تحلیل تکنیکال

شناخت کف بازار با استفاده از روش بولکوفسکی

شناخت کف بازار با استفاده از روش بولکوفسکی

استفاده از واگرایی ها، اندیکاتورها، خطوط روند، حمایت و مقاومت و کانال ها تا چه اندازه می تواند موفقیت سرمایه گذار را در خرید و فروش تضمین کند. البته همواره گفته ایم که سرمایه گذار در استفاده از تحلیل تکنیکال باید برخی رفتارهای معاملاتی را نیز درک کند که آنها را نیز در قالب موضوعات مختلف در بخش تابلو خوانی مطرح کردم که هر سرمایه گذاری با استفاده از این مقالات در حوزه تابلو خوانی و بازارخوانی قادر به درک کلی رفتار سرمایه گذاران چه حقیقی و چه حقوقی خواهد بود. بنابراین آمورش تحلیل تکنیکال و استفاده از آن میتواند کمک فراوانی در شناخت رفتار سهم در اختیار سرمایه گذاران قرار دهد. در این مقاله قصد داریم بگوییم که چگونه میتوان با استفاده از روش بولکوفسکی کف بازار را شناسایی کرد .

توماس بولکوفسکی، اسطوره بازارهای مالی

توماس بولکوفسکی در کتاب های زیادی به آموزش تحلیل تکنیکال پرداخته است که به‌ اعتقاد بسیاری از شخصیت‌های دنیای معامله‌گری، یکی از نویسندگان برجستۀ جهان در حوزۀ الگوهای نموداری است. او برای شناسایی کف بازار متدهای فراوانی را معرفی کرده است که در این بخش در خصوص برخی از این متدها صحبت میکنیم. توماس بولکوفسکی ( Thomas N . Bulkowski ) به‌ اعتقاد و باور بخش اعظمی از شخصیت‌های دنیای معامله‌گری , وی یکی نویسندگان برجستۀ عالم در حوزۀ الگوهای نموداری است . او سرمایه‌گذاری چیره با بیش تر از سی سال تجربه در بازار سهام است. کتاب تحسین‌برانگیز او به اسم دایره‌المعارف الگوهای نموداری در سال ۲۰۰۳ بوسیله سالنامۀ معامله‌گران سهام به‌عنوان کتاب برگزیدۀ سال انتخاب‌شده است .


روش های شناسایی کف بازار با استفاده از روش بولکوفسکی

روش اول : تغییر روند

روش اول را تغییر روند ۱-۲-۳ نام نهاده‌ام که توسط ویکتور اسپراندو (Victor Sperandeo) ایجادشده که در کتاب خود در مورد آن بحث کرده است. یک خط روند از بالاترین اوج (نقطۀ C در شکل) تا پایین‌ترین فرود (A) در نمودار رسم کنید؛ به‌طوری‌که قیمت تا بعد از پایین‌ترین نقطه (نقطۀ ۱) از خط روند عبور نکند، سپس این مراحل را دنبال کنید.

تغییر روند در روش بولکوفسکی

مرحله ۱: جایی که قیمت بالای روند شیب‌دار نزولی بسته می‌شود بیابید. این مکان در نمودار به‌صورت نقطۀ ۱۱ نشان داده‌شده و شکافته شدن خط روند، اولین نشانۀ تغییر روند است.

مرحله ۲: قیمت‌ها فرود اخیر را تست می‌کند. فرود اخیر در نقطۀ A و تست در نقطۀ ۲ است. نقطۀ ۲ می‌تواند در زیر نقطۀ AA باشد، اما حرکت رو به بالای قیمت‌ها بایستی واضح باشد و به نزول ادامه ندهد.

مرحله ۳: قیمت‌ها بایستی بالای اوج اخیر بسته شود. من اوج را با نقطۀ B نشان دادم و قیمت‌ها روش تغییر روند ۱-۲-۳ را هنگامی کامل می‌کند که به بالاتر از B در نقطۀ ۳۳ افزایش یابد. این اوج (نقطۀ B) باید بین نقاط A و ۲ باشد.

در مطالعه‌ای که بر روی این روش انجام شد، قیمت در ۷۳٪ از مواقع (۷۴ از ۱۰۱ نمونه) حداقل ۲۰٪ از کف صعود نمود و تغییر روند تأیید شد. به‌عبارت‌دیگر این روش، کف را شناسایی می‌کند.

نمونه های موفق و ناموفق شناسایی کف بازار

نمودار تغییر روند موفق در شاخص کل در روش بولکوفسکی

نمودار تغییر روند ناموفق در شاخص کل در روش بولکوفسکی

روش دوم : کف بالاتر

کف بازار می‌تواند از اشکال مختلفی آمده باشد. بازیابی V شکل در سقوط ۱۹۲۹ ظاهر شد، اما بازار پس از آوریل ۱۹۳۰ پایین‌تر رفت و در حوادث ۱۱ سپتامبر نیز بازیابی V شکل پدیدار شد. بازار کاهشی ۲۰۰۰-۲۰۰۲ در کفی پیچیده پایان یافت که شبیه سر و شانۀ تحتانی بود. در سقوط سال ۱۹۸۷ نیز آرایش کف دوگانۀ بدمنظری وجود داشت.

نمودار کف بالاتر در روش بولکوفسکی

در تمام کف‌های بازار و هرزمانی که سهام تغییر جهت داد، یک کف بالاتر دیر یا زود ایجاد می‌شود. اگر به مقیاس هفته‌ای تغییر وضعیت دهید و ببینید که قیمت‌ها همچنان در حال ساخت فرودهای پایین‌تر است، بدانید که هنوز به کف نرسیده‌اید. هرچند درنهایت یک کف دوگانۀ بدمنظر شبیه به این نمودار با نقطۀ ۲ بالاتر از نقطۀ ۱ پدیدار می‌شود. شما ممکن است آن را در نمودار هفتگی یا روزانه مشاهده کنید. در نمودار ماهانه ممکن است شبیه V باشد، اما حتی در آنجا می‌توانید خوشۀ تحتانی را که در کف بالاتر رخ‌داده مشاهده نمایید؛ بنابراین به کف بالاتر توجه کنید که برخی به آن اوج بالاتر می‌گویند. اگر با روش تغییر روند ۱-۲-۳ تمرین کنید، از پس این مرحله برمی‌آیید. نکته این است باید قبل از چرخش بازار از کاهشی (خرس‌ها) به افزایشی (گاوها) شاهد یک کف بالاتر باشید.

تحلیل تکنیکال به روش بولکوفسکی

نمودار روش بولکوفسکی

روش سوم : الگوهای نموداری

هنگامی‌که بازار به کف می‌رسد، الگوهای نموداری صعودی ظاهر می‌شوند، اما زمان خرید نیست. آن الگوها باید گریزهای رو به بالای قطعی داشته باشند، اما به‌زودی بسیاری از آن‌ها پس از واژگونی قیمت با ناکامی مواجه خواهند شد. بازار روند خود را آغاز نکرده است و آن زمان موقع خطرناکی برای معامله است. اخبار بد تقریباً هرروز بازار را به ارقام پایین‌تر هل می‌دهد.

قیمت درنهایت یکنواخت می‌ماند. شما بسیاری از الگوهای پایه‌ای مانند مستطیل را مشاهده می‌کنید. خواهید دید که بسیاری از الگوهای نموداری صعودی تشکیل‌شده و تنها سهام با شرایط منحصربه‌فرد تمایل به حرکت بالاتر دارد، اما هنوز برخی تردیدها وجود دارد. آن الگوهای نموداری با گریز رو به بالا باید به افزایش قیمت به‌صورت حرکت پلکانی متشنج ادامه دهند. پیش‌ از این، یک کف به دنبال دیگری می‌آید؛ اما حالا قیمت‌ها در بسیاری از اوراق بهادار درّه‌های بالاتر و قلّه‌های بالاتر می‌سازد. حالا زمان خرید است.

الگوهای نموداری در روش بولکوفسکی

روش چهارم : لوله‌های تحتانی

متوجه شدم وقتی‌که بازار سهام به فرود بزرگ خود نزدیک می‌شود، لوله‌های تحتانی مانند مورچه‌ها در پیک‌نیک ظاهر می‌شوند. پیدایش آن‌ها نشانه این است که بازار به‌زودی به کف خواهد رسید، اما به این معنا نیست که بازار چرخشی پایدار خواهد داشت. پس از پیدایش لوله‌ها، بازار جهش می‌کند و لولۀ تحتانی جدید ناپدید می‌شود. سپس بازار برای بار دوم کف می‌سازد. کف دوم کفی واقعی است. آن کف نشانۀ مهم چرخش بازار است که هر فردی انتظار آن را دارد.

برای پیدا کردن لولۀ تحتانی بایستی صدها سهام را بگردید؛ اما یک روز شاهد لوله بعد از لوله و لوله بعد از لوله خواهید بود. ممکن است تنها ۲۰ یا ۳۰ سهام از ۵۰۰ سهام را بررسی کنید، اما ممکن است یک جین از آن‌ها را بیابید. پیدایش آن‌ها حاوی نکات مهمی است. این نکات بیان می‌دارد که بازار به کف رسیده و اگر لوله تأیید شود، پس بازار در حال حرکت بالاتر است. این نقطه احتمالاً یک ماه دورتر از کف واقعی است. لوله‌ها در ارقام بزرگ در کف دوم پدید نمی‌آیند و تنها در اولین کف ظاهر می‌شوند.

من این مورد را بررسی نکرده‌ام تا درست بودن آن را ثابت کنم، پس این مسئله را به خاطر بسپارید. این‌ها شواهدی است که در روندهای قیمت مشاهده نموده‌ام.

لوله های تحتانی در روش بولکوفسکی

روش پنجم: بعد روانشناسی

دیگر خسته شده‌اید! باید همه‌چیز را بفروشید
اگر از عملکرد سبد سهام احساس انزجار می‌کنید و شروع به فروش همه‌چیز می‌کنید، احتمالاً یک یا دو هفته با کف قیمت‌ها فاصله‌ دارید. چرا؟ زیرا دیگران نیز احساس مشابهی دارند. وقتی‌که همه تصمیم به فروش می‌گیرند، قیمت‌ها ریزشی سنگین خواهد داشت و اغلب شاخص صدها واحد در حجم معاملات بالا نزول می‌کند. زمانی که فشار فروش سبک می‌شود، تقاضای خرید سر می‌رسد و قیمت رو به بالا حرکت می‌کند، کف را ترک و بازار کاهشی پشت سر گذاشته می‌شود.

مشکل زمانی است که می‌دانید در نزدیکی کف قرار دارید، به‌ طوری‌ که تصمیم به نگه‌داری سهام خود می‌گیرید. دیگران نیز احساسی مشابه دارند، به‌طوری‌که «همه‌چیز را حالا بفروش!» کنار می‌رود و بازار ۵۰۰ واحد دیگر در یک جلسه سقوط نمی‌کند، اما همچنان هرروز می‌لغزد؛ بنابراین یا در نزدیکی کف می‌فروشید یا نگه می‌دارید و صعود زیان خود را تماشا می‌کنید. شما نمی‌توانید برنده شوید.

حجم معاملات بالا در کف
حجم معاملات زیاد و غیرمنتظره در قیمت کف می‌تواند نشان‌دهندۀ نقطۀ عطف بازار باشد. چرا؟ به آخرین آیتم توجه کنید. اگر همه از عملکرد دارایی‌های سهام خود به‌شدت ناراحت هستند و سهام خود را به پول نقد تبدیل می‌کنند، این نوعی از هشدارهای فروش کف است و خواهید دید که حجم معاملات بالا می‌رود. حجم معاملات لازم نیست خوشه مانند باشد (هرچند غالباً این‌چنین است، به‌خصوص اگر قیمت سقوط زیادی داشته باشد)؛ اما باید در اطراف نقطۀ عطف قیمت‌ها به نحو غیرمنتظره‌ای بالا باشد. به‌عبارت‌دیگر، حجم معاملات نشان‌دهندۀ وحشت فروش و نا امیدی بخشی از فروشندگان است.

بی‌تفاوتی به اخبار بد
هر هفته گزارش‌های اقتصادی بیرون می‌آید، اما برخی مهم‌تر از بقیه هستند. اگر این گزارش بد باشد و بازار هم کمی سقوط یا حتی صعود نماید، پس بازار ممکن است آمادۀ پیشروی پایدار باشد. شما نیاز دارید واکنش چند گزارش اقتصادی را تماشا کنید، فقط مطمئن شوید که خبر بد دیگری بازار را عمیقاً افسرده نکند.

این وضعیت احتمالاً مانند احساس خودکشی است. همسرتان شما را ترک می‌کند. کار خود را از دست می‌دهید. سپس صورت‌حساب‌هایتان سر می‌رسد. حتی ممکن است بخندید و از خود بپرسید آیا بدتر از این هم می‌شود؟ اگر خبر بد نتواند باعث سقوط صدها واحدی بازار شود، پس کف بازار نزدیک است.

اخبار خوب بازار را بلند می‌کند
اگر خبر بد اثر کمی بر روی بازار کاهشی دارد، پس خبر خوب باید آن را بلند کند. این وضعیت احتمالاً مانند بستن چشم درست قبل از تصادف ماشین است و پس از باز کردن آن‌ها می‌بینید که چنین چیزی رخ نداده است.


پیشنهاد می کنم مقالات زیر را هم مطالعه کنید.

فروش تعهدی : چگونه سهمی را که نداریم؛ بفروشیم

آموزش تحلیل بنیادی : ارزشگذاری شرکت

کلاس آموزش بورس برای ورود به بازار سرمایه

خرید کتاب بورسی با تخفیف

نوشته های مرتبط

21 نظر در “شناخت کف بازار با استفاده از روش بولکوفسکی

 1. مسعود گفت:

  ترجمه روان و قابل درک نبود

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   یکی از دوستان تهیه کرده بود.

   البته شما باید به الیوت مسلط باشید تا درک کنید

   1. مهر گفت:

    سلام وقت بخیر خدا قوت میتونید برای من مطالب تحلیل تکنیکال روانشناسی در بازار بورس به ایمیلم ارسال کنید ؟ ممنون میشم
    خدا به شما خیر و برکت عنایت کند انشاا…

    1. mehdi afzalian گفت:

     همه مطالب در سایت است

 2. مخلص شما گفت:

  ممنون جناب استاد
  بسیار هم عالی و روحنواز بود
  دم شما و جناب بولکوفسکی و جناب میرزایی گرم

  1. mehdi afzalian گفت:

   مخلص 🙂

 3. استاد عالی بود
  دمت گرم

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   مخلص

   1. روح اله گفت:

    سلام استاد ، خداقوت
    استاد آیا بازار طلا رو هم میشه به روش بازار سرمایه تحلیل تکنیکال کرد؟ یعنی رفتار بازار طلا مثل رفتار بازار سرمایه قابل تحلیل تکنیکال هست ؟

 4. فریبرز گفت:

  سلام استاد
  من تازه وارد هستم از کجا بایستی شروع کنم .آیا این مطالب به راحتی میشه یاد گرفت.ممنون میشم راهنمایی کنید.

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   بله میتوانید.

   بخش آشنایی با بورس را از التدا شروع به خواندن کنید

 5. سجاد حقی گفت:

  سلام , خسته نباشید
  ببخشید چرا مطالبتون فایل PDF برای دانلود نداره ؟!

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   فرصت پی دی اف کردن نیست

 6. افشین گفت:

  خیلی جالب بود ، آدم احساس میکنه یه چیز خاص یاد گرفته

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   بله

 7. کامران گفت:

  با سلام، ممنون از مطالب بسیار عالیتون.
  متاسفانه تبلیغات دو طرف رو که جدیدا اضافه کردید (که در حال حاضر میگه محل تبلیغات شما) روی دسکتاپ و موبایل اوکی هست ولی رو تبلت کاملا روی مطالب سایت قرار میگیره. سمت چپی زیاد مهم نیست چون رو پر بیننده ترین ها قرار میگیره. اما سمت راستی خوندن متون رو بسیار مشکل یا حتی غیر ممکن میکنه. (تقریبا ۱/۳ صفحه رو میپوشونه)
  تبلت: آی پد پرو ۱۱ اینچ
  مرورگر: فایرفاکس، کروم، سافاری
  در هر دو حالت portrait و landscape این مشکل وجود داره.
  کامنت اجازه الصاق تصویر نمیده اگر لازم هست یک تلگرام یا ایمیل بفرمایید بنده واستون ارسال کنم.
  ممنون.

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   ممنونم. بررسی میکنیم

 8. farsad گفت:

  سلام . مترجم بسیار ضعیف بوده و نتونسته ار عهده کار بر بیاد . اگه ترجمه دیگه ای از این کتاب هست لطفا اون رو معرفی کنید . متشکرم.

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   کتاب های اقای میرزایی هست

 9. farsad گفت:

  احتمالا آقای میرزایی با مترجم گوگل انجامش داده

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   بله ترجمه اقای میرزایی هست و در انتهای متن هم ذکر شده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *