روانشناسی بازار

نکات مهم در خرید و فروش سهام

نکته های کاربردی در خرید و فروش سهام

نکات مهم در خرید و فروش سهام مجموعه نکته های مهم برای سرمایه گذاری می باشد که فرد با درک آن و استفاده ازاین نکات در معامله گری قادر است معاملات خود را مدیریت کرده و به سود فراوانی نیز دست یابد. اما برای فعالیت در بازار سرمایه برخی نکات کلیدی برای خرید و فذوش وجود دارد که معمولا با کسب تجربه در بازار به دست می اید و در این مقاله قصد داریم برخی از این نکات را برای شما بازگو کنیم. معمولا سرمایه گذاران تازه وارد به بازار سرمایه به دلیل نداشتن تجربه دست به معاملاتی می زنند که عجیب است و نشان از عدم تجربه در بازار می باشد و به همین دلیل زیان می کنند. البته این نکته را به خاطر داشته باشید که حتی یک فعال بازار سرمایه و سرمایه گذار با تجربه هم ممکن است در معاملات خود زیان داشته باشد اما در نهایت برایند معاملات یک سرمایه گذار باید مثبت و رو به رشد باشد.

 

1- افزایش حجم معاملات

یکی از بهترین سیگنال های رصد سهام شرکت ها برای خرید و یا حتی فروش حجم معاملات سهم می باشد. در مقالات قبل گفتیم که حجم معاملات یکی از نشانه های ورود و خروج نقدینگی در سهم به حساب می آید. اما برخی از نکته های کاربردی در خرید و فروش سهم با استفاده از حجم معاملات وجود دارد. به عنوان مثال فرض کنید که سهمی چند روز متوالی صف خرید است و در زمانی که صف خرید است حجم کمی معامله می شود؛ افزایش حجم معاملات در طی یک روز خاص میتواند نشان دهنده خالی کردن سهم باشد. معمولا در این حالت رفتار قیمتی سهم به گونه ای می باشد که شاهد فشار فروش در سهم می باشیم و قیمت های آخرین معامله خیلی زود افت میکند. در این شرایط به خاطر داشته باشید که معمولا با رسیدن قیمت از محدوده های مثبت به محدوده های منفی یک فشار فروش مضاعف به سهم وارد می شود. با دید این شرایط و با در نظر گرفتن تابلو معاملاتی سهم اقدام به فروش سهم کنید.

 

نکات مهم در خرید و فروش سهام

2- خرید سهم در محدوده های مقاومت

یکی دیگر از نکات مهم در خرید و فروش سهام، خرید سهم در محدوده های مقاومت توسط برخی از سرمایه گذاران می باشد. معمولا سهامی که دارای صف خرید می باشند در محدوده های مقاومت حجم عرضه های سهم افزایش می یابد و از آنجایی که سهم چند روز صف خرید بوده این اشتباه برای سرمایه گذران ایجاد می شود که با عرضه سهم، باید آن را خریداری کنند در صورتی که خرید سهم در محدوده های مقاومتی ( مقاومت داینامیک و یا مقاومت استاتیک) کار بسیار اشتباهی می باشد. البته این نکته را مد نظر داشته باشید که بازیگران سهم از آنجایی که قصد فروش سهم خود را دارند سعی میکنند با معاملات کاذب رخ سهم را زیبا جلوه دهند و رغبت لازم را در سرمایه گذاران برای خرید سهم ایجاد کنند. پس سعی کنید که تحلیل تکنیکال را آموزش ببینید و حتی الامکان در محدوده های مقاومتی اقدام به خرید سهم نکنید و سعی کنید بعد از شکست مقاومت و تثبیت قیمتی خرید خود را انجام دهید.

 

3- خرید سهم در حال کاهش قیمت

زمانی که ترند حرکتی سهمی نزولی می باشد و شما نیز سهام شرکت را دارید اقدام به کم کردن میانگین قیمت با خرید پله ای  نکنید چرا که مشخص نیست ترند نزولی چه زمانی به پایان می رسد و در صورت کاهش قیمت ممکن است سهام شما مجددا وارد زیان شود. اگر قصد خرید سهام در ترند های نزولی را دارید بهتر است که صبر کنید تا سهم به پایان اصلاح قیمتی خود برسد و گارد صعودی به خود بگیرید که این حالت نیز مستلزم شرایطی خاص می باشد یعنی در محدوده های حمایت حجم معاملات سهم به یکباره افزایش یابد. البته این موضوع را هم به خاطر داشته باشید که خرید سهم در حرکات نزولی با شرایط خاص باید زمانی اتفاق بیفتد که بازار دارای شرایطی نرمال باشد. در غیر این صورت اگر ترند کلی بازار نیز نزولی باشد معمولا کمتر شاهد تغییر حرکت هستیم و خریدهای با حجم زیاد نیز معمولا سودی ندارد.

 

4- نقدشوندگی سهم

یکی از نکات مهم در خرید و فروش سهام نقد شوندگی سهم می باشد. همواره سهام شرتی را خریداری کنید که حجم معاملات روزانه آن مناسب باشد و به اصطلاح سهم نقدشوندگی لازم را داشته باشد چرا که اگر سهم نقدشونده نباشد زمانی که قصد فروش ان را دارید کسی از شما سهم را خریداری نمی کند. معمولا سهامی که نقدشوندگی پایینی دارند در محدوده های سقف و کف قیمت مجاز روزانه یا دارای صف خرید می باشند و یا دارای صف فروش. برای درک بهتر این موضوع بهتر است سهام نبروج  از گروه نساجی را بررسی کنید و سابقه معاملاتی ان را ببینید.

 

 

5-بررسی رفتار سرمایه گذاران در قیمت ها

فرض کنید سهام شرکتی را به لحاظ تکنیکالی بررسی کرده باشید و قصد خرید ان را در قیمت 710 تومان داشته باشید. حال سوال اینجاست آیا صرفا با دید تکنیکالی باید سهم را خرید؟ پاسخ خیر است چرا که صرفا با دید تکنیکالی نمی توان سهم را خریداری کرد و باید عوامل رفتاری اثر گذار در قیمت سهم را نیز مد نظر قرار داد. به عنوان مثال در بحث رفتار قیمتی سهم باید به برخی از نکته ها توجه کرد. فرض کنید در مثال ذکر شده آخرین معامله سهم در محدوده های 172 تومان و -3% باشد و قیمت پایانی سهم نیز +2% باشد. خب حالت فروق نشان میدهد که عرضه های فراوانی در سهم اتفاق افتاده است به گونه ای که بخش زیادی از سهم در محدوده های مثبت معامله شده و به همین دلیل قیمت پایانی سهم مثبت شده است اما عرضه های فراوان موجب کاهش قیمت سهم شده و خریدار در نهایت عقب نشینی کرده است. به همین دلیل انتظار کاهش قیمت برای فردا وجود دارد. پس می توان گفت که خرید سهم علی رغم اینکه به لحاظ تکنیکالی مناسب است ولی به لحاظ رفتار شناسی بازار مناسب نیست و به همین دلیل نباید سهم مورد نظر را خریداری کرد. برای درک بهتر رفتارشناسی قیمت مقاله را مطالعه کنید.

 

پیشنهاد می‌کنم این مقالات را هم بخوانید:

خرید کتاب ” به بورس خوش آمدید ” کتابی با محوریت تحلیل بنیادی کاربردی

آموزش تابلو خوانی پیشرفته در بورس

حقوقی چگونه از سهم حمایت میکند

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *