تحلیل تکنیکال

پولبک در تحلیل تکنیکال

استفاده از پولبک در تحلیل تکنیکال

پولبک در تحلیل تکنیکال یکی از اصطلاحات رایج در بین سرمایه گذاران می باشد که معمولا بعد از شکست حمایت و یا مقاومت در سهم با آن مواجه می شوند.اما سوال اصلی اینجاست که چرا علی رغم اینکه سرمایه گذاران با این مفهوم آشنا هستند باز هم در هنگام خرید و فروش در محدوده پولبک دچار اشتباه شده و متحمل زیان می شوند. در این مقاله قصد داریم در خصوص این اشتباه رایج سرمایه گذاران صحبت کنیم. پس مقاله را تا انتها مطالعه کنید و اگر با ابهامی مواجه شدید سوال خود را مطرح کنید تا در یک فرصت مناسب به آن پاسخ دهیم.

 

تعریف پولبک در تحلیل تکنیکال (pull back)

مطالعه پولبک در واقع برگشت قیمت بعد از شکست (Break out) سطوح قیمتی مهم به سطح قبل می باشد. اما بهتر است به جای تعریف ساده از پولبک که در اکثر سایت ها به آن اشاره شده است این موضوع را با ذکر مثالی توضیح دهیم. حال قصد داریم این مفهوم را در سه روند صعودی، نزولی و خنثی توضیح دهیم. فرض کنید سهم در یک روند صعودی قرار دارد و هر بار سقف ها و کف های بالاتری می سازد. در یک بازه زمانی که سهم به محدوده خط روند خود نزدیک می شود، این محدوده را می شکند و پس از اصلاح چند درصدی، دوباره به خط روند نزدیک می شود و در بیشتر اوقات موفق به عبور از خط روند قبلی خود نمی شود و پس از برخورد به خط روند، مجددا وارد مسیر کاهشی ( ادامه حرکت قبل ) می شود.

 

پولبک در تحلیل تکنیکال

 

اوقات در تعریف دیگری از پولبک در روند نزولی هم شاهد همین اتفاق هستیم. یعنی در روند نزولی که هر بار شاهد سقف ها و کف های پایین تر هستیم؛ قیمت موفق به شکست خط روند نزولی می شود. معمولا پس از شکست خط روند نزولی قیمت دوباره تمایل به برگشت به خط روند و کسب انرژی دوباره دارد تا بتواند مسیر خود را تکرار کند و وارد مسیر صعودی شود.

پولبک در تحلیل تکنیکال

 

پولبک در تحلیل تکنیکال شامل روند خنثی نیز می شود. در حالت خنثی شاهد نوسان قیمت بین یک سقف و کف هستیم. به عنوان مثال فرض کنید سهم در محدوده های ۱۰۰ تا ۱۲۰ تومان همواره در حال نوسان می باشد که ممکن است شاهد شکست حمایت و یا مقاومت در سهم باشیم. در هر یک از دو حالت ذکر شده ( شکست حمایت و مقاومت در روند خنثی ) معمولا شاهد پولبک به سطح قبلی و سپس ادامه مسیر حرکت هستیم. در کل در هر یک از حالت های ذکر شده پس از تکمیل پولبک شاهد ثبات در یک محدوده قیمتی و سپس ادامه مسیر هستیم.

نمونه های ذکر شده تعریفی از پولبک در تحلیل تکنیکال و در حالت های صعودی و نزولی و خنثی بوده است. اما در هر حمایت و مقاومت و یا الگوی قیمتی مانند سر و شانه، کف و سقف دو قلوو … می توان شاهد پولبک بود.در یک تعریف کلی پولبک را میتوان یک فرصت ورود و یا خروج مناسب تعریف کرد.طبق تحقیقاتی که توماس بولکوفسکی انجام داده است تقریبا در ۶۰ درصد از شکست ها ( چه در حمایت و چه مقاومت ) شاهد پولبک هستیم.

 

انواع پولبک در تحلیل تکنیکال

در تحلیل تکنیکال ۳ دسته پولبک داریم که شامل پولبک نرمال، داخلی و خارجی می باشیم. پولبک نرمال به پولبکی گفته می شود که معمولا در نمودارهای قیمتی شاهد آن هستیم که نمودار پس از شکست حمایت و مقاومت دوباره به آن سطح برخورد میکند. در پولبک داخلی معمولا پس از شکست سطح حمایت و مقاومت و سپس برگشت به ان سطح شاهد نفوذ قیمت به داخل محدوده مورد نظر می باشیم. این نوع پولبک معمولا سردرگمی سرمایه گذاران را نشان می دهد که مشخص نیست دقیقا چه تصمیمی دارند. در پولبک خارجی نیز قیمت سهم قبل از رسیدن به حمایت و مقاومت مسیر اصلی خود را ادامه می دهد که این نشان از وجود تقاضای قوی در سهم می باشد که معمولا درصد شانس ادامه حرکت بالا می باشد چرا که خریداران فرصت ورود مجدد به سهم را به دیگر سرمایه گذاران نمی دهند.

پولبک در تحلیل تکنیکال

چگونه می توان پولبک را معتبر دانست

پولبک زمانی دارای اعتبار بیشتری می باشد که محدوده حمیات و یا مقاومت شکسته شده با یک حجم بالا شکسته شود که معمولا باید دو الی ۳ برابر میانگین یک هفته گذشته باشد.حال فرض کنید اگر محدوده حمایتی یا مقاومتی پر قدرت شکسته شود و در چند روز پس از آن شاهد باشیم که قیمت پایانی روز جاری کمتر از روز قبل باشد احتمال پولبک پایین است چرا که احتمال فروش قوی در بازار و نبود تقاضای کافی در سهم وجود دارد. اکثر سرمایه گذاران فکر میکنند که پولبک حتما باید بازگشتی به نقطه شکست باشد در صورتی که در بازار کمتر شاهد این موضوع هستیم و عمدتا پولبک به محدوده شکست تکمیل نمی گردد. بولکوفسکی عقیده دارد که روندها معمولا شش روز بعد از شکست، مرحله اول پولبک را به اتمام می رسانند و مرحله دوم پولبک نیزطی یازده روز به پایان میرسد. البته این نکته را باید مد نظر قرار داد که اگر یک محدوده با حجم قوی شکسته شود و پس از آن در پولبک شاهد یک حرکت ضعیف و کم حجم باشیم میتوان آن را معتبر دانست. یکی از نکاتی که حتما باید در پولبک ها مورد توجه قراتر داد نوع معاملات حقوقی های بازار می باشد. به همین دلیل پیشنهاد  می شود مقاله ” خرید و فروش حقوقی نشانه چیست ” را مطالعه نمایید.

 

تفسیر مربوط به پولبک در بازار چیست.

فرض کنید در یک محدوده حمایتی اقدام به خرید سهام شرکتی کرده اید و به دلیل فشار فروش در سهم محدوده حمایتی رو به پایین شکست. در این شرایط شما وارد زیان شده اید و در هنگام پولبک اقدام به فروش سهم خود می کنید و با زیان اندک از سهم خارج می شوید. بنابراین فروش هایی که در این محدوده به سیستم وارد می شود باعث کاهش قیمت سهم بعد از پولبک می شود.

 

آیا پولبک را میتوان شروع یک روند جدید دانست

عده ای از سرمایه گذاران اعتقاد دارند که بعد از تشکیل پولبک در سهم، شاهد ادامه روند قبل هستیم در صورتی که این درست نیست. بولکوفسکی اعتقاد دارد که حدود ۵۰ درصد از روندها بعد از تکمیل پولبک روند قبلی خود را ادامه میدهند، در حالی ۵۰ درصد روند ها بعد از پولبک با قدرت روند قبلی خود را از دست می دهند و مسیر جدیدی را شروع میکنند. یعنی به طور قطع نمی توان گفت که ایا پولبک در سهم اتفاق می افتد یا خیر و احتمالا در نمودارهای بسیاری نیز شاهد این موضوع بوده ای. بنابراین بهتر است برای تکمیل پولبک و ادامه حرکت حتما آیتم هایی که در متن راجب ان صحبت شد را با دقت بررسی کنید. البته این نکته را مورد توجه داشته باشیم که شناخت تکنیک های معاملاتی و تابلو خوانی بازار کمک زیادی در جهت فهم بازار میکند.

جهت شرکت در کلاس های اموزشی کارگزاری اگاه از طریق لینک اقدام کنید

 

پیشنهاد می کنم مقالات زیر را هم حتما مطالعه کنید.

خرید و فروش حقوقی نشانه چیست

روانشناسی بورس و عوامل موثر بر رفتار معامله گران

خرید کتاب تابلو خوانی

 

مطالب مشابه

20 thoughts on “پولبک در تحلیل تکنیکال

 1. مجتبی گفت:

  خیلی عالی و کاربردی بود جناب افضلیان عزیز،ممنون بابت تمام زحماتی که متحمّل میشید

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   ممنونم

 2. شیبانی گفت:

  توضیحات عالی بود
  با تشکر

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   سپاس

 3. حسین حیدری گفت:

  بسیار عالی خسته نباشید استاد

 4. فرید خوئین گفت:

  ممنون جناب افضلیان که با لطف و بدون منت، مطالب مفید و آموزنده در اختیار دیگران قرار میدهید .آرزوی سلامتی ، آرامش و آسایش براتون دارم.

 5. وحيد گفت:

  سلام استاد ارجمند
  وقتتون بخیر
  میخواستم بدونم مقالات سایتتون به صورت pdf یا کتا ب هست ؟

  عالی هستین
  همیشه موفق باشید

  1. mehdi afzalian گفت:

   با سلام

   خیر صرفا به صورت نوشتار در سایت است

 6. امیر گفت:

  سلام و خسته نباشید. به صورت گذرا سایتتون رو نگاه کردم. خیلی ممنون از زحماتتون. مطالب رو جذاب می نویسید.

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   ممنونم

 7. کبوتر بین الحرمین گفت:

  سلام استاد خسته نباشید میخواستم یه کتاب یا مقاله بهم معرفی کنید که به زبان ساده از صفر تا صد بنیادی یاد داده باشه ممنونم استاد جان

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام
   مقالات تحلیل بنیادی سایت رو مطالعه کنید
   دید خیلی خوبی میده

   1. کبوتر بین الحرمین گفت:

    تشکر استاد عزیزم

 8. معصومه گفت:

  سلام جناب افضلیان
  امروز دیدم کلاس حضوری گذاشتین وشحال شدم و سریع ثبت نام کردم برای تابلو خوانی

  1. mehdi afzalian گفت:

   با سلام

   این کلاس آموزش در شعبه میدان سپاه گارگزاری آگاه تشکیل میشود

 9. نیما گفت:

  با عرض سلام به استاد عزیز
  استاد سوالم اینه که بازدهی صندوق سرمایه گذاری مشترک آگاه از زمان تاسیس تا به امروز زده ۸۶۰۰ درصد بازدهی ( در طی ۱۱ سال ) ، این بازدهی چطوری محاسبه میشه ? ما اگر ۱۱ سال رو هم صعودی در نظر بگیریم وسالی ۳۰۰ درصد بازدهی هم بدهد باز هم ۸۶۰۰ درصد بازدهی نمیشود ، ممنون میشم اگه جوابم رو بدید ، با تشکر

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   قیمت صندوق آگاه از ۱۰۰۰۰۰ تومان شرع شده

 10. بهنام گفت:

  سلام ودرود آقای افضلیان.میخواستم بدونم بعد از شکست مقاومت ها سهم رو خرید کنیم بهتر هس؟یا منتظر بشیم به سطح پولبک کنه بعدش بخریم؟چون از محاسن پولبک این هسش که ریسک رو کم و ریوراد رو زیاد میکنه.

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   قاعدتا پول بک شرایط بهتری رو برای سهم ایجاد میکنه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *