنم.

از طرفی یکی از مشکلات فعالان بازار سرمایه، عدم وجود یک منبع آموزشی مناسب برای تحلیل بنیادی شرکت‌ها به زبان ساده و کاربردی است که در کتاب آموزشی پیش‌رو، به این نیاز پاسخ داده شده و هر سرمایه‌گذاری با خواندن فصول مربوط به آن، قادر به ارزش‌گذاری سهام شرکت با استفاده از گزارش‎های ماهانه و میان‌دوره ‎ای خواهد بود.

کتاب تحلیل بنیادی کاربردی در بورس


چرا کتاب ” به بورس خوش آمدید “

کتاب تحلیل بنیادی کاربردی با نام ” به بورس خوش آمدید ” مبتنی بر سرفصل هایی است که در این بخش در خصوص آن صحبت میکنیم. روال این کتاب به گونه ای است که در ابتدا هر فردی که قصد ورود به بازار سرمایه و آشنایی با این بازار را دارد می تواند با خواندن این کتاب ضمن مرور مفاهیم اولیه اقتصادی به طور کامل با بازار سرمایه آشنا شود و پس از مطالعه این کتاب خرید و فروش خود در بورس را شروع کند. در واقع این کتاب جامع ترین کتاب در حوزه ورود به بازار سرمایه به حساب می آید که خواندن آن را به هر فرد علاقمند به بازار سرمایه پیشنهاد می کنم.

از طرفی بخش دوم این کتاب هم در خصوص آموزش تحلیل بنیادی کاربردی در بازار سرمایه است که هر سرمایه گذاری با خواندن این کتاب قادر به تحلیل یک شرکت به صورت ساده و کاربردی است. استفاده از گزارشات ماهانه شرکت ها و برآورد فروش و بهای تمام شده و در نهایت برآورد سود شرکت و ارزش گذاری آن با استفاده از انواع مختلف p/e ، این کتاب را به یکی از کتاب های مفید و کاربردی در بازار سرمایه ایران تبدیل کرده است. بنابراین رویکرد تحلیل بنیادی در این کتاب به گونه ای نیست که شما چند روز برای تحلیل یک شرکت زمان بگذارید بلکه به سادگی در مدت زمان کمی قادر به برآورد سود یک شرکت خواهید بود که البته باید درصدی نوسان کوچک را برای تغییرات سود شرکت در نظر بگیرید.

کتاب به برس خوش آمدید


سرفصل های کتاب تحلیل بنیادی کاربردی در بورس

فصل اول :

آشنایی با بورس و برخی مفاهیم اقتصادی

فصل دوم :

چگونه سرمایه گذاری در بورس را شروع کنیم

فصل سوم :

اصطلاحات رایج در بازار سرمایه

فصل چهارم:

آموزش کامل سایت Tsetmc

فصل پنجم :

توقف و بازگشایی نمادهای معاملاتی

فصل ششم :

صورت های مالی – ترازنامه- اجزای صورتحساب سود و زیان – تعدیل سود هر سهم- تعدیل سود هر سهم با تغییرات سرمایه شرکت- سود نقدی هر سهم

فصل هفتم :

مجامع شرکت های بورسی- مجمع عمومی عادی سالیانه – آیا در مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت کنیم – اگر پس از حضور در مجمع سهم را بفروشیم سود نقدی به ما تعلق می گیرد یا خیر- مجمع عمومی فوق العاده

فصل هشتم :

روش های افزایش سرمایه شرکت ها – افزایش سرمایه از محل سود انباشته- افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی های شرکت- افزایش سرمایه از محل آورده نقدی و مطالبات حال شده- افزایش سرمایه ترکیبی از محل سود انباشته و آورده نقدی سهامداران- چرا افزایش سرمایه برای سرمایه گذاران جذاب است.

فصل نهم :

بررسی گزارشات ماهانه شرکت ها – پیش بینی مبلغ فروش سالیانه با استفاده از گزارشات ماهانه- گزارش های میان دوره ای شرکت ها – حاشیه سود ناخالص و استفاده از آن در تحلیل شرکت ها- حاشیه سود خالص و استفاده از آن در تحلیل شرکت ها- سود  ماه گذشته شرکت (TTM)

فصل دهم :

مقدمه ای بر ارزش گذاری شرکت ها- مفهوم نسبت p/e و کارکرد آن در بازار سرمایه- نسبت p/e و استفاده از ان در ارزش گذاری شرکت ها- ارزش گذاری با p/e در حضور سوذ غیر عملیاتی- برخی از عوامل اثر گذار بر p/e- آیا امکان مقایسه p/e شرکت ها وجود دارد

فصل یازدهم :

سهام شرکت ها را چگونه برای خرید انتخاب کنیم – قواعد سرمایه گذاری در بورس- خطاهای رایج در سرمایه گذاری- نقشه راه معامله گری در بازار سرمایه- سخن آخر


چرا کتاب ” به بورس خوش آمدید ” را مطالعه کنیم

به نظرم مهم‌ترین و بارزترین ویژگی این کتاب که آن را از سایر کتاب‌های موجود در بازار متمایز می‌کند؛ در مرحله اول نثر ساده و قابل فهم آن و در مرحله بعدی ترتیب و توالی مطالب و به نوعی نحوه آموزش درست آن است؛ این کتاب مناسب دو گروه می باشد.گروه اول عموم افرادی هستند که برای اولین بار قصد ورود به بازار سرمایه و خرید و فروش سهام را دارند و گروه دوم سرمایه گذارانی هستند که پس از یادگیری تحلیل تکنیکال در بازار سرمایه، نباز به یادگیری تحلیل بنیادی دارند.  از دیگر ویژگیهای بارز این کتاب، کاربردی بودن مطالب آن است به گونه‌ای که مسائل و موضوعات مطرح شده در این کتاب، حاصل سال‌ها تجربه و تدریس اینجانب در حوزه بازار سرمایه و آزمون و خطای فراوان در انتقال مفاهیم در کلاس‌های آموزشی می‌باشد.

ضمانت برگشت کتاب به بورس خوش آمدید :

در صورتی که این کتاب به هر دلیلی مناسب نبود با ارسال کتاب به آدرس انتشارات دانش پژوهان جوان، وجه خود را به صورت کامل دریافت کنید.

آدرس انتشارات : تهران- میدان انقلاب- خ کارگر جنوبی- خ شهید وحید نظری-بین اردیبهشت و ۱۲ فروردین- طبقه سوم- واحد 11

همراه با من در اینستاگرام :

40 دیدگاه در “کتاب به بورس خوش آمدید (تحلیل بنیادی کاربردی در بورس)

 1. علی گفت:

  سلام
  کتاب تحلیل بنیادی کاربردی را چطور میتونم تهیه کنم

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   اواخر ماه منتشر می شود

 2. جواد گفت:

  سلام استاد
  بنده تمامی مطالب بنیادی سایت رو مطالعه کردم، اگر امکانش هست بفرمایید که برای کسی که تازه وارده و کوتاه مدت میخواد کار بکنه(یعنی برای یه سهم نیازی نیست که بره کلی صورت مالی و … رو بررسی بکنه و مهمان چند روزه ی سهمه) صرفا چه فاکتور هایی رو باید چک کنه؟
  (همین که متوجه بشیم اوضاع بنیادی سهم خراب نیست کفایت میکنه)

  1. mehdi afzalian گفت:

   با سلام
   در کتاب جدیدم در خصوص تحلیل بنیادی یک شرکت به صورت ساده و کاربردی توضیحاتی دادم

  2. لاله گفت:

   سلام وقتتون بخیر کتاب تحلیل بنیادی هنوز چاپ نشده؟ ک سفارش بدم؟

   1. mehdi afzalian گفت:

    سلام

    هنوز نه

 3. محمد گفت:

  سلام خسته نباشید چطوری میتونم کتابو سفارش بدم؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   در بخش فروشگاه سایت

 4. سعید گفت:

  سلام.بخشید دو کتاب تحلیل بنیادی در فروشگاه هستش .
  کدومش رو تهیه کنیم؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   صفر تا تحلیل بنیادی بد نیست

 5. کریم گفت:

  لطفا کتابی در مورد سود در بازارهای ریزشی چاپ کنید با تشکر

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   تو بازار ما فعلا این اتفاق رو نداریم مگر اینکه بازار دو طرفه استارت بخوره

 6. amirhosseinjan گفت:

  درود برشما استاد افضلیان.
  سوالی برام پیش اومده.در حال اقدام به خرید دو تاازکتابهای شما بودم(سهام نخرید و به بورس خوش آمدید) که دیدم امکان کد تخفیف هم برای خرید گذاشتید.میشه راهنمایی کنید چطور میشه کد تخفیف تهیه کرد؟وآیا اصلا این قابلیت استفاده برای خریداران وجودداره؟
  ممنون از راهنماییون

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   کد تخفیف ندارد

 7. Meisam65 گفت:

  سلام…واقعا عالی هستن..کتاب سهام نخرید مگر با شناخت وروانشناسی بازار خوندم خیلی کاربردش میشه در معاملات استفاده کرد انشاالله کتاب جدید…

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   ممنون از شما

   کتاب -جدید به بورس خوش آمدید است که منتشر شده

 8. navidbh گفت:

  سلام
  دو تا از کتابهای شما رو سفارش دادم میخواستم بدونم چقدر طول میکشه برسه به دستم.
  برای پشتیبانی ارسال میشه راهنمایی بفرمایید.

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   حداکمثر 7 روز کاری

 9. fatemeh گفت:

  سلام، به شما تبریک میگم من هردو کتاب شما تهیه کردم واقعا خوب هستن خیلی راحت و شیوا و قابل درک مخصوصا برای افرادی مثل من که مبتدی هستیم نوشته شده ، هردو این کتابها رو به افرادی که علاقه مند هستند ازطریق کتاب با بازار سرمایه آشنا بشن پیشنهاد میکنم، امیدوارم روز به روز در کار و حرفه تان موفق باشید .

  1. mehdi afzalian گفت:

   با سلام

   سپاس از توجه شما

 10. Aash91 گفت:

  سلام
  آقای افضلیان من پکیج 5 کتاب به بورس خوش آمدید، سهام نخرید مگر، واگرایی ها ، دوئل با روند ، رکن سوم بازار ، استراتژیست و کتاب تحلیل تکنیکال جان مورفی را از خریدم دیروز دستم رسید. حدود یکسال است در بورس فعالیت میکنم کلاسهای مختلف آنلاین آگاه را هم شرکت کرده ام ولی به دلیل مشکلات مختلف نتونستم تمرین های لازم رو انجام بدم و عملا بهره ای نبردم حالا تصمیم گرفتم از نو شروع کنم و با برنامه و تمرکز پله پله آموزش و یادگیری را پیش ببرم لطفا اولویت مطالعه کتابهایی که نام بردم رو بهم بفرمایید که از کجا شروع کنم و چطور ادامه بدم با تشکر

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   به بورس خوش امدید

   سهام نخرید مگر با شناخت رفتار و روانشناسی بازار

   دوئل با روند

   رکن سوم بازار

   1. dad08736 گفت:

    باسلام من کتاب ها رو خربد زدم ولی واسه تابلو خوانی کتابی ندیدم

    1. mehdi afzalian گفت:

     سلام

     کتابی در این زمینه نیست

     مقالات سایت و کتاب سهام نخرید مگر را مطالعه کنید

 11. رضا گفت:

  سلام هزینه کتاب چقدره؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   در اطلاعات بیشتر کتاب هست

 12. سعید گفت:

  سلام جناب افضلیان ببخشید نکاتی که در مقالات آموزشی تحلیل بنیادی آموزش دادین در این کتاب هم آموزش داده شده؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   خیر

 13. mohsen1375 گفت:

  سلام استاد
  ممنون بابت اطلاعات فوق العادتون
  که این روزا هیشکی درموردش حرف نمیزنه فقط یک مشت سیگنال بی در و پیکر میدن و کانال vip
  هم ساختن .
  لطفن تو کانالتون در مورد این موارد هم توضیح بدین که همه عین من ضرر نکنن

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   سپاس

 14. کورش برسام نیا گفت:

  سلام
  لطفا یه راهی برای پیگیری کتاب خریداری شده یا زمان رسیدن کتابمون بزارین، پنج روز هست کتاب خریدم جز یه ایمیل تایید خرید و شماره پیگیری داخلی فروشگاه، چیزی ندارم، ممنونم

  1. mehdi afzalian گفت:

   با سلام

   به پشتیبان سایت پیام دهید

 15. علیرضا گفت:

  سلام
  کتاب‌ها فقط چاپی هست؟ امکان خرید pdf وجود نداره؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   چاپی است

 16. محمد گفت:

  سلام.ارسال پستی فقط برای همین چند تا استان ممکنه؟
  برای تبریز ارسال ندارید؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   برای همه استان ها هست

 17. اسماعیل گفت:

  سلام کتاب به بورس خوش آمدید خیلی خوبه.یه مشکلی پیدا کردم.تو قسمت افزایش سرمایه وقتی داراییم قبل و بعد مجمع راحساب میکنم داراییم بعد مجمع کمتر میشه.لطفا راهنمایی کنید

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   دارایی قبل و بعد از مجمع بر اساس قیمکت تئوریک باید محاسبه کنید نه قیمت بازگشایی نماد

 18. اسماعیل مرادی گفت:

  سلام.
  کتاب خوبی هست.
  نکات خوبی داره.
  کتاب را گرفتم و خواندم.الانم راضی هستم.
  تشکر از نویسنده

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   سپاس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *