پیش بینی بازار

گزارش بازار بورس : شنبه 6 دی

گزارش بازار بورس به تاریخ شنیه 6 دی

کلیه اطلاعات داده شده در این بخش صرفا یک گزارش از عملکرد بازار سرمایه در تاریخ 6 دی ماه بوده و نباید تحت هیچ عنوان مبنایی برای خرید و فروش قرار گیرد و هدف آن کمک به سرمایه گذاران برای شناخت بازار است.

 

چرا گزارش بازار بورس را مطالعه کنیم

گزارش بازار بورس یک گزارش از وضعیت بازار سرمایه می باشد و با استفاده از داده های موجود به سرمایه گذاران کمک میکند که به یک شناخت کلی از وضعیت بازار در آن روز معاملاتی برسند. در این گزارش قصد داریم توضیح دهیم که ماهیت بازار سرمایه از جنبه های مختلف مانند ارزش معاملات، ارزش صف های فروش و ارزش صف های خرید به چه صورت است و دیدگاه یک سرمایه گذار در کوتاه مدت باید به چه صورت باشد. خواندن این گزارش می تواند اطلاعات جامعی از وضعیت بازار در اختیار سرمایه گذار قرار دهد. پس تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید. باز هم تاکید می شود که این مطالب صرفا گزارش بازار است.

 

چه خبر از شاخص کل

امروز ریزش 24000 واحدی در شاخص کل داشته ایم و همانند روزهای گذشته شاهد معاملات منفی در نمادهای بزرگ و شاخص ساز بازار بوده ایم. ارزش معاملات خرد بازار نیز برابر با 18000 میلیارد تومان بود که نسبت به روز معاملاتی گذشته 12 درصد رشد را نشان می دهد. نمادهای کوچک تر بازار امروز وضعیت مناسبی داشته اند و به همین دلیل شاخص هم وزن رشد تقریبا 5000 واحدی داشته است که آن هم در جهت رشد روزهای گذشته بوده است. 

امروز نمادهای فارس، فملی، فولاد و شستا بیشترین تاثیر منفی رابر روی شاخص کل داشتند و نمادهای شستا، فملی، سیتا و شپنا بیشترین تراکنش را به خود اختصاص دادند.

 

تحلیلی از ارزش معاملات و ارزش صف های خرید و فروش بازار

ارزش معاملات بازار همانطور که در بالا اشاره شد عدد 18000 هزار میلیارد تومان بود همانطور که در نمودار زیر میبنیید ارزش معاملات تقرییا برابر با روزهای قبل می باشد که به لحاظ ارزش معاملات برای بازار بسیار مناسب است و تا زمانی که ارزش معاملات در این محدوده است نمیتوان مشکل خاصی در کلیت بازار در نظر گرفت یعنی به یکباره شاهد صف های فروش عجیب باشیم. امروز بیشترین ارزش معاملات بازار در گروه شیمیایی، خودرو، فلزات اساسی و بانک ها بوده است.

امروز ارزش صف های خرید بازار 2700 میلیارد تومان و ارزش صف های فروش بازار 1400 میلیارد تومان بوده است. ارزش صف فروش بازار نشان میدهد که فشار فروش خاصی در بازار مشاهده نمی شود ولی منفی بودن بازار نشان داده است که سهام در منفی خریدار دارد اما اینکه بازار در نمادهای بزرگ تر تا کجا ریزش میکند هنوز مشخص نیست اما در بسیاری از نمادها جای ریزش بیشتر وجود ندارد.

گزارش بازار بورس

 

ورود و خروج نقدینگی روزانه چگونه بوده است؟

امروز شاهد خروج نقدینگی 376 میلیارد تومان در بازار بوده ایم. ورود نقدینگی در واقع به معنی فروش حقوقی ها و خرید حقیقی ها می باشد و بالعکس خروج نقدینگی به معنی فروش حقیقی ها و خرید حقوقی ها می باشد. به طور کلی ورود و خروج نقدینگی روزانه میتواند نشانه ای از کلیت بازار باشد. یعنی اگر روزانه شاهد ورود نقدینگی باشیم یعنی حال بازار خوب است و سرمایه گذاران در حجال خرید سهم می باشد اما این نسبت نباید انقدر بالا باشد که به نوعی فشار فروش توسط حقوقی ها در بازار را نشان دهد. در حال حاضر بازار یک روز ورود نقدینگی دارد و یک روز خروج نقدینگی و این روال روانه ادامه دارد. این نشان میدهد که بازار در یک حالت رنج معاملاتی سپری می شود و قرار نیست اتفاق خاصی را در بازار شاهد باشیم.  شکل زیر ورود و خروج نقدینگی روزانه در بازار را نشان میدهد.

 

گزارش بازار بورس

 

از بازار دلار و سکه چه خبر

دلار هم امروز در محدوده   25710  تومان معامله شد که شاهد تغییرات خاصی نسبت به چند روز گذشته نبودیم. با توجه به اینکه یکی از متغیرهای اثر گذار بر قیمت دلار سیاست خارجی ایران و آمریکا در قبال یکدیگر می باشد و فعلا هم اخباری از مذاکره در دولت فعلی به گوش نمی رسد و همچنین نزدیکی  انتخابات ایران و روی کار امدن دولت جدید، انتظار کاهش قیمت زیادی را برای دلار نداریم و به نظر میرسد دلار در محدوده های 24000 تا 25000 تومان در نوسان باشد و همین ثبات قیمتی دلار بر روی سرمایه گذارای در بازار خودرو و مسکن تاثیر گذاشته و باعث عقب نشینی  سرمایه گذاران در این بازارها هستیم.

 قیمت سکه طرح جدید نیز به عدد  11900000 تومان رسید که نسبت به روز چهارشنبه اندکی کاهش قیمت داشته ایم . با توجه به ثبات قیمت دلار در محدوده 25هزار تومان و همچنین عدم وجود یک چشم انداز مثبت در خصوص قیمت انس جهانی به دلیل کشف واکسن ویروس کرونا انتظار خاصی را برای افزایش قیمت انس جهانی نداریم و به نظر می رسد قیمت سکه بیشترین تاثیر را از قیمت دلار داشته باشد که آنهم در کنترل است. پس میتوان گفت در حال حاضر سرمایه گذاری بر روی دلار و سکه حداقل تا انتخابات ریاست جمهوری توجیهی ندارد مگر انکه به یک باره شاهد اتفاق خاصی در کشور باشیم.

 

تابلو خوانی و بازار خوانی در بازار

یکی از فیلترهایی که باید به آن اهمیت بالایی داد و در تکنیک های تابلو خوانی و گرفتن نوسان از آن استفاده کرد نمادهایی می باشد که آخرین معامله آنها دارای اختلاف 3 درصدی با قیمت پایانی می باشند ولی صف خرید نیستند. حال قصد داریم در این گزارش ها برخی از این نمادها را از جنبه های آموزشی در سهم بررسی میکنیم که خودتان در اینده قادر به بررسی سهامی از این دست باشید.

یکی از این نمادها فولای می باشد. اختلاف قیمت اخرین معامله با قیمت پایانی سهم حدود 4 درصد بوده است. با توجه به حجم معاملات سهم و از طرفی عدم وجود یک نسبت مناسب برای خریدار و فروشنده نمیتوان گفت که سهم مورد توجه بازار بوده است. به لحاظ تکنیکالی نیز محدوده های 3400 تومان محدوده حمایتی سهم می باشد.

یکی دیگر از نمادهای این بخش کمینا می باشد که اخرین معامله آن دارای اختلاف 3 درصدی نسبت به قیمت پایانی می باشد. به لحاظ حجم معاملات تغییرات خاصی را در این سهم شاهد نیستیم و تقریبا به اندازه میانگین ماهانه خود معامله می شود. قدرت خریدار به فروشنده نیز در این سهم برابر بوده است. پس با بررسی اجمالی می توان گفت که این اختلاف یک هیجان رو به بالا در سهم بوده است.

در بقیه نمادهایی که در این فیلتر شاهد بودیم حجم معاملاتی خاصی را ندیدیم و به همین دلیل اهمیت زیادی برای بررسی ندارد.

امروز اکثر نماد های بانکی کار خود را با رنج منفی و بعضا صف فروش پایان دادند. نماد بانک دی که جز نمادهای پرنوسان بازار می باشد  با صف فروش همراه شد. بانک تجارت که جز لیدرهای بانکی ها محسوب میشود و رفتار این سهم بر کلیت بازار تاثیر میگذارد کار خود را با مثبت آغاز کرد اما هرچه به پایان معاملات نزدیک میشدیم شاهد افزایش قدرت فروش در این نماد و حتی در چند مقطع شاهد تشکیل صف فروش بودیم ولی با حمایت حقوقی صف فروش جمع میشد و درنهایت درکف قیمت به کار خود پایان داد. به نظر میرسد محدوده ۳۲۰ تومان حمایت مناسبی برای سهم به حساب می آید.

در نماد شستا امروز نیز شاهد صف فروش در قیمت 2260 تومان بوده ایم. اگر بخواهیم به لحاظ ارزش حساب کنیم نماد شستا در محدودهای ناو خود در حال معامله می باشد و فروش در محدوده های فعلی به نوعی بیش فروش دارایی به حساب می اید. این سهم در شرایط فعلی برای سرمایه گذاران بزرگ بازار و صندوق ها با دید خرید پله ای میتواند گزینه مناسب برای سرمایه گذاری به حساب آید.

خلاصه بازار

تغییرات شاخص هم وزن و نوع معاملات نشان میدهد که شاهد کوچ فعالان بازار از نمادهای بزرگ بازار به نمادهای کوچک بازار همانند روزهای گذشته  بوده ایم. شاخص هم وزن نیز در 30 روز کاری گذشته از محدوده 239000 به محدوده 310000 واحد رسیده و رشد 30 درصدی را تجربه کرده است و تنها 13 درصد با سقف قبلی خود که محدوده 353000 واحد می باشد فاصله دارد. پس در این خصوص باید گفت از اینجا به بعد هر چقدر شاهد رشد شاخص هم وزن در بازار باشیم ریسک نمادهای کوچک نیز مرحله به مرحله افزایش می یابد. پس در خرید نمادهای کوچک بازار دقت لازم را داشته باشید.

 

شاید علاقمند باشید این مقالات را هم مطالعه کنید.

خرید و فروش پله ای : استراتژی کاهش ریسک و افزایش سود

تعیین حد سود در معاملات

نکات کلیدی روانشناسی بازار سرمایه

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *