تابلو خوانی حرفه ای

5 نکته مهمی که باید برای خرید و فروش سهام بدانید!

5 نکته مهم که باید برای خرید و فروش سهام بدانید!

خرید و فروش سهام هم مانند هر کار دیگری، اصول و نکاتی دارد که اگر رعایت شوند، سرمایه‌گذار بیشترین سود را کسب می‌کند و در غیر این صورت، ممکن است متحمل ضررهای زیادی شود. فعالیت در بازار سرمایه، نیازمند برخی نکات کلیدی برای خرید و فروش است که معمولا با کسب تجربه در بازار به دست می‌آید. در این مقاله قصد داریم برخی از این نکات را برای شما بازگو کنیم پس اگر شما هم به تازگی وارد بورس شده‌اید، خواندن آن را از دست ندهید.

معمولا سرمایه‌گذاران تازه وارد به بازار سرمایه به دلیل نداشتن تجربه دست به معاملاتی می‌زنند که عجیب است و نشان از عدم تجربه در بازار دارد. به همین دلیل هم زیان می‌کنند. البته این نکته را به خاطر داشته باشید که حتی یک فعال بازار سرمایه و سرمایه‌گذار با تجربه هم ممکن است در معاملات خود زیان داشته باشد اما در نهایت برایند معاملات یک سرمایه‌گذار باید مثبت و رو به رشد باشد.

نکات مهم برای خرید و فروش سهام

1- افزایش حجم معاملات

یکی از بهترین سیگنال‌های رصد سهام شرکت‌ها برای خرید یا حتی فروش، حجم معاملات سهم است. در مقالات قبل گفتیم که حجم معاملات یکی از نشانه‌های ورود و خروج نقدینگی در سهم به حساب می‌آید. اما برخی از نکات کاربردی در خرید و فروش سهم با استفاده از حجم معاملات وجود دارد. به عنوان مثال فرض کنید که سهمی چند روز متوالی در صف خرید است و در طول این بازه، حجم کمی معامله می‌شود؛ افزایش حجم معاملات در طی یک روز خاص می‌تواند نشان دهنده خالی کردن سهم باشد. معمولا در این حالت رفتار قیمتی سهم به گونه‌ای است که شاهد فشار فروش در سهم هستیم و قیمت‌های آخرین معامله خیلی زود افت می‌کند. در این شرایط به خاطر داشته باشید که معمولا با رسیدن قیمت از محدوده‌های مثبت به محدوده‌های منفی یک فشار فروش مضاعف به سهم وارد می‌شود. با دید این شرایط و با در نظر گرفتن تابلو معاملاتی سهم اقدام به فروش سهم کنید.

نکات مهم در خرید و فروش سهام

2- خرید سهم در محدوده‌های مقاومت

یکی دیگر از نکات مهم در خرید و فروش سهام، خرید سهم در محدوده‌های مقاومت توسط برخی از سرمایه‌گذاران است. معمولا سهامی که دارای صف خرید هستند، در محدوده‌های مقاومت حجم عرضه‌های سهم افزایش می‌یابد و از آن‌جایی که سهم چند روز صف خرید بوده این اشتباه برای سرمایه‌گذران ایجاد می‌شود که با عرضه سهم، باید آن را خریداری کنند در صورتی که خرید سهم در محدوده‌های مقاومتی (مقاومت داینامیک یا مقاومت استاتیک) کار بسیار اشتباهی است. البته این نکته را مد نظر داشته باشید که بازیگران سهم از آنجایی که قصد فروش سهم خود را دارند، سعی می‌کنند با معاملات کاذب رخ سهم را زیبا جلوه دهند و رغبت لازم را در سرمایه گذاران برای خرید سهم ایجاد کنند. پس سعی کنید که آموزش تحلیل تکنیکال را ببینید و حتی الامکان در محدوده‌های مقاومتی اقدام به خرید سهم نکنید و سعی کنید بعد از شکست مقاومت و تثبیت قیمتی خرید خود را انجام دهید.

3- خرید سهم در حال کاهش قیمت

زمانی که ترند حرکتی سهمی نزولی است و شما نیز سهام شرکت را دارید، اقدام به کم کردن میانگین قیمت با خرید پله ای  نکنید چرا که مشخص نیست ترند نزولی چه زمانی به پایان می‌رسد و در صورت کاهش قیمت ممکن است سهام شما مجددا وارد زیان شود. اگر قصد خرید سهام در ترندهای نزولی را دارید بهتر است صبر کنید تا سهم به پایان اصلاح قیمتی خود برسد و گارد صعودی به خود بگیرید که این حالت نیز مستلزم شرایط خاصی است. یعنی در محدوده‌های حمایت حجم معاملات سهم به یکباره افزایش یابد. البته این موضوع را هم به خاطر داشته باشید که خرید سهم در حرکات نزولی با شرایط خاص باید زمانی اتفاق بیفتد که بازار دارای شرایط نرمالی باشد. در غیر این صورت اگر ترند کلی بازار نیز نزولی باشد معمولا کمتر شاهد تغییر حرکت هستیم و خریدهای با حجم زیاد نیز معمولا سودی ندارد.

4- نقدشوندگی سهم

یکی از نکات مهم در خرید و فروش سهام نقد شوندگی سهم است. همواره سهام شرکتی را خریداری کنید که حجم معاملات روزانه آن مناسب باشد و به اصطلاح سهم نقدشوندگی لازم را داشته باشد چرا که اگر سهم نقدشونده نباشد زمانی که قصد فروش آن را دارید کسی از شما سهم را خریداری نمی‌کند. معمولا سهامی که نقدشوندگی پایینی دارند در محدوده‌های سقف و کف قیمت مجاز روزانه یا دارای صف خرید هستند یا دارای صف فروش. برای درک بهتر این موضوع بهتر است سهام نبروج  از گروه نساجی را بررسی کنید و سابقه معاملاتی آن را ببینید.

5-بررسی رفتار سرمایه گذاران در قیمت‌ها

فرض کنید سهام شرکتی را به لحاظ تکنیکال بررسی کرده و قصد خرید آن را در قیمت 710 تومان داشته باشید. حال سوال اینجاست که آیا صرفا با دید تکنیکال باید سهم را خرید؟ پاسخ منفی است چرا که صرفا با دید تکنیکال نمی‌توان سهم را خریداری کرد و باید عوامل رفتاری اثرگذار در قیمت سهم را نیز مد نظر قرار داد. به عنوان مثال در بحث رفتار قیمتی سهم باید به برخی از نکات توجه کرد. فرض کنید در مثال ذکر شده آخرین معامله سهم در محدوده‌های 172 تومان و -3% باشد و قیمت پایانی سهم نیز +2% باشد. خب حالت فروق نشان می‌دهد که عرضه‌های فراوانی در سهم اتفاق افتاده است به گونه‌ای که بخش زیادی از سهم در محدوده‌های مثبت معامله شده و به همین دلیل قیمت پایانی سهم مثبت شده است اما عرضه‌های فراوان موجب کاهش قیمت سهم شده و خریدار در نهایت عقب‌نشینی کرده است. به همین دلیل انتظار کاهش قیمت برای فردا وجود دارد. پس می‌توان گفت که خرید سهم علی رغم اینکه به لحاظ تکنیکال مناسب است ولی به لحاظ رفتارشناسی بازار مناسب نیست و به همین دلیل نباید سهم مورد نظر را خریداری کرد.

 

پیشنهاد می‌کنم این مقالات را هم بخوانید:

 

همراه با من در اینستاگرام :

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *