تابلو خوانی حرفه ای

روانشناسی با کندل استیک : الگوی ستاره

روانشناسی بازار با کندل استیک ها

روانشناسی با کندل استیک یعنی با استفاده از الگوهای شمعی ژاپنی بتوانیم جهت حرکت سهم را تشخیص دهیم. یعنی آیا حرکت سهم صعودی است و یا نزولی . البته استفاده صرف از مفاهیم کندل استیک به خودی خود نمی تواند ضامن موفقیت سرمایه گذار در بازار باشد چرا که استفاده تنها از الگوهای کندل استیک در بسیاری از مواقع کارایی لازم را ندارد و نیاز است که همراه با ابزارهای دیگر مورد استفاده قرار گیرد که میتواند در دسته تحلیل تکنیکال باشد. یکی دیگر از عوامل موثر و مهم بر کارایی الگوهای کندل استیک حجم معاملات سهم می باشد که به عقیده من یکی از مهم ترین عوامل به همراه بررسی الگوهای شمعی در روانشناسی بازار و کندل شناسی می باشد. در این مقاله قصد داریم در خصوص الگوهای ستاره که یکی از پرکاربرد ترین الگوها در الگوهای کندلی است صحبت کنیم. پس تا انتهای مقاله با من همراه باشید.

 

کندل استیک ها در تحلیل تکنیکال

استفاده از کندل استیک ها در پیش بینی صعودی و یا نزولی بودن قیمت سابقه ای طولانی دارد که مبدا آن به کشور ژاپن بر میگردد. ژاپنی ها ضرب المثلی دارند که می گوید اولین ساعت صبح سکان تمام روز است چرا که معامله گران بزرگ سعی میکنند با خرید و یا فروش ها بازار را به سمت مورد نظر حود حرکت دهند. در بازار سرمایه ایران هم وضعیت به همین صورت می باشد ولی جهت اصلی حرکت بازار یا سهم در میانه بازار مشخص می شود و ساعت ابتدایی بازار را می توان یک زورآزمایی اولیه خریداران و فروشندگان دانست که در تلاش هستند نشان دهند که آیا نیروهای بالابرنده بازار قوی تر است یا نیروهای پایین برنده بازار. به همین دلیل استفاده از کندل استیک می تواند کمک فراوانی به شناخت این موضوع کند.

 

الگوهای کندل استیک و کاربرد آن در تحلیل تکنیکال

در مقاله قبل در خصوص سه الگوی مهم کندل استیک مانند الگوی Hanging man – الگوی  Engullfing و الگوی Hammer صحبت کردیم و استفاده از آن را در تحلیل کندلی به همراه ویژگی ها و استراتژی معاملاتی آن توضیح دادیم. در این مقاله قصد داریم در مورد الگوی ستاره ها (stars pattern) که از انواع پر کاربرد الگوهای کندل استیک در روانشناسی بازار با استفاده از کندل ها است صحبت کنیم.

 

روانشناسی با کندل استیک : الگوی ستاره

یکی از الگوهای پرکاربرد در کندل استیک اگوی ستاره می باشد. به طور کلی الگوهای کندل استیک به 4 دسته تقسیم می شوند که شامل ستاره صبحگاهی، ستاره عصرگاهی، ستاره ثاقب یا شهاب سنگ و ستاره دوجی می باشد که در ادامه در خصوص هر یک از آنها همراه با مثال های مختلف صحبت میکنیم. البته باز هم مجددا تاکید میکنم که کاربرد الگوهای کندل استیک در شناسایی رفتار سرمایه گذاران باید به همراه برخی از تکنیک های دیگر مورد استفاده قرار گیرد.

 

الگوی ستاره صیحگاهی : The Morning Star

ستاره صبحگاهی همانطور که از نامش پیداست نشان دهنده طلوع خورشید است و طلوع خورشید را نوید می دهد. پس این الگو یک الگوی معکوس در انتها می باشد و نشان دهنده رشد قیمت می باشد. پس این الگو یک الگوی معکوس ساز در کف نمودار است. همانطور که در شکل زیر مشاهده می کنید الگوی ستاره صبحگاهی باید دارای شرایط زیر باشد.

1- سهم در یک حرکت نزولی و رو به پایین باشد.

2- تشکیل بدنه اصلی بلند و مشکی رنگ که به دنبال آن کندلی با یک بدنه کوچک که با یک گپ قیمتی پایین تر از قیمت بسته شدن دیروز باز می شود. کندل سوم نیز یک بدنه سفید (سبز) دارد که بخش زیادی از کندل مشکلی ( قرمز) را پوشش می دهد.

3- وجود شکاف بین 3 کندل نشان داده شده مهم می باشد به طوری که هر چه گپ یا شکاف بین کندل ها بیشتر باشد اعتبار این الگو نیز بیشتر خواهد بود.

 

روانشناسی با کندل استیک

 

خب اجازه دهید رفتار بازار را با استفاده از الگوی ستاره صبحگاهی توضیح دهم. بازار در یک ترند نزولی است و هنگامی که کندل مشکی رنگ بلند با دامنه نوسان بالا را مشاهده میکنیم تاییدی بر حرکت قبلی می باشد؛ یعنی عوامل کاهشی قدرت را در دست گرفته اند. در روز بعدی شاهد یک بدنه سفید یا سبز کوچک هستیم که نشان میدهد که فروشندگان توانایی بالایی برای کاهش قیمت ندارند و کندل سفید بعدی که به داخل کندل مشکی اول نشان میدهد که بالابرنده ها بازار را در دست گرفته اند و باید در انتظار رشد قیمت بود. البته الگوی ستاره در این حالت می تواند مشکی باشد.

 

مثال هایی از ستاره صبحگاهی : The Morning Star Pattern

شکل زیر مثال هایی از الگوی ستاره صبحگاهی را نشان می دهد.

روانشناسی با کندل استیک

 

 

الگوی ستاره عصرگاهی : The Evening Star

الگوی ستاره عصر گاهی همانطور که از نامش پیداست نشان دهنده شروع تاریکی و آغاز شب می باشد. پس می توان گفت که این الگو معکوس ساز و نشان دهنده کاهش قیمت سهم در آینده می باشد و معمولا در راس اتفاق می افتد. همانطور که در شکل زیر مشاهده می کنید الگوی ستاره صبحگاهی باید دارای شرایط زیر باشد.

1- سهم در یک حرکت صعودی و رو به بالا باشد.

2- تشکیل بدنه اصلی بلند و سبز رنگ که به دنبال آن کندلی با یک بدنه کوچک که با یک گپ قیمتی بالاتر از قیمت بسته شدن دیروز باز می شود. کندل سوم نیز یک بدنه مشکی (قرمز) دارد که بخش زیادی از کندل سفید ( سبز) را پوشش می دهد.

3- وجود شکاف بین 3 کندل نشان داده شده مهم می باشد به طوری که هر چه گپ یا شکاف بین کندل ها بیشتر باشد اعتبار این الگو نیز بیشتر خواهد بود.

 

مثال هایی از ستاره صبحگاهی : The Evening Star Pattern

شکل زیر مثال هایی از الگوی ستاره عصرگاهی را نشان می دهد.

 

ستاره دوجی صبحگاهی یا عصرگاهی : Doji Stars

ستاره دوجی صبحگاهی با عصر گاهی زمانی به وجود می آید که یک دوجی در یک بازار صعودی بالای یک بدنه اصلی و یا در یک بازار نزولی پایین بدنه اصلی بسته شود. ستاره دوجی صبحگاهی یا عصر گاهی نشانی از برگشت روند قبل می باشد . کندلی که بعد از دوجی قرار می گیرد باید برگشت بازار را تایید کند. پس به لحاظ قدرت در نظر داشته باشیبد که الگوی دوجی صبحگاهی و عصرگاهی بهتر از الگوی دوجی معمولی می باشد. شکل زیر یک الگوی دوجی ستاره صبحگاهی را نشان میدهد.

 

حال زمانی که هیچ کجای نوسانات قیمت در طول session ستاره با کندل های قبل و بعد از خودش تماس نداشته باشد و به عبارتی همدیگر را لمس نکرده باشند به آن یک ABANDONED BABAY گفته می شود. این الگو با اینکه یک الگوی کمیاب است ولی بسیار قابل اطمینان می باشد و دارای اعتبار است.

 

شاید علاقمند باشید این مقالات را هم مطالعه کنید.

ساز و کار فروش تعهدی در بورس

روانشناسی بازار با کندل استیک

خرید کتاب های بورسی با تخفیف

2 دیدگاه در “روانشناسی با کندل استیک : الگوی ستاره

 1. احمد گفت:

  باسلام
  آیا کندل دوم وسوم در ستاره صبحگاهی وعصرگاهی می تواند همپوشانی داشته باشد یا بایستی هراین دو کندل هم دارای گپ باشند؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   اعتبار آن کم می شود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *