آشنایی با بورس

نحوه دریافت کد بورسی

گرفتن کد بورسی اولین قدم برای شروع سرمایه گذاری در بازار بورس است  و هر سرمایه گذاری قبل از خرید و فروش سهام ابتدا باید از یک کارگزاری کد بورسی دریافت کند و اینگونه نیست که هر شخصی رسما اقدام به معامله کند و نیازی به کارگزاری برای معامله نداشته باشد بلکه کارگزارها به عنوان یک واسط خرید و فروش عمل میکنند و به عنوان مثال فرض کنید که شما به دنیال خریدن و یا رهن یک خانه هستید. در این شرایط به مشاور املاک مراجعه میکنید تا کارتان را انجام دهید. وجود کارگزاران به عنوان واسط خرید و فروش مانند وجود مشاور املاک است و به همین دلیل هر سرمایه گذاری باید قبل از دریافت کد بورسی به کارگزاری مراجعه کند. البته فکر نکنید دریافت کد بورسی صرفا در ایران است. در همه کشورها برای معامله باید به یک کارگزار مراجعه کنید.

نحوه انتخاب کارگزاری برای گرفتن کد بورسی

در بخش قبل گفتیم که هر سرمایه گذاری برای دریافت کد بورسی باید به یک کارگزاری مراجعه کند. اما گاهی اوقات سرمایه گذار نمی داند که کدام کارگزاری را بری خرید و فروش سهام انتخاب کند. ما این موضوع را از دو جنبه بررسی میکنیم. جنبه اول معاملاتی و جنبه دوم هم خدمات و سرویس های ارائه شده از طرف کارگزاری است. امروزه کلیه کارگزارانی که در بازار سرمایه فعالیت می کنند امکان معامله در بازار بورس و فرابورس را به مشتریان خود ارائه میکنند اما جنبه دوم یعنی خدمات و سرویس ها موضوع مهم این بحث است. سرویس هایی که این روزها کارگزاران به مشتریان خود ارائه می دهند شامل وام قرض الحسنه، تخفیف کارمزد، اعتبار معاملاتی، تخفیف کلاس ها و دوره های آموزشی و … می باشد و این سرویس ها تنها توسط چند کارگزار در بازار ارائه می شود که انگشت شمار هستند. پس برای دریافت کد بورسی باید به سراغ کارگزاران ارائه دهنده این خدمات بروید که من کارگزاری اگاه را به شما پیشنهاد می کنم چرا که دارای مطلوب ترین سطح خدمات در بازار سرمایه کشور می باشد. جهت دریافت کد بورسی بر روی تصویر زیر کلیک کنید.

مدارک لازم برای دریافت کد بورسی

 هر شخص حقیقی می‌تواند با ارائه مدارک زیر می تواند اقدام به دریافت کد بورسی برای خرید و فروش در بازار بورس و فرابورس کند. برای افرادی که حتی مدرک دیپلم ندارند نیز این امکان فراهم شده است که در بازار سرمایه فعالیت کنند. پس نگران مدرک تحصیلی برای دریافت کد بورسی نباشید.

  • اصل و تصویر شناسنامه از صفحه اول و صفحه توضیحات

  • اصل و تصویر رو و پشت کارت ملی

  • مشخصات حساب بانکی (نام بانک، شماره حساب، شماره شبا، کد و نام شعبه، نوع حساب)

  • تکمیل فرم مشخصات مشتریان حقیقی

  • تکمیل فرم درخواست کد معاملات آنلاین (قرارداد معاملات برخط)

  • تکمیل فرم قرارداد انجام معاملات اینترنتی

به چه طریق کد بورسی بگیریم

هر سرمایه گذاری برای گرفتن کد بورسی ابتدا باید در سامانه آگاه اکسپرس کارگزاری آگاه ثبت نام کند. پس از ثبت نام در سایت معرفی شده باید به صورت حضوری به یکی از شعب کارگزاری اگاه و یا به یکی از دفاتر پیشخوان دولت مراجعه کند تا بتواند فرایند دریافت کد بورسی را تکمیل کند. حال پس از تکمیل مدارک حداکثر در مدت زمان دو روز شخص کد بورسی دریافت میکند و امکان معامله دارد. اما این نکته را هم به خاطر داشته باشید که با قانون جدید هر فردی پس از دریافت کد بورسی صرفا قادر به خریدن عرضه اولیه، صندوق های قابل معامله در بورس، اوراق خزانه می باشد و قادر به خرید و فروش سهم به مدت یک ماه نمی باشد.

پیشنهاد می کنم قبل شروع به خرید و فروش سهام مقاله “پیش شرط های سرمایه گذاری در بورس” را مطالعه فرمایید.

گرفتن کد بورسی

آیا دریافت کد بورسی رایگان است؟

در حال حاضر کارگزاری آگاه این امکان را برای عموم افراد ایجاد کرده که به صورت رایگان کد بورسی خود را دریافت کنند. حتما پیش خود فکر میکنید که دریافت کد بورسی همیشه رایگان بوده است. در پاسخ باید گفت خیر. در حال حاضر همه متقاضیان دریافت کد بورسی باید در سامانه سجام ثبت نام کنند که ثبت نام در این سامانه دارای هزینه است. حال اگر هر سرمایه گذاری اقدام به دریافت کد معاملاتی از کارگزاری اگاه کند هزینه ای بابت ثبت نام در سجام پرداخت نمی کند و این هزینه از طرف کارگزاری آگاه پرداخت می شود.

من قبلا کد بورسی داشته ام . برای دریافت مجدد آن باید چه کنم؟

ممکن است برخی از افراد در گذشته کد بورزسی دریافت کرده باشند ولی معامله ای نکرده باشند. در این حالت باید به یکی از دفاتر کارگزاری مراجعه کرده و مجددا افتتاح حساب کنند. کارگزاری با توجه به مدارک لازم کد بورسی قبلی فرد را استعلام و بازیابی خواهد کرد.

چگونه بصورت رایگان و سریع کد بورسی بگیریم؟

برای ثبت نام سریع کد بورسی اینجا کلیک کنید: دریافت کد بورسی

 

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *