آشنایی با بورس

اوراق تسهیلات مسکن در بورس : نحوه خرید و فروش

خرید اوراق تسهیلات مسکن

اوراق تسهیلات مسکن در بورس معامله می شود، افرادی که قصد خرید خانه دارند به دلیل نداشتن وجه کافی برای خرید خانه مجبور به استفاده از وام مسکن هستند. حال برخی از افراد با سپرده گذاری در بانک مسکن در حسابی تحت عنوان تسهیلات صندوق پس انداز یکم به مدت یک سال آن هم با نصف وجه مورد نیاز خود میتوانند از این وام استفاده کنند اما برخی دیگر به دلیل نیاز ضروری به این وام مجبور به خرید اوراق تسهیلات مسکن در بازار سرمایه و اراده آن به بانک مسکن برای دریافت وام می شوند. در این مقاله قصد داریم در خصوص اوراق تسهیلات مسکن و نحوه معامله و خرید و فروش آن در بازار بورس صحبت کنیم. پس تا انتهای مقاله با من همراه باشید.

اوراق تسهیلات مسکن این روزها در فرابورس معامله می شود که ساعت معاملاتی آن نیز مانند سهام از ساعت 9:00 الی 12:30 دقیقه است. در واقع فرد با خرید این اوراق با هزینه هایی که بعدا در خصوص آن صحبت می شود نیاز به قرار دادن وجه خود در بانک به مدت یک سال ندارد و این هزینه را از طریق خرید گواهی مسکن پرداخت میکند. خب حال بهتر است وارد بحث عملیاتی آن شویم. برای بررسی اوراق گواهی تسهیلات مسکن کافی است وارد سایت tsetmc.com شوید و در قسمت سرچ این سایت کلید واژه ” تسه ” را وارد کنید و قادر به دیدن اوراق تسهیلات مسکن با سررسیدهای مختلف خواهید بود. شکل زیر اوراق تسهیلات مسکن در سایت مدیریت فناوری بورس را نشان میدهد که شامل انواع تسهیلات با سر رسیدهای مختلف است که با کلیک بر روی هر یک از آنها قادر به مشاهده اطلاعات جزیی تر خواهید بود.

اوراق تسهیلات مسکن در سایت مدیریت فناوری بورس

همانطور که در شکل بالا مشاهده میکنید در کنار تسه یک سری عدد و رقم نوشته شده است که نشان دهنده زمان انتشار این اوراق می باشد. به عنوان مثال در شکل بالا در کنار فلش قرمز رنگ ” تسه 8911 نوشته شده است که نشان میدهد این اوراق در بهمن 1389 منتشر شده و در بازار معامله و خرید و فروش شده است. زمان اعتبار این اوراق از تاریخ صدور به مدت دو سال است که این مدت با نظر بانک مسکن و در شرایط خاص حداکثر تا دو دوره ۶ ماهه، قابل تمدید است پس مدت زمان اعتبار گواهی می تواند حداکثر سه سال باشد. حال اگر سرمایه گذاری قصد خرید اوراق تسهیلات مسکن را داشته باشد باید به ازای هر 500000 تومان، یک برگه اوراق را خریداری کند.


چگونه اوراق تسهیلات مسکن در بورس را بخریم؟

قبل از خرید اوراق تسهیلات مسکن در بورس سرمایه گذار در مرحله اول باید کد بورسی دریافت کند. در حال حاضر کارگزاری اگاه این امکان را فراهم کرده که افراد مختلف امکان دریافت کد بورسی را به صورت انلاین داشته باشند. اما پس از طی کردن فرایند اولیه نیاز به احراز هویت دارید که یا از طریق دفاتر پیشخوان دولت و یا بانک ها و یا کارگزاری ها این امکان وجود دارد.

دریافت کد بورسی کارگزاری آگاه


دامنه نوسان و کارمزد اوراق تسهیلات مسکن در بورس

دامنه نوسان تسهیلات مسکن، همانند سهم‌های موجود در بازار، در محدوده  ۵+ درصد یا ۵- درصد قیمت پایانی روز قبل خود باشد. سرمایه‌گذار بایستی هنگام خرید و فروش این اوراق، مبلغی به عنوان کارمزد معاملات پرداخت کند. هزینه کارمزد خرید اوراق تسهیلات مسکن (۰٫۴۹ درصد) و هزینه کارمزد فروش (۰٫۲۴ درصد) می باشد. پس از خرید این اوراق توسط مشتریان از طرف شرکت سپرده­‌گذاری مرکزی برای آنها گواهی اعلامیه خرید صادر می­‌شود که نشان می‌دهد فرد چه تعداد از اوراق مسکن را در چه نمادی خرید کرده است. کارگزار خریدار، این گواهی را در اختیار مشتریان قرار می‌دهند و مشتری با ارائه این گواهی به بانک میتواند فرایند دریافت وام خود را جلو ببرد.


قیمت گذاری اوراق تسهیلات مسکن در بورس چگونه است

معامله کردن اوراق تسهیلات مسکن در فرابورس همانند دیگر سهام ها می باشد و قیمت ها هم بر اساس عرضه و تقاضا در بازار تعیین می شود یعنی خریدار قیمت مناسب برای خرید را در سامانه وارد میکند و فروشنده نیز قیمت مورد نظر خود را وارد سامانه میکند. در این حالت زمانی که توافق بین خریدار و فروشنده صورت گیرد معامله انجام می شود. اما سوالی که وجود دارد این است که چرا قیمت برخی از اوراق نسبت به اوراق دیگر بالاتر می باشد. علت آن را باید در تاریخ آن جستجو کرد. معمولا اوراقی که جدیدا منتشر شوند قیمت آنها بالاتر است چرا که از مدت اعتبار آن زمان بیشتری باقی مانده است و به همین دلیل به قیمت بالاتر معامله می شود. گاهی اوقات مشاهده میکنید که اوراق قدیمی هم به قیمت های بالاتری معامله می شوند که علت آن بیشتر سفته بازی در سهام است و دلیل دیگری برای بالاتر بودن قیمت وجود ندارد. البته خریداران این اوراق باید توجه داشته باشند که از زمان خرید این اوراق تا زمان استفاده در بانک، مدت زمان صرف شده بیشتر از زمان انقضا اوراق نباشد و اوراق باید تا موعد انقضا تحویل بانک داده شود. یعنی اگر تاریخ اوراق برج 11 سال 97 باشد تاریخ انقضای اوراق برج 11 سال 99 می باشد. حال هر چقدر به این تاریخ نزدیک تر شود اعتبار معاملاتی آن کمتر است.

قیمت گذاری اوراق تسهیلات مسکن


مثالی از اوراق تسهیلات مسکن در بورس

شکل زیر اوراق تسهیلات مسکن با تاریخ آذر ماه 1397 را نشان میدهد. همانطور که مشاهده میکنید قیمت این اوراق 671469 ریال به ازای هر هر برگه 500000 تومان می باشد. یعنی اگر یک سرمایه گذار تمایل به دریافت یک وام 120 میلیونی داشته باشد باید 240 برگه اوراق تسهیلات مسکن را خریداری کند. حال اگر قرار باشد هر برگه را به قیمت 671469 ریال خریداری کند باید حدودا 16 میلیون تومان کارمزد پرداخت کند. سپس این اوراق را نزد بانک مسکن برده و مراحل دریافت سپرده خود را طی کند.

اوراق تسهیلات مسکن در بورس


یک نکته در خصوص اوراق معامله اوراق تسهیلات مسکن در بورس

برای جلوگیری از سودجویی‌های احتمالی و دستکاری های قیمتی و جلوگیری از نوسانگیری‌­های احتمالی اوراق تسه، شرکت فرابورس تدابیری را اندیشیده است، اوراق تسهیلات مسکن از ۲ تا ۴ ماه بعد از تاریخ خرید قابل فروش نیستند و ناظر آنها تا پایان محدودیت فروش، شرکت فرابورس باقی می‌­ماند و در این مدت ناظر غیرقابل تغییر است. پس از گذشت این مدت می‌­توان، با تغییر ناظر  این اوراق را در هر کارگزاری به فروش رساند. البته این محدودیت برای نمادهایی که کمتر از ۴ ماه از اعتبار آنها باقی مانده، اعمال نمی‌شود.

اطلاعات در مورد وام مسکن

قبل از اقدام به خرید اوراق مسکن به یک شعبه از بانک مسکن مراجعه کرده و شرایط استفاده از تسهیلات، شامل شرایط منزل مسکونی قابل خریداری با این اوراق را بپرسید.

اوراق تسهیلات مسکن چیست؟


نکاتی در خصوص دریافت اوراق تسهیلات مسکن

اگر اعتبار اوراق تسهیلات مسکن به پایان برسد دیگر آن اوراق اعتباری ندارد و یا به اصطلاح ساده تر پولتان سوخت می شود. به همین دلیل بهتر است اوراق را تا قبل از پایان اعتبار به فروش برسانید و یا اینکه از ان در جهت دریافت وام استفاده کنید.

سرمایه گذاری در اوراق تسهیلات مسکن : اگر شما پولی دارید که قصد دارید با آن سرمایه کگذاری کنید میتوانید در بانک مسکن اقدام به سپرده گذاری کنید و بعد از طی شدن زمان، اوراق تسهیلات مسکن خود را دریافت کرذده و آن را در بازار به فروش برسانید چرا که اگر کسی قصد گرفتن وام مسکن داشته باشد باید پولی را با توجه به مقدار وام خود در بانک مسکن سپرده گذاری کند که پس از مدت زمانی معین امکان دریافت وام فراهم می شود. حال شما که سپرده ای در بانک نمدارید و قصد دریافت وام مسکن را دارید میتوانید این اوراق را خریداری کنید.

هر چقدر به سررسید اوراق تسهیلات مسکن نزدیک تر می شویم قیمت آن اوراق نیز کمتر می شود. به همین دلیل پیشنهاد میکنم که اگر قصد خرید خانه دارید و فکر میکنید فرایند گرفتن وام و .. کمتر از 4 ماه زمان میبرد حتما اوراقی را انتخاب کنید که نزدیک به سر رسید آن باشد.


پیشنهاد می‌کنم این مقالات را هم بخوانید:

پذیره نویسی صندوق ETF دولتی : ساز و کار معامله صندوق

پرسش و پاسخ های آزاد سازی سهام عدالت

راهنمای کامل خرید و فروش سهام عدالت در بورس : سرمایه گذاری مستقیم یا غیرمستقیم

نوشته های مشابه

50 دیدگاه در “اوراق تسهیلات مسکن در بورس : نحوه خرید و فروش

  1. مسیح گفت:

    با سلام و تشکر از مطالب مفیدتون،
    من در دی ماه اوراق تسه رو به صورت آنلاین خریداری کردم ولی امکان استفاده جهت خرید مسکن مهیا نشد.
    الان که بیش از 5 ماه از تاریخ خرید من میگذرد ولی من این اوراق را در پرتفوی خودم ندارم که بتونم بفروشم.
    همانطور که شما گفتید درخواست تغییر کارگزار ناظر را هم ارسال کردم ولی تغییری ایجاد نشده است.
    ممنون میشم اگر مرا راهنمایی بفرمایید.
    با سپاس.
    مسیح نوری

    1. mehdi afzalian گفت:

      سلام

      به نظرم از بانک پیگیری کنید.

      امکان ابطال هم هست

  2. مهرداد گفت:

    سلام وقت شما بخیر
    من برای دریافت وام جعاله 40 میلیون تومانی، تعداد مورد نیاز اوراق تسه خریداری کردم. الان یک ماه از دریافت وامم از بانک میگذره ولی همچنان اوراق تسه در پورتفو اینجانب نمایش داده میشود! امکان فروش این اوراق برای من وجود دارد؟ و آیا در صورت فروش این اوراق مشکلی برای پیش خواهد آمد ؟

    1. mehdi afzalian گفت:

      سلام

      این اوراق هزینه وام شماست. امکان فروش ندارید

  3. خیلی مقاله مفیدی بود. مرسی از راهنمایی هاتون

    1. mehdi afzalian گفت:

      سلام

      سپاس

  4. مسعود گفت:

    سلام ،من خودم سپرده ممتاز تو بانک مسکن دارم که بهش اوراق تعلق میگیره و برای فروشش مجبورم برم بانک آیا میشه اوراق تو پورتفوی خودم باشه و شخصا خرید و فروشش کنم

    1. mehdi afzalian گفت:

      سلام

      باید حواله رو وارد بورس کنید تا امکان فروش داشته باشید.

      1. Arefe213 گفت:

        سلام
        حتما باید بخوایم وام بگیریم که بتونیم این اوراق رو خرید و فروش کنیم؟

        1. mehdi afzalian گفت:

          سلام

          فکر میکنم یه محدودیت هایی داره برای خرید و فروش

  5. معصومه گفت:

    سلام
    من اوراق تسه تیر ماه رو خریدم ولی هنوز تشکیل پرونده برای وام انجام ندادم. به خونه ام وام تعمیرات تعلق میگیره از قبل پرسیدم از رئیس بانک شهرمون. به نظر شما مشکلی ایجاد میکنه این قضیه؟ با توجه به اینکه اوراق ماه مرداد اومده!!

    1. mehdi afzalian گفت:

      سلام

      زمان سررسید دارند

      حتما با بانک چک کنید

  6. اديب گفت:

    سلام و وقت بخير
    وقتي اوراق مسكن خريداري ميشه و وام گرفته ميشه ،
    نميتونيم بعدش اوراقمونو بفروشيم!؟
    اگه امكانش هست چقدر زمان ميخواد؟
    اگر هم كه نه دليلش چيه!؟

    1. mehdi afzalian گفت:

      سلام

      اوراق هزینه وام مسکن هست

  7. اذر گفت:

    با سلام‌من اوراق تسه رو خریدم ولی تو پرتفوی من نیست …چیکارکنم ؟؟؟

    1. mehdi afzalian گفت:

      سلام

      احتمالا با دو کارگزار خرید و فروش میکنید

  8. قلیزاده گفت:

    با سلام و احترام
    سقف خرید اوراق مسکن چقدره؟برای زوجین؟ من قبلا وام اولی استفاده کرده ام.

    1. mehdi afzalian گفت:

      سلام

      مصوب همان چیزی است که در تهران وشهرستان ها اعلام می شود

  9. حسین سردار گفت:

    باسلام واحترام

    من درتاریخ1399/2/22تعداد200عدد اوراق تسه خریداری کردم برای 100میلیون وام بنابه دلایلی وامم جورنشدوالان میخام اوراق وبفروشم ایاامکانش هست یابایدتاریخ معینی ازش ردشه تابتونم بفروشمش

    1. mehdi afzalian گفت:

      سلام

      در خصوص قوانین جدید اطلاعی ندارم

  10. جلال گفت:

    امکان واگذاری اوراق ب افراد دیگر وجود دارد؟ در صورتی ک نیاز نداشته باشیم اوراق رو

    1. mehdi afzalian گفت:

      سلام

      فکر نمی کنم

  11. مجتبی گفت:

    سلام.من تسه را از تویی پرتفویی خودم چگونه باید به بانک تحویل بدم.

    1. mehdi afzalian گفت:

      سلام

      فکر میکنم پرینت کافی باشد.

  12. آرمان گفت:

    سلام
    من برای وام مسکن اوراق خریداری کردم. اما اشتباها تعداد بیشتری از این اوراق رو خریداری کردم. و کارگزاری پرینت برگه سهام رو که تعداد کل سهام اوراق من بود به من دا و من اون رو به بانک برای دریافت وام ارائه دادم حالا بعد از 5 ماه مابقی اون سهم رو می تونم بفروششم . چون دیه تو پرتفوی خودم نمیبینمش.خواهشا راهنمایی کنید.

    1. mehdi afzalian گفت:

      سلام

      خیلی در جریان جزییات نیستم

      ولی بهتر است از بانم مربوطه بپرسید. راهنمایی میکنند

  13. ناصر آذری گفت:

    سلام،من ۸۰برگ تسه 9903برای وام جعاله گرفته بودم وام روگرفتم واسه ها در پرتفوی لحظه ای من موجود هست ،وبعد از اینکه وام روگرفتم ۷تا دیگه نیز از همان نیه گرفتم رفت رو ۸۰تا الان می‌زنم فروش حتی ۷برگ مینویسد مقدارکافی نیست،من الان چکار کنم ممنون

    1. mehdi afzalian گفت:

      سلام

      از طریق کارگزار یا بانک استعلام کنید

  14. حسین گفت:

    سلام من تعداد35عدد تسه 98011 خریدم ولی توی پرتفوی من دیده نمیشود ؟ بانک گفته خودت باید پرینت بگیرید باید داخل چه سایتی برم پرینت بگیرم .در ضمن عضو کارگزار بیدارهستم تشکر اگر رهنمایی کنید

    1. mehdi afzalian گفت:

      سلام

      از طریق کارگزاری باید برگه سهام را دریافت کنید

  15. رضا گفت:

    سلام بنده اوراق خریدم داخل بورس الان بعد گذشت ۵ماه نمیتوانم ان را بفروشم میشه راهنمایی کنید چرا

    1. mehdi afzalian گفت:

      سلام

      من از قوانین جدید اطلاعی ندارم راستش

    2. حسین گفت:

      من الان سه ماهه گرفتم و نمیتونم بفروشم مشکل شمارو دارم اگه راهی پیدا کردین ممنون میشم پاسخ بدین
      همینجا

      1. mehdi afzalian گفت:

        سلام

        بهتر هست به بانک مراجعه کنید

  16. مرضیه مسلمی گفت:

    سلام
    من این اوراق رو خریدم اما نمیخوام وام مسکن بگیرم چه طور می تونم هزینه ای که پرداختم رو پس بگیرم
    ممنون میشم راهنمایی کنید

    1. mehdi afzalian گفت:

      سلام
      میتونید بفروشید.

      اگر مشکل دارید به بانک مسکن مراجعه کنید راهنمایی میکنند

  17. داود گفت:

    سلام وقت بخير من از طريق پرتفوي كارگزاريم اوراق خريدم الان فقط پرينت بگيرم ببرم بانك كافيه يا اينكه بايد پرينت بگيرم ببرم كارگزاري مهر كنه بعدش به بانك تحويل بدم؟ ممنون ميشم راهنمايم كنيد.

    1. mehdi afzalian گفت:

      سلام. از کارگزار مربوطه بپرسید

  18. معین گفت:

    سلام من ۶ ماه پیش وام مسکن با اوراق گرفتم.الان میخوام تسویه کنم آیا بعد از تسویه وام مسکن امکان فروش اوراق هست؟

    1. mehdi afzalian گفت:

      سلام

      اوراق تسهیلات به عنوان کارمزد وام شما بود که پرداخت کردید

  19. پارسا گفت:

    سلام
    به ما هر ماه تعداد کمی ۵ تا مثلا اوراق بانک مسکن تعلق میگیره…الان توی کارگزاری بورس ثبت نام کردم(تدبیرگران فردا) که بتونم خودم بفروشم ولی دیده نمیشه اوراقم که بتونم بفروشمون؛برای ماه های بهمن و اسفندن.
    ممنون

    1. mehdi afzalian گفت:

      سلام. با کارگزار مربوط تماس بگیرید

  20. زهرا گفت:

    سلام.
    نحوه فروش اوراقها به چه صورته؟
    باید به بانک یا کارگزاری مراجعه کنم یا ا منزل امکان فروش اینترنتی دارم؟

    1. mehdi afzalian گفت:

      سلام
      به صورت انلاین هم میتونید معامله کنید.

  21. حسین تورانی گفت:

    سلام الان ۱ماهه ۲۰ سهامتسه ۹۹۰۶بانک مسکن را خریداری کردم ولی هیچ احتیاجی به وام هم ندارم نخوام بدونم من کی میتونم این اوراق را بفروشم آیا۲ماهه امکان فروشش فراهم میشودیانه ،باتشکر

    1. mehdi afzalian گفت:

      سلام

      فکر میبکنم بازه فروش تا 4 ماه باشد. به بانک مراجعه کنید اطلاعات بهتری می تواند در اختیارتان قرار دهد

  22. رحمانی گفت:

    سلام برای دریافت وام زوجین هر دو طرف باید کد بورس داشته باشن یا یک نفر داشته باشه کافیه؟

    1. mehdi afzalian گفت:

      سلام

      فکر میکنم هر دو طرف باید داشته باشند

  23. Nourozi گفت:

    سلام من از بانک اوراق دادم بهم حدود ۱۰۰ تا امروز رفتم بانک برای فروش پشیمون شدم میخواستم ببینم میتونم بگیرم و بیرون بفروشمش یک سالش گذشته از بانک پرسیدم چه حسابیه گفت ممتاز عادی میخواستم ببینم به ممتاز عادی هم تعلق میگیره و اینکه میتونم بیرون بفروشمش

    1. mehdi afzalian گفت:

      سلام

      اگر تسهیلات مسکن باشه بله تا زمتانی که سر رسید تموم نشده باشه میتونید بفروشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *