پیش بینی بازار

گزارش بازار بورس : سه شنبه 9 دی

گزارش بازار بورس : بازار نوسانی

کلیه اطلاعات داده شده در این بخش صرفا یک گزارش از عملکرد بازار سرمایه در تاریخ 9 دی ماه بوده و نباید تحت هیچ عنوان مبنایی برای خرید و فروش قرار گیرد و هدف آن کمک به سرمایه گذاران برای شناخت بازار است.

چرا گزارش بازار بورس را مطالعه کنیم؟

گزارش بازار بورس یک گزارش از وضعیت بازار سرمایه می باشد و با استفاده از داده های موجود به سرمایه گذاران کمک میکند که به یک شناخت کلی از وضعیت بازار در آن روز معاملاتی برسند. در این گزارش قصد داریم توضیح دهیم که ماهیت بازار سرمایه از جنبه های مختلف مانند ارزش معاملات، ارزش صف های فروش و ارزش صف های خرید به چه صورت است و دیدگاه یک سرمایه گذار در کوتاه مدت باید به چه صورت باشد. خواندن این گزارش می تواند اطلاعات جامعی از وضعیت بازار در اختیار سرمایه گذار قرار دهد. پس تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید. باز هم تاکید می شود که این مطالب صرفا گزارش بازار است.

 

چه خبر از شاخص کل

امروز ریزش 25000 واحدی در شاخص کل داشته ایم و همانند روز گذشته شاهد معاملات منفی در نمادهای بزرگ و شاخص ساز بازار بوده ایم. ارزش معاملات خرد بازار نیز برابر با 18600 میلیارد تومان بود که نسبت به روز معاملاتی گذشته رشد 16 درصدی را نشان می دهد. در ادامه روز گذشته نمادهای کوچک تر بازار امروز وضعیت مناسبی نداشته اند و به همین دلیل شاخص هم وزن ریزش تقریبا 3600 واحدی داشته است.

امروز نمادهای فارس، فملی، فولاد و شستا بیشترین تاثیر منفی رابر روی شاخص کل و نمادهای پاکشو، کچاد و انرژی 3 بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص کل داشته اند.

 

تحلیلی از ارزش معاملات و ارزش صف های خرید و فروش بازار

ارزش معاملات بازار همانطور که در بالا اشاره شد عدد 18600 میلیارد تومان بود. ارزش معاملات بازار در شرایط فعلی مناسب است و این نشان میدهد که بازار از نقدشوندگی مناسب برخومردار می باشد اما ارزش معاملات بالا و عدم رشد بازار نشان میدهد که این عدد صرفا نوسان گرفتن سرمایه گذاران از یکدیگر می باشد و هیچ اشاره ای به پول هوشمند ندارد. این رفتار در روزهای گذشته هم تکرار شده است و نشان میدهد  امروز بیشترین ارزش معاملات بازار در گروه کانی فلزی، دارو ، خودرو و غذایی بوده است. قرار گرفتن صنایع کوچک تر بازار در لیست صنایع دارای ارزش معاملات بالا میتواند دید خوبی را در اختیار سرمایه گذار قرار دهد.

امروز ارزش صف های خرید بازار 1600 میلیارد تومان و ارزش صف های فروش بازار 2000 میلیارد تومان بوده است. ارزش صف فروش بازار امروز اندکی بالا بود که در ادامه دیروز بوده است. یکی از دلایل آن هم عرضه های سنگین در نمادهای خودرو و پالایشی در روز گذشته بوده است و همین موضوع موجب شده است که امروز در این گروه ها بعضا فروشنده زیاد باشد. به عنوان مثال در نماد خودرو و خساپا علی رغم حجم معاملات زیاد شاهد صف فروش در انتهای بازار بودیم. شکل زیر نمودار ارزش معاملات بازار را نشان میدهد.

گزارش بازار بورس

 

ورود و خروج نقدینگی روزانه چگونه بوده است؟

امروز شاهد خروج نقدینگی 513 میلیارد تومان در بازار بوده ایم. در طول 4 روز گذشته شاهد خروج نقدینگی حقیقی در بازار جمعا به ارزش 1450 میلیارد تومان بوده ایم.   ورود نقدینگی در واقع به معنی فروش حقوقی ها و خرید حقیقی ها می باشد و بالعکس خروج نقدینگی به معنی فروش حقیقی ها و خرید حقوقی ها می باشد. به طور کلی ورود و خروج نقدینگی روزانه میتواند نشانه ای از کلیت بازار باشد. یعنی اگر روزانه شاهد ورود نقدینگی باشیم یعنی حال بازار خوب است و سرمایه گذاران در حال خرید سهم می باشد اما این نسبت نباید انقدر بالا باشد که به نوعی فشار فروش توسط حقوقی ها در بازار را نشان دهد. امروز سرانه خرید وزنی بازار  25 میلیون تومان و سرانه وزنی فروش نیز 27 میلیون تومان بوده است. شکل زیر سرانه کل بازار و ورود و خروج نقدینگی را به میلیون تومان نشان میدهد.

سرانه بازار

 

گزارش بازار بورس

 

از بازار دلار و سکه چه خبر

دلار امروز در بازار 25700 تومان معامله شد که شاهد تغییرات خاصی نبودیم. همانطور که قبلا صحبت شد فعلا برای دلار انتظار در محدوده های فعلی است تا تکلیف مذاکرات مشخص شود. خیلی بعید به نظر میرسد که شاهد هر گونه هیجانی در محدوده های مثبت و منفی باشیم. قیمت سکه طرح جدید هم به محدوده های 11790000 تومان رسید. به نظر می رسد که سرمایه گذاری در بازار دلار و سکه آنچنان عایدی خاصی را نصیب سرمایه گذار تا پایان سال نکند.

 

تابلو خوانی و بازار خوانی در بورس

در ادامه در خصوص نمادهایی که تابلو معاملاتی خاص تری می باشند صحبت میکنیم و در خصوص برخی از نمادها توضیح میدهیم. تاکید میکنم که نمادهای مطرح شده صرفا بررسی با دید تابلو خوانی و بازار خوانی می باشد و جنبه آموزشی دارد و به هیچ عنوان نباید به عنوان معیار خرید و فروش مورد بررسی قرار گیرد.

فروس : سهم بعد از چندین روز صف خرید بودن و عدم عرضه آن در روزهای گذشته به صورت کامل عرضه شد و با حجم معامله 157 میلیونی و ارزش 110 میلیاردی  در نهایت کار خود را با صف خرید 10 میلیونی به پایان رساند. قدرت خریدار به فروشنده در سهم برابر بوده است اما نکته مثبت آن تعادل سهم در محدوده های صفر تابلو و سپس خریدهای سنگین و رو به بالا بوده است. حال معاملات فردا نشان میدهد که در معاملات امروز خریداران پرقدرت تر ظاهر شدند یا فروشندگان. به همین دلیل رصد معاملات فردا از اهمیت بالایی برخوردار می باشد.

 

سیلام: حجم معاملات امروز این نماد حدود 20 میلیون برگ سهم بوده است که تقریبا 5 برابر حجم مبنا معامله شده است. این سهم در تاریخ 9 اذر بعد از کاهش حدود 50 درصدی از سقف قیمتی خود حدود 95 میلیون برگ سهم معامله شد و در روزهای پس از آن هم شاهد حجم های معاملاتی با میانگین 20 میلیون برگ سهمی بودیم. فعلا سهم در محدوده تراکم خود در حال معامله می باشد. اما در معاملات روز جاری صف فروش سهم چند بار جمع شد و در نهایت به محدوده های مثبت معاملاتی رسید و اخرین معامله سهم هم 1112 تومان شد.

 

خودرو و خساپا : نماد خودرو علی رغم معاملات مثبت در روز گذشته اما امروز کار خود را با صف فروش به پایان رساند. نوع معاملات خودرو نشان میدهد که فعلا فروشنده در سهم زیاد است ولی نزدیک ترین حمایت پیش روی ان نیز 270 تومان است و نوع معاملات سهم نشان می دهد که امکان رسیدن قیمت به این محدوده معاملاتی وجود دارد. ایران خودرو به لحاظ اندازه با 301 میلیارد برگ سهم جز نمادهای بسیار بزرگ بازار به حساب می اید و به همین دلیل با حجم معاملات نمی توان سیگنال خیلی خاصی از سهم گرفت. در نماد خساپا هم دیروز شاهد معاملات مثبت و صف خرید بودیم ولی این نماد هم به طور کامل عرضه شد و معاملات امروز سهم هم با صف فروش دنبال شد. سایپا هم یک حمایت در محدوده های 200 تومان دارد.

درهآور : سهمی با میانگین حجم معاملات 5 میلیونی در 4 روز گذشته که امروز هم با حجم معامله 6 میلیونی از صف فروش به صف خرید رسید. امروز در این نماد شاهد 24 معامله درشت بودیم که 18 معامله فروش و 6 معامله خرید بوده است و این نشان میدهد که فروشنده های بزرگ در این نماد بیشتر از خریداران بوده اند و میانگین حاصل از این خرید و فروش نیز 2/5 میلیارد تومان فروش بوده است. لازم به ذکر است که قدرت خریدار به فروشنده نیز در این سهم برابر بوده است.

آگاس: اگر قصد دارید در بازار فعلی در یک پکیج از سهام بنیادی شرکت ها سرمایه گذاری کنید صندوق آگاس می تواند یکی از این گزینه ها باشد. شرکت هایی که در پرتفو این صندوق و یا سایر صندوق های قابل معامله در بورس وجود دارند سهامی با ریسک پایین و شرایط بنیادی مناسب هستند. پس اگر قصد سرمایه گذاری در بورس را دارید ولی به دنبال یک سبدی از سرمایه گذاری هستید صندوق های سهامی قابل معامله در بورس را به شما پیشنهاد میکنم.

 

چه خبر از بازار فردا

امروز در ساعت پایانی بازار جو معاملات بهتر شده بود و انتظار این است برای فردا نیز معاملات بهتری را داشته باشیم اما بازار به ما ثابت کرد که فعلا نوسان گیری در بورس حرف اول را می زند که این موضوع هم از سمت حقیقی های بازار و هم از سمت حقوقی های بازار می باشد. اما نکته ای که وجود دارد این است که کف سهم ها هر مرحله بالاتر می آید. بنابراین اگر خیلی تسلط به بازار نداریم بهتر است که دائما از سهمی به سهم دیگر نرویم و اصطلاحا overtarde نشویم. بعص=ضا این اتفاق افتاده که سرمایه گذار سهم خود را در صف فروش میفروشد و اقدام به خرید یک سهم در حال رشد میکند ولی به محض خرید سهم مورد نظر کاهش قیمت پیدا میکند و سهم پیشین او رشد میکند. انجام رفتارهای اینچنینی باعث از دست رفتن تمرکز در بازار می شود و موجب می شود که دید حرفه ای در معاملات را به طور کل از دست دهیم. پس بهتر است یا سهام بنیادی بازار را بخرید و از بازار برای مدتی دور شوید و یا اینکه توانایی گرفتن نوسان از بازار را داشته باشید.

 

شاید علاقمند باشید این مقالات را هم مطالعه کنید.

کتاب تحلیل بنیادی کاربردی در بورس

تابلو خوانی حرفه ای و کاربردی در بورس

نکات کلیدی روانشناسی بازار سرمایه

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *