تحلیل بنیادی

صندوق طلا در بورس

 ساز و کار صندوق طلا چگونه است

صندوق طلا صندوقی می باشد که دارایی های جمع آوری شده از سرمایه گذاران را در گواهی سپرده طلا و … سرمایه گذاری کرده و به نوبه خود دارای ریسک پایین تری نسبت به سکه طلا می باشد و از طرفی با مبلغ حداقل 100000 تومان قادر به خرید آن هستید. یعنی اگر پیش بینی میکنید که در آینده قرار است قیمت طلا افزایش یابد و شما پول کافی برای خرید سکه بهار آزادی ندازرید خرید صندوق های طلا میتواند به عنوان یکی از گزینه های سرمایه گذاری باشد.

آیا تا به حال با خود فکر کرده اید که برای خرید و فروش سکه اصلا نیازی به رفتن به صرافی ها ندارید و به راحتی در بورس می توانید سکه خرید و فروش کنید؟

آیا تا به حال می دانستید که صندوق طلا در بورس معامله می شود که با خرید آن می تواند ضمن پوشش ریسک بابت خرید سکه، از نوسانات بازار هم استفاده کنید؟

آیا تا به حال به این فکر کرده اید که در صورت خریدن دارایی های مانند سکه، مشکلات مربوط به نگهداری آن مانند سرقت و … وجود دارد؟

به طور سنتی سرمایه گذاران و یا حتی عوام بازار عادت دارند که به هنگام رشد قیمت سکه به صرافی ها رفته و سکه فیزیکی خود را خریداری کنند تا در زمان آینده و همگام با افزایش قیمت سکه آن را به فروش برسانند. اما امروز در بازار سرمایه ایران این امکان وجود دارد که سرمایه گذار تنها با دریافت کد بورسی از طریق بازار سرمایه، سکه و یا مشتقات آن را خریداری کند. به همین دلیل قصد داریم در این نوشته در خصوص سازوکار خرید و فروش سکه و صندوق طلا صحبت کنیم.

 

صندوق طلا

 

تعریف کلی از صندوق طلا 

صندوق طلا یکی دیگر از راه های سرمایه گذاری در بورس، می باشد. صندوق طلا صندوقی می باشد که دارایی های جمع آوری شده از سرمایه گذاران را در گواهی سپرده طلا و اوراق مبتنی بر طلا سرمایه گذاری می‌کند. اما اجازه دهید یک تعریف کلی از گواهی سپرده طلا داشته باشیم. گواهی سپرده طلا ورقه‌ بهاداری است که نشان‌دهنده مالکیت دارنده آن بر مقدار معینی کالای سپرده‌شده در انبار است و آدرس این انبار در خزانه داری پردیس بانک رفاه می باشد. سکه های مورد تایید این انبار هم دارای ضرب سال 1386، با وزن 8.133 گرم و عیار 900 می باشد و بنابراین اگر کسی قصد دریافت گواهی سکه داشته باشد می تواند سکه فیزیکی خود را به بانک مورد نظر تحویل داده و حواله سکه دریافت کند.

در حال حاضر حواله سکه در بورس اوراق بهادار در حال معامله می باشد که قیمت آن دقیقا هم سو با قیمت سکه در بازار می باشد اما گواهی سکه در بورس دارای نوسان محدود می باشد که ممکن است نسبت به قیمت سکه در بازار دارای تاخیر زمانی باشد. شکل زیر معامله گواهی سکه در بورس را نشان می دهد بنابراین هر سرمایه گذاری قادر است گواهی سکه را به صورت آنلاین ( همانند خرید و فروش سهام ) در بازار معامله کند و در زمانی که تمایل داشت آن را به فروش برساند. در حال حاضر سکه های رفاه، ملت،صادرات و سامان در بورس قابل معامله و خرید و فروش می باشد.

 

 

چگونه صندوق طلا را خریداری کنیم

 حال سوال اینجاست که چگونه در صندوق طلا سرمایه گذاری کنیم. به طور کلی یکی از دارایی های صندوق طلا گواهی های سکه عرضه شده در بورس می باشد. نحوه خرید و فروش گواهی سکه همانند خرید و فروش سهام می باشد. به این صورت که سرمایه گذار تنها با داشتن کد بورسی می تواند به صورت آنلاین سکه را خریداری کند. بعد از خرید گواهی سکه سرمایه گذار یا میتواند همان گواهی را دوباره در بازار بورس به فروش برساند و یا می تواند همراه با داشتن گواهی سکه به بانک عامل مراجعه کرده و سکه خود را دریافت کند. از طرفی هزینه انبارداری سکه به ازای هر روز 70 تومان و هزینه کارشناس هم به ازای هر سکه 2000 تومان می باشد.

همانطور که در شکل بالا نشان داده شده است قیمت این گواهی 993100 ریال می باشد. یعنی سرمایه گذار برای خرید یک سکه باید سفارش های خود را در مضرب 100تایی وارد سامانه کند. یعنی اگر سرمایه گذاری قصد خرید 5 سکه را داشته باشد باید 500 سفارش و اگر قصد خرید 1 سکه را داشته باشد باید 100 سفارس وارد سامانه کند تا بتواند سکه مورد نظر را خریداری کند.

زمان معاملات گواهی سکه طلا نیز در حال حاضر از ساعت 12:30 الی 15:30 می باشد. ساعت 12:30 الی 13:00 مرحله پیش گشایش می باشد که در ساعت 13:00  قیمت تعیین می شود و حراج پیوسته ( معاملات عادی ) از ساعت 13:00 الی 15:30 جریان دارد. از طرفی کارمزد خرید و فروش گواهی های سکه در بورس معادل 0.00125 می باشد یعنی به هنگام خرید و فروش سکه سرمایه گذار باید این درصد را پرداخت کند.

 

صندوق طلا

 

دارایی های صندوق طلا چیست

 بر اساس قوانین، دارایی های صندوق طلا در اوراق گواهی سکه، ابزارهای مشتقه مربوط به طلا مانند اختیار و آپشن و اوراق مشارکت می باشد که بیشترین درصد ان که نزدیک به 70 درصد می باشد در اوراق گواهی سکه می باشد. 

سرمایه گذار در صورتی که چشم انداز افزایش قیمت سکه در آینده را داشته باشد به راحتی می تواند صندوق طلا را در بازار سرمایه خریداری کند و در زمان مناسب آن را به فروش برساند و بدون اینکه درگیر رفتن به صرافی و … شود به راحتی سکه مورد نیاز خود را تامین کند و از طرفی ریسک ناشی از دزدیده شدن، گم کردن سکه و … را کاهش دهد.

 

کارمزد خرید و فروش صندوق طلا چقدر است

خرید و فروش صندوق طلا همانند دیگر دارایی ها در بورس و بورس کالا دارای کارمزد می باشد به گونه ای که کارمزد هر بار خرید و فروش صندوق طلا برابر 0.00115 می باشد یعنی سرمایه گذار باید به هنگام خرید و فروش صندوق طلا این کارمزد را پرداخت کند. به عنوان مثال اگر فرض کنید که یک میلیون تومان از صندوق طلا را خریداری کنید باید 1150 تومان کارمزد پرداخت کنید و برای فروش هم همین مقدار کارمزد باید پرداخت شود.

 

مزایای سرمایه گذاری در صندوق طلا چیست

 پوشش ریسک نرخ ارز و بهره بردن از تغییرات قیمت طلای جهانی: عمده سرمایه گذاری صندوق طلا بر روی گواهی های سکه طلا می باشد. از طرفی قیمت گذاری سکه بر اساس دو پارامتر قیمت اونس جهانی و نرخ دلار است. بنابراین سرمایه گذاری در صندوق طلا به منزله سرمایه گذاری غیر مستقیم در طلای جهانی و نرخ ارز در نظر گرفته می شود.

پوشش ریسک کاهش قیمت طلا به کمک ابزارهای بازار آتی: در این صندوق امکان اخذ موقعیت در بازار آتی به منظور پوشش ریسک بازار طلا نیز وجود دارد

پوشش ریسک تورم

نقدشوندگی بالا: همانند سایر صندوق های قابل معامله، صندوق طلا نیز دارای رکن بازارگردان است که ضمانت نقدشوندگی صندوق را به عهده دارد.

 

انواع صندوق طلا در بازار سرمایه

در حال حاضر 4 صندوق طلا شامل طلا، زر، گوهر و عیار در بازار سرمایه در حال فعالیت می باشند که هر یک از سرمایه گذاران در صورت تمایل به خرید صندوق طلا به آسانی امکان خرید آن را دارند. نگاهی به سابقه راه اندازی صندوق های سرمایه گذاری طلا در کشور نشان می دهد که صندوق پشتوانه طلای لوتوس از نوع صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس کالا و اولین صندوق کالایی بازار سرمایه کشور است که موضوع فعالیت آن سرمایه گذاری در اوراق بهادار مبتنی بر گواهی سکه طلا، اوراق مشتقه مبتنی بر سکه طلا، اوراق بهادار با درآمد ثابت، سپرده و گواهی سپرده بانکی است و از آن در نیمه نخست امسال رونمایی شده است.

به عنوان مثال شکل زیر معاملات صندوق طلا با نماد زر را نشان میدهد.

 

خالص ارزش دارایی ها یا NAV در صندوق طلا

در صندوق طلا همانطور که در شکل بالا نشان داده شده است همه صندوق ها دارای ارزش خالص هر واحد سرمایه گذاری یا NAV هستند. NAV در واقع ارزش واقعی روز آن صندوق می باشد که در حال حاضر هر دو دقیقه یک بار در سایت آپدیت می شود. خالص ارزش دارایی های صندوق به این صورت ارزش گذاری می شود که کلیه دارایی های صندوق که شامل گواهی سپرده سکه و یا اوراق مشارکت می باشد بر تعداد واحد های سرمایه گذاری صندوق تقسیم شده و در نهایت ارزش روز صندوق که NAV نام دارد بدست می آید و سرمایه گذاران نیز با توجه به آینده قیمت طلا، صندوق را خریداری می کنند برخی از سرمایه گذاران فکر می‌کنند که اگر قیمت صندوق طلا برابر  با قیمت nav باشد نباید آن را خریداری کنند در صورتی که اشتباه است. ارزش واقعی صندوق طلا بر مبنای آینده آن صندوق تعیین می شود. به عنوان مثال سرمایه گذاری فکر میکند که قیمت طلا در آینده افزایش می یابد و به همین دلیل اقدام به خرید سکه و یا صندوق طلا در بورس می کند و این موضوع اصلا ارتباطی به قیمت روز آن ندارد. البته این موضوع را هم باید مد نظر داشت که معمولا قیمت روز این صندوق ها با nav آن برابر می باشد مگر انکه چشم انداز قیمتی نسبت به قیمت طلا افزایشی باشد.

 

دامنه نوسان صندوق طلا و گواهی سپرده سکه

دامنه نوسان روزانه گواهی سپرده سکه طلا روزانه 5 درصد می باشد. یعنی قیمت گواهی سپرده سکه طلا در روز میتواند نسبت به قیمت پایانی روز گذشته 5 درصد افزایش و یا 5 درصد کاهش یابد. از طرفی صندوق طلا نیز بدون دامنه نوسان می باشد و قیمت آن میتواند به هر میزانی افزایش یا کاهش یابد و همانطور که در شکل زیر نشان داده شده است دامنه نوسان قیمت از 1 تا 9،999،999 ریال می باشد. شکل زیر دامنه نوسان صندوق پشتوانه طلای لوتوس با نماد طلا را نشان میدهد.

 

با توجه به توضیحات داده شده میتوان گفت در صورتی که قصد سرمایه گذاری در طلا را دارید صندوق طلا و یا گواهی سکه که در این بخش در خصوص آن صحبت شد جز گزینه های سرمایه گذاری نسبت به خرید فیزیکی سکه می باشد که مشکلات خرید و فروش سکه نقدی را ندارد و به راحتی نیز در بازار قابل معامله می باشد. در انتها نیز ویدئوی آموزش خرید و فروش سکه و صندوق طلا به صورت کامل توضیح داده شده است که به اسانی قادر به معامله آن خواهید بود.

 

چگونه به دارایی های صندوق طلا دسترسی داشته باشیم؟

در بخش قبل گفتیم که صندوق طلا همانند صندوق های دیگر دارای دارایی می باشد که حداقل 70 درصد آن در گواهی سپرده کالایی، حداکثر 20 درصد در اوراق مشتقه مبتنی بر سکه طلا، حداکثر 50 درصد در اختیار معامله سکه طلا می باشد. حال قصد داریم بررسی کنیم که دارایی های صندوق ها را در کجا مشاهده کنیم که بتوانیم تصمیم درستی را در خصوص انتخاب نوع صندوق داشته باشیم. برای این کار ابتدا وارد سایت کدال شوید و اطلاعات مربوط به یکی از صندوق های طلا در بورس را مشاهده کنید. به عنوان مثال من صندوق طلا که یکی از صندوق های مورد علاقه سرمایه گذاران در صندوق های طلا می باشد را توضیح میدهم. شکل زیر دارایی های صندوق طلا را در تاریخ منتهی به 28 اسفند 1398 نشان میدهد.

 

کاربردی ترین صندوق های طلا در بورس

 

همانطور که در شکل بالا مشاهده میکنید تمامی دارایی های صندوق طلای لوتوس پارسیان در گزارش منتهی به 1398/12/29 نشان داده شده است که شامل اسناد خزانه، سکه صادرات به اندازه 38 درصد پرتفو، سکه رفاه به اندازه 35 درصد پرتفو و سکه یک روزه سامان به اندازه 25 درصد پرتفو می باشد و این نشان میدهد در این بازه زمانی 99 درصد این صندوق در سکه های یک روزه و تنها کمتر از 1 درصد در اسناد خزانه سرمایه گذاری کرده است. این نشان میدهد که اگر شاهد رشد قیمت دلار و انس جهانی باشیم صندوق طلا واکنش شدیدی نشان میدهد چرا که دارایی های آن صرفا سکه های یک روزه می باشد. البته تنوع دارایی در صندوق های دیگر متفاوت می باشد که در ادامه صندوق عیار مفید را با هم بررسی میکنیم. همانطور که در شکل مشاهده می کنید درصد طلای یک روزه در صندوق عیار 96 درصد می باشد.

 

در نهایت باید گفت که ماهیت صندوق های قابل معامله طلا سکه های یک روزه می باشد که در بورس معامله می شوند و هر زمان شاهد افزایش قیمت طلا باشیم به همان میزان قیمت این صندوق ها هم افزایش پیدا میکنند. پس اگر قصد خرید سکه را دارید صندوق طلا و سکه های قابل معامله در بورس یکی از ابزارهای سرمایه گذاری در این حوزه می باشند. بنابراین برای انتخاب کاربردی ترین صندوق های طلا در بورس به پرتفو صندوق ها توجه کنبد.

 

 

بهتر است ابتدا سرمایه گذاری در بورس را فرا گرفته و سپس آموزش خرید و فروش این اوراق را فرا بگیرید. جهت آموزش بورس از لینک زیر استفاده کنید.

 

پیشنهاد می‌کنم این مقالات را هم بخوانید:

خرید کتاب های بورسی

صندوق های قابل معامله در بورس

مدیریت سرمایه در بورس : ابزار موفقیت در بازارهای مالی

نوشته های مرتبط

60 نظر در “صندوق طلا در بورس

 1. مصطفی گفت:

  سلام – امکان فروش در هر زمان بر اساس قیمت روز هست – یا ممکنه تو صف فروش قرار بگیری و نتونی بفروشی ؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   این صندوق ها به لحاظ ریسک هم پای طلا هست ولی به دلیل اینکه پرتفوی متنوع دارد ریسک آن از سکه کمتر هست

   یعنی تغییرات قیمتی این ثندوق دقیقا بر اساس قیمت سکه در بازار است

 2. میثم گفت:

  سلام ساعات معاملاتی آنها متفاوت سهام هست ؟
  با توجه به اینکه بورس کالا هستند.

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   نه ساعت معاملاتی مانند سهام هست

  2. احسان گفت:

   کاملترین مقاله ای خوندم درباره سرمایه گذاری طلا بود واقعا تبریک میگم.
   یک سوال و دو پیشنهاد دارم
   اول اینکه ایا خرید طلا در روزهای پنجشنبه هم ممکنه (ندیدم تو مقاله درباره روزهایی که میشه معامله کرد چیزی نوشته باشید)
   پیشنهاد دارم که صندوق های طلا که نام بردید و یا خود نماد های سکه که میشه خرید(اسامی اینها رو هم ندیدم) هایپر لینک کنید به tsetmc برای بهتر شدن مقاله
   پیشنهاد دارم روند ارائه سکه به انبار و تبدیل به حواله و برعکس رو هم اضافه کنید

   1. mehdi afzalian گفت:

    سلام

    روزهای شنبه تا جهارشنبه ساعت 13:00 الی 15:30

    مورد دوم رو هم لحاظ میکنند

   2. کریم افلاکی گفت:

    سلام.. بنده تازه وارد هستم میشه راهنمایی کنید.. که چکار کنم… عیار بخرم یا طلای لوتوس یا زر.. چکاره کنم

    1. mehdi afzalian گفت:

     سلام

     فرقی ندارند

     باید با توجه به nav هر صندوق تصمیم گیری کنید.

 3. احمد موسوی گفت:

  الان اختلاف سکه تو بازار با سکه یک روزه رفاه دویست هزارتومنه. میشه از بیرون خرید برد اونجا فرداش تو سهام فروخت؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   وقتی شما از بازار خریدید باید برید سکه رو در بانک عامل به حواله تبدیل کنید. حالا باید ببینید حواله به شما میدن یا خیر

 4. علی گفت:

  سلام خسته نباشید آیا سکه یک روزه رو میتوان تا چن ما نگه داشت یا زمان محدود داره برا فروش یا تحویل

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   هنوز زمان سررسید سکه های یک روزه در بورس نرسیده که ببینیم ساز و کار چیه ولی این رو مد نظر داشته باشید که احتمال تمدید سر رسیدها هست

 5. شاکر گفت:

  سلام.با تشکر از آقای افضلیان بابت آموزش
  1-کمترین و بیشترین مضرب صندوق های طلا از جمله طلا، زر، گوهر و عیار برای خرید ئ سفارش گذاری عددی می باشد؟
  2-این صندوق ها دارای سر رسید می باشند ؟ مثل سهام می توان چندین سال نگهداری کرد ؟
  3- دامنه نوسان صندوق های طلا از جمله طلا، زر، گوهر و عیار چقدر است ؟
  4-وضعیت نقد شوندگی صندوق های طلا از جمله طلا، زر، گوهر و عیار چگونه است ؟
  5- بازدهی صندوق های طلا از جمله طلا، زر، گوهر و عیار در عرض مدت مشخص همانند طلا در بازار آزاد خواهد بود ؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   حداقل 100000 تومان میتوانید خریداری کنید.
   صندوق های طلا دارای سررسید نمی باشد.
   معمولا هم نقدشوندگی بالایی دارند.
   بازدهی این صندوق ها همبستگی مثبت با بازار فیزیکی دارد

 6. edi_jahan گفت:

  سلام. چرا اختلاف قیمت سپرده سکه و سکه در بازار اینقدر زیاده ؟ طبق مواردی که روی سایتها نوشتن میشه سکه رو تحویل داد و سپرده گرفت. ولی یکم غیر منطقی به نظر میاد . اینجوری اگر باشه مردم میخرن میبرن سپرده میکنن هر سکه هم 200-300 هزار تومن سود میکنن ؟؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   گاهش اوقات امکان تحویل سکه توسط بانک عامل نیست و ممکنه شما در شرایطی نتونید سکه فیزیکی رو تحویل بگیرید.

   قیمت حواله سکه به خاطر فعالیت صندوق های طلا در گواهی سکه معمولا بالاتر می باشد .

   فرصت آربیتراژ معمولا زیاد نیست

 7. علی001 گفت:

  با سلام.امروز که 26 فروردین هست قیمت هر واحد صندوق 3950 تومان معامله میشد در حالیکه قیمت صدور هر واحد 3680 تومان بود.ممکنه حالت برعکس بشه و واحد صندوق ارزونتر از قیمت ابطال بخرن؟ به نظرتون تا چند درصد سرمایه توی این صندوق سرمایه گذاری کنیم؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   با سلام

   کدام صندوق مد نظر شما است؟

   1. علی001 گفت:

    صندوق طلای لوتوس و عیار مفید

 8. احسان گفت:

  “برخی از سرمایه گذاران فکر می‌کنند که اگر قیمت صندوق طلا برابر با قیمت nav باشد نباید آن را خریداری کنند در صورتی که اشتباه است.”سلام.توی این جمله که اوردین برابر با NAVنباشد منظورتون بود یا باشد.الان که قیمت های خرید و فروش نسبت که ارزش صدور و ابطال حباب 200 تا 250 تومانی داره واحد بخریم یا نه؟ و ایا این حباب خرید و فروش که با قیمت صدور و ابطال وجود داره همیشه هست یا نه؟ ممنون از راهنمایینون

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   خرید صندوق طلا بستگی به میزان چشم انداز طلا در اینده دارد. معمولا NAV ارزش روز دارایی ها است و نباید با قیمتی که سرمایه گذار قصد خرید دارد مقایسه شود. معمولا سکه ها در بورس بالاتر از سکه فیزیکی معامله می شود که آن هم به دلیل خرید صندوق های طلا برای پرتفوی شان می باشد

 9. علی گفت:

  با سلام و تشکر از مطالب بسیار خوبتون. بین سرمایه گذاری توی صندوق عیار و لوتوس ایا تفاوتی هست؟این دو تا رو داشتم با هم مقایسه میکردم اختلاف قیمت بین نرخ ابطال و نرخی که توی بورس خرید و فروش میشه در صندوق عیار کمتر هست.از طرفی چرا اقبال خریداران و امار معاملات گوهر و زر کمتر از لوتوس و عیار هست؟با تشکر

  1. mehdi afzalian گفت:

   با سلام

   صندوق طلا خوش معامله تر است. از طرفی چون صندوق لوتوس طلا اولین صندوقی بوده که وارد بازار سرمایه شده به همین دلیل استقبال سرمایه گذاران از این صندوق بالاتر است و به همین دلیل حجم لوتوس طلا قابل مقایسه با بقیه نیست

 10. mehdi گفت:

  جناب افضلیان، عرض سلام و خسته نباشید
  الحق و الانصاف با کلمه و جمله نمی شه بابت مطالب بسیار ارزشمند و البته رایگانی که به طرق مختلف اعم از مکتوب، تصویری، صوتی، سایت، کانال تلگرام و …. دارید در اختیار افراد قرار میدید تشکر و قدردانی کرد. اما از خدا می خوام به خودتون و خانواده محترم اول سلامتی بده و بعد هم پاداش دنیوی و اخروی نصیبتون کنه که بهتر از هر مزد و حق الزحمه ای هست. خدا امواتتون رو ببامرزه.

  1. mehdi afzalian گفت:

   ممنون از شما دوست عزیز

   همین که قدردانی کردید کافی هست.

   ممنونم

 11. mohammadali گفت:

  با سلام و ادب خدمت استاد گرانقدر و تشکر از مظالب بسیار آموزنده و کاربردیتون. استاد در قسمت سهامداران و دارندگان صندوق های بر پایه طلا ایتمی به اسم کد رزرو صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله EFT وجود داره این آیتم در گوهر و عیار و زر هست ولی در لوتوس نیست. اگر لطف کنید یه توضیحی در این مقوله عرض کنید سپاسگذارتون میشم

  1. mehdi afzalian گفت:

   با سلام
   خب لوتوس نداره

 12. mehdizare گفت:

  سلام استاد…میخوام مقداری از پولم رو در بورس طلا سرمایه گذاری کنم،،،اما بین خرید سهم صندوق طلا و خرید سکه های سررسید بورس،نمیدانم کدام رو انتخاب کنم،البته میدانم تقریبا مثل هم عمل میکنن…نظر شما کدام بهتر است؟،،،واگر پیشنهاد شما صندوق طلا هست ،کدام صندوق طلا گزینه مناسب تری هست؟

 13. m گفت:

  سلام
  نظرتون رو درباره ی تامین سرمایه لوتوس پارسیان. بگید. ممنون

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   سهم خوبی هست البته برای حقوقی

   برای حقیقی ها سهم شارپی نیست

 14. مسعود فدایی گفت:

  درودبرشما، مثل همیشه عالی وکارآمد، ممنونم

 15. حسینعلی گفت:

  با سلام و سپاس از مطالب ارزنده ای که در اختیار می گذارید.
  سوال من اینکه آیا صندوقهای طلا همچون لوتوس و عیار و … همانند سهام های بورس ممکنه با توقف ممنوع معاملات برای مدتی روبرو بشن و بورس جلوی معاملات رو بگیره و پولمان بلوکه بشه؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   کشف قیمت صندوق ها بر اساس سکه ای هست که در حال حاضر در بازار سرمایه قابل معامله است. اگر به دلیل هر ریسکی امکان معامله این سکه نباشد پس کشف قیمت برای این صندوق ها ممکن نیست و به ناچار متوقف می شود ولی احتمال ان کم است

 16. احسان گفت:

  تشکر استاد گرامی طبق معمول کافی و دقیق بود

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   ممنونم

 17. محمدرضا گفت:

  با سلام خدمت آقای افضلیان،من در بورس یکسالی هست سهم خرید و فروش میکنم،امروز میخواستم مقداری سهم از نماد طلا بخرم،پیام میومد که موجودی شما کافی نیست در صورتی که موجودی بنده چند برابر مبلغی بود که میخواستم سهم بخرم،آیا سازوکار خرید از نماد طلا با سهام دیگه فرق داره،ممنون میشم پاسخ دهید

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   احتمالا امروز سهم فروختید و بعد ار 2 روز میتونید سکه و یا صندوق طلا بخرید

 18. تورج شمشیری گفت:

  سلام. ایا قیمت صندوق طلا لوتوس مثلا با عیار متفاوته؟ یعنی ممکنه واحدهاشون با هم یکی نباشه؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   بله

   ارزش هر صندوق با توجه به دارایی های یک صندوق هست. به همین دلیل قیمت ها با هم فرق دارند

 19. محمد گفت:

  سلام
  در fibiran برای هیچ کدام ضامن نقدشوندگی وجود ندارد. در صورت فشار عرضه آیا درگیر صف می‌شویم

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   از آنجایی که دامنه نوسان ندارند صف فروشی تشکیل نمی شود.

   1. محمد گفت:

    ممنون
    بیشتر منظورم اینه که اگه عرضه تقاضا به کمتر از nav برسه بازارگردان اون رو به قیمت nav می‌خره یا مثل سهام سقوط می‌کنه

 20. ایمان گفت:

  سلام.
  قیمت طلا بورس با قیمت بازار طلا فرق داره؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   بله و ان هم به دلیل عرضه و تقاضا در داخل بورس هست

 21. ایمان گفت:

  سلام
  وقت بخیر
  جسارتا قیمت بازار طلا با قیمت بورس طلا چه فرقی باهم داره؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   یکی فیزیکی هیت و دیگری گواهی سپرده

   زمانی که امکتان معامله در بازار فیزیکی سخت باشد و محدودیت هایی وجود داشته باشد بهترین ابزار خرید گواهی سکه است

 22. یاشار گفت:

  با سلام احترام

  تشکر میکنم از اطلاعات مفیدی که در اختیار بنده گذاشتید.

  یه سوال دارم از خدمتتونٰ ٰ – ارزش صندوق طلای لوتوس در روز گذشته نسبت به nav خود صندوق نزدیک به 45 درصد بالاتر هست. همچنین گوهر در حدود 25 درصد. با این اختلاف فاحش برای مبالغ بالای خرید مثلا در حدود 600 میلیون پیشنهاد شما ریسک خرید فیزیکی طلا از بازار هست یا بازهم خرید از صندوق؟ چقدر تفاوت nav و قیمت عرضه تقاضا از دید شما منطقیه؟
  تشکر فراوان

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   اگر قصد خرید طلا دارید به نظرم فیزبکی خرید کنید

 23. سید مرتضی کریمی گفت:

  سلام آقای افضلیان وقت بخیر
  باتوجه باینکه دامنه نوسان سکه را به یک درصد محدود کرده اند و از طرفی صحبتهای حذف معاملات سکه در بورس کالا می باشد، در صورتیکه این اتفاق بیفتد چه ریسکی پیش روی صندوق های طلاست؟ (باتوجه باینکه تقریبا تمام دارایی های آن ها گواهی سپرده سکه می باشد)

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   صندوق های طلا بسیاری بالاتر از nav معامله می شوند. دارایی های آنها نیز حواله سکه می باشد . فعلا هیچ دستور العملی نمی باشد مگر اینکه با حذف معامله گواهی سکه، گواهی های موجود در صندوق بر اساس آخرین روز تسویه شوند

  2. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   هنوز وقوع این اتفاق مشخص نیست ولی خب اگر شاهد این اتفاق باشیم صندوق ها باید اقدام به دریافت سکه فیزیکی به ازای حواله کنند

 24. امیر رضا گفت:

  با سلام و تشکر از مطالب خوبتان
  من بعد از مطالعه این مطلب در تاریخ 24 اردیبهشت تعدادی سهام صندوق عیار خریدم در آن تاریخ قیمت سهم کمی بیشتر از nav بود با توجه به افزایش قیمت سکه و طلا انتظار داشتم قیمت سهام بالا برود ولی برعکس هم قیمت سهم و هم nav صندوق پایین آمده. بنظرم طبق فرمایش شما این اتفاق غیر طبیعی است. لطفا نظرتون را درباره علت این اتفاق را بیان کنید و بنظرتون این رویه تا چه زمانی ادامه دارد. ممنون

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   چون خبری منتشر شده مبنی بر اینکه قرار هست گواهی سپرده از بورس حذف شود به همین دلیل فروش زیاد شده و قیمت کاهش پیدا کرده

   1. امیر رضا گفت:

    سلام و ممنون از پاسخ شما
    پس بهتره با وجود 25 درصد ضرر از سهم خارج بشوم؟ وچرا nav صندوق با وجود افزایش قیمت سکه و طلا افزوده نمی شود؟ آنطور که من فهمیدم از نوشته شما باید بصورت منظم بروز رسانی شود ولی بعد از کاهش 5 روز پیش دیگر تغییر نکرده.

 25. امیرحسین گفت:

  سلام استاد
  وقتتون بخیر
  من ده روز پیش
  ۳۰میلیون طلا توی صندوق های طلای بورس خریدم
  منتها بعد از افزایش قیمتی که داشت به یکدفعه افت کرده در صورتی که بازار طلا روبه صعودی هستش
  و اخباری هم هست بر حذف شدن سپرده های طلا
  بنظرتون چکار کنم.بفروشم یا صبر کنم درست میشه؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   نظری ندارم چون تخصص در این حو.زه ندارم

 26. فرشته گفت:

  آقای افضلیان خیلی عالی وجامع توضیح دادین .وبادیدن ویدیوکلیه ابهامات من برطرف شد.سپاسگزارم.موفق باشید.

  1. mehdi afzalian گفت:

   ممنونم

 27. امیر گفت:

  با سلام چرا وقتی میخوام طلا بخرم میزنه موجودی سهام کافی نیست

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   متوجه سوال شما نشدم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *