کانسلیم

کانسلیم و اشتباهات سرمایه گذاران

کانسلیم

بدون شک روش تحلیل سهم کانسلیم یکی از بهترین سیستم های تحلیل و خرید سهام با دیدگاه بنیادی است که ویلیام اونیل ابداع کرده است. اینکه در بازار سرمایه ایران این روش کارایی دارد یا خیر با قطعیت نمی توان گفت اما برخی یافته ها وجود دارد که برخی از سرمایه گذاران از این روش برای خرید سهام در بازار استفاده می کنند.

رنات راکنی یکی از مربیان معروف می گوید راه موفقیت انباشتن نقاط ضعف خود بر روی هم است تا سرانجام این نقاط ضعف به قوت تبدیل شوند. علت دست یابی به نتایج متوسط و یا زیان ساده است: مرتکب شدن اشتباهات زیاد

طی ۳۵ سال من هزاران سرمایه گذار را میشناسم یا با آنها کار کردم که از دوران مبتدی گذشتند و به سرمایه گذارانی موفق و حرفه ای تبدیل شدند. در ادامه اشتباهات متداولی را بیان میکنم که توسط بیشتر سرمایه گذاران ناموفق انجام می شوند.

کانسلیم

 

۱- بسیاری از سرمایه گذاران از مرحله اول بالاتر نمی روند زیرا معیار خوبی برای انتخاب ندارند. آنها نمیدانند برای انتخاب سهام مناسب باید به دنبال چه باشند. در نتیجه سهامی ضعیف و با رتبه پایین میخرند که عملکرد ضعیفی داشته و جز پیشگامان بازار نیست.

۲- یک راه برای تضمین کسب نتایج بد خریدن سهامی است که در حال افت است. خریدن سهام ارزان به نظر معامله خوبی است زیرا قیمت آن کمتر از چند ماه گذشته است.

۳-بدترین شیوه این است که میانگین خرید های خود را کاهش دهید در حالی که باید افزایش دهید. اگر سهمی را یک بار در ۴۰ و سپس در ۳۰ دلار خریدید میانگین شما ۳۵ دلار می شود که اشتباهی بزرگ است. زیرا پول بی زبان را صرف خرید چیزی کرده اید که بد عمل کرده است.این راهبرد مبتدیانه منجر به زیان های پشت سر هم شده است و شما را در ردیف بازندگان بزرگ قرار میدهد.

 

۴- عموم مردم دوست دارند سهام ارزان را که به قیمت پایینی فروخته می شوند، بخرند.آنها به اشتباه فکر می کنند خریدن تعداد سهام بیشتر در دسته های رند ۱۰۰ و ۱۰۰۰ سهمی بهتر است و با اینکار اطمینان بیشتری کسب می کنند. بهتر است به جای این کار ۳۰ تا ۵۰ سهم گرانتر شرکتی را بخرید که دارای عملکرد بهتری است. شما باید به ارزش دلاری سرمایه گذاری فکر کنید نه به تعداد سهامی که می خرید.بهترین سهم موجود را بخرید نه ارزان ترین آن را. وسوسه سهام ۲، ۵ و ۱۰ دلاری زیاد است ولی بشتر سهامی که قیمت آنها زیر ۱۰ دلار است با یا عملکرد بدی در گذشته داشته اند و یا مشکل بزرگی در مورد آنها وجود دارد.سهام نیز مانند چیزهای دیگر است و شما نمی توانید بهترین چیز را با پایین ترین قیمت بخرید.

۵-سفته بازهای دست اول می خواهند کارهای خارق العاده ای انجام دهند.آنها خواهن کسب سود زیاد و سریع بدون کسب دانش و مهارت لازم هستند.آنها میخواهند بدون هیچ مطالعه ای در مورد کاری که انجام میدهند به سرعت سود های بالا کسب کنند.

۶-اکثریت افراد خواهان خرید سهم بر اساس شایعات، روایت ها و پیشنهادات هستند.به عبارت دیگر آن ها می خواهند به خاطر حرف دیگران و نه اطمینان از کاری که انجام میدهند پول خود را در معرض خطر قرار دهند. بیشتر شایعات اشتباه بوده و اگر سهمی از قضا افزایش یافت در بسیاری از موارد نهایتا افت خواهد کرد.

نوشته های مرتبط

2 نظر در “کانسلیم و اشتباهات سرمایه گذاران

 1. احسان گفت:

  سلام
  ممنون از مطلب خیلی خوب شما
  کمتر سایتی این همه مطالب متنوع رو دیدم

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   مخلص

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *