هوش مالی

چگونه سواد مالی را به کودکان آموزش دهیم

چرا باید به سواد مالی کودکان اهمیت دهیم

عوامل تقویت سواد مالی در کودکان از جمله موضوعاتی می باشد که والدین باید به ان اهمیت زیادی دهند چرا که آموزش سواد مالی به کودکان نقش مهمی در تصمیم گیری های آینده آنها دارد و به خصوص در زمینه سرمایه گذاری کمک بسیار زیادی به آنها می کند اینکه در اینده یک کارمند باشند یا کارآفرین. اینکه در بازار های مالی با پول خود سرمایه گذاری کنند و یا اینکه در بانک پس انداز کنند و همانطور که میدانید پس انداز در بانک در کشورهای تورمی برابر با کاهش ارزش پول در آینده می باشد. در مقالات قبلی که در خصوص سواد مالی در سرمایه گذاری توضیح دادیم که پیشنهاد میکنم همه آنها را قبول از خواندن این مقاله یکبار مطالعه کنید.

سواد مالی در سرمایه گذاری

مولفه‌های آموزش سواد مالی در کودکان

سواد مالی و هوش اقتصادی در کودکان

 

عوامل تقویت سواد مالی در کودکان

 

عوامل تقویت سواد مالی در کودکان

پول‌ توجیبی برای کودکان یکی از عوامل تقویت سواد مالی در کودکان است. یکی از اهداف مهم در تربیت فرزندان داشتن استقلال است که منوط به حل مسائل اقتصادی است. برای استقلال مالی نیاز است کودکان با نحوه خرج کردن پول آشنا شوند؛ که با دادن پول‌ توجیبی به کودکان می‌توانیم این موضوع را به آن‌ها یاد بدهیم. در حقیقت با پرداخت منظم پول‌ توجیبی موجب حفظ عزت‌نفس کودکانمان می‌شویم در غیر این صورت بچه یاد می‌گیرد که با خواهش و تمنا از پدر و مادر که به‌زعم خودش منبع پایان‌ناپذیر پول و قدرت می‌باشد به خواسته‌هایش برسد. این موضوع علاوه بر اینکه باعث می‌شود هدف آموزشی پدر و مادر در دادن پول‌ توجیبی برای پس‌انداز و صبر نادیده گرفته شود، مشکلات زیادی از جمله مشاجره‌های بیهوده هم ایجاد می‌کند. از 6 سالگی زمان مناسبی برای پول‌توجیبی دادن است چون سن آموزش رسمی در کودکان است.

دادن پول‌ توجیبی یک فرصتی است که از طرف خانواده ها به کودکان داده می‌شود. صرفاً با گفتگو نمی‌توان به کودکان سواد مالی را آموزش داد بلکه خود فرزندان باید آن را تجربه کنند چرا که بزرگ‌ترین معلم انسان تجربه‌های خود اوست. کارکردن با پول مزیت‌های به تأخیر انداختن خواسته‌ها را به آن‌ها نشان می‌دهد. این پول‌توجیبی می‌تواند قلک باشد. پول‌ توجیبی هدیه به کودکان نیست بلکه ابزاری برای آموزش مهارت‌های پولی است و نباید با سایر مباحث تربیتی تداخل پیدا کند. چراکه موجب اضطراب پولی یا money Anxiety دربزرگسالی می‌شود. مثل منوط کردن پول‌توجیبی به رفتارهای درست یا نادرست غیر پولی (ادب، خوابیدن و منظم بودن) که در بزرگسالی بدون که افراد ریشه آن را بدانند دچار اضطراب مالی می‌شوند. بر اساس نیازهای کودکانتان و درآمدتان به بچه پول بدهید. آموزش ذخیره پول به بچه‌ها مثل آموزش صبر به آن‌هاست.

 

عوامل تقویت سواد مالی در کودکان

 

مهارت هزینه کردن پول توسط کودکان

مهارت هزینه کردن پول برای کودکان یکی از عوامل تقویت سواد مالی در کودکان است. شما فرض کنید به کودکان خود پول‌ توجیبی داده‌اید اما آن‌ها مهارت هزینه کردن آن را ندارند و فکر می‌کنند به هر صورتی می‌توانند آن را خرج کنند. دو حالت پیش می‌آید حالت اول این است که شما به او چنین اجازه‌ای می‌دهید که هر طور دلشان خواست آن را خرج کنند که در این صورت کودکان فکر می‌کنند که پول یک منبع نامتناهی است و تمام نمی‌شود. حالت دوم این است که شما به او می‌گویید هر زمانی خواست پولش را خرج کند؛ باید اول اجازه بگیرد و بعد جنس مورد نظرش را خریداری کند و اینگونه کودک شما تبدیل به یک صندوق امانت پول می‌شود.

اما والدینی که قصد آموزش سواد مالی به کودکان خود را دارند می‌گویند که قرار است با هزینه کردن درست، راه پولدار شدن را بیاموزند یعنی هرچقدر بهتر بتوانند از پولشان استفاده کنند پول‌ توجیبی‌شان بیشتر می‌شود. شاید بگویید این موضوع شدنی نیست و در واقعیت کوکان یا این موضوع را درک نمی کنند یا این موضوع را جدی نمی‌گیرند تا عملاً آن را تمرین کنند.

 

بازی مهارت هزینه کردن پول برای کودکان

برای این کار می‌توانید از سه شیشه استفاده کنید. پیشنهاد کنید که پول خود را بین سه شیشه تقسیم کند.

پول شیشه اول را می‌تواند هر جور خواست خرج کند.

پول شیشه دوم را برای خریدهای خاص پس‌انداز کند.

پول شیشه سوم را هم برای خوشحال کردن بقیه خرج کند.

شیشه اول، تصمیم‌گیری درست درباره خرید کردن را به کودک یاد می‌دهد؛ شیشه دوم، پس‌انداز کردن را به او یاد خواهد داد تا قدرت و استقلالی را که پول ایجاد می‌کند درک کند؛ شیشه سوم به او کمک می‌کند که نسبت به اطرافیان خود در جامعه و شاد کردن آن‌ها نیز خود را مسئول نشان دهد. در قدم اول شاید مهارت هزینه کردن ساده باشد اما اینکه با توجه به محدودیت بودجه هزینه‌های خود را اولویت‌بندی کند چندان ساده نیست. فرزند شما، امروز باید در مورد اینکه پول محدود خود را به خرید خوراکی یا خرید کتاب تخصیص دهد، تصمیم‌گیری کند. در بزرگسالی در مورد اینکه ماشین زیباتری خریداری کند یا خانه‌ای برای خود بگیرد تصمیم‌گیری کند. حال اگر کودک ما خدمت یا کالایی را می‌فروشد می‌توانیم در این خصوص با او بحث‌های تکمیلی داشته باشیم: بپرسید چقدر فروخته است؟ یا روی چه حسابی این قیمت را انتخاب کرده است؟

 

عوامل تقویت سواد مالی در کودکان

 

مهارت پس‌انداز کردن

مهارت پس انداز کردن برای کودکان یکی دیگر از عوامل تقویت سواد مالی در کودکان است. یکی از رفتارهایی که موفقیت هر فردی را تضمین می‌کند صبر و قدرت به تاخیرانداختن لذت است. درس خواندن برای کنکور به‌جای رفتن به مهمانی و مسافرت نمونه‌ای از مهارت پس‌انداز محسوب می‌شود. شکل‌دادن به عادت پس‌انداز برخلاف درس خواندن که نتیجه‌اش را در کوتاه‌مدت مشاهده می‌کنیم عموماً در سال‌های دور زندگی خود را نشان می‌دهد که چندان ساده هم نخواهد بود. تأکید زیاد به پس‌انداز کردن هم موجب وسواس پولی می‌شود. ازاین‌رو مهارت پس‌انداز ازجمله کلیدی‌ترین مهارت‌های پولی در کودکان و نوجوانان است.

 

گردآوری و تنظیم : خانم زهره کاظمی- دانشجوی دکترای مدیریت

 

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *