تابلو خوانی حرفه ای

خرید و فروش حقوقی نشانه چیست؟

خرید و فروش حقوقی نشانه چیست؟

خرید و فروش حقوقی در بازار سرمایه همواره به عنوان یکی از موضوعات مورد بحث سرمایه گذاران در بازار سرمایه می باشد به گونه ای که سرمایه گذاران گاهی فکر میکنند با خرید حقوقی های بازار باید سهم را خرید و با فروش حقوقی ها باید سهم را فروخت در صورتی که این تصور سرمایه گذاران در بازار اشتباه می باشد و هر سرمایه گذاری باید با توجه به نوع شرکت حقوقی، وضعیت سهم و … اقدام به خرید و فروش سهم در بازار کند. بررسی رفتار خرید و فروش حقوقی ها در بازار سرمایه به نوعی در بحث تابلو خوانی و بازار خوانی میگنجد که در مقالات بسیاری در خصوص آن صحبت کردیم. در این مقاله قصد داریم که رفتار حقوقی ها را در بازار بررسی کنیم و به این نتیجه برسیم که ایا باید همراه با حقوقی ها در بازار معامله کرد یا خیر. پس در ادامه همراه ما باشید.


رفتار شناسی حقوقی ها در بازار چگونه است.

صورتی به طور کلی دو تیپ سرمایه گذار در بازار داریم که شامل سرمایه گذاران حقیقی و سرمایه گذاران حقوقی می باشد. سرمایه گذاران حقیقی افرادی هستند که اقدام به دریافت کد معاملاتی کرده و سپس به خرید و فروش سهام مشغول می شوند ولی سرمایه گذاران حقوقی شرکت های ثبت شده ای هستند که از طریق این شرکت ها اقدام به دریافت کد بورسی میکنند. شرکت های سرمایه گذاری، شرکت های سبدگردانی، صندوق های سرمایه گذاری، کارگزاری ها و … از جمله نهادهای فعال مالی در بازار سرمایه به حساب می ایند. برخلاف سرمایه گذاران حقیقی که عمدتا دیدگاه کوتاه مدت در سهم دارند ولی سرمایه گذاران حقوقی دیدگاه میان مدت و بلند مدت در سهم دارند و به خرید سهام به دید ورود به یک بیزنس نگاه میکنند. بنابراین تفاوت دیدگاه بین سرمایه گذاران حقیقی و حقوقی در همین خلاصه می شود که حقیقی های بازار به شایعات در خرید و فروش خود وزن زیادی میدهند ولی حقوقی ها بازار آنچنان اهمیت زیادی به شایعات در بازار نمی دهند. از طرفی حقوقی ها در بازار به چند دسته تقسیم می شود.

رفتار شناسی حقوقی ها در بازار چگونه است.

در خرید و فروش حقوقی ها یک نکته ای را باید مد نظر قرار داد و این است که برخی از حقوقی ها تعداد اندکی از سهام شرکت ها را در اختیار دارند که اثرگذاری زیادی بر قیمت سهم ندارند ولی برخی از حقوقی های سهم که درصد زیادی از سهام شرکت را در اختیار دارند در واقع می توانند جهت دهنده قیمت سهم در بازار باشند که معمولا جز سهامداران درصدی سهم هستند یعنی میتوان گفت که سهامدارن حقوقی با تعداد کم سهم حکم موج سوار را دارند و حقوقی های درصدی سهم حکم موج را دارند که میتوانند ایجاد کننده یک حرکت مثبت یا منفی در سهم باشند؛ اما اینکه چرا حقوقی های بازار تا این حد میتوانند بر بازار اثر گذار باشند به عمق کم بازار و مشارکت تعداد کم سرمایه گذار در بورس ایران بر میگردد که انتظار این هست هر چقدر سرمایه گذاران حقیقی بازار افزایش یابد به همان نسبت قدرت حقوقی های بازار نیز کمتر می شود تا بتوانند دخالت کمتری در معاملات داشته باشند.

 

آیا خرید و فروش حقوقی نوعی سیگنال به بازار است

یکی از بحث های مهم در بین سرمایه گذاران بعد از ورود به بازار سرمایه این است که آیا ما باید با خرید حقوقی های بازار بخریم و یا با فروش حقوقی ها بفروشیم یا خیر. به ظور کلی استراتژی حقوقی های بازار متفاوت است ولی عمده حقوقی ها در بازار به دنبال کسب سود کوتاه مدت نیستند ( حقوقی هایی که درصد زیادی از سهام شرکت را در اختیار دارند) و بیشتر به دنبال سود نقدی در سهم هستند و همانطور که گفته شد بیشتر به چشم سرمایه گذاری، سهام ان شرکت را خریداری میکنند . حال در ادامه بررسی میکنیم که علت خرید و فروش حقوقی ها در بازار سرمایه چه چیز می باشد. البته این نکته را هم مد نظر داشته باشید که رفتار حقوقی های بازار مشابه حقیقی ها میتواند اثرات جبران ناپذیری برای بازار به همراه داشته باشد یعنی اگر بازار در یک روز منفی باشد حقوقی های بازار در نقش فروشنده ظاهر شوند و در یک روز مثبت حقوقی ها همانند حقیقی ها در بازار خریدار باشند. این نشان میدهد که حقوقی ها طبق وظیفه خود در بازار عمل نمی کنند.

خرید و فروش حقوقی

 

علت خرید حقوقی ها در سهم

گاهی ممکن است ببینید که حقوقی در یک سهمی در یک محدوده معین خریدار باشد. این ممکن دو معنی داشته باشد. معنی اول این است که آن حقوقی سهام شرکت را ارزشگذاری کرده و به این نتیجه رسیده که محدوده های فعلی برای خرید سهم مناسب است و به همین دلیل شروع به خرید سهم می کند اما سوال اصلی اینجاست که آیا تحلیل آن شرکت حقوقی در خصوص سهام شرکت درست است یا خیر. در این حالت باید سهم را بررسی کنیم که ایا واقعا شرکت ارزش خرید را دارد یا خیر. حالت دیگر این است که حقوقی در نقش حمایت کنند سهام وارد عمل می شود و مثلا محدوده های 150 تومان را خریداری میکند چرا که سهام این شرکت را در اختیار دارد و اعتقاد به ارزندگی سهم دارد . در این حالت هم اگر به این نتیجه برسیم که سهم حتما در محدوده 150 تومان حمایت می شود میتوان با رعایت حد ضرر در سهم، سهم را خرید اما به خاطر داشته باشید که بخشی از سبد سهام خود را به این سهم اختصاص دهید چرا که شما صرفا بر اساس یک تکنیک سهام شرکت را خریده اید و بهتر است که حتما نیز خرید پله ای در سهم داشته باشید. بنابراین به طور دقیق نمیتوان گفت که همگام با خرید حقوقی ها، سرمایه گذار خرد بازار باید خریدار باشد یا خیر.

 

علت فروش حقوقی ها در بازار چه می باشد

از طرفی باید این نکته را هم بررسی کرد که ایا همکام با فروش حقوقی ها باید فروشنده باشیم یا خیر. گاهی اوقات میبینید که فروشنده حقوقی در سهمی به شدت وجود دارد. در این حالت باید دو نکته را بررسی کنید. نکته اول این است که آیا فروش حقوقی دستوری است یا خیر. یعنی ممکن است که یک هولدینگ مالک چند شرکت باشد و به یکی از شرکت های زیرمجموعه دستور میدهد که در فلان نماد فروشنده باشید که معمولا این اتفاق به دلیل خروج از سهم و یا تامین نقدینگی صورت می گیرد. در این حالت اگر سهم نیز دارای شرایط مناسبی به لحاظ بنیادی باشد بهتر است صیر کنید تا فروش حقوقی کاهش یابد و پس از ان اقدام به خرید سهم کنید. حالت دیگر شناسایی سود توسط حقوقی می باشد. یعنی ممکن است حقوقی سهم را به قیمت 160 تومان خریده باشد و در حال حاضر سهم به قیمت 300 تومان در بازار معامله می شود. در این حالت حقوقی در نقش فروشنده در بازار ظاهر می شود و به صورت مرحله ای سهام خود را به فروش می رساند. البته گاهی اوقات فروش سهم توسط حقوقی خللی در رشد قیمت ایجاد نمی کند به این معنی که حقوقی سهم سعی میکند در صف های خرید و با حجم های مناسب سهام خود را در بازار به فروش برساند و از این بابت ترسی در دل سرمایه گذاران ایجاد نمی کند. به عنوان مثال در شکل زیر هر بار که تاپیکو به مقاومت 280 تومان رسیده است حقوقی در نماد فروشنده بوده و موجب کاهش قیمت سهم شده است.

 

فروش حقوقی در بازار

 

در نماد ونوین هم هر بار قیمت به محدوده های 470 تومان نزدیک شده فروش های حقوقی در نماد موجب کاهش قیمت سهم شده است.

 

چگونه حقوقی های خوب و بد را در بازار تشخیص دهیم.

در بحث خرید و فروش حقوقی و استفاده از آنها به عنوان سیگنال کوتاه مدتی و میان مدتی باید یک نکته را مورد توجه قرار داد و این است که حتما حقوقی های بازار را بشناسید و بر اساس سابقه گذشته آنها عمل کنید. معمولا شناخت حقوقی های خوب و بد بازار با تجربه و رصد فعالیت های آنها در بازار به دست می آید. به عنوان مثال شکل زیر فعالیت حقوقی های بازار را در نماد شرکتی نشان میدهد. هر سرمایه گذاری باید به صورت روزانه عملکرد حقوقی های فعال در هر نماد و از طرفی وضعیت خرید و فروش سهامدارن عمده در نماد شرکت را بررسی کند تا بتواند به مرور زمان دید درستی در این خصوص به دست اورد.

 

خرید و فروش حقوقی

 

فروش سهام توسط حقوقی ها با یک هدف خاص

سیگنال گاهی اوقات مشاهده میکنید که یک حقوقی در یک سهمی معاملات مشکوک انجام داده است. بعد از بررسی سهم متوجه می شوید که در نماد شرکت معامله بلوکی اتفاق افتاده و یا اینکه در نماد شرکت کد به کد انجام شده است و این دو نوع معامله از یک حقوقی به یکی حقیقی بوده است. معمولا این رفتار در بازار سرمایه بسیار مشاهده می شود و اگر سرمایه گذاران قادر به تشخیص آن باشند میتوانند بازدهی مناسبی را کسب کنند. پیشنهاد می شود مقالات مشخص شده که شامل کد به کد و معاملات بلوکی می باشد را مطالعه کنید. پس شناخت معاملات حقوقی ها در بازار می تواند یکی از نمونه های تابلو خوانی و بازار خوانی باشد که هر سرمایه گذاری با شناخت مجموع این رفتارها قادر به شناخت کل بازار خواهد بود. جهت تکمیل این مطلب بهتر است مقاله ” حقوقی چگونه از سهم حمایت میکند ” را مطالعه کنید.

 

تشخیص معاملات حقوقی ها + فیلتر معاملات حقوقی

بسیاری از فعالان بازار خرید و فروش حقوقی ها را در بازار رصد میکنند. رصد کردن معاملات گاهی ممکن است منجر به خرید سهم و گاهی فروش سهم شود. پس تشخیص میزان خرید و فروش حقوقی ها در بازار از اهیمت فراوانی برخوردار است. ما این امکان را در ربات تابلو خوانی بورس ایجاد کردیم که روزانه قادر به مشاهده معاملات حقوقی ها در بازار باشید. در ابتدا ربات را راه اندازی کنید. در صفحه اصلی ربات بر روی ” دیده بان بازار ” کلیک کنید و پس از ان بر روی ” تزین های بازار ” کلیک کنید. در صفحه پیش رو ” بیشترین ارزش خرید حقوقی و بیشترین ارزش فروش حقوقی ” را خواهید دید.

 

پیشنهاد می‌کنم این مقالات را هم بخوانید:

آموزش تابلو خوانی پیشرفته در بورس

پیش شرط های سرمایه گذاری در بورس

صندوق قابل معامله در بورس: کاهش ریسک همراه با بازدهی مناسب

 

نوشته های مشابه

79 دیدگاه در “خرید و فروش حقوقی نشانه چیست؟

 1. سید اسماعیل میرواحدی گفت:

  به نظر من چون اطلاعات در مورد تعداد سهام خریداری و فروخته شده چه از طرف حقوقی عمده .کارگزاری. حتی بورس وکدال صحیح نیست .در نتیجه تمام تحلیلها اشتباه میشود.البته یکی از دلایل این است.

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   نه این درست نیست. شما بر اساس اطلاعاتی که در سایت و در صفحه نماد هست دارید معامله میکنید. یعنی بر اساس اطلاعات موجود

 2. سلام مطلب مفید بود
  تشکر

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   ممنون از شما

 3. کیخایی گفت:

  سلام
  الان
  شركت كنزاينوستمنت-سهامي خاص
  از شپلی هر روز داره فروش میزنه…میشه گفت دستوری هست یا نه؟
  روند سهم تغییر میکنه یاربطی به خبرا احتمالی افزایش سرمایه داره

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   اگر رفتار حقوقی به این صورت باشه موجب کاهش قیمت سهم میشه. حالا میتونه دستوری باشه یا هر دلیل دیگه ای

   در مقاله همه احتمالات توضیح داده شده

 4. Hadi.amin266 گفت:

  ممنونم استاد افضلیان بابت این توضیحات عالی

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   ارادت

 5. حسین گفت:

  سلام
  در کلاسهای تابلوخوانی همین مطالب آموزش داده می شود یا نه مطالب بیشتری هست؟
  منظورم کلاسهای خودتون در کارگزاری آگاه

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   تنوع مطالب وجود دارد.

 6. نبی گفت:

  پاراگراف اول:
  “…گاهی فکر میکنند با خرید حقوقی های بازار باید سهم را خرید و با فروش حقوقی ها باید سهم را خرید…”
  کلمه آخر بجای “خرید” باید “فروش” باشد.

  1. mehdi afzalian گفت:

   ممنون
   اصلاح شد

 7. مجتبی گفت:

  سلام استاد بسیار مفید و خوب بود سپاس

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   ارادت

 8. حسین گفت:

  سلام استاد
  میشه یه کتاب معرفی کنید که به صورت کامل و مفصل درباره مطالب تابلوخوانی و روانشناسی بازار بتونیم مطالعه منیم؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   کتاب بنده را مطالعه فرمایید. بخش تابلو خوانی سایت را هم مطالعه کنید

 9. مصطفی گفت:

  سلام.. در یکی از نماد های بازار پایه حقوقی در کف حمایتی به مقدار خیلی ناچیزی فروش داشت . چه توجیهی برای اینکار میتوان گفت? در همان روز نماد از صف فروش به صف خرید رسید حجم معاملات زیاد بود ولی حقوقی ۲۰۰۰۰ هزار سهم فروش داشت که توجیهی برای تامین نقدینگی یا افزایش قیمت سهم نداشت.

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام رو معاملات حقوقی ها خیلی حساب نکنید
   خیلی ها بدون علم به بازار معامله میکنند

   1. سعید گفت:

    استاد میتونه با 20000 سهم رنج منفی کشیده باشه؟

    1. mehdi afzalian گفت:

     سلام

     نه امکانش نیست

     باید سهم با تعداد بالا داشته باشید

 10. مهدی محمدی گفت:

  سلام استاد
  هربار مطلبی یا کلیپی از شما میبینم کلی استفاده میکنم و دعا به عمرتون میکنم.
  این پست رو هم خیلی به جا، به موقع و آموزنده دیدم. دم شما گرم
  فقط یه سوال رو جواب ندادید استاد:
  از بازی هایی که حقوقی ها سر بعضی سهم ها درمیارن و یهو سهمِ سودده رو با خاک یکسان میکنن، به کی باید پناه ببریم؟ (مثل همین اواخر)

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   ممنون

   به خدا پناه ببرید

 11. فرهاد گفت:

  سلام استاد خسته نباشین دقیقا از کجا سایت ببینیم که حقوقی خوب است یا بد ممنون راهنمایی کنید

 12. masi گفت:

  سلام.ممنون از توضیحات کامل وجامع.یه سوال داشتم چطور میشه لیست اسامی خریدار یا فروشنده حقوقی مشاهده کرد؟که بتونیم ارزیابی کنیم چه سهامدار حقوقی بیشتر خریده یا فروخته؟تو کدوم قسمت سایت tsetmcهست؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   شما قادر به دیدن برخی از سهامداران فعال در هر نماد هستید. برای بقیه حقوقی ها امکان شناختنشون نیست.

   1. masi گفت:

    ممنون.همون تعدادی که میفرمایین در کدام قسمت مشخص میشه؟

  2. nazar گفت:

   از قسمت سابقه
   تغییرات روزانه سهامدار عمده قابل مشاهده هست

   1. mehdi afzalian گفت:

    سلام

    گفته شده که از کجا باید ببینید

 13. سعید گفت:

  با توجه به اینکه تا حالا حرف راست از کسی تو این مملکت نشنیده ایم این را به فال نیک می گیریم و برعکس مقاله شما عمل می کنیم.

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   کار خوبی می کنید

 14. یزدان گفت:

  با سلام و احترام
  استاد در بعضی از نمادها حقوقی مانع رشد سهم هست
  در واقع نمیگذارند از یک قیمتی بالاتر بیاید
  دلیل این کارشون واقعا چی می تونه باشه در حالیکه خودشون سهامدار همون شرکت هستن؟
  با تشکر و احترام مجدد.

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   کنترل قیمت بعضا. نمیخوان قیمت بالاتر بره. ولی باید سهم به سهم بررسی کرد

  2. صالح گفت:

   استاد پاسخ ندادید

   1. mehdi afzalian گفت:

    سلام

    چه موضوعی؟

 15. کاظم گفت:

  با عرض سلام
  من امروز وتجارت خرید زدم ولی با توجه به اینکه حقوقی ها روی این سهم دست گذاشته اند و منم روی 610 ریال خرید کردم آیا احتمال داره ریزش بیشتر کنه و حقوقی ها تا کجا روی این سهم تاثیر منفی می گذارند.

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   به نظرم پایین زیادی نداره ولی حتما حد ضرر داشته باشید

 16. مسعود گفت:

  با سلام استاد گرامی…مقاله جالبی بود استفاده کردیم.ممنون از شما
  سوالی داشتم در مورد خرید وفروش گروهی و کانالهای vip که متاسفانه تمام تحلیلها و بررسی ها را به هم می ریزند…
  چرا نظارتی از سازمان بورس در مورد چنین گروههای وجود ندارد؟ آیا حقوقی ها ی شرکت و سرمایه گذاران عمده و خاص با آنها هم کاسه هستند؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام
   سازمان داره یه اقداماتی انجام میده که ما هم کمک می کنیم. ولی این گروه ها و کانال ها مثل قارچ میمونه

 17. محمود از مشهد گفت:

  سلام و سپاس فراوان. خدا به شما خیر بده

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   ممنون از شما

 18. امید گفت:

  جدول عملکرد حقوقی ها از کجا قابل دسترسی هست ؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   در همین مقاله توضیح داده شده است

 19. atilamir گفت:

  با سلام ، ممنون از مطالب خوب و جامع شما ،
  حقوقی غگل تقریبا روزانه میاد 62 میلیون سهم میفروشه تقریبا دو ماهه تو مثبت ها همین رفتارش هست ،آیا حقوقی میخاد نقدینگی خودشو رو افزایش بده و برای اعداد بالا ازریزش حمایت کنه یا اهداف دیگه ای داره ، ممنون میشم در این رابطه اظهار نظر بفرمایید.

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   به صورت خاص نمیشه اظهار نظر کرد

 20. مهدی غلامی گفت:

  سلام
  موقع خرید یک سهم که چند روز توی صف خرید هست آیا درصد خرید یا فروش حقوقی ها تاثیر گذار در پیش بینی ادامه دار بودن صف خرید هست /اگه هست لطفا بفرمائید چطوری؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   بله حتما هست. این بحث مفصل هست که در کلاس تابلو خوانی در خصوص ان صحبت می شود

 21. حسن گفت:

  سلام
  اینکه گفتید باید حقوقی ها را شناخت، جطور مشخص می شود که کدام حقوقی (کدام شرکت یا صندوق و…) هست؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   با تجربه بیشتر

 22. Reza heidarpour گفت:

  سلام
  چرا حقوقی یه سهم مثل حفاری اصرار داره سهم شو تو قیمت پایین بفروشه درحالی که تو همون روز میتونه تو صف خرید سهمشو بفروشه؟
  دلیلش چی میتونه باشه؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   میتونه دلیلش فروش دستوری باشه و یا فکر میکنه امکان فروش در قیمت های بالاتر رو ازدست میده

 23. محمد گفت:

  تشکر فراوان

  1. mehdi afzalian گفت:

   سپاس

 24. مسعود گفت:

  سلام و وقت بخیر..حقوقی سهم #وآذر دیروز و امروز چهارملیون سهم رو تو منفیا رو قیمت ۱۳۰۰۰ تومن جمع کرد.عایا امکان داره که بخان قیمت رو ببرن بالاتر؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   صرفا به خاطر خرید حقوقی نمیشه گفت. باید عوامل دیگه ای مثل تکنیکال سهم، شناوری و … رو چک کنید

 25. عباس گفت:

  با سلام از نظر من خرید حقوقی میتونه ای مفهوم باشه که در هنگام ریزش قیمت اجازه نمیده قیمت یک سهم از اون حد پایینتر بره مثلا سهام قپیرا رو ببینید به محض اینکه قیمت سهم به ۹۱۰۰ میرسه سریع حقوقی وارد میشه و نمیخواد قیمت این سهم از این مقدار کمتر باشه و یا برعکس

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   ممنونم

 26. بهروز وحدانی گفت:

  تمام مطالب ارایه داده شده بدون تاریخ است و پشیزی ارزش ندارد

  1. mehdi afzalian گفت:

   مشکلی نیست

   شما مطالعه نکنید.

   ممنون از انتقاد شما

 27. م.ح گفت:

  سلام استاد افضلیان گرامی
  یک سوال دارم
  اینکه آیا میشه تاریخچه یک ماهه خرید حقوقی های سک نماد رو از tse مشاهده کرد؟
  اگر پاسخ مثبت هست از کدوم قسمت؟
  پیشاپیش ممنون ازپاسختون

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   وارد صفحه نماد شرکت شوید.

   در تب حقیقی- حقوقی در بالای صفحه میتوانید مشاهده کنید

 28. رضا گفت:

  سلام غگل راسهامداری کنیم برابلندمدت ممنون

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   باید بررسی کنم

 29. مجتبی گفت:

  سلام جناب آقای دکتر افضلیان عزیز
  مطالب ارزنده بود همیشه از این مطالب و رهنمودهای حضرت عالی بهره می‌بریم
  ممنون از لطفتون به بشریت …

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   سپاس فراوان

 30. مهدی گفت:

  عالی بود میشه غگل رو بررسی کنید الان از وقتی خریدم فقط منفی بوده وحشتناک بوده مگه میشه یه روند رو طی کنه اونم تو.مدت پنج ماه شاید م.بیشتر…
  ممنون.میشم بگید نگهش دارم و.صبر کنم یا با این ضرر بفروشم

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   بررسی جدید نداشتم

 31. فرهاد گفت:

  سلام جناب استاد.ممنون از شما
  در پاسخ به نظری فرمودید این نکات را در کتاب من میتونید پیدا کنید. لطفا بفرمایید نام کتاب شماچیست و چگونه میتونیم تهیه نماییم؟
  ممنون

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   دو کتاب است

   به بورس خوش امدید

   سهام نخرید مگر با شناخت رفتار و روانشناسی بازار

  1. mehdi afzalian گفت:

   سپاس

 32. حمید گفت:

  سلام
  جناب افضلیان ممنون از اطلاعات خوبتون که همیشه سعی در ارتقاء دانش سهامداران دارین
  یه سوالی داشتم میخواستم بدونم معاملات حقوقی وپارس در این چند روز اخیر چی رو نشون میده
  ممنونم

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   معاملات حقوقی در وپارس در جهت حمایت سهم است

 33. سیدامیرمحود گفت:

  با سلام
  چند روز اخیر با توجه به تقاضای زیاد حقیقی جهت خرید سهام های شاخص ساز شاهد فروش چند صد میلیونی توسط حقوقی بودیم این در حالی است که متوسط خرید فروش ماهانه این سهام یک سوم معاملات اخیر است حال این سوال پیش می آید که چرا حقوقی با فروش کمتر صفوف را برای روز های دیگر نمی گذارد با تشکر

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   با توجه به شتاب ریزشی که در روزهای قبل در بازار داشتیم فروش ها برای شناسایی سود صورت میگیرد. حقوقی ها هم از این موضوع مستثنی نیستند

 34. مجتبی گفت:

  با سلام
  استاد علت فروش حقوقی در صف فروش سنگین به جز پر کردن حجم مبنا چی میتونه باشه؟ آیا فقط بر این دلالت داره که احتمالا قیمت سهم میخاد بیاد پایین یا اینکه ممکنه دلائل دیگه ای هم داشته باشه؟

 35. محمود گفت:

  با تشکر مطلب مفید وازرنده بود

  1. mehdi afzalian گفت:

   سپاس

 36. yesterday گفت:

  با سلام
  ضمن تشکر از مطلب مفید شما
  نوع رویکرد شما در نقدهای ظالمانه از مطلب بسیار آموزنده و ستودنی است.

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   ممنونم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *