آشنایی با بورس

فرایند خرید عرضه اولیه و زمان فروش آن

عرضه اولیه چیست : خرید عرضه اولیه به روش بوک بیلدینگ 

خرید عرضه اولیه در بورس معمولا از جمله فعالیت هایی است که به سرمایه گذاران تازه وارد برای خرید و فروش سهام پیشنهاد میشود چرا که عرضه های اولیه به خاطر جذابیت قیمتی مورد استقبال سرمایه گذاران واقع شده و در چند روز ابتدایی شاهد رشد قبمت آن می باشیم. بخش های قبل گفتیم که سرمایه گذاری در بورس دارای مزایای فراوانی می باشد و هر فردی در کنار شغل خود می تواند یک درآمد دومی را هم داشته باشد. برای خرید عرضه اولیه هر سرمایه گذاری باید داری کد معاملاتی باشد.

 

تعریف عرضه اولیه در بورس

به طور کلی شرکت هایی که برای اولین بار وارد بازار سرمایه می شوند اصطلاحا عرضه اولیه می شوند. شرکت ها قبل از ورود به بازار سرمایه ممکن است شرکت دولتی و یا خصوصی باشند ولی به محض ورود به بازار سرمایه، سهامی عام می شوند و عده ای زیادی از خریداران سهام این شرکت، مالک آن و به اصطلاح سهامدار می شوند. زمانی که شرکتی قصد ورود به بورس را دارد بعد از طی کردن مراحل پذیرش تاریخ برای ورود آن به بازار سرمایه در نظر گرفته می شود که معمولا این تاریخ ۲ روز کاری قبل از عرضه باید توسط سایت فرابورس ایران و یا سایت بورس اطلاع رسانی شود که در واقع زمان عرضه اولیه سهام است.

 

نحوه خرید عرضه اولیه چگونه است

برای خرید عرضه اولیه به دو صورت انلاین و آفلاین میتوان اقدام نمود. در خرید آفلاین سرمایه گذار باید قیمت و حجم در خواستی ( همانطور که در اطلاعیه عرضه اولیه عنوان شده است) خود را وارد سامانه معاملاتی کند تا کارگزار نسبت به خرید عرضه اولیه برای شخص اقدام کند. در خرید عرضه اولیه به صورت آنلاین سرمایه گذار باید در زمان تعیین شده توسط بورس اقدام به خرید سهام کند که شرح آن به صورت کامل آورده شده است. به عنوان مثال در شکل زیر اطلاعیه عرضه اولیه داروسازی اوه سینا در نماد داوه نشان داده شده است که در تاریخ ۲۳ آبان ۱۳۹۷ عرضه اولیه می شود.

 

 

برای خرید عرضه اولیه سرمایه گذار باید درخواست قیمت و حجم را وارد سامانه معاملاتی کند. در خصوص قیمت و حجم باید گفت که سرمایه گذار نمی تواند درخواست خود را به هر قیمت و حجمی وارد سامانه کند بلکه باید درخواست حجم و قیمت خود را طبق اطلاعات منتشر شده در آگهی عرضه اولیه وارد سامانه کند.

 

آیا از دو کارگزاری میتوان عرضه اولیه خرید

در خصوص چگونگی خرید عرضه اولیه در بازار سرمایه این سوال در بین سرمایه گذاران تازه وارد وجود دارد که ایا میتوان از چند کارگزاری عرضه اولیه خرید یا خیر؟ پاسخ خیر است چرا که هر سرمایه گذار با کد بورسی خود صرفا میتواند یک بار عرضه اولیه را خریداری کند و امکان خرید عرضه اولیه از یک کد بورسی در چند کارگزاری امکان پذیر نمی باشد.  برای خرید عرضه اولیه نیاز به کد بورسی دارید که پیشنهاد میکنم همین الان اقدام به دریافت کد بورسی کنید.

 

شرایط خرید عرضه اولیه : عرضه اولیه را با چه قیمتی بخریم

در خرید عرضه اولیه نمیتوان قیمت و حجم را به صورت دلخواه وارد سامانه معاملاتی کرد. بلکه هر عرضه اولیه دارای شرایطی می باشد که در مثال توضیح داده شده است. به عنوان مثال در آگهی عرضه اولیه شرکت داوه حجم در نظر گرفته شده توسط هر سرمایه گذار حقیقی و حقوقی ۷۰۰ سهم و دامنه قیمت تعیین شده در محدوده ۳۰۰۰الی ۳۳۰۰ می باشد. حال سرمایه گذار میتواند حداکثر ۷۰۰ سهم را وارد سامانه کند و اگر ۱ سهم هم بیشتر وارد سامانه معاملاتی کند با خطا مواجه می شود و امکان خرید عرضه اولیه نیست. از طرفی ممکن است برخی از عرضه اولیه ها به دلیل بزرگ بودن شرکت به نقدینگی فراوانی نیاز داشته باشد و سرمایه گذار به هر دلیلی نتواند آن را تامین کند. به همین دلیل در این حالت می تواند تعداد کمتری از سهم را برای خرید وارد سامانه معاملاتی کند.

در خصوص پیشنهاد قیمت در خرید عرضه اولیه هم باید به یک نکته توجه کرد. برای سرمایه گذارانی که اطلاعات چندانی نسبت به ارزش گذاری سهم شرکت ندارند بهتر است قیمت مطلوب برای خرید را از شبکه های اجتماعی معتبر استعلام کنند که نظر تحلیلگران بر روی چه قیمتی است. اما رایج است که سرمایه گذاران بالاترین قیمت پیشنهاد شده در اگهی را به عنوان قیمت عرضه اولیه در نظر میگیرند و دلیل آن هم معمولا به دلیل سود ده بودن عرضه اولیه می باشد و همه سرمایه گذاران تمایل دارند عرضه های اولیه را هر چند با مبلغ کم خریداری کنند.

 

خرید عرضه اولیه

 

معمولا زمان دقیق عرضه اولیه در همان روز در قسمت ناظر بازار در صفحه همان نماد قرار میگیرد ولی معمولا زمان عرضه اولیه ساعت ۱۰ الی ۱۲ می باشد. هر سرمایه گذاری در بازه زمانی تعیین شده می تواند سفارش خود را وارد سامانه معاملاتی کند و هیچگونه تقدم و تاخری در زمان سفارش وجود ندارد. یعنی فرقی نداره شما ساعت ۱۰ سفارش خود را وارد سامانه کنید یا ۱۰:۳۰ یا ۱۱:۰۰ . چرا که بعد از ساعت در نظر گرفته شده عرضه انجام می شود و همه سرمایه گذاران به نسبت مساوی سهام را خریداری می‌کنند.

 

خرید عرضه اولیه

 

ممکن است گاهی در اطلاعیه پذیرش تعداد سهم در نظر گرفته شده ۵۰۰ سهم باشد ولی پس از اینکه عرضه انجام می شود میبینید که به شما ۳۵۰ سهم رسیده است و علت آن نیز قاعده تسهیم به نسبت در عرضه اولیه می باشد. به عنوان مثال در عرضه اولیه بالا تعداد کل سهام  ۲۰ میلیون برگ سهم باشد و کل تقاضای سیستم نیز ۲۰ میلیون برگ سهم باشد در این صورت به هر سرمایه گذار ۲۰۰ سهم می رسد ولی اگر تقاضا بیشتر از مقدار عرضه سهم ( در این مثال ۲۰ میلیون برگ سهم می باشد ) تعداد سهامی که به هر شخص می رسد کمتر از ۲۰۰ سهم می باشد که باید مد نظر سرمایه گذاران قرار گیرد.

 

بهترین زمان برای فروش عرضه اولیه چه وقت است

مهم ترین سوال در بین سرمایه گذاران این است که عرضه اولیه را در چه زمانی به فروش برسانند. از آنجا که اگر سهم به قیمت مناسبی عرضه شود معمولا رشد قیمت آن در طی چند روز اتفاق می افتد و به همین دلیل تمایلی برای فروش سهم در ابتدا وجود ندارد. اما برای سرمایه گذارانی که اطلاع درستی از ارزش سهم ندارند بهتر است که در صورت عرضه شدن صف خرید ، سهم خود را نیز به فروش برسانند. برای درک کامل زمان فروش عرضه اولیه مقاله ” بهترین زمان برای فروش عرضه اولیه ” را مطالعه کنید.

البته فروش سهم نیز در عرضه اولیه قوانینی دارد که در کتاب ” سهام نخرید مگر با شناخت رفتار و روانشناسی بازار ” منتشر شده و در آن توضیح داده شده است.

 

آیا خرید عرضه اولیه همیشه سودآور است

با توجه به توضیحات فوق میتوان گفت که هر سرمایه گذار تازه وارد به بورس می تواند عرضه اولیه را در بازار خریداری کند و از این محل سود خوبی را کسب کند و به این ترتیب با خرید عرضه اولیه با بازار سرمایه بیشتر اشنا شود. البته گاهی اوقات هم شرکت های تازه وارد با قیمت مناسبی کشف قیمت نمی شوند و به همین دلیل سود مناسبی نصیب سرمایه گذار نمیکنند که تعداد شرکت هایی که با قیمت نامناسب عرضه میشوند بسیار کم می باشد. بهتر است که سرمایه گذاران تازه وارد به بورس برای سرمایه گذاری در بورس ابتدا آموزش های لازم را کسب کنند و سپس وارد این بازار شوند.

 

خرید عرضه اولیه در روز بعد از عرضه اولیه

عرضه اولیه معمولا در یک روز معین اتفاق می افتد و سرمایه گذاران با توجه به تعداد سهام در نظر گرفته شده برای آنها که در اطلاعیه عرضه اولیه تعیین می شود سهام خود را خریداری میکنند. اما با توجه به استقبال سرمایه گذاران از عرضه اولیه، معمولا به هر کد معاملاتی تعداد محدودی سهم می رسد و به همین دلیل سرمایه گذاران تمایل دارند در روز بعد از عرضه اولیه به تعداد دلخواه سهم بخرند. اما سوال اینجاست که آیا این موضوع امکان پذیر است یا خیر. در پاسخ به این سوال باید گفت که در مرحله اول همه سرمایه گذاران باید در ساعت ۸:۳۰ دقیقه سفارش خود را وارد سامانه معاملاتی کنند تا در اولویت های برابر قرا گیرند اما قرار گرفتن در سفارش های نخست تقریبا بر اساس شانس می باشد. البته از آنجایی که در روز بعد از عرضه اولیه کسی تمایل به قروش سهام خود ندارد بنابراین حجم عرضه ها پایین است و تقریبا به جز تعداد محدود کسی قادر به خرید سهم نیست. به همین دلیل بعد از روزهای عرضه اولیه و در صورتی که سهام شرکت کوچک باشد انتظار خرید سهم را در صف خرید نداشته باشید و عموما افرادی که موفق به خرید می شوند را میتوان اتفاقی دانست.

 

آیا خرید عرضه اولیه بدون نقدینگی امکان پذیر است

در خصوص خرید عرضه اولیه در بین سرمایه گذاران این سوال وجود دارد که آیا بدون نقدینگی هم میتوان عرضه اولیه را از کارگزاری ها خریداری کرد یا خیر. در این خصوص باید گفت که برخی از کارگزاری ها این امکان را برای مشتریان خود فراهم کرده اند که بدون داشتن نقدینگی عرضه اولیه را خریداری کنند. در این کارگزاری ها معمولا فروش سهام نیز توسط کارگزاری انجام می شود و ممکن است کارگزاری در موعد مقرر سهام را بفروشد ولی سهم بعد از آن چندین روز رشد کند. از آنجا که خرید عرضه اولیه به نقدینگی زیادی نیاز ندارد بهتر است خرید و فروش خود را در کارگزاری معتبر انجام دهید و درگیر خدمات اینچنینی و در عوض کارگزاری بدون خدمات مناسب نباشید. ما به همه سرمیاه گذارانی که قصد فعالیت در بازار سرمایه را دارند پیشنهاد می کنیم که در کلاس های آموزش بازار سرمایه از صفر تا ۱۰۰ شرکت کنند تا پس از آموزش قادر به معاملات موفقی در بازار سرمایه باشند.

 

 شاید علاقمند باشید این مقالات را هم مطالعه کنید

خرید و فروش حقوقی نشانه چیست

چگونه در بورس طلا و سکه بخریم

 

 

 

 

لیست عرضه های اولیه در سال ۹۷

شکل زیر اطلاعات مربوط به عرضه اولیه در سال ۹۷ را نشان میدهد.

 

خرید عرضه اولیه

 

لیست عرضه های اولیه سال ۹۸

عرضه اولیه پخش هجرت با نماد هجرت قرار است روز شنبه به تاریخ ۱۹ مرداد ۹۸ انجام شود. در این عرضه اولیه حداکثر سهام قابل خریداری توسط هر شخص حقیقی و حقوقی ۲۲۵ سهم و دامنه قیمت در ثبت سفارش در بازه ۱۷۷۰۰ تا ۱۸۵۰۰ خواهد بود. برای این عرضه اولیه بهتر است تعداد سهام در سامانه معاملاتی را معادل ۲۲۵ سهم و قیمت را ۱۸۵۰۰ وارد کنید. شکل زیر اطلاعیه عرضه اولیه هجرت را نشان میدهد.

 

عرضه اولیه هجرت

 

عرضه اولیه غلتک سازان سپاهان :

عرضه اولیه غلتک سازان سپاهان با نماد فسازان قرار است روز دو شنبه به تاریخ ۲۸ مرداد ۹۸انجام شود. در این عرضه اولیه حداکثر سهام قابل خریداری توسط هر شخص حقیقی و حقوقی ۲۰۰ سهم و دامنه قیمت در ثبت سفارش در بازه ۸۰۰ تا ۸۴۰۰ خواهد بود. برای این عرضه اولیه بهتر است تعداد سهام در سامانه معاملاتی را معادل ۲۰۰ سهم و قیمت را ۸۴۰۰ وارد کنید. در این عرضه قرار است ۲۰ درصد سهم معادل ۷۵ میلیون سهم عرضه اولیه شود. پس این نشان میدهد که تعداد سهام عرضه شده بالا نمی باشد و جا برای رشد این شرکت هم بالا می باشد. شکل زیر اطلاعیه عرضه اولیه فسازان را نشان میدهد.

عرضه اولیه فسازان

 

عرضه اولیه جنرال مکانیک :

عرضه اولیه جنرال مکانیک با نماد رنیک قرار است روز چهار شنبه به تاریخ ۱۳ شهریور ۹۸انجام شود. در این عرضه اولیه حداکثر سهام قابل خریداری توسط هر شخص حقیقی و حقوقی ۳۰۰ سهم و دامنه قیمت در ثبت سفارش در بازه ۷۸۵تا ۷۹۰ تومان خواهد بود. برای این عرضه اولیه بهتر است تعداد سهام در سامانه معاملاتی را معادل ۳۰۰ سهم و قیمت را ۷۹۰ وارد کنید. در این عرضه قرار است ۱۰درصد سهم معادل ۱۰۰میلیون سهم عرضه اولیه شود. پس این نشان میدهد که تعداد سهام عرضه شده بالا نمی باشد و جا برای رشد این شرکت هم بالا می باشد. شکل زیر اطلاعیه عرضه اولیه فسازان را نشان میدهد.

 

عرضه اولیه کویر  :

عرضه اولیه فولاد کویر با نماد کویر قرار است روز چهارشنبه به تاریخ ۱۷ مهر ۹۸ انجام شود. در این عرضه اولیه حداکثر سهام قابل خریداری توسط هر شخص حقیقی و حقوقی ۶۰۰ سهم و دامنه قیمت در ثبت سفارش در بازه ۶۰۰ تا ۶۲۵ تومان خواهد بود. برای این عرضه اولیه بهتر است تعداد سهام در سامانه معاملاتی را معادل ۶۰۰ سهم و قیمت را ۶۲۵ وارد کنید. در این عرضه قرار است ۱۰درصد سهم معادل ۲۴۰ میلیون سهم عرضه اولیه شود. پس این نشان میدهد که تعداد سهام عرضه شده بالا نمی باشد و جا برای رشد این شرکت هم بالا می باشد. شکل زیر اطلاعیه عرضه اولیه کویر را نشان میدهد.

 

خرید عرضه اولیه

 

عرضه اولیه دتوزیع:

عرضه اولیه توزیع داروپخش با نماد توزیع قرار است روز یک شنبه به تاریخ ۲۱ مهر ۹۸ انجام شود. در این عرضه اولیه حداکثر سهام قابل خریداری توسط هر شخص حقیقی و حقوقی ۱۵۰سهم و دامنه قیمت در ثبت سفارش در بازه ۲۲۵۰تا ۲۳۰۰تومان خواهد بود. برای این عرضه اولیه بهتر است تعداد سهام در سامانه معاملاتی را معادل ۱۵۰سهم و قیمت را ۲۳۰۰وارد کنید. در این عرضه قرار است ۱۰درصد سهم معادل ۶۰ میلیون سهم عرضه اولیه شود. پس این نشان میدهد که تعداد سهام عرضه شده بالا نمی باشد و جا برای رشد این شرکت هم بالا می باشد. شکل زیر اطلاعیه عرضه اولیه دتوزیع را نشان میدهد.

 

خرید عرضه اولیه

 

عرضه اولیه وآوا:

عرضه اولیه سرمایه گذاری آوا نوین با نماد وآوا قرار است روز چهارشنبه به تاریخ ۱ آبان ۹۸ انجام شود. در این عرضه اولیه حداکثر سهام قابل خریداری توسط هر شخص حقیقی و حقوقی ۲۵۰ سهم و دامنه قیمت در ثبت سفارش در بازه ۲۱۰۰تا ۲۱۶۰تومان خواهد بود. برای این عرضه اولیه بهتر است تعداد سهام در سامانه معاملاتی را معادل ۲۵۰سهم و قیمت را ۲۱۶۰ وارد کنید. در این عرضه قرار است ۲۵ درصد سهم معادل ۱۵۰ میلیون سهم عرضه اولیه شود. پس این نشان میدهد که تعداد سهام عرضه شده متوسط می باشد . قیمت عرضه شده با توجه به ارزش سرمایه گذاری شرکت بالا می باشد و نمیتوان انتظار بازدهی بالایی از سهم داشت.  شکل زیر اطلاعیه عرضه اولیه وآوا را نشان میدهد.

خرید عرضه اولیه

 

عرضه اولیه فروی:

عرضه اولیه شرکت ذوب روی اصفهان با نماد فروی قرار است روز سه شنبه به تاریخ ۸ بهمن ۹۸ انجام شود. در این عرضه اولیه حداکثر سهام قابل خریداری توسط هر شخص حقیقی و حقوقی ۱۰۰ سهم و دامنه قیمت در ثبت سفارش در بازه ۱۳۷۰تا ۱۴۰۰تومان خواهد بود. برای این عرضه اولیه بهتر است تعداد سهام در سامانه معاملاتی را معادل ۱۰۰سهم و قیمت را ۱۴۰۰ وارد کنید. در این عرضه قرار است ۱۰درصد سهم معادل ۶۰ میلیون سهم عرضه اولیه شود. پس این نشان میدهد که تعداد سهام عرضه شده بالا نمی باشد . با توجه به اندازه شرکت و نقدینگی موجود در بازار میتوان حدس زد که قیمت سهام شرکت دارای رشد حداقل ۱۰۰ درصدی باشد. البته این نکته را مد نظر داشته باشید که رشد قیمت سهم بعد از تعادل صرفا باید با توجه به معیارهای تابلو خوانی سهم صورت گیرد.

 

خرید عرضه اولیه

 

عرضه اولیه کلر:

عرضه اولیه شرکت کلر پارس با نماد کلر قرار است روز چهارشنبه به تاریخ ۱۶ بهمن ۹۸ انجام شود. در این عرضه اولیه حداکثر سهام قابل خریداری توسط هر شخص حقیقی و حقوقی ۸۰ سهم و دامنه قیمت در ثبت سفارش در بازه ۲۸۰۰۰تا ۲۹۵۰۰ ریال خواهد بود. برای این عرضه اولیه بهتر است تعداد سهام در سامانه معاملاتی را معادل ۸۰ سهم و قیمت را ۲۹۵۰۰ وارد کنید. در این عرضه قرار است ۱۵ درصد سهم معادل ۴۹ میلیون سهم عرضه اولیه شود.

خرید عرضه اولیه

 

عرضه اولیه ومهان:

عرضه اولیه شرکت گروه مالی مهر آیندگان با نماد ومهان قرار است روز دو شنبه به تاریخ ۲۱ بهمن ۹۸ انجام شود. در این عرضه اولیه حداکثر سهام قابل خریداری توسط هر شخص حقیقی و حقوقی ۵۰۰ سهم و دامنه قیمت در ثبت سفارش در بازه ۵۱۵۰ تا ۵۶۲۵ ریال خواهد بود. برای این عرضه اولیه بهتر است تعداد سهام در سامانه معاملاتی را معادل ۵۰۰ سهم و قیمت را ۵۶۲۵ وارد کنید. در این عرضه قرار است ۱۰درصد سهم معادل ۵۰۰ میلیون سهم عرضه اولیه شود.

خرید عرضه اولیه

 

عرضه اولیه قرن:

عرضه اولیه شرکت گروه پدیده شیمی قرن با نماد قرن قرار است روز چهارشنبه به تاریخ ۳۰ بهمن ۹۸ انجام شود. در این عرضه اولیه حداکثر سهام قابل خریداری توسط هر شخص حقیقی و حقوقی ۱۰۰سهم و دامنه قیمت در ثبت سفارش در بازه ۱۶۰۰۰ تا ۱۷۰۰۰ ریال خواهد بود. برای این عرضه اولیه بهتر است تعداد سهام در سامانه معاملاتی را معادل ۱۰۰سهم و قیمت را ۱۷۰۰۰ وارد کنید. در این عرضه قرار است ۱۰درصد سهم معادل ۱۰۰ میلیون سهم عرضه اولیه شود.

 

عرضه اولیه تملت:

عرضه اولیه شرکت تامین سرمایه بانک ملت با نماد تملت قرار است روز چهارشنبه به تاریخ ۱۴اسفند ۹۸ انجام شود. در این عرضه اولیه حداکثر سهام قابل خریداری توسط هر شخص حقیقی و حقوقی ۵۰۰ سهم و دامنه قیمت در ثبت سفارش در بازه ۳۲۰۰۰ تا ۳۴۰۰۰ ریال خواهد بود. برای این عرضه اولیه بهتر است تعداد سهام در سامانه معاملاتی را معادل ۵۰۰سهم و قیمت را ۳۴۰۰۰ وارد کنید. در این عرضه قرار است ۱۳ درصد سهم معادل ۹۱۰ میلیون سهم عرضه اولیه شود.

عرضه اولیه شصدف:

عرضه اولیه شرکت صنعتی دوده فام با نماد شصدف قرار است روز چهارشنبه به تاریخ ۱۴اسفند ۹۸ انجام شود. در این عرضه اولیه حداکثر سهام قابل خریداری توسط هر شخص حقیقی و حقوقی ۶۰ سهم و دامنه قیمت در ثبت سفارش در بازه ۱۹۰۰۰تا ۱۹۹۰۰ ریال خواهد بود. برای این عرضه اولیه بهتر است تعداد سهام در سامانه معاملاتی را معادل ۶۰ سهم و قیمت را ۱۹۹۰۰ ریال وارد کنید. در این عرضه قرار است ۱۷ درصد سهم معادل ۳۴ میلیون سهم عرضه اولیه شود.

 

 

عرضه اولیه شگویا:

عرضه اولیه شرکت پتروشیمی تندگویان با نماد شگویا قرار است روز شنبه به تاریخ ۱۷ اسفند ۹۸ انجام شود. در این عرضه اولیه حداکثر سهام قابل خریداری توسط هر شخص حقیقی و حقوقی ۳۰۰۰ سهم و دامنه قیمت در ثبت سفارش در بازه ۴۰۰۰تا ۴۳۸۰ ریال خواهد بود. برای این عرضه اولیه بهتر است تعداد سهام در سامانه معاملاتی را معادل ۳۰۰۰ سهم و قیمت را ۴۳۸۰ ریال وارد کنید.

 

عرضه اولیه ساوه:

عرضه اولیه شرکت سیمان ساوه با نماد ساوه قرار است روز چهارشنبه به تاریخ ۲۱ اسفند ۹۸ انجام شود. در این عرضه اولیه حداکثر سهام قابل خریداری توسط هر شخص حقیقی و حقوقی ۶۰سهم و دامنه قیمت در ثبت سفارش در بازه ۲۲۵۰۰ تا ۲۳۵۰۰ ریال خواهد بود. برای این عرضه اولیه بهتر است تعداد سهام در سامانه معاملاتی را معادل ۶۰ سهم و قیمت را ۲۳۵۰۰ ریال وارد کنید.

 

 

 

عرضه اولیه زکوثر:

عرضه اولیه شرکت سرمایه گذاری کشاورزی کوثر با نماد زکوثر قرار است روز چهارشنبه به تاریخ ۲۱ اسفند ۹۸ انجام شود. در این عرضه اولیه حداکثر سهام قابل خریداری توسط هر شخص حقیقی و حقوقی ۴۰۰ سهم و دامنه قیمت در ثبت سفارش در بازه ۱۲۴۵۰ تا ۱۳۱۲۰ریال خواهد بود. برای این عرضه اولیه بهتر است تعداد سهام در سامانه معاملاتی را معادل ۴۰۰سهم و قیمت را ۱۳۱۲۰ریال وارد کنید.

 

لیست عرضه های اولیه در سال۹۸

مطالب مشابه

96 thoughts on “فرایند خرید عرضه اولیه و زمان فروش آن

 1. مصطفی گفت:

  سلام از اطلاعات ارزنده و مفیدتان بسیار سپاسگذارم . آیاروش ارائه عرضه اولیه همان روش بوک بیلدینگ است؟
  متشکرم

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   بله در حال حاضر عرضه به صورت بوک بیلدینگ انجام می شود

   1. رضا گفت:

    میشه در مورد بوک بیلدینگ توضیح بدین؟

    1. mehdi afzalian گفت:

     سلام
     یعنی همه افرادی که تقاضای خرید سهم دارند سفارش در سامانه می گذارند و در یک زمان مشخص عرضه کننده سهم را عرضه میکند و به همه افراد به یک نسبت سهم میرسد

 2. میلادعزیزی گفت:

  سلام وعرض ادب خدمت استادافضلیان

  مرسی از مطالب مفیدتون
  واقعاز عالی بود

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   ممنون از شما

 3. مهدی گفت:

  سلام
  کتاب سهام نخرید مگر رو چطور تهیه کنیم؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   در قسمت فروشگاه سایت هست

  2. atmosfer98 گفت:

   سلام
   زمان عرضه صف خرید معمولا چند روز بعد از عرضه اوله است… ؟

   1. mehdi afzalian گفت:

    با سلام

    معمولا برای شرکت های متفاوت فرق میکند. هر چقدر شرکت بزرگتر باشد چون تعداد سهامی که سرمایه گذاریان خریداری کرده اند بیشتر می باشد، به همین دلیل عرضه آن زودتر اتفاق می افتد

 4. مهدی گفت:

  سلام
  کتاب سهام نخرید مگر رو چطور تهیه کنیم؟
  هر جا رفتم نداشتن

 5. محسن گفت:

  با سلام
  آیا در روز بعد از عرضه اولیه هم میشه خرید داشت؟ چطور؟ من چند بار بالاترین قیمت را سفارش گذاشتم اما خرید نشد. در حالیکه معاملات انجام می شود

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   معمولا در روزهای بعد از عزضه اولیه چون تقاضای زیادی در سیستم وجود دارد و افراد زیادی هم مانند شما تمایل به خرید دارند و از طرفی هم فروشنده در بازار نیست؛ به همین دلیل امکان خرید خیلی کم است

 6. عباد گفت:

  مرسی از راهنمایی شما استادعزیز

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   خواهش میکنم

 7. محمد رضا گفت:

  ضمن تشکز از راهنمایی های جامع استاد ،اگر در روز عرضه اولیه من تعداد مشخصی سهام خریدم این امکان برام وجود داره که روز بعد تعداد آنرا افزایش دهم؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   بله میتوانید. فقط این مورد رو مد نظر داشته باشید که در روز بعد از عرضه اولیه استقبال برای خرید سهام شرکت بالا می باشد و باید زاس ساعت ۸:۳۰ سفارش خود را وارد کنید

 8. مهدی گفت:

  سلام و عرض ادب
  “البته فروش سهم نیز در عرضه اولیه قوانینی دارد…”
  منظور شما از قوانین روش و فن بوده یا قوانینی مثلا از طرف سازمان بورس؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   منظور حالت معاملاتی و برخی از تکنیک های معاملاتی در فروش عرضه اولیه است

   1. رضا گفت:

    این تکنیک ها در کتابتون هست یا فقط در کلاسای حضوری تدریس میشه؟

    1. mehdi afzalian گفت:

     سلام

     ترکیبی از کتاب و کلاس

 9. مهدیع دهستانی گفت:

  سلام و عرض ادب
  ممنون از مطالبتون
  فقط عرضه اولیه رو چه موقع بفروشیم؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   در متن عرضه اولیه توضیح داده شد که زمان فروش عرضه اولیه چه زمانی هست

  2. هاجر حقيقي گفت:

   باسلام خدمت شما
   در مورد خرید در روزهای بعد از عرضه اولیه، چطور میتونم خرید رو انجام بدم، چون تعداد کمی موفق میشن، میخواستم بدونم روشی هست که جز نفرات اولیه باشم؟ ممنون میشم پاسخ بدید

   1. mehdi afzalian گفت:

    سلام
    صرفا شانسی هست و هیچ الگوریتمی نداره

 10. ايمان گفت:

  مقاله شما در مورد عرضه اولیه به همه سوالات من پاسخ داد. دست مریزاد اقای افضلیان که بی منت مطالب اموزشی را به رایگان در اختیار همه قرار می دهید.

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   سپاس

 11. مرتضی گفت:

  سلام
  آیا با کد آفلاین هم میشود عرضه اولیه خرید؟
  ممنون

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   بله

 12. علیرضا گفت:

  سلام.
  برای عرضه اولیه سهام هجرت فرمودید که قیمت را سقف یعنی ۱۸۵۰۰ بزنیم. اگر ماکزیمم قیمت را بزنیم ضرر نمی کنیم؟ به عبارتی درصد اینکه در روزهای آتی قیمت سهام بیشتر از ۱۸۵۰۰ بشه هست؟
  تشکر از راهنماییتون.

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   بله قیمت را سقف بگذارید. معمولا رشد قیمت سهام با توجه به اندازه شرکت در روزهای بعد تعیین میشود.

 13. علی گفت:

  با سلام
  چرا برای خرید عرضه اولیه باید بالاترین قیمت را انتخاب کرد؟؟اگر پایین ترین قیمت را انتخاب کنیم در سود تاثیری دارد؟؟؟اگر یکی بالاترین قیمت را انتخاب و یکی پایین ترین را انتخاب کنند و هر دو به عنوان مثال ۲۰۰ سهم بخرند سود دریافتی متفاوت می باشد؟؟؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   عرضه اولیه به دلیل جذابیت قیمتی و از طرفی استقبال سرمایه گذاران معمولا سقف قیمت مبنای اردر گذاری می باشد.

   حالا برخی از شرکت ها هم با قیمت مشخص شده ارزش ندارند یا به قیمت عرضه می شوند.

 14. atmosfer98 گفت:

  سلام
  زمان عرضه صف خرید معمولا چند روز بعد از عرضه اوله است… ؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   با سلام

   بستگی به اندازه شرکت دارد. هر چقدر شرکت کوچکتر باشد امکان افزایش قیمت در آن بالاتر می باشد

 15. سعید گفت:

  چرا قیمت هر سهم هجرت انقد بالاست .
  اون سود اوری رو به نظرتون داره ؟ ورود کنیم یا نه ؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   معمولا عرضه های اولیه به دلیل هیجان بازار دارای سوداوری می باشد

 16. سمیه گفت:

  سلام، به نظر شما هجرت تا چند درصد بازدهی اولیه میده؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   به نظرم فعلا بازدهی دارد. زمانی که عرضه زیاد شد شما هم خارج شوید

 17. علی گفت:

  سلام و عرض ادب
  آیا راهی وجود داره که فردای عرضه اولیه یا نهایتا روز های بعد از عرضه بتونم خرید کنم؟
  چندین بار راس ۸و نیم درخواست زدم ولی نفر چند هزارم صف خرید شدم.
  اگه راهی وجود داره که بتونم اول صف خرید قرار بگیرم و شما اطلاع دارید ممنون میشم بهم بگید.

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   خیر

   راهی نیست

 18. پروين گفت:

  ببخشید منظورتون از عرضه زیاد شد بفروشیم درمورد سهام عرضه اولیه چیه؟یعنی موقعی که صف خرید شد یا صف فروش ؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام
   معمولا زمانی که صف های خرید رو عرضه کردند

 19. امیرحسین عالیقدری گفت:

  سلام و خسته نباشید ببخشید من یک سوال داشتم: من درخواست فروش عرضه اولیه رو در سیستم می گذارم ولی سامانه با خطایی مواجه می شود و اعلام می کند که: سهام دارد حق تقاضا سهم ندارد در حالتی که به راحتی می تواند به فروش برسد چون فروشندگان زیادی را در صف مشاهده می کنم. ممنون میشم راهنمایی فرمایید.

  1. mehdi afzalian گفت:

   با سلام
   شاید در وضعیت مجاز- محفوظ اردر وارد سیستم کرده باشید

 20. Samane گفت:

  سلام، شرکت پخش هجرت، از دیروز که من سهامشو خریدم، همینجور میاد پایین، امکانش هست بهتر بشه یا با همین ضرری که داده بفروشم؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   با سلام
   بعد از عرضه اولیه معمولا در شرکت های کوچک تر بازی تعرف میکنند. بهتر هست صبر کنید

 21. ناری گفت:

  با سلام.
  چند روزه میخوام سهام هجرت رو بفروشم اما نمیشه. عرضه اولیه بود و الان داره ضر میده

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام
   فعلا که صف خرید هست و وضعیت معاملاتی مناسبی دارد

 22. محسن گفت:

  سلام اینطور که بنده متوجه شده ام و با بررسی هایی که کرده ام شرکت های کارگزاری در بحث عرضه اولیه در روزهای بعد از عرضه که همچنان قیمت عرضه اولیه افزایش می یابد تخلف انجام می دهند و اول از همه سفارشهای خودشان را ارسال می کنند و در واقع سفارشهای مشتری هایی که حتی دقیقا و بدون حتی هزارم ثانیه ای تاخیر، سفارش خودشان را ثبت می کنند این سفارشها بلااثر می ماند چرا که کارگزاریها اول به فکر پر کردن جیب خودشان هستند. درسته آقای افضلیان؟
  با تشکر.

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام
   هیچ تقدمی برای شرکت های کارگزاری نیست

 23. امیررضا گفت:

  باسلام میخواستم بدونم چه روزی وچه ساعتی سفارش ارزه اولیه بکنیم

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   راس ساعت ۸:۳۰

 24. م گفت:

  ساعت ۱۰ بلعد تونستیم ثبت سفارش کنیم ۸‌.۳۰سیستم فعال نیست

  1. mehdi afzalian گفت:

   با سلام

   مشکلی وجود ندارد. میتونید ساعت ۸:۳۰ سفارش وارد کنید

 25. میلاد گفت:

  سلام، آیا میشه تعداد سهام رو کمتر از حداکثر تعداد سهام مجاز برای هر شخص وارد کرد، یعنی اگر حداکثر سهم مجاز ۱۰۰۰ تا باشه و ما ۵۰۰ تا بزنیم مشکلی پیش نمیاد و ۵۰۰ تا میرسه؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   نه مشکلی نیست و به شما ۵۰۰ سهم تعلق میگیره

 26. سام گفت:

  سلام استاد ، من ٧٠٠٠ سهم بجهرم با هدف سرمایه گذاری ٩ الی ١٢ ماهه خرید کردم ولی چند روزه سهام بجهرم داره افت میکنه بنظرتون جا برای پیشرفت داره یا با ضرری که تا اینجا کردم بفروشم ؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   خیلی جای رشد نداره کوتاه مدت

 27. سبحان گفت:

  سلام یه توضیح در مورد نحوی فروش عرضه اولیه وزمان فروشش میدیدممنون

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   در متن مقاله کامل توضیح داده شده

 28. مهدی گفت:

  سلام بنده عرض د توزیع رو خود کارگزاری برام خریده الان ۱۰۰ درصد سود داده بعد دو روز م یتونم الان بفروشم بنظرتون بیشتر سود میده صبر کنم با همین الان بفروشم و طمع نکنم ؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   در خصوص سهامی که عرضه اولیه می شوند یا باید تحلیل را بلد باشید و زمان فروش را بدانید یا اینکه زمانی که همه فروختند سهم را بفروشید

 29. حیدری گفت:

  سلام زمانی که سهامی در صف فروشش بیشتر از خرید هست، به هیچ عنوان نمیشه فروخت؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   امکان فروش هست ولی باید صف فروش جمع شود تا شما قادر به فروش سهم باشید

 30. مجتبی گفت:

  سلام استاد برای افرادی مثل من که تازه واردن بهترین دوره آموزشی بورسی کدومه؟
  با تشکز

  1. mehdi afzalian گفت:

   با سلام

   دوره آشنایی با بازار سرمایه و سپس تابلو خوانی و سپس تحلیل تکنیکال مقدماتی

 31. محمدرضا گفت:

  سلام
  اگه عرضه با تقاضای بالا روبه رو بشه و مقدار سهمه کمتری به هر شخص باشه اون بقیه پولی که مثلا برای ۱۰۰تا سهم داده ولی ۸۰تا بهش میرسه چی میشه؟؟؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   بقیه بعد از تمام شدن ساعت معاملات به حساب شما برگشت داده میشه

 32. نادر فاضلی گفت:

  نتیجه خرید عرضه اولیه چه موقع اعلام میشود

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   معمولا بعد از ساع ۴ بعد از ظهر همان روز

 33. نوری گفت:

  سلام الان فروی روی ۱۰۴ درصد سوده به نظرتون دیگه بفروشم یا هنوز رشد خوب داره؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   فعلا نگهدارید

 34. جواد گفت:

  سلام استاد. برای این عرضه اولیه ها تدبیری آیا اندیشیده شده یا خیر
  با این روالی که پیش میره روزی میرسه که نفری ۵هزارتومن به هر شخص میرسه
  آیا همچین روزی رو می‌بینیم؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام
   اگر با شرکت های بزرگ برای ورود به بازار سرمایه رایزنی نشه و حجم کدهای معاملاتی افزایش پیدا کنه به نظرم این اتفاق می افته

 35. سعادت گفت:

  سلام. در ارز اولیه ۷۰۰ واحد به من داده شده
  حالا که میخوام بفروشم سایت خطا میده و میگه باید ۱۰۰۰ واحد بذارم الان تکلیف چیه من باید باز سهم بخرم که بتونم اینم بفروشم؟ الان بخرم که دیگه سودی نمیکنم

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   برای فروش عرضه اولیه محدودیت ۱۰۰۰۰۰ تومان نداریم

 36. سعادت گفت:

  با سلام. عرضه اولیه ها معمولا کمتر از ۱۰۰۰ واحد هست ولی برای سفارش فروش حداقل حجم باید ۱۰۰۰ باشد
  من دارایی های کمترم را چگونه بفروشم؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   برای فروش مشکلی نیست

 37. علی گفت:

  سلام استادخسته نباشید من دوباربرا ی %نمادکلر %سفارش فروش زدم ولی انجام نشده حول حوش ساعت ۱۱:۳۰ودوساعت بعد مینویسه منقضی شده وفروش انجام نمیشه مشکل چه میتونه باشه باتشکرازوقتی که میگذارید

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام
   کلر چند روز هست صف فروشه
   به همین دلیل معامله ای صورت نمی گیره که شما بتونید بفروشید

 38. علی گفت:

  سلام آیا خرید سهام شرکتی در آفلاین با قیمتی بالاتر امکان دارد عرضه اولیه را در فرابورس برای ما بخرد

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   متوجه سوال شما در خصوص عرضه اولیه نشدم.

   دوباره مطرح کنید

 39. اوستا گفت:

  سلام آیا اشخاص حقوقی هم میتواندعرضه اولیه بخرند

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   بله

   به تعدادی که به حقیقی ها می رسد حقوقی ها هم میتوانند خرید کنند

 40. محمد گفت:

  سلام، استاد به نظر شما بین زکوثر، ومهان، تملت، قرن، کلر، فروی اگه بخوایم یکیش رو بفروشیم بهتره کدومش بفروشیم؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   تحلیلی نیست. باید بر اساس تابلو معاملاتی و رفتار خریداران و فروشنده ها تصمیم بگیرید

 41. ماهان گفت:

  سلام خسته نباشید
  من امروز عرضه اولیه گرفتم
  الان که نگاه کردم نیومده تو پرتفوی داراییم
  مبلغم کسر شده
  چیکار کنم؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   وجه به حساب شما برگشت داده می شود

 42. احمدی گفت:

  سلام
  من میخوام عرضه اولیه بخرم از گجا اطلاعات بگیرم برای این که الان چ عرضه اوله موجود هست
  الان چ عرضه اولیه موجود هست

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   فعلا عرضه اولیه ای نداریم. اطلاع رسانی در کانال زیر هست

   @mehdiafzaliaan

 43. 1234 گفت:

  سلام چرا نمیشه سهام اولیه رو فروخت

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   امکان فروش دارید فقط توجه کنید که در بازه زمانی که باز است بفروشید

   ساعت معاملات برذخی از عرضه های اولیه تغییر کرده

 44. الهه کاوه گفت:

  سلام سقف قیمتی یعنی چه چطور باید در این موقع خرید وفروش کنم

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   باید در کلاس های تحلیل تکنیکال شرکت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *