روانشناسی بازار

خرید و فروش حقوقی نشانه چیست

خرید و فروش حقوقی : نشانه رشد یا ریزش سهم

خرید و فروش حقوقی در بازار سرمایه همواره به عنوان یکی از موضوعات مورد بحث سرمایه گذاران در بازار سرمایه می باشد به گونه ای که سرمایه گذاران گاهی فکر میکنند با خرید حقوقی های بازار باید سهم را خرید و با فروش حقوقی ها باید سهم را فروخت در صورتی که این تصور سرمایه گذاران در بازار اشتباه می باشد و هر سرمایه گذاری باید با توجه به نوع شرکت حقوقی، وضعیت سهم و … اقدام به خرید و فروش سهم در بازار کند. بررسی رفتار خرید و فروش حقوقی ها در بازار سرمایه به نوعی در بحث تابلو خوانی و بازار خوانی میگنجد که در مقالات بسیاری در خصوص ان صحبت کردیم. در این مقاله قصد داریم که رفتار حقوقی ها را در بازار بررسی کنیم و به این نتیجه برسیم که ایا باید همراه با حقوقی ها در بازار معامله کرد یا خیر. پس در ادامه همراه ما باشید.

 

رفتار شناسی حقوقی ها در بازار چگونه است

صورتی به طور کلی دو تیپ سرمایه گذار در بازار داریم که شامل سرمایه گذاران حقیقی و سرمایه گذاران حقوقی می باشد. سرمایه گذاران حقیقی افرادی هستند که اقدام به دریافت کد معاملاتی کرده و سپس به خرید و فروش سهام مشغول می شوند ولی سرمایه گذاران حقوقی شرکت های ثبت شده ای هستند که از طریق این شرکت ها اقدام به دریافت کد بورسی میکنند. شرکت های سرمایه گذاری، شرکت های سبدگردانی، صندوق های سرمایه گذاری، کارگزاری ها و … از جمله نهادهای فعال مالی در بازار سرمایه به حساب می ایند. برخلاف سرمایه گذاران حقیقی که عمدتا دیدگاه کوتاه مدت در سهم دارند ولی سرمایه گذاران حقوقی دیدگاه میان مدت و بلند مدت در سهم دارند و به خرید سهام به دید ورود به یک بیزنس نگاه میکنند. بنابراین تفاوت دیدگاه بین سرمایه گذاران حقیقی و حقوقی در همین خلاصه می شود که حقیقی های بازار به شایعات در خرید و فروش خود وزن زیادی میدهند ولی حقوقی ها بازار آنچنان اهمیت زیادی به شایعات در بازار نمی دهند. از طرفی حقوقی ها در بازار به چند دسته تقسیم می شود.

خرید و فروش حقوقی

در خرید و فروش حقوقی ها یک نکته ای را باید مد نظر قرار داد و این است که برخی از حقوقی ها تعداد اندکی از سهام شرکت ها را در اختیار دارند که اثرگذاری زیادی بر قیمت سهم ندارند ولی برخی از حقوقی های سهم که درصد زیادی از سهام شرکت را در اختیار دارند در واقع می توانند جهت دهنده قیمت سهم در بازار باشند که معمولا جز سهامداران درصدی سهم هستند یعنی میتوان گفت که سهامدارن حقوقی با تعداد کم سهم حکم موج سوار را دارند و حقوقی های درصدی سهم حکم موج را دارند که میتوانند ایجاد کننده یک حرکت مثبت یا منفی در سهم باشند؛ اما اینکه چرا حقوقی های بازار تا این حد میتوانند بر بازار اثر گذار باشند به عمق کم بازار و مشارکت تعداد کم سرمایه گذار در بورس ایران بر میگردد.

 

آیا خرید و فروش حقوقی نوعی سیگنال به بازار است

یکی از بحث های مهم در بین سرمایه گذاران بعد از ورود به بازار سرمایه این است که آیا ما باید با خرید حقوقی های بازار بخریم و یا با فروش حقوقی ها بفروشیم یا خیر. به ظور کلی استراتژی حقوقی های بازار متفاوت است ولی عمده حقوقی ها در بازار به دنبال کسب سود کوتاه مدت نیستند ( حقوقی هایی که درصد زیادی از سهام شرکت را در اختیار دارند) و بیشتر به دنبال سود نقدی در سهم هستند و همانطور که گفته شد بیشتر به چشم سرمایه گذاری، سهام ان شرکت را خریداری میکنند . حال در ادامه بررسی میکنیم که علت خرید و فروش حقوقی ها در بازار سرمایه چه چیز می باشد. البته این نکته را هم مد نظر داشته باشید که رفتار حقوقی های بازار مشابه حقیقی ها میتواند اثرات جبران ناپذیری برای بازار به همراه داشته باشد یعنی اگر بازار در یک روز منفی باشد حقوقی های بازار در نقش فروشنده ظاهر شوند و در یک روز مثبت حقوقی ها همانند حقیقی ها در بازار خریدار باشند. این نشان میدهد که حقوقی ها طبق وظیفه خود در بازار عمل نمی کنند.

خرید و فروش حقوقی

 

علت خرید حقوقی ها در سهم

گاهی ممکن است ببینید که حقوقی در یک سهمی در یک محدوده معین خریدار باشد. این ممکن دو معنی داشته باشد. معنی اول این است که آن حقوقی سهام شرکت را ارزشگذاری کرده و به این نتیجه رسیده که محدوده های فعلی برای خرید سهم مناسب است و به همین دلیل شروع به خرید سهم می کند اما سوال اصلی اینجاست که آیا تحلیل آن شرکت حقوقی در خصوص سهام شرکت درست است یا خیر. در این حالت باید سهم را بررسی کنیم که ایا واقعا شرکت ارزش خرید را دارد یا خیر. حالت دیگر این است که حقوقی در نقش حمایت کنند سهام وارد عمل می شود و مثلا محدوده های ۱۵۰ تومان را خریداری میکند چرا که سهام این شرکت را در اختیار دارد و اعتقاد به ارزندگی سهم دارد . در این حالت هم اگر به این نتیجه برسیم که سهم حتما در محدوده ۱۵۰ تومان حمایت می شود میتوان با رعایت حد ضرر در سهم، سهم را خرید اما به خاطر داشته باشید که بخشی از سبد سهام خود را به این سهم اختصاص دهید چرا که شما صرفا بر اساس یک تکنیک سهام شرکت را خریده اید و بهتر است که حتما نیز خرید پله ای در سهم داشته باشید. بنابراین به طور دقیق نمیتوان گفت که همگام با خرید حقوقی ها، سرمایه گذار خرد بازار باید خریدار باشد یا خیر.

 

علت فروش حقوقی ها در بازار چه می باشد

از طرفی باید این نکته را هم بررسی کرد که ایا همکام با فروش حقوقی ها باید فروشنده باشیم یا خیر. گاهی اوقات میبینید که فروشنده حقوقی در سهمی به شدت وجود دارد. در این حالت باید دو نکته را بررسی کنید. نکته اول این است که آیا فروش حقوقی دستوری است یا خیر. یعنی ممکن است که یک هولدینگ مالک چند شرکت باشد و به یکی از شرکت های زیرمجموعه دستور میدهد که در فلان نماد فروشنده باشید که معمولا این اتفاق به دلیل خروج از سهم و یا تامین نقدینگی صورت می گیرد. در این حالت اگر سهم نیز دارای شرایط مناسبی به لحاظ بنیادی باشد بهتر است صیر کنید تا فروش حقوقی کاهش یابد و پس از ان اقدام به خرید سهم کنید. حالت دیگر شناسایی سود توسط حقوقی می باشد. یعنی ممکن است حقوقی سهم را به قیمت ۱۶۰ تومان خریده باشد و در حال حاضر سهم به قیمت ۳۰۰ تومان در بازار معامله می شود. در این حالت حقوقی در نقش فروشنده در بازار ظاهر می شود و به صورت مرحله ای سهام خود را به فروش می رساند. به عنوان مثال در شکل زیر هر بار که تاپیکو به مقاومت ۲۸۰ تومان رسیده است حقوقی در نماد فروشنده بوده و موجب کاهش قیمت سهم شده است.

 

فروش حقوقی در بازار

چگونه حقوقی های خوب و بد را در بازار تشخیص دهیم.

در بحث خرید و فروش حقوقی و استفاده از آنها به عنوان سیگنال کوتاه مدتی و میان مدتی باید یک نکته را مورد توجه قرار داد و این است که حتما حقوقی های بازار را بشناسید و بر اساس سابقه گذشته آنها عمل کنید. معمولا شناخت حقوقی های خوب و بد بازار با تجربه و رصد فعالیت های آنها در بازار به دست می آید. به عنوان مثال شکل زیر فعالیت حقوقی های بازار را در نماد شرکتی نشان میدهد. هر سرمایه گذاری باید به صورت روزانه عملکرد حقوقی های فعال در هر نماد و از طرفی وضعیت خرید و فروش سهامدارن عمده در نماد شرکت را بررسی کند تا بتواند به مرور زمان دید درستی در این خصوص به دست اورد.

خرید و فروش حقوقی

 

فروش سهام توسط حقوقی ها با یک هدف خاص

سیگنال گاهی اوقات مشاهده میکنید که یک حقوقی در یک سهمی معاملات مشکوک انجام داده است. بعد از بررسی سهم متوجه می شوید که در نماد شرکت معامله بلوکی اتفاق افتاده و یا اینکه در نماد شرکت کد به کد انجام شده است و این دو نوع معامله از یک حقوقی به یکی حقیقی بوده است. معمولا این رفتار در بازار سرمایه بسیار مشاهده می شود و اگر سرمایه گذاران قادر به تشخیص آن باشند میتوانند بازدهی مناسبی را کسب کنند. پیشنهاد می شود مقالات مشخص شده که شامل کد به کد و معاملات بلوکی می باشد را مطالعه کنید.

 

پیشنهاد می‌کنم این مقالات را هم بخوانید:

پیش شرط های سرمایه گذاری در بورس

صندوق قابل معامله در بورس: کاهش ریسک همراه با بازدهی مناسب

16 thoughts on “خرید و فروش حقوقی نشانه چیست

 1. سید اسماعیل میرواحدی گفت:

  به نظر من چون اطلاعات در مورد تعداد سهام خریداری و فروخته شده چه از طرف حقوقی عمده .کارگزاری. حتی بورس وکدال صحیح نیست .در نتیجه تمام تحلیلها اشتباه میشود.البته یکی از دلایل این است.

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   نه این درست نیست. شما بر اساس اطلاعاتی که در سایت و در صفحه نماد هست دارید معامله میکنید. یعنی بر اساس اطلاعات موجود

 2. سلام مطلب مفید بود
  تشکر

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   ممنون از شما

 3. کیخایی گفت:

  سلام
  الان
  شرکت کنزاینوستمنت-سهامی خاص
  از شپلی هر روز داره فروش میزنه…میشه گفت دستوری هست یا نه؟
  روند سهم تغییر میکنه یاربطی به خبرا احتمالی افزایش سرمایه داره

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   اگر رفتار حقوقی به این صورت باشه موجب کاهش قیمت سهم میشه. حالا میتونه دستوری باشه یا هر دلیل دیگه ای

   در مقاله همه احتمالات توضیح داده شده

 4. Hadi.amin266 گفت:

  ممنونم استاد افضلیان بابت این توضیحات عالی

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   ارادت

 5. حسین گفت:

  سلام
  در کلاسهای تابلوخوانی همین مطالب آموزش داده می شود یا نه مطالب بیشتری هست؟
  منظورم کلاسهای خودتون در کارگزاری آگاه

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   تنوع مطالب وجود دارد.

 6. نبی گفت:

  پاراگراف اول:
  “…گاهی فکر میکنند با خرید حقوقی های بازار باید سهم را خرید و با فروش حقوقی ها باید سهم را خرید…”
  کلمه آخر بجای “خرید” باید “فروش” باشد.

  1. mehdi afzalian گفت:

   ممنون
   اصلاح شد

 7. مجتبی گفت:

  سلام استاد بسیار مفید و خوب بود سپاس

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   ارادت

 8. حسین گفت:

  سلام استاد
  میشه یه کتاب معرفی کنید که به صورت کامل و مفصل درباره مطالب تابلوخوانی و روانشناسی بازار بتونیم مطالعه منیم؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   کتاب بنده را مطالعه فرمایید. بخش تابلو خوانی سایت را هم مطالعه کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *