روانشناسی بازار

فیلتر نویسی در بورس : فیلتر سهام با کاهش قیمت زیاد

فیلتر نویسی در بورس

در مقالات قبل در خصوص فیلتر نویسی در بورس تهران صحبت کردیم و گفتیم که هر سرمایه گذاری باید بتواند سهامی را که شرایط مناسبی به لحاظ معاملاتی دارد را انتخاب و معامله کند و گفتیم که سهام موجود در بازار  صرفا بر اساس تحلیل تکنیکال و تحلیل بنیادی انتخاب نمی شوند بله یکی از ابزارهایی که به وسیله آن میتوان برخی از سهام بازار را انتخاب کرد با استفاده از فیلتر نویسی در بورس می باشد.  در بخش های قبل نیز در خصوص فیلترهای کاربردی مانند فیلتر قدرت خریدار به فروشنده در سهم، فیلتر شناسایی سهام مستعد برای رشد در روز آینده، فیلتر ورود نقدینگی به سهم صحبت کردیم و گفتیم که هر یک از این فیلترها به تنهایی میتواند کمک بسیاری در انتخاب سهام موجود در بازار کند و هر سرمایه گذاری سوای تحلیل بنیادی و یا تحلیل تکنیکال قادر به انتخاب سهام مناسب بر اساس مولفه تابلو خوانی و بازار خوانی از طریق این فیلترهای کاربردی خواهد بود.

 

چرا فیلتر نویسی در بورس را یاد بگیریم

در بخش های قبل در خصوص فیلتر نویسی کاربردی در بورس و استفاده از آن توسط سرمایه گذاران صحبت کردیم و گفتیم که هر سرمایه گذاری با استفاده از فیلترهای کاربردی در بورس میتواند نظرات خود را در قالب کدهای قابل اجرا در دیده بان بازار به اجرا در آورد و در نهایت برخی از سهام مورد نظر خود را شناسایی و سپس تحلیل و در صورت مناسب بودن شرایط آن را خریداری کند. استفاده از فیلتر نویسی در بورس به این دلیل مورد استقبال قرار گرفته است که سرمایه گذاران با استفاده از آن قادرند حتی با سرمایه کم نیز در بازار سرمایه فعالیت کنند و از نوسانات سهم هر چند کم نیز استفاده کنند. البته این نکته را هم باید به خاطر داشت که استفاده از فیلترهای همیشه به درستی عمل نمی کند و دارای خطا نیز می باشد. به همین دلیل اگر قرار است بعد از اجرای فیلتر سهمی را خریداری کنید حتما از یک سری ابزارهای کمکی مانند تحلیل تکنیکال نیز استفاده کنید.

 

فیلتر نویسی در بورس

 

چگونه فیلترهای کاربردی در بورس را شناسایی کنیم

شناسایی فیلترهای کاربردی در بورس کار سختی نیست. فقط کافی است در بازار سرمایه تجربه داشته باشید تا بتوانید برخی از حرکت هایی که منجر به اتفاقات مثبت در سهمی شده است را شناسایی کرده و در نهایت آن را مدل کنید و به دیگر سهام موجود در صنایع مختلف تعمیم داده و سهم مورد نظر را شناسایی کنید. البته این نکته را هم باید به خاطر داشت که خروجی فیلترهای نوشته شده هر بار باید مورد بررسی قرار گیرد و میزان درستی آن در عمل سنجیده شود. به عنوان مثال بهتر است که در صورت اجرای یک فیلتر کاربردی در بورس، خروجی های آن را در یک دفترچه یادداشت، ثبت کرده و پس از بررسی دیگر عوامل همراه آن مانند حجم معاملات و قدرت خریدار به فروشنده، در روزهای آینده میزان تغییرات قیمتی آن را بررسی کنید و ببینید کارایی فیلتر نوشته شده به چه میزان است. اگر نتیجه این فیلتر در روزهای آینده مثبت باشد؛ میتوان انتظار استفاده از آن را در روزهای اینده و یه عنوان یک فیلتر کاربردی در بورس داشت.

 

فیلتر کاربردی سهام با کاهش قیمت بالا در یک ماه گذشته

گاهی اوقات شناسایی سهامی که در یک ماه گذشته کاهش قیمت زیادی داشته اند میتواند در جهت شناسایی یک سهم و از طرفی نوسان گیری روزانه مناسب باشد. به عنوان مثال سهامی که در یک ماه گذشته ۲۰ تا ۲۵ درصد کاهش قیمت داشته است و یا شناسایی سهامی که در یک هفته گذشته حدود ۲۰ درصد ریزش قیمت داشته است و در حال حاضر با یک حجم بالا دارای صف فروش می باشد. اینها نمونه فیلتر هایی می باشد که میتواند در کوتاه مدت با در نظر گرفتن حدی از ریسک یک بازدهی مناسب را در کوتاه مدت از سهم انتظار داشت. به عنوان مثال فیلتر زیر در خصوص سهامی می باشد که در یک ماه گذشته بیش از ۲۰ درصد کاهش قیمت داشته است. حال شما میتوانید با توجه به درصد دلخواه خود عدد ” ۲۰ ” را به درصدهای دیگر تغییر دهید. البته این نکته را مد نظر داشته باشید که این فیلتر افزایش سرمایه های اعمال شدهد در سهم را در نظر نمی گیرد چرا که مبنای آن بر اساس قیمت های یک ماه گذشته می باشد.

([ih][20].PriceMax-(pl))/[ih][20].PriceMax>.20

 

فیلتر نویسی در بورس : فیلتر سهام با کاهش قیمت زیاد

 

پیشنهاد میکنم مقالات زیر را نیز مطالعه کنید

فیلتر نویسی در بورس : فیلتر قدرت خریدار به فروشنده

چگونه نوسان گیری کنیم

مطالب مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *