تحلیل بنیادی

انواع صندوق های قابل معامله در بورس (Exchange Tradable Fund) 

صندوق های قابل معامله در بورس

صندوق های قابل معامله در بورس چیست و چه استفاده ای دارد. صندوق قابل معامله در بورس به لحاظ ساختار و ماهیت همانند صندوق های سرمایه گذاری مشترک می باشند که سرمایه گذاران قادرند آن را به صورت آنلاین در بازار سرمایه معامله کنند و بسیاری از محدودیت های صندوق های سرمایه گذاری مشترک را ندارند. در حال حاضر بسیاری از سرمایه گذاران دارایی خود را در بانک سرمایه گذاری می کنند و با توجه به نرخ سود بانکی اعلام شده به صورت سالانه درصدی را به عنوان بازدهی کسب میکنند. حال ممکن است این بازده معادل 15 درصد و یا 20 درصد باشد. از طرفی زمانی که سرمایه گذار در بانک سرمایه گذاری می‌کند و قرارداد یک ساله را با بانک منعقد میکند باید حتما یک سال وجه خود را نزد بانک سپرده کند تا بازده مورد نظر را به دست آورد و اگر در زمانی به وجه خود نیاز داشته و قصد گرفتن بخشی از آن را از بانک داشته باشد بازدهی مورد نظر کاهش یافته و به صورت روزانه محاسبه می شود و دیگر از آن بازدهی 20 درصدی ( نرخ بازدهی یک ساله که توسط بانک مرکزی تعیین می شود و ممکن هست هر بار کاهش یا افزایش داشته باشد) خبری نیست و با دریافت وجه سرمایه گذار بازدهی ثابت خود را با برداشت وجه از بانک از دست می‌دهد.

در حال حاضر صندوق هایی در بازار سرمایه وجود دارد تحت عنوان صندوق های قابل معامله در بورس که خرید و فروش آن همانند سهام است و این صندوق ها دارایی های متنوعی را دارند و سرمایه گذار در هر زمانی می تواند بخشی از واحد های این صندوق ها را خرید و فروش کند.


آیا در صندوق قابل معامله در بورس سرمایه گذاری کنیم؟

بسیاری از افراد علاقه دارند که در بازار بورس سرمایه گذاری کنند ولی از آنجا که دانش لازم و تخصصی در این حوزه ندارند ترجیح میدهند که وارد این بازار نشوند و در نهایت پول خود را در بانک سرمایه گذاری میکنند که با توجه به تورم موجود در کشور، عملا شاهد از بین رفتن ارزش پول خود می باشند. برای افرادی که تمایل به پذیرش ریسک دارند و علاقه دارند که در بازارهای مالی فعالیت کنند ولی زمان فعالیت در بازار و کسب دانش را ندارند سرمایه گذاری در صندوق های سرمایه گذاری مشترک و یا صندوق های قابل معامله در بورس پیشنهاد می شود. بنابراین اگر قصد یک سرمایه گذاری با ریسک بالا و بازدهی مناسب را دارید سرمایه گذاری در صندوق های قابل معامله در بورس پیشنهاد می شود چرا که این صندوق ها با یک مدیریت دارایی مناسب توانایی ساختن بهترین بازدهی را برای سرمایه گذاران دارند.


انواع صندوق های قابل معامله در بورس

صندوق های قابل معامله در بورس به 3 دسته صندوق های قابل معامله با درآمد ثابت، صندوق قابل معامله سهامی و صندوق قابل معامله مختلط تقسیم بندی می شود که سرمایه گذار می تواند با توجه به میزان ریسک پذیری و ریسک گریزی خود یکی از این صندوق ها را برای سرمایه گذاری انتخاب کند. این صندوق ها دارای بازدهی مناسب و ریسک کمتری نسبت به حالتی است که سرمایه گذار خودش در بازار معامله کند.

صندوق های قابل معامله در بورس

برخی ازصندوق های قابل معامله در بورس ماهیت درآمد ثابت دارند و برخی نیز ماهیت سهامی دارند. یعنی سرمایه گذار قادر است صندوقی را خریداری کند که به صورت سالانه بازدهی ثابتی را به سرمایه گذار بدهد و یا اینکه در صندوقی سرمایه گذاری کند که ترکیب دارایی های آن در سهام باشد و بازدهی آن مطابق با وضعیت بازار سرمایه تغییر کند یعنی اگر وضعیت بازار سرمایه و سهامی که در پرتفوی آن صندوق است رو به رشد باشد انتظار افزایش قیمت برای آن صندوق وجود دارد ولی برای صندوق هایی که درآمد ثابت هستند تغییرات قیمت سهام موجود در بازار اثر چندانی بر بازدهی این صندوق ها ندارند چون قالب دارایی های صندوق با درآمد ثابت، در اوراق بدهی است که بازدهی ثابتی دارند و به همین دلیل با خرید این صندوق ها ریسکی متوجه سرمایه گذار نمی شود.


1/ صندوق قابل معامله با درآمد ثابت 

 این ETF بیشتر در اوراق با درامد ثابت سرمایه گذاری میکند. این صندوق ها مزایای بسیار بهتری نسبت به سرمایه گذاری در بانک دارند و به همین دلیل بهتر است سرمایه گذاران به جای سرمایه گذاری در بانک در این اوراق با سود بیشتر و شرایط مناسب تر سرمایه گذاری کنند. لازم به ذکر است که حداقل 75 درصد دارایی های این صندوق در اوراق بهادار با درآمد ثابت، سپرده بانکی و حداقل 5 درصد تا 20 درصد از دارایی های صندوق میتواند در سهام، حق تقدم، گواهی سپرده کالایی سرمایه گذاری شود که البته این درصد با توجه به شرایط بازار ممکن است تغییر کند. مدیران این صندوق ها با مدیریت دارایی به فکر کاهش ریسک و از طرفی افزایش بازدهی صندوق می باشند.

مثالی از صندوق های قابل معامله در بورس با بازدهی ثابت

 1/صندوق همای آگاه

یکی از صندوق های قابل معامله در بورس با درآمد ثابت، صندوق همای آگاه متعلق به گروه مالی آگاه است. بازدهی این صندوق تقریبا 20 تا 21 درصد به صورت سالانه است که اگر بخواهیم آن را ماهیانه حساب کنیم به بازدهی 1.6 تا 1.7 درصد در ماه می رسیم. سرمایه گذار در این روش به یکی از دو روش زیر میتواند سود کسب کند.

روش اول:

در حالت اول سرمایه گذار در حالت خوشبینانه در اول ماه صندوق همای اگاه را در قیمت 1000 تا 1001 تومان خریداری می کند و تا پایان ماه نیز آن را نگهداری میکند. در پایان ماه بازدهی 1.7 درصدی کسب می کند. یعنی اگر سرمایه گذاری 1000 واحد از صندوق قابل معامله همای اگاه را به مبلغ 1/000/000 تومان خریداری کند در پایان ماه تقریبا 17000تومان به حسابش واریز می شود. ( این حساب در واقع همان حسابی است که سرمایه گذار هنگام دریافت کد معاملاتی از کارگزاری به آنها معرفی کرده است) حال اگر تعداد واحدها افزایش یابد میزان سود دریافتی نیز به نوبه آن افزایش می یابد. از طرفی اگر سرمایه گذار این صندوق را وسط ماه ( 15 روز بعد از بازگشایی) خریداری کند و تا پایان ماه نیز نگهداری کند صرف نظر از قیمت خریداری شده، سرمایه گذار در پایان ماه به اندازه 30 روز که این صندوق را نگهداری کرده است بازدهی کسب میکند. یعنی اگر 1000 واحد از صندوق را معادل یک میلیون تومان خریداری کند در انتهای ماه مبلغ 17000 تومان به حساب شخص ( با فرض 1.7 درصد ماهانه ) واریز می شود حال اگر مبلغ سرمایه گذاری افزایش یابد به همان میزان نیز سود ماهانه دریافت میکند.

روش دوم:

در روش دوم سرمایه گذاری که واحد صندوق را به هر قیمتی خریده باشد میتواند در صورت نیاز به اصل پول واحد خود را در روزهای اینده به راحتی به فروش برساند و نیاز خود به پول را تامین کند. به عنوان مثال سرمایه گذاری در ابتدای ماه صندوق همای آگاه را به مبلغ 1004 تومان خریده باشد و بعد از گذشت 15 روز احساس کند که به پول خود نیاز دارد. در این حالت سرمایه گذار میتواند واحد صندوق خود را به قیمت روز ( مثلا 1011 تومان) به فروش برساند و به سادگی پول خود را دریافت کند و این نشان میدهد که قابلیت نقد شوندگی صندوق های قابل معامله در بورس بالا است و سهولت در خرید و فروش آن در بازار وجود دارد. البته در این روش معامله و خرید و فروش حتما باید به خاطر داشته باشید که قیمت روز آن اختلاف زیادی با nav نداشته باشد. چرا که ممکن است مثلا در روز 20 قیمت 1015 تومان باشد ولی nav صندوق 1012 تومان است. پس اگر شما با قیمت 1015 تومان قصد خرید با هرف نوسان گرفتن داشته باشید زیان میکنید. چرا که قیمت nav برابر 1012 تومان است و شما 3 تومان بالاتر در حال خرید هستید. پس در هنگام خرید این صندوق ها به ناو آن توجه کنید. یکی دیگر از صندوق های قابل معامله با درآمد ثابت صندوق امین یکم می باشد که ساز و کار مشابه با صندوق همای اگاه دارد. به عنوان مثال همانطور که در شکل زیر مشخص شده است ناو صندوق 10128 ریال می باشد ولی اخرین قیمت صندوق در محدوده 10131 می باشد. البته این موضوع را توجه داشته باشید که هر چه قیمت معامله صندوق کمتر از ناو باشد برای خرید و نگهداری مناسب تر است.

 2/ صندوق یاقوت آگاه

نمونه دیگری از صندوق های قابل معامله در بورس با درآمد ثابت صندوق یاقوت آگاه و صندوق اعتماد است. فعالیت صندوق به این شکل است که قیمت هر واحد آن دائما در حال افزایش است. به عنوان مثال در صفحه tse مربوط به نماد اعتماد در بورس که جز صندوق های قابل معامله است، قیمت این صندوق در تاریخ اول آبان، 1802 تومان بوده است که با افزایش قیمت همراه بوده و در تاریخ 30 آبان به 1828 تومان رسیده است. حال اگر بخواهیم بازدهی را حساب کنیم به عدد 1.4 درصد در ماه می رسیم که اگر آن را سالانه حساب کنیم چیزی حدود 17.5 درصد می شود. البته اگر بازدهی این صندوق را از ابتدای سال محاسبه کنیم به بازدهی 22 درصدی نیز میرسیم. یعنی اگر سرمایه گذاری این صندوق را از ابتدای سال خریده باشد و تا پایان سال نگهداری کند بازدهی 22 الی 24 درصدی کسب می کند. معمولا بازدهی هایی صندوق های با درآمد ثابت بر اساس نرخ بازده بدون ریسک تعیین می شود و هر گاه نرخ بازده بدون ریسک (سود بانکی) کاهش یابد نرخ بازدهی این صندوق ها نیز کاهش می یابد. صندوق قابل معامله با درامد ثابت یاقوت آگاه نیز از جنس اعتماد می باشد که در آن واریز سود به صورت ماهانه نداریم و بازدهی بر روی قیمت اعمال می گردد. بازدهی این اوراق  به صورت مرکب سالانه بین 20 تا 22 درصد می باشد. در این حالت سرمایه گذار زمانی که ریال در حساب کارگزاری خود دارد می تواند صندوق را خریداری کند و تا زمانی که سهمی برای خرید ندارد از بازدهی صندوق استفاده کند و در هنگام یافتن سهم مناسب برای خرید می تواند با فروش این اوراق و کسب بازدهی در همان چند روز، سهم مورد نظر را خریداری کند. شکل زیر معاملات صندوق یاقوت را نشان میدهد. در هنگام خرید صندوق درآمد ثابت بدون تقسیم سود ماهانه حتما به NAV آن نیز توجه کنید و زمانی که قیمت روز اختلاف زیادی با NAV دارد اقدام به خرید آن صندوق نکنید.

 

 

2/ صندوق های قابل معامله در سهام

در بخش قبل در مورد صندوق های قابل معامله در بورس با بازدهی ثابت صحبت کردیم و گفتیم که سرمایه گذاری در برخی از صندوق های با درآمد ثابت از بازدهی بهتری نسبت به بانک برخوردار است و سرمایه گذاران بهتر است که به جای بانک در صندوق های قابل معامله با درآمد ثابت سرمایه گذاری کنند. اما در کنار این صندوق ها صندوق های قابل معامله سهامی نیز برای سرمایه گذاران ریسک پذیر تر وجود دارد. این صندوق ها بیشتر دارایی خود را در سهام سرمایه گذاری می کنند و بنابراین بازدهی این صندوق ها همبستگی مثبتی با بازدهی شاخص کل دارد. یعنی اگر فردی هستید که به تازگی وارد بازار سرمایه شده اید و شناخت کافی نسبت به این بازار ندارید ولی ریسک سرمایه گذاری در بورس را پذیرفته اید بهتر است که در صندوق های قابل معامله سهامی سرمایه گذاری کنید. عمده دارایی های این صندوق ها در سهام می باشد به گونه ای که 90 درصد دارایی صندوق در سهام و 10 درصد ان در اوراق با درآمد ثابت می باشد.  صندوق های قابل معامله سهامی برای سرمایه گذارانی می باشد که ماهیت بازار سرمایه را درک میکنند و توانایی پذیرش ریسک بالایی را دارا می باشند ولی زمان یا دانش کافی برای فعالیت در این حوزه را ندارند و به همین دلیل بهتر است در صندوق های قابل معامله سهامی و یا صندوق های سرمایه گذاری مشترک سهامی سرمایه گذاری کنند. پس این ETF ویژه سرمایه گذارانی می باشد که ریسک پذیر هستند و انتظار بازدهی مناسبی را هم دارند. صندوق آگاس، کاریس و … صندوق قابل معامله در سهام می باشد. صندوق های قابل معامله سهامی مناسب سرمایه گذارانی می باشد که به تازگی وارد بازار سرمایه شده اند ولی دانش کافی برای خرید و فروش سهم ندارند. به همین دلیل پیشنهاد میکنم صندوق های قابل معامله سهامی را خریداری کنند. یکی از این صندوق های قابل معامله سهامی صندوق آگاس می باشد که برای بررسی بیشتر این صندوق ها میتوانید مقاله ” صندوق های قابل معامله در بورس ” را مطالعه کنید.

کدام صندوق قابل معامله در سهام را برای خرید انتخاب کنیم؟

در بخش قبل در خصوص ماهیت صندوق های قابل معامله در سهام صحبت کردیم و گفتیم که مدیر این صندوق ها با یک نسبتی برای این صندوق ها سهام و اوراق مشارکت را خریداری میکنند که نسبت آن در حال حاضر 90 درصد سهام و حدود 10 درصد اوراق مشارکت می باشد. مدیر این صندوق ها شرکت هایی که دارای پتانسیل مناسبی برای سوداوری در آینده هستند را برای این صندوق ها خریداری می کنند و در صورتی که شرایط رشد سهام فراهم شود قیمت این صندوق ها هم افزایش پیدا میکند. بنابراین زمانی که بازار سیر صعودی دارد قیمت واحدهای صندوق قابل معامله سهامی نیز رشد می کند. شکل زیر یک نمونه از صندوق قابل معامله در سهام را نشان میدهد.

همانطور که در شکل مشاهده می کنید کادر قرمز رنگ مشاهده شده که با نام nav ابطال نامگذاری شده است نشان می دهد که خالص ارزش واحد های صندوق ( ارزش واقعی صندوق ) چند ریال است. همچنین ارزش روز این صندوق 98740 ریال است که این عدد با توجه به کاهش و یا افزایش قیمت شرکت های زیرمجموعه هر 2 دقیقه یک بار تغییر می کند. ممکن است گاهی قیمتی که صندوق معامله می شود از قیمت nav بالاتر یا پایین تر باشد و سرمایه گذار باید با توجه به پرتفوی صندوق و چشم انداز آینده، صندوق مورد نظر را برای خرید انتخاب کند.

پس معیار ارزشمند بودن قیمت یک صندوق قابل معامله توجه به دارایی های آن صندوق است.

3/صندوق قابل معامله مختلط 

این صندوق ها هم در اوراق با درآمد ثابت و هم در سهام سرمایه گذاری می کنند به گونه ای که حدود 60 درصد این صندوق ها میتواند در سهام و 40 درصد در اوراق با درآمد ثابت و یا 40 درصد در سهام و 60 درصد در اوراق با درآمد ثابت باشد. بنابراین صندوق های مختلط برای سرمایه گذارانی که ریسک متعادلی دارند و از طرفی به دنبال بازدهی مناسیی می باشند مناسب است.


سرمایه گذاری در صندوق های قابل معامله در بورس چه مزایایی دارد

یکی از مزایای صندوق قابل معامله در بورس این است که برای هر سرمایه گذاری با هر نوع سطح ریسکی صندوقی برای سرمایه گذاری وجود دارد. یعنی سرمایه گذاران با سطح ریسک پایین در صندوق قابل معامله با درآمد ثابت، سرمایه گذاران با ریسک بالا در صندوق قابل معامله سهامی و سرمایه گذاران با ریسک متعادل در صندوق قابل معامله مختلط می توانند سرمایه گذاری کنند. از دیگر مزایای صندوق های سرمایه گذاری بازارگردانی این صندوق ها می باشد و بازارگردانی صندوق ها یکی از عوامل افزایش نقد شوندگی صندوق ها می باشد. صندوق های قابل معامله در بورس معاف از مالیات می باشد و با سرمایه گذاری در این صندوق ها، سرمایه گذار عملا مالیاتی پرداخت نمیکند. یکی از مزایای خیلی خوب صندوق های قابل معامله در بورس، خرید و فروش آنلاین می باشد به گونه ای که سرمایه گذار قادر است به سهولت واحد های این صندوق را خرید و فروش کند و حتی نیازی به مراجعه به نهاد مالی برای خرید واحدهای صندوق نمی باشد. از دیگر مزایای صندوق های قابل معامله این است که سرمایه گذار با هر سطح دانشی میتواند آن را خرید و فروش کند چرا که مدیریت این دارایی ها توسط افراد خبره و متخصص صورت می گیرد و مدیران این صندوق ها با متنوع سازی دارایی ها امکان کسب بازدهی مطلوب تری را برای سرمایه گذاران فراهم میکنند.


کارمزد صندوق های قابل معامله در بورس

گاهی اوقات این اشتباه در بین سرمایه گذاران وجود دارد که کارمزد صندوق های قابل معامله در بورس نیز مانند سهام و معادل 1.5 درصد می باشد که این نادرست است. کارمزد خرید و فروش صندوق های قابل معامله در بورس با درآمد ثابت به ازای هر یک میلیون تومان حدود 375 تومان می باشد که حدودا 187 تومان آن کارمزد خرید و حدود 187 تومان آن کارمزد فروش است. حال اگر سرمایه گذاری با دید نگهداری این صندوق ها آن را خریداری کند کارمزدی که به ازای هر یک میلیون تومان پرداخت می کند حدود 187 تومان می باشد چرا که صندوق را نگهداری و سود آن را دریافت میکند و فروشی ندارد که کارمزد ان را پرداخت کند. به صورت کلی کارمزد صندوق های قابل معامله 0.000375 میباشد. یعنی کامزد خرید آن 0.000187 و کارمزد فروش آن نیز 0.000187 می باشد. کارمزد صندوق های قابل معامله سهامی نیز مجموعا 0.00939 می باشد که جزییات آن به شرح زیر می باشد.

کارمزد معاملات صندوق های در سهام
کارمزد خرید:۰.۴۶۴ درصد
کارمزد فروش: ۰.۴۷۵ درصد


زمان تسویه صندوق های قابل معامله در بورس

زمان تسویه صندوق های قابل معامله با درآمد ثابت t+1 و صندوق های قابل معامله سهامی T+2 می باشد. یعنی اگر صندوق قابل معامله سهامی را بفروشید و درخواست پرداخت وجه را داشته باشید بعد از درخواست پرداخت وجه، 2 روز کاری دیگر پول به حساب شما واریز می شود. لازم به ذکر است که صندوق های قابل معامله سهامی معاف از مالیات می باشد.


چگونه از صندوق های قابل معامله در بورس استفاده کنیم

با توجه به توضیحات داده شده و پتانسیل خوب صندوق های قابل معامله در بورس برای کسب بازدهی بدون ریسک می توان گفت سرمایه گذارانی که در بازار سرمایه فعالیت می کنند می توانند با توجه به شرایط اقدام به خرید این صندوق ها در بازار کنند. بدین صورت که سرمایه گذاران بخشی از پول خود را که قصد دارند بازدهی ثابت و بدون ریسکی داشته باشد را در این اوراق سرمایه گذارانی کنند که با توجه به دلایل گفته شده دارای مزایای بیشتری نسبت به بانک می باشد و یا سرمایه گذارانی هستند که به عنوان مثال قصد دارند 5 میلیون در بازار سرمایه سرمایه گذاری کنند. در این حالت ممکن است به مدت 1 ماه هیچ سهمی برای خرید مد نظر نباشد. در این حالت سرمایه گذاران می تواندد اوراق قابل معامله را خریداری کنند و در مدت زمان 1 ماه بازدهی خود را کسب کنند حال اگر در این میان سهمی دارای شرایط مورد نظر برای خرید بود میتوانند به راحتی این صندوق ها را فروخته و از فردای آن روز سهم مورد نظر را خریداری کنند و به این ترتیب نگران هزینه فرصت از دست رفته نباشند و بازدهی معادل سود بانکی و یا حتی بیشتر را کسب کنند که خود نوعی جا به جایی سرمایه گذاری می باشد.


چک کردن صندوق های قابل معامله در ربات تابلوخوانی بورس

در حال حاضر در ربات تابلوخوانی بورس این امکان را ایجاد کردیم که به لحظه تمامی صندوق ها را مشاهده کنید و اختلاف قیمت جاری با nav را چک کنید و در صورت لزوم با بررسی شرایط دیگر صندوق اقدام به خرید این صندوق ها کنید. شکل زیر صفحه مربوط به صندوق ها در ربات تابلوخوانی بورس می باشد. لازم به ذکر است برای استفاده از این ربات کافی است اینجا کلیک کنید تا از اشتراک 15 روزه و رایگان ان استفاده کنید.

با توجه به مقاله فوق میتوان به این نتیجه رسید که سرمایه گذاری در صندوق های قابل معامله به مراتب مناسب تر از سود بانکی می باشد که سرمایه گذاران باید آن را در اولویت سرمایه گذاری قرار دهند.

مختصری از کتاب ” به بورس خوش آمدید “

تالیف” مهدی افضلیان

خرید آنلاین کتاب “به بورس خوش آمدید”

حال پیشنهاد می شود اگر قصد سرمایه گذاری در بورس را دارید قبل از اتمام این مقاله؛ مقاله “ آیا فرد مناسبی برای سرمایه گذاری در بورس و ویدئوی آموزش رایگان آشنایی با سایت tsetmc را مشاهده کنید تا با ساز و کار بازار سرمایه اشنا شوید.

پیشنهاد می‌کنم این مقالات را هم بخوانید:

خرید کتاب های بورسی

در چه شرایطی در صف فروش سهم بخریم

چگونه تابلو خوانی بورس را یاد بگیریم

 

همراه با من در اینستاگرام :

نوشته های مشابه

145 دیدگاه در “انواع صندوق های قابل معامله در بورس (Exchange Tradable Fund) 

 1. بهنام گفت:

  صندوق اعتماد بازدهی بیشتری نسبت به امین یکم دارد
  ریسک صندوق اعتماد در چه نوارهایی هست؟
  چرا مردم به جای سرمایه گذاری در بانک در این صندوق ها سرمایه گذاری نمیکنند؟
  ممنون از پاسخگویی جنابعالی

  1. mehdi afzalian گفت:

   با سلام

   این دو صندوق ماهیت یکسانی دارند و امین یکم ماهیت تقسیم سود دارد ولی امین یکم ماهیت افزایش قیمت و فروش و سپس شماسایی سود. در کل هر دو بازدهی ثابت 20 درصدی در سال را دارند.

 2. بهنام گفت:

  صندوق اعتماد بازدهی بیشتری نسبت به امین یکم دارد
  ریسک صندوق اعتماد در چه مواردی هست؟
  چرا مردم به جای سرمایه گذاری در بانک در این صندوق ها سرمایه گذاری نمیکنند؟
  ممنون از پاسخگویی جنابعالی

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   نوع کارکرد این دو صندوق با هم فرق ندارند ولی به لحاظ سود متفاوت است ولی در کل بازدهی تا 20 درصدی به صورت ثابت دارند.

   عموم مردم چون شناختی از بازار سرمایه ندارند و این بازار ها را نمی شناسند در بانک سرمایه گذاری می کنند.

 3. حامد گفت:

  با سلام
  آیا واحدهای صندوق آگاس هم هرزمان نیاز داشته باشیم قابل فروش هست یا خیر؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام
   صندوق آگاهس صندوق قابل معامله در سهام می باشد و نرخ بازدهی ثابتی ندارد. به همین دلیل نوسانات بازار در این صندوق ها بسیار تاثیر گذار است. یعنی اگر شرایط بازار مناسب باشد این صندوق ها رشد قیمتی دارند ولی اگر شرایط بازار نزولی باشد وضعیت این صندوق ها هم مساعد نخواهد بود. به همین دلیل باید در هنگام خرید صندوق های سهامی قابل معامله نوع صنعت و اوراقی که در آن سرمایه گذاری کرده اند را باید بررسی کنید

 4. محمد گفت:

  سلام من مي خواستم از صندوق امين يكم خريد كنم ولي موفق نشدم چه دلايلي وجود دارد كه امكان خريد نباشد ؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   دلیلی وجود نداره

   احتمالا مبلغ و یا قیمت هر واحد رو اشتباه وارد کردید.

  2. محمد گفت:

   فکر کنم باید اگه سهمی رو فروختی 1روز بعد میتونی بخری من سهام فروختم همون روز نتونستم بخرم ولی فرداش مشکلی نداشتم سریع خرید

   1. mehdi afzalian گفت:

    سلام

    بله درسته

 5. مهرداد جلیلی گفت:

  عالی بود ممنون

  1. mehdi afzalian گفت:

   ممنون از شما

 6. شریفی گفت:

  ممنون استاد عالی بود
  میخاستم بپرسم اگر مثلا سهم صندوق امینو در در بیستم ماه خریداری کردیم و در بیستو هفتم ماه فروختیم،این هفت روز سود میدن؟یا حتما باید ماه به ماه یا وسط ماه باشه
  ممنون

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   عموما قیمت امین یکم به صورت روزانه افزاریش می یابد و اگر در آن 7 روز قیمت امین یکم نسبت به قیمت خریداری شما افزایش پیدا کرد یعنی شما سود کردید.

   این سود صرفا مربوط به سود سرمایه ای هست و سود نقدی در آخر ماه به ازای این هفت روز به شما تعلق نمیگیرد

 7. محمدرضا111 گفت:

  سلام خسته نباشید
  سود ماهانه امین یکم چگونه پرداخت میشود؟ آیا به حساب کاربری واریز میشود یا به حساب بانکی؟
  تشکر بابت زحمات شما

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   به حساب بانکی که هنگام باز کردن کد بورسی معرفی کردید واریز می شود.

   1. زز گفت:

    خسته نباشید
    معذرت میخوام‌ میخواستم بدونم خرید صندوقهایی مثل اگاس باید مثل خرید مستقیم سهام تحلیل و بررسی کنیم زمان خرید رو ؟
    ر

    1. mehdi afzalian گفت:

     با سلام

     بر اساس nav

     در همین مقاله توضیح داده شده است

  2. آواز قو گفت:

   سلام آقای افضلیان.
   میخواستم احوالتونو بپرسم.
   حالتون خوبه ایشالله؟؟؟

   1. mehdi afzalian گفت:

    سلام

    ممنونم

   2. محمد گفت:

    مادامیکه آقای افضلیان مشغول واحدهای سرمایه ای قابل معامله در بازار بورس باشند، شادابی و طراوت خود را همچنان حفظ می کنند.

    1. mehdi afzalian گفت:

     سلام

     سپاس

 8. محمدرضا111 گفت:

  سلام خسته نباشید
  سود ماهانه امین یکم چگونه پرداخت میشود؟ به حساب کاربری واریز می شود یا حساب بانکی؟
  تشکر از زحمات شما

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   به حساب بانکی شما واریز می شود

 9. فرنوش گفت:

  سلام. اگه آخر ماه صندوق رو بخریم و وسط ماه بعد بفروشیم بهمون سود نقدی ماه دوم تعلق میگیره؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   نه چرا که شناسایی سود شما به واسطه فروش بوده. باید نگهداری کنید تا سود پایان ماه به شما تعلق بگیره. وقتی صندوق رو میفروشید سود به کسی تعلق میگیره که صندوق رو از شما خریداری کرده

   1. مینا گفت:

    ممنون از شما استاد عزیز و گرامی.

 10. یوسف گفت:

  سلام
  اگر یکی از صندوق ها رو خریدیم و بعد جند روز فروختیم پولش مثل سهام همان لحظه میاد تو حساب کارگزاری و می تونیم سهام بخریم؟ منظورم همون لحظه بعد از فروشه

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   بعد از فروش پول به حساب واریز می شود و پس از ان قادر به خریدن سهم می باشید

 11. حسین گفت:

  سلام و تشکر از اینکه دانش خودتون رو در اختیار دیگران قرار می دید فرض کنید کسی اول ماه صندوق امین یکم را 1000 خریده باشد و انتهای ماه 1.6 درصد به حسابش واریز شود و فردای اون روز دارایی خودش ره که 1004 شده بفروشد در این صورت هم از محل سود ثابت منتفع شده و هم از محل افزایش نرخ ودر نهایت بازدهی سالانه آن بیشتر از 20 درصد میشه . اصل سئوالم اینه که من از نوشته شما اینطور متوجه شدم که صندوق های قابل معامله دارای دو نوع ماهیت می باشند که یا درآمد ثابت اند که بیشتر اوراق دارند و نوع دوم ماهیت سهامی دارند که با افزایش و کاهش ارزش روز پرتفوی صندوق ممکن است که سرمایه گذار منتفع یا متضرر شود که در این صورت بدون ریسک نیستند. واقعیت خیلی مکانیزیم قیمت و بازدهی و مفهوم درآمد ثابت این صندوق ها رو خوب متوجه نشدم و در توضیح حالت دوم که گفتید که اگر قیمت صندوق افزایش یابد مالک منتفع می شود فرقش رو با صندوق های سرمایه گذاری مشترک متوجه نشدم ؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   شما صرفا به یک صورت در این صندوق قادر هستید کسب سود کنید. این صندوق ها عموما در امد ثابت هست و میتونید آنلاین معامله کنید ولی صندوق های سرمایه گذاری مشترک قابلیت معامله آنلاین رو ندارند و از این جهت با هم فرق دارند.

 12. سمیه گفت:

  سلام
  سوالی داشتم ممنون میشم پاسخ دهید:

  نمیتونم نماد صندوق “ثروت آفرین تمدن” رو پیدا کنم، با اینکه در سایت fipiran.com ثبت شده ولی در دیده بان معاملاتیم نیستش، در سایت tsetmc هم نبود؛

  لینک صندوق در سایت fipiran.com:
  fipiran.com/FundDetails?regno=11099

  و آدرس سایت صندوق:
  armanfund.com

  سپاس از پاسختان

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   این صندوق رو باید در سایت ibshop خریداری کنید

 13. الهام گفت:

  سلام آقای فاضلیان عزیز.
  متشکرم بابت مطلب خوب و جامعی که گذاشتین.
  یه سوال برای من پیش اومد، اگه من مثلاً 1000 واحد صندوق امین یکم را به قیمت 1014 تومان در روز 15 ماه خریداری کنم، در پایان ماه 8000 تومان سود دریافت میکنم، حالا، با توجه به این که من هر واحد را 1014 تومان خریده ام، آیا در ابتدای ماه بعد، تعداد واحد های صندوق من همان 1000 واحد می ماند یا افزایش پیدا میکند ؟ چون در ماه گذشته 14000 تومان بیشتر از قیمت اولیه (1000) تومان پرداخت نموده ام. این مبلغی که برای تفاوت قیمتی پرداخت کرده ایم چه می شود ؟
  و سوال دیگر اینکه اگر در آخر ماه هر واحد به قیمتی بالاتر، مثلاً 1025 تومان معامله شود، آیا میزان سود سرمایه گذاران نیز به همان نسبت افزایش پیدا می کند یا خیر ؟
  با تشکر.

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   مبلغی که شما پرداخت کرده اید بیشتر از حد نرمال می باشد و به همین دلیل به صورت پیش فرض در آن رو بالاتر خریداری کردید. اما اگر قصد نگهداری دارید فرقی نمیکند. چون شما به تعداد روزهایی که دارید وجه را دریافت میکنید.
   اگر قیمت هم افزایش پیدا کنه سود واریزی به حساب شما تغییری نمیکنه

 14. ملیحه گفت:

  سلام استاد.
  یعنی اگه مندهم وسط ماه صندوق امین بخرم اخر ماه که قیمتش بیشتر شده بفروشم از دو جا سود میکنم؟یکی سود ثابت هشت هزار تومن یکی سود افزایش قیمت؟؟
  ممنونم از وقتی که برای اموزش ما تازه کارا میذارین

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   نه از یک محل سود میکنید.

   یا سود سرمایه ای و یا سودی که آخر ماه به حساب شما واریز می شود.

 15. امین گفت:

  سلام
  برای بهره مندی از سود ماهانه صندوق امین یکم حتما باید اول ماه اوراق صندوق خریداری بشه؟ وسط ماه نمیشه؟؟؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   خیر در هر زمان که خریداری کنید و نگه دارید در انتهای ماه سود کل ماه به شما تعلق می گیرد

 16. عظیمیان گفت:

  ممنون بابت مطالب خوبتون
  آیا این صندوق‌ها چه درآمد ثابت چه متغییر ریسک نکول دارند؟
  در کل چه اوراقی ریسک نکول دارند و چه اوراقی ندارند؟
  اگه یه مطلب هم راجب این موضوع بنویسید راهنمایی بزرگی برای دیگران هست.
  پیشاپیش ممنون بابت پاسختون.

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام
   معمولا صندوق های درآمد ثابت ریسک تقریبا صفر دارند. برای اخزا که اسنا خزانه اسلامی هستند ریسک تقریبا صفر هست. برخی اوراق اجاره دولتی هم هستند که ریسک صفر دارند

   1. mehdi afzalian گفت:

    سلام

    حداقل مبلغ خرید 100000 تومان هست

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   این خبر مربوط به مهر سال 96 هست.

 17. مسعود گفت:

  سلام ؛ سود امین یکم باید در روز اول ماه بعد به حساب بره ولی الان 6 فروردینه و هیچ خبری نیست !

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   قبل از سال جدید به حساب ها واریز شده دوست عزیز

   حساب بانکی رو چک کنید

 18. علی گفت:

  با سلام
  من 31 فروردین سهم امین یکم رو خریدم و تا امروز هیچ سودی در هیچ حسابی برای من واریز نشده . چرا؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   با سلام

   حساب بانکی را چک کنید. به حساب بانک شما واریز شده است.

   1. علی گفت:

    الان 15 روز دارم چک میکنم
    هیچی به حسابم واریز نشده

    1. mehdi afzalian گفت:

     سلام

     حتما با شرکت تماس بگیرید

     حساب بانکی رو هم چک کنید مشخص هست

     پرینت حساب بگیرید

 19. m گفت:

  سلام استاد
  نظرتون را درباره ی تامین سرمایه لوتوس پارسیان. بگید. ممنون

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   سهم خوبی هست البته برای حقوقی

   برای حقیقی ها سهم شارپی نیست

 20. سلیمانی گفت:

  سلام استاد ممکنه صندوقهایی که سود مرکب میدن رو هم معرفی کنید ایا این صندوقها هم جزو صندوقهای با درامد ثابت است ممنون

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   صندوق اعتماد سود مرکب میدهد.

 21. محمد امین گفت:

  با سلام. وقت بخیر
  می خواستم بدونم منظور از ۱۰۰۰ واحد چیست ؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام
   قیمت هر واحد هست

 22. امین گفت:

  با سلام .
  منظور از ۱۰۰۰ واحد از صندوق چیست ؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام
   متوجه منظورتون نشدم

 23. محمد امین گفت:

  سلام .
  واریز سود در صندوق سرمایه گذاری قابل معامله هستی بخش آگاه ( آگاس ) چگونه است ؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام
   آگاس صندوق در سهام هست و واريز سودندارد.
   سود اين صندوق در خريد و فروش هست

 24. حمید گفت:

  سلام.جناب افضلیان،من تعدادی سهم صندوق امین یکم را دوم شهریور ۹۸ خریدم و تا امروز نفروختم.ولی هیچ سودی بعد از گذشت ۳۳ روز هنوز برام واریز نشده.پرینت حسابم رو هم چک کردم.علتش رو توضیح میفرمایید.ممنون از مطالب خوب و مفید شما.

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   حساب بانکی رو چک کنید

 25. عباس گفت:

  سلام من میخوام از صندوق امین خرید کنم اگه من به فرض امروز بخرم 1005 تومن تا برج بعد نگه دارم مثلا در روزی که پول احتیاج دارم قیمت 1010 تومن بود یعنی من هم سود اخر برج رو گرفتم و هم از فروش صندوق سود کردم؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   خیر. اگر شما اوراق رو بفروشید سود حاصثل از نوسان قیمت به شما تعلق میگیره

 26. ربابه گفت:

  با عرض سلام وخسته نباشی من هم دوست دارم درصندوق ها سرمایه گذاری کنم که هم سودان به من وهم به شرکت یا کارخانه ای که عضو صندوق است برسد میزان سرمایه گذاری چقدرباید باشد با تشکرازشما که مبتدیان را راهنمایی می کنید

  1. mehdi afzalian گفت:

   با سلام
   ارزش هر صندوق مشخص هست. باید در سایت fipiran.com ببینید

 27. ظریفی گفت:

  سلام جناب افضلیان ببخشبد جسارت بنده رو در خصوصی دو تا سوال پرسیدم از شما که منتقر جواب هستم اگه منبت کنید.
  اگرم صلاح میدونید که همینجا مطرح کنم سوالم رو .
  با تشکر.

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   بفرمایید سوالتون چی هست

 28. N گفت:

  سلام صندوق امین یکم سودش تو یک ماه برای یک میلیون تومان خرید چقدر میشه؟
  یابرای هر روز مبلغ یک میلیون تومان چقد سود میکنه؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   به ازای هر یک میلیون حدود 17000 تومان

 29. علی گفت:

  سلام جناب استاد افضلیان
  سوالی داشتم خدمتتون و اینکه
  اگر بر فرض ما در روز دهم ماه 1000 واحد سهم امین یکم خریدیم به مبلغ 1006 تومان و پایان ماه به اندازه ی 20 روز نگهداری کردیم و فروختیم آیا به اندازه 12 واحد سود میکنیم یا به گفته ی شما بنابر فایل آموزشی به اندازه ی کل یک ماه کامل سود خواهیم کرد.؟ اگر یک ماه کامل سود خواهیم کرد که خب همه همین کار رو میکنن و با 20 روز سرمایه گذاری سود 30 روزه می‌گیرند. میشه بیشتر در این خصوص توضیح بفرمایید که چگونه این کار امکان‌پذیره؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام
   شما هر زمانی بفروشید شما سود تعداد روزی که داشتید رو دریافت میکنید و کسی که خریداری کند به تعداد روزهای گذشته و تعداد روزی که نگهداری میکند

 30. علی گفت:

  با سلام خدمات برادر عزیز
  خواستم ببینم جنابعالی بین صندوق های سهامی کدوم را پیشنهاد می کنید.

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   باید در سایت fipiran بازدهی ها را در بازه های زمانی مختلف بررسی کنید و با توجه به دیدگاه میان مدت تصمیم بگیرید

 31. سامی گفت:

  سلام
  ببخشید از کجا ميشه فهمید که صندوق سهامی، چه سهم هایی برای صندوق خریداری کردن؟
  ممنون

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   در صورت های یک ماهه که منتشر میکنه میتونید ببینید

   1. سامی گفت:

    ببخشید این صورت ها کجا منتشر ميشن؟

 32. فرشاد گفت:

  سلام استاد.در آخر ماه که قیمت واحد به قیمت مبنا تغییر میکنه مابه التفاوت به شماره حسابم واریز میشه یا حساب کارگزاریم؟اگه حساب خودم چطور باید برای صندوق شماره حسابمو بفرستم؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   به حساب بانکی شما منتقل میشه

 33. ~f@k~ گفت:

  سلام جناب افضلیان
  میخواستم بابت مقاله ای که درباره صندوقهای بورسی گذاشتین از شما تشکر كنم و پاسخگوی بسیاری از سوالات من بود باز هم از شما ممنونم

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   ارادت

 34. حمزه گفت:

  با سلام
  راجع به ماهیت و طرز کار صندوق های در سهام در سایت فیپ ایران میشه لطفا اطلاعات بدید؟ چطوری میشه اعتماد کرد بهشون و ….

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   این مقاله رو بخونید

   https://bit.ly/39GMU34

 35. سمانه گفت:

  سلام عرض ادب من حدود 10 تومن میخواستم تو صندق سرمایه گزاری کنم میشه محبت کنید راهنمایی کنید صندوق امین یکم بهتره یا صندون امین اشنای ایرانیان که این قابل معامله دربورس نیست کدوم سود بیشتری میدن؟؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام
   امین یکم دردسرهای کمتری داره
   امین اشنا فکر میکنم حدود الی درصد در سال سود بیشتر می دهد

 36. هستی گفت:

  سلام
  فوق العاده ویدیو زیبا و آموزنده ای بود. تمام سوالات ذهنی من رو حل کرد.تو این شیش ماه که درباره بورس میخونم هیپ کاری قشنگ تر از این ندیدم.
  سپاسگزارم

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   ممنون از لطف شما

 37. طاها گفت:

  با سلام و خسته نباشید به استاد پرتلاش مهدی افضلیان جناب استاد سوالی که داشتم اینه که برای مثال الان قیمت هر واحد صندوق آگاس ده هزار تومان است و این صندوق سالانه مقداری سوددهی دارد که این سود برروی قیمت آن تاثیر گذاشته و باعث افزایش قیمت میشود سوالم اینه که قیمت واحد یک صندوق تا چقدر میتونه در آینده افزایش پیدا کنه مثلا میتونه هر واحدش به 500 هزار تومن برسه یا اینکه برای کاهش قیمت واحد ها صندوق در یک موقع مشخص تعداد واحدشو افزایش میده مثلا اگه من 200 واحد دارم تبدیل به 400 واحد میشه اما با نصف قیمت میدونم سوالم طولانی شد امیدوارم شما استاد گرامی از پاسخ و علم خود مارو بهره مند کنید

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام
   قیمت یک صندوق بر اساس ارزش روز دارایی ها تعیین میشه و اگر ارزش رو دارایی ها افزایش پیدا کنه قیمت صندوق هم افزایش پیدا میکنه. این چیزی که شما عنوان کردید مربوط به افزایش سرمایه هست که معمولا صند.ق های قابل معامله افزایش سرمایه نمی دهند

 38. ایرج گفت:

  سلام استاد گرامی صندوقی هست که مثل سهام ها رشد کنه و ریسک کمتری هم داشته باشه؟تو کلاس آموزشی یکی از کار گزاریها استاد مربوطه گفتن یه خانم معلم بازنشسته به من مراجعه کردن واسه سرمایه گذاری یه صندوق معرفی کردم ۸۰میلیون سرمایه گذاشتن الان بعد دوسال شده ۲۵۰ میلیون آیا چنین صندوقی هست؟ ممنون و متشکرم

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام
   بله صندوق های سهامی هستن که قابلیت معامله انلاین هم دارند
   یک نمونه صندوق آگاس هست. صندوق های دیگه ای هم هستند

 39. ehsan1351 گفت:

  استاد برای من سواله که چرا درباره بازدهی صندوقهای سهامی حرفی نمیزنید ? مثلا گفتن اینکه بازدهی ماهانه نزدیک بیست درصد و سالانه ۲۰۰ درصد دارن اینقدر سخته که مرتب از بازدهی ۲ درصد صندوقهای بانکی فکسنی تعریف و تمجید میکنید ؟ اگر موضوع راهنمایی هست خواهش میکنم مغرضانه نشه !البته با کمال شرمندگی

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   این صندوق ها خب ریسک بالایی هم دارند و برای افرادی که ریسک قبول می کنند مناسب هست. در چند مقاله در خصوص این صندوق ها کامل توضیح دادم. برای افراد ریسک گریز مناسب نیست

 40. امین گفت:

  سلام نظرتون درباره صندوق درآمد ثابت ارمغان چیه؟مثل اینکه سود بیشتری نسبت به امین یکم پرداخت میکنه

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   بررسی نداشتم. اگر مناسب هست پس خریداری کنید

 41. ظهیری گفت:

  سلام
  آیا صندوقهای قابل معامله در بورس مثلا آگاس مثل سایر شرکتهای بورسی مجمع عمومی و سود قابل تقسیم سالیانه دارند

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   خیر

   سود نقدی ندارند

 42. امین گفت:

  سلام
  اگه قیمت یک صندوق از nav آن بالاتر باشد آیا باید خریداری شود؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   در اصل خیر. ولی باید ببینید جریان نقدینگی به سهم وارد شده است یا خیر

   1. امین گفت:

    ورود جریان نقدینگی مگه بر nav هم تاثیر نمیذاره؟

 43. محمد گفت:

  سلام اگه صندوق سرمایه گذاری قابل معامله مثل بورس خرید و فروش میشه پس چه فرقی با بورس داره؟ من میخام ی مبلغی سرمایه گذاری کنم و کاری به صندوق نداشته باشم خود کارشناس و متخصصان خرید و فروش کنن مثل سرمایه مشترک. با این تفاسیر من مجاز به سرمایه گذاری هستی بخش آگاه هستم که متضرر نشم ممنون

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   ریسک شما در این صندوق ها کمتر است

 44. نیما گفت:

  سلام استاد ، مگر NAV ابطالِ صندوق از تقسیم “کل خالص ارزش دارائی ها” بر “تعداد واحد های سرمایه گذاری نزد سرمایه گذاران” بدست نمی یاد ؟ در این صورت هرچه تعداد سرمایه گذران بیشتر بشه NAV کمتر نمیشه ؟ مثلا فرض کنید کل خالص ارزش دارائی صندوقی 100 میلیارد تومان باشه اگر این صندوق 10 میلیون واحد نزد سرمایه گذارها داشته باشه NAV ابطال میشه 10 هزار تومان ولی اگر همین صندوق 1 میلیون واحد نزد سرمایه گذارهای داشته باشه NAV ابطال میشه 100 هزار تومان ! یعنی هرچه عملکرد صندوق بهتر باشه و توجه بیشتری به اون جلب بشه و مردم بیشتر در اون سرمایه گذاری کنند رشد NAV کمتر میشه ؟! لطفاً در این مورد راهنمایی بفرمائید من یکم گیج شدم سپاس

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   سقف سرمایه هر صندو.ق مشخص هست و به همین دلیل یونیت اضافه نمی شود. فقط بین سرمایه گذاران حجا به جا می شود

   1. نیما گفت:

    ممنون استاد ؛ یعنی می فرمائید مثلا صندوقی که 50 میلیون یونیت داره تا انتها 50 میلیون داره و این 50 میلیون بین حقوقی ها و حقیقی ها و بالعکس مبادله میشه ، ولی مگر برای محاسبه ی NAV ابطال از تقسیم “کل خالص ارزش دارائی ها” بر “تعداد واحد های سرمایه گذاری نزدِ “سرمایه گذارانِ حقیقی” استفاده نمی کنند ؟ و این یعنی اگر روزی حقوقی ها تصمیم بگیرند مثلاً تا 90 درصد سهام خودشون رو به حقیقی ها عرضه کنند و این عرضه هم جذب بشه ، سهم حقیقی ها افزایش پیدا می کنه و در نتیجه NAV هم کاهش پیدا می کنه ! اینطور نیست ؟ یا اصلا ممکنه از جایی به بعد حقوقی ها برای حمایت از صندوق و افزایش NAV ابطال تصمیم بگیرند عرضه ی خودش رو متوقف کنند و در بازار تنها خریدار یا تماشاچی باشند ؟ سپاس

 45. msmsadeghi گفت:

  سلام آقای افضلیان کتابهایی را که خریدم به دستم نرسیده بعد از 5 روز خواهشمند است پیگیری نمایید

  1. mehdi afzalian گفت:

   با سلام

   به ای دی زیر پیام دهید.

   @armanahmadi1

 46. مهران گفت:

  سلام من تو بانک سود سپرده می گرفتم الان شود اوردن پایین من به پولم تا یکسال احتیاج ندارم و می خوام بدونم میشه پولمو سرمایگذاری کنم بدون ریسک ازش کم نشه و اخر سال پول و سودمو باهم بگیرم? ممنون میشم راهنماییم کنید چیکار کنم از کجا شروع کنم درضمن من کد بورسی هم دارم

  1. mehdi afzalian گفت:

   صندوق های با درامد ثابت خریداری کنید.

   در همین مثاله دو نمونه مثال زدم

   1. مهران گفت:

    اقای افضلی یه سوال دیگه داشتم صندوق امین اشنا ایا مورد اعتماد هست ایا ضامن نقدشوندگی دارد کسایی که مبلغ بالا وارد این صندوق کنند صندوق درامد ثابتش چه تضمینی وجود داره که پولومونو از دست ندیدم و بتونیم به یه پشتوانه اعتماد کرد ممنون میشم راهنماییم کنید و اینکه اگر ممکنه یه راهی بگید باهاتون صحبت کنم مشورت بگیرم ازتون ممنون

 47. عاطفه گفت:

  با سلام
  1- ریسک عدم نقدشوندگی در صندوق های ETF که ضامن نقدشوندگی ندارند؛ در روزهایی که بازار سرمایه در صف های فروش قفل شده به چه صورت هست؟
  2-ریسک عدم نقدشوندگی صندوق های سهامی که ضامن نقدشوندگی دارند در روزهای منفی بازار به چه صورت است؟
  3-در حالت کلی به جز ریسک کاهش قیمت یونیت در صندوق سهامی چه ریسک دیگری متوجه این صندوق ها است؟
  با تشکر از محتوای آموزشی سایت خوبتان

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   بازارگردان ملزم هست تعدادی را بخرد. پس ریسک صف فروش هم وجود دارد.

   به چز این ریسک ریسمک دیگری نیست. ولی این موضوع را مد نظر داشته باشید که این صندوق ها همبستگی مثبت با بازار سرمایه دارند. یعنی اگر بازار رشد کند صندوق ها هم رشد میکنند ولی خب به دلیل انتخاب ترکیب متنوعی از پرتفو ریسک کمتری دارند

   1. عاطفه گفت:

    ممنون

 48. آرمین گفت:

  سلام، ممنون از مطلب خوبتون، دو تا سوال برام پیش اومد در خصوص صندوق‌های قابل معامله در سهام.
  ۱. عرضه و تقاضا در قیمت این صندوق‌ها تاثیری نداره؟ در واقع فقط بر اساس NAV معامله میشن؟
  ۲. این صندوق‌ها تو امیدنامشون در مورد جریمه فروش قبل از سه ماه یا شش ماه صحبت کردن، آیا این جریمه تو معاملات آنلاین هم اعمال میشه؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   ارزش بر اساس nav هست

   قیمت بر اساس عرضه و تقاضا

 49. آرش گفت:

  سلام

  استاد ببخشید اگر بازار ریزش داشته باشه احتمال اینکه صندوقی مثل امین یکم هم ریزش داشته باشه وجود داره ؟

  منظورم اینه ممکنه سرمایه ما در صورت ریزش بازار در این صندوق وارد ضرر بشه ؟

  من خیلی دنبال این سوال گشتم اما جایی به جواب مناسبی نرسیدم و قطعا این گره به دست شما باز میشه

  سپاس بابت آموزش هایی که عاشقانه به ما یاد دادید

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   صندوق امین یکم درآمد ثابت هست و سالانه بازدهی ثابتی داره و ارتباطی به رشد و ریزش بازار نداره

 50. ابوالفضل صادقپور گفت:

  سلام جناب افضلیان ممنون از توضیحات عالی و کاملتون.
  با توجه به شرایط فعلی بازار,به نظرتون سرمایه گذاری در سهم بهتره یا صندوق هایی مثل اگاس و سرو و …چون این صندوقها نوسان نداره,سوال بعدی م هم مربوط به شرایط کنونی بورسه,با توجه به این همه حجم از نقدینگی و ورود پول حقیقی به نظرتون بازار تا کی میخواد صعودی باشه ؟نیاز به ریزش یا اصلاح نداره؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   تا زمانتی که نقدینگی ورودی بالا هست ما هم هستیم.

   صندوق هایی را خریداری کنید که قیمت با nav فاصله زیادی نداشته باشد

 51. حمید گفت:

  سلام
  اگر در صندوق سهامی ارزش نماد از nav صندوق خیلی فاصله بگیره چه اتفاقی میوفته ؟ ممکنه بازارگردان دیگه عرضه نکنه تا قیمت نماد به قیمت nav برسه ؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   بازارگردان باید عرضه کنه تا قیمت به nav برسه

 52. شاپرک گفت:

  سلام
  زمان سیو سود در صندوق های ETF به چه صورت حساب میشه که متضرر نشیم؟ زمان خروج از سهم در صندوقهای ETF مشخص هست مثل معاملات سهام های دیگه یا نه ؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   بستگی به شرایط بازار و صعودی و نزولی بودن آن دارد.

 53. رضا گفت:

  با سلام
  اگه این صندوق درامد امین یکم اخر ماه نفروشیم…اتوماتیک پولمون همراه با سود برمیگرده درسته یا نه؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   بله ابتدای هر ماه واریز سود به حساب بانکی شما انجام می شود

   1. رضا گفت:

    اصل پولمون چی به کارگزاری یا بانک؟

 54. اسماعیل گفت:

  با سلام خدمت استاد افضلیان. استاد از کجا می تونیم بفهمیم این صندوق های سرمایه گذاری توی پورتفویشون کدوم سهام یا صنعت رو دارند؟ ]چطور از بین چند صندوق بهترین و پربازده ترینشون رو انتخاب کنیم؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   با سلام
   در مقاله ای که در خصوص صندوق های سرمایه گذاری مشترک هست این موضوع رو توضیح دادم

 55. محمدرضا گفت:

  سلام من من صندوق امین یکم در کارگزاری مفید خرید کردمه ولی سود برام واریز نشده من باید چیکار کنم ممنون میشم راهنمایی کنید.

  1. mehdi afzalian گفت:

   باید از سمت کارگزار شماره حساب را اعلام کنند

 56. امیر گفت:

  با سلام
  استاد وققتون بخیر
  صندوق امین یکم این ماه به سود سالانه63 درصدی رسید ،و گفتن 2تیر واریز میشه ولی هنوز واریز نشده و اینکه سالانه 21درصد میدن یا اینماه سالانه 63 درصد؟
  ممنون از شما

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   نه سالانه که 63 درصد نمیشه..

 57. نظری گفت:

  سلام . وقت بخیر . اگر ارزش سهام پرتفوی صندوق قابل معامله سهامی در حال رشد باشند اما قیمت معامله واحدهای صندوق در حال نزول( از nav ابطال) هم پایین تر چ دلایلی میتونه باعث این امر شده باشه

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   این اتفاق خیلی بعید است

   دیر یا زود بازار به ارزش آن پی میبرد

 58. امین گفت:

  سلام آقای افضلیان لطفا دوباره صندوق امین یکم و پارند رو تحلیل کنید، قیمتاشون بسیار با تغییر و نوسان همراه شده و دیگه مثل پارسال و آموزشهای سابق شما نیست

 59. hassan 3 گفت:

  سلام . اینقدر تو سر صندوق دارا یکم و ارزش زدی تا اونها را پایین آوردی
  به نظر شما صندوق های آگاه ( که شما تو اون کارگزاری هستی ) هم زیر ارزش nav داره معامله می شه؟ تا حالا ندیدم راجع به صندوق های کارگزاری خودتون صحبت کنی ؟
  بیایید خودمان را اصلاح کنیم

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   بر اساس واقعیت صحبت میکنم.

   اگر توجه کرده باشید در مورد آگاس هم مطلب زدم

 60. صادق گفت:

  سلام آقای افضلیان لطفا دوباره صندوق امین یکم رو تحلیل کنید، قیمتاشون با نوسان همراه شده و دیگه مثل پارسال و آموزشهای سابق شما نیست

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   بله فرق کرده.

   در حال حاضر بر اساس nav معامله کنید.

 61. سعید گفت:

  سلام استاد ممنون از توضیحات کامل و مفصلتون.
  من تعداد ۲۷۹۸۷۰ واحد صندوق امین یکم به قیمت ۱۰۰۹۵ ریال به ارزش ۲۸۳ میلیون خریدم.
  الان میخوام بفروشمش( اول ماه) ارزشش میزنه ۲۷۹ میلیون
  چرا اینجوره؟ مگه نباید فقط کارمزدو ازش کم کنن؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   چون سود رو به حسابتون واریز کرده

 62. مسعودقيم گفت:

  سلام جناب آقاى افضليان صندوق درآمدثابت كارآفرين صدور وابطال هست خواستم خريدارى كنم ميخوام بدون كدام بهتراست قابل معامله دربورس يا صدور ابطل متشكرم

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام. اگر قصد خرید صندوق درامد ثابت رو دارید من صندوق همای و یاقوت رو پیشنهاد میکنم. اگر قصد خرید صندوق سهامی رو دارید صندوق آگاس رو پیشنهاد میکنم

 63. مریم گفت:

  سلام لطفا میشه بگین چه صندوق هایی سود دارن؟
  من تازه میخام وارد خرید امین یکم بشم یکم اطلاعات میخام ممنون

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   این مقاله رو کامل بخونید. اطلاعات هست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *