آشنایی با بورس

آموزش رایگان و کاربردی ترین نکات سایت tsetmc

آموزش رایگان سایت tsetmc

آشنایی با سایت شرکت مدیریت فناوری بورس تهران یکی از نیازهای هر سرمایه گذار برای ورود به بازار سرمایه است. به گونه ای که هر سرمایه گذاری در بدو ورود به بازار سرمایه باید سایت tsetmc را به صورت کاملا کاربردی آموزش ببیند تا پس از آن بتواند معاملات خود را شروع کند. پس هر سرمایه گذاری قبل از ورود به بازار سرمایه بعد از یادگیری یک سری مفاهیم اولیه بازار سرمایه باید این سایت را آموزش ببیند و به جزییات آن آشنایی کامل داشته باشد. البته یادگیری جزییات و تکنیک هایی که برای معامله کردن در این سایت وجود دارد در حوزه تابلو خوانی و تکنیک های معاملاتی در سایت tsetmc است. پس آموزش این سایت در دو حوزه است که یکی شامل آموزش رایگان سایت مدیریت فناوری بورس تهران و دیگری شامل تابلو خوانی و بازار خوانی در بازار سرمایه است. پس این سایت به عنوان یک پل ارتباطی سرمایه گذاران و فعالان بازار سرمایه با آمار و اطلاعات سهام به صورت لحظه ای عمل میکند. 


تعریف شاخص بورس در بازار سرمایه

اگر از شما بپرسند که اولین بار کجا با واژه بورس آشنا شده اید احتمالا می گویید در تلویزیون و یا در روزنامه ها. بله درست است. معمولا در اخبار در خصوص وضعیت روزانه بازار سرمایه صحبت می شود و اگر توجه کرده باشید زمانی که وضعیت بازار بورس مناسب است همیشه در اخبار در مورد آن می شنوید و زمانی که وضعیت بورس نامناسب است دیگر خبری از اخبار بازار سرمایه نیست. شاخص کل معیار سنجش عملکرد بازار سرمایه به حساب می آید و به همین دلیل افزایش و یا کاهش آن در نزد سرمایه گذاران از اهمیت فراوانی برخوردار است.

شاخص بورس در بازار سرمایه

شاخص کل در سایت TSETMC.COM

به این شاخص شاخص قیمت و بازده نقدی هم میگویند که بیان کننده تغییرات سطح عمومی قیمت و سود نقدی سهام شرکت های پذیرفته شده در بورس است. در واقع این شاخص بیان کننده میانگین بازده سرمایه گذاران در بورس است. به عنوان مثال اگر شاخص کل در ابتدای سال 100000 واحد باشد و در انتهای سال هم به 130000 واحد برسد نشان میدهد که شاخص کل بورس تهران 30 درصد رشد کرده است. در خصوص شاخص کل این نکته را مد نظر داشته باشید هر چقدر شرکت های بورسی دارای سرمایه بیشتر و ارزش بازار بالاتری باشند به همان میزان تغییرات قیمت سهام آنها اثرات بیشتری بر شاخص کل دارد. به عنوان مثال شرکت های فولاد، فملی، فارس ، ایران خودرو و …. جز شرکت های بزرگی هستند که اثرات بیشتری بر شاخص کل دارند. شکل زیر وضعیت شاخص کل را نشان میدهد. به عنوان مثال عدد شاخص 547658 واحد می باشد که نسبت به روز قبل رشد 2009 واحدی داشته است. حال اگر میزان این تغییرات منفی باشد این عدد به صورت قرمز نشان داده می شود. برای آشنایی بیشتر با شاخص ها و کارکرد ان مقاله شاخص کل چیست را مطالعه کنید.

شاخص کل در سایت TSETMC.COM


شاخص کل (هم وزن) چیست ؟

در بخش قبل گفتیم که هر چه شرکت ها بزرگ تر و دارای ارزش بازار بالاتری باشند تاثیر بیشتری بر شاخص کل دارند اما در شاخص هم وزن قضیه فرق میکند و به ارزش شرکت ها توجهی نمی شود و تاثیر شرکت ها و اثرات ان بر شاخص کل یکسان در نظر گرفته می شود. خب اجازه دهید این موضوع را با مثال توضیح دهم. فرض کنید که یک روز شاخص کل به اندازه 200 واحد مثبت ولی شاخص هم وزن به اندازه 300 واحد منفی باشد. تفسیر اینگونه است که در روز جاری چند شرکت بزرگ تر خوب معامله شده اند و تغییرات آنها شاخص کل را مثبت کرده است ولی از آنجا که شاخص هم وزن منفی است نشان میدهد که کلیت بازار جالب نیست و بسیاری از شرکت ها منفی معامله می شوند. به عنوان مثال شرکت فولاد مبارکه اصفهان یک شرکت بزرگ و غمینو یک شرکت کوچک تر است پس میتوان گفت که تاثیرات این دو شرکت بر شاخص کل یکسان نیست. حهت درک بیشتر این موضوع و اینکه کدام شاخص را روزانه باید بررسی کنیم مقاله تابلو خوانی و بازار خوانی را مطالعه کنید.

به عنوان مثال در شکل زیر نمادهای که بیشترین اثر را بر شاخص کل در بورس داشته اند نشان داده شده است. همانطور که در شکل مشاهده می کنید نماد فارس اثر منفی 2708 واحدی بر شاخص کل داشته و نماد شپدیس نیز اثر منفی 684 واحدی بر شاخص کل داشته است.

 

نماد های پرتراکنش در صفحه سایت tsetmc.com

در سایت مدیریت فناوری بورس تهران به آدرس WWW.TSETMC.COM به صورت روزانه نمادهای پرتراکنش بازار قرار میگیرد. به عنوان مثال در شکل زیر نمادهای بورس، شستا، کالا و … جز نمادهای پر تراکنش قرار گرفته اند. حال باید بررسی کنیم که آیا در این نمادها به عنوان خریدار عمل کنیم و یا اگر این نمادها را داریم آنها را بفروشیم. نمادهای پرتراکنش بازار در تابلو خوانی سهام معمولا نمادهایی هستند که روزانه بیشترین حجم تراکنش را به خود اختصاص می دهند. بنابراین هر چه میزان معاملات در نمادی بیشتر باشد به همان میزان نماد جز نمادهای پرتراکنش قرار میگیرد. نمادهای پرتراکنش باید روزانه مورد بررسی قرار گیرد چرا که سیگنال های معاملاتی خوبی را در اختیار سرمایه گذاران قرار می دهند. جهت استقاده از تکنیک نمادهای پرتراکنش در خرید و فروش سهم مقاله اهمیت نمادهای پرتزاکنش در تابلو خوانی را مطالعه کنید.

 

 

مطالبی که در بخش بالا مطرح شد در خصوص صفحه اول سایت tsetmc است که هر سرمایه گذاری باید با آن آشنا باشد تا بتواند درک درست تری از بازار و توانایی تحلیل آن را داشته باشد. البته توانایی درک و تحلیل این دیتاها در حوزه تابلو خوانی در بورس است که بهتر است سرمایه گذاران آن را کامل بیاموزند که میتوانند از طریق شرکت در دوره اموزش تابلو خوانی و یا مطالعه بخش تابلو خوانی و روانشناسی بازار اطلاعات خود را در این حوزه افزایش دهند.


 

اطلاعات موجود در تب های بالایی در صفحه نماد هر شرکت بیانگر چیست؟

اطلاعات موجود در تب های بالایی در صفحه نماد هر شرکت

تب پیام ناظر : کلیه اطلاعاتی که ممکن است در خصوص وضعیت نماد شرکت توسط بورس اطلاع رسانی شود را نشان میدهد. اطلاعاتی مانند بازگشایی نماد شرکت، بسته شدن برای مجامع و …

تب سابقه : سابقه نماد معاملاتی شرکت را در روزهای گذشته نشان میدهد که شامل قیمت، خحم معاملات، ارزش معاملات و … می باشد.

تب حقیقی- حقوقی : وضعیت خریداران و فروشندگان شرکت را در روزهای گذشته نشان میدهد. یعنی تعداد خریداران و فروشندگان و حجم هایی که خریداری کرده اند را در روزهای گذشته نشان میدهد.

تب سهامداران : این تب سهامداران بالای یک درصد شرکت را نشان میدهد.


بررسی بخش های کاربردی سایت tsetmc

در این مقاله آموزشی قصد داریم در خصوص اطلاعات مهم و کاربردی که در این سایت وجود دارد با هم صحبت کنیم. به عنوان مثلب شکل زیر اطلاعت نماد شرکت کارخانجات قند قزوین را نشان میدهد.

بررسی بخش های کاربردی سایت tsetmc

تعداد سهام: تعداد کل سهام شرکت را نشان میدهد. تعداد کل سهام شرکت از تقسیم سرمایه شرکت بر ارزش اسمی هر سهم که معادل 100 تومان است به دست می آید.

حجم مبنا: حجم مبنا حداقل تعداد سهام یک شرکت است که باید در طول روز معامله شود تا قیمت سهم بتواند بر اساس سقف دامنه نوسان روزانه افزایش یا کاهش داشته باشد. هدف از تعیین حجم مبنا این است که که سرمایه گذاران اطمینان داشته باشند که نوسانات قیمت سهام در نتیجه خرید و فروش تعداد مشخصی از سهام است چرا که در غیر این صورت معامله حتی چند سهم می‌تواند قیمت سهام را تحت تاثیر قرار دهد و قیمت های غیر واقعی در سهم ایجاد کند.  به عنوان مثال حجم مبنای شرکت قزوین در شکل بالا 2/225/000 سهم است. جهت دریافت اطلاعات کامل در خصوص حجم مبنا و استفاده از آن در معاملات حتما مقاله ” کارکرد حجم مبنا در بورس ” را مطالعه کنید.

سهام شناور: سهام شناور درصدی از تعداد سهام شرکت است که در اختیار سهامدار جز (کمتر از 5%) قرار دارد. سهام شناور آزاد متعلق به سرمایه گذارانی است که هدفشان از خرید و فروش سهام کسب سود و منفعت است و با تعداد سهامی که دارند قصد مدیریت بر شرکت را ندارند. به کلیه اشخاص حقیقی یا حقوقی که مالک بیش از پنج درصد از سهام آن شرکت باشند، سهامدار عمده یا راهبردی گویند که در کوتاه مدت قصد واگذاری سهام خود را ندارند. به عنوان مثال سهام شناور شرکت قزوین 31 درصد است. یعنی تعداد سهام شرکت که 330 میلیون است را در 31% ضرب میکنیم و تعداد کل سهام شناور شرکت به دست می آید. حالا سوال اینجاست که چگونه سهام شناور می تواند موجب سفته بازی در سهام شود. به همین دلیل پیشنهاد میکنم مقاله “تابلوخوانی و بازارخوانی : سهام شناور آزاد ” را مطالعه کنید.

میانگین حجم ماه: میانگین حجم ماه در واقع میانگین تعداد سهام معامله شده در ماه است. حال ممکن است این سوال برای شما ایجاد شود که آیا در معاملات خود به میانگین حجم ماهانه توجه کنیم یا خیر؟ پاسخ مثبت است. زمانی که حجم معاملات روزانه نسبت به میانگین حجم ماه افزایش پیدا میکند باید به دنبال دلیل بود. ممکن است نشانه ای برای خروج بازیگران از سهم و یا ورود بازیگران به سهم باشد. ما در ربات تلگرامی رصدخونه بورس این امکان را ایجاد کردیم که با فشردن یک دکمه در ربات سهم هایی که حجم های خاصی معامله شده اند را شناسایی کنید.

تعداد معاملات: تعداد دفعات معامله در یک سهم را نشان میدهد. به عنوان مثال در نماد قزوین 1061 بار معامله بین خریدار و فروشنده انجام شده است. این عدد ارتباطی به حجم معاملات ندارد و صرفا نشان دهنده تعداد دفعات معامله بین خریدار و فروشنده است.

حجم معاملات: تعداد سهام شرکت که در طی یک روز بین خریدار و فروشنده معامله می شود نشان دهنده حجم معاملات است. به عنوان مثال حجم معاملات در نماد قزوین 1/539/000 سهم است. حال اگر در کنار عدد حجم معاملات عدد B نمایش داده شود نشان دهنده حجم معاملات به میلیارد است. حال برای اینکه تشخیص دهید حجم معاملات می تواند سیگنال ورود و یا خروج به سهم باشد. برای اطلاعات بیشتر ویدئو آموزش تابلو خوانی در بورس تهران را مشاهده کنید.

ارزش معاملات: در طول روز سهام یک شرکت در ساعت معاملات تعیین شده با قیمت و حجم های گوناگون مورد معامله قرار میگرد.  به عنوان مثال اگر شما 300 سهم ۱۰۰۰ تومانی خریده باشید ارزش معامله شما 300000 تومان می شود. اگر شخص دیگری 6000 سهم را به قیمت ۱۰۵۰ تومان خریده باشد ارزش معامله اش در آن سهم 6300000 هزار تومان می شود. اگر به همین ترتیب ارزش کلیه معاملاتی که در طول یک روز در یک سهم انجام می‌شود را جمع کنیم ارزش معامله آن سهم بدست می آید. به عنوان مثال ارزش معاملات در نماد قزوین 36 میلیارد ریال و معادل 3/600/000/000 تومان می باشد.

ارزش بازار: زمانی که تعداد سهام کل شرکت را در قیمت پایانی سهم ضرب کنیم ارزش بازار کل آن سهم بدست می آید. به عنوان مثال در شکل بالا تعداد سهام شرکت 330/197 میلیون برگ سهم است که اگر در قیمت 23543 ریال ضرب کنیم ارزش بازار شرکت بدست می آید. به عنوان مثال ارزش بازار قزوین 7/773 میلیارد ریال و معادل 777 میلیارد تومان می باشد. 


قدرت خریدار به فروشنده در سهم در صفحه هر نماد در سایت tsetmc.com

شکل زیر تعداد خریدارها و فروشنده ها در نماد هر شرکت را نشان میدهد که بیانگر این است که چه تعداد خریدار و فروشنده چه حجمی را معامله کرده اند. همانطور که در تصویر بالا مشاهده می‌شود؛ از مجموع تعداد 509 خریدار، کل خریداران سهم حقیقی 508 کد معاملاتی و تعداد خریداران حقوقی 1 کد است و در طرف فروشنده هم از تعداد  290 فروشنده، 290 فروشنده حقیقی و هیچ فروشنده حقوقی هم وجود ندارد. استفاده از نسبت خریدار به فروشنده یکی از نسبت های مهم برای معامله کردن به حساب می آید. به همین دلیل پیشنهاد می کنم مقاله ” تابلو خوانی و بازار خوانی : قدرت خریدار به فروشنده ” و مقاله ” خرید و فروش حقوقی” را حتما مطالعه کنید.

قدرت خریدار به فروشنده در سهم در صفحه هر نماد در سایت tsetmc.com


اصطلاحات سایت tsetmc.com : نمایش سود هر سهم و p/e

یکی از امکاناتی که سایت tse در اختیار سرمایه گذران قرار میدهد نمایش eps و p/e موحود در صفحه نماد هر شرکت می باشد. شکل زیر اطلاعات eps – p/e نماد قزوین را نشان میدهد.

نمایش سود هر سهم و p/e

سود هر سهم یا eps : این سود در واقع عملکرد واقعی شرکت در ۱۲ ماهه گذشته (TRAILING TWELVE MONTH =TTM) می باشد. به عنوان مثال اگر سال مالی شرکتی شهریور باشد و در حال حاضر عملکرد میان دوره ای ۶ ماهه شرکت منتشر شده باشد برای بدست اوردن سود شرکت بر مبنای TTM کافی است عملکرد ۶ ماهه جاری شرکت را با عملکرد ۶ ماهه گذشته آن جمع کنیم. برای هر سال مالی نیز سرمایه گذار می‌تواند سود میان دوره ای منتشر شده را با دوره باقیمانده در گذشته جمع کند و این سود را محاسبه کند. به عنوان مثال فرض کنید که آخرین گزارش منتشر شده شرکت گزارش 3 ماهه اول سال باشد. حال برای بدست اموردن سود شرکت با استفاده از ttm کافی است که سود 3 ماهه ابتدای سال را با گزارش 9 ماهه پایانی سال ( تابستان+پاییز+زمستان ) حمع کنید تا سود شرکت به دست اید. به عنوان مثال سود هر سهم شرکت قزوین بر اساس ttm برابر 1244 ریال می باشد. حال با توجه به روش گفته شده هر سرمایه گذاری قادر است سود شرکت را بر اساس TTM بدست آورده و از آن استفاده کند. جهت دریافت اطلاعات کامل برای سود شرکت بر اساس ttm پیشنهاد میکنم مقاله ” آموزش تحلیل بنیادی : محاسبه سود شرکت با ttm ” را مطالعه کنید.

سود هر سهم یا eps

 

نسبت قیمت به سود هر سهم یا p/e :یکی از روش های ارزش گذاری سهام شرکت ها با استفاده از p/e می باشد. نسبت P/E بیانگر این است که قیمت سهم شرکت در حال حاضر چند برابر آخرین سود پیش بینی شده آن شرکت است یا به عبارت دیگر اگر شرکت هر سال تمام سود محقق شده خود را در مجمع تقسیم کند چند سال طول می کشد تا این رقم به قیمت فعلی سهام شرکت برسد. به عنوان مثال اگر p/e شرکتی برابر ۲۰ باشد یعنی سرمایه گذار حاضر است به ازای ۱ ریال سود شرکت ۲۰ ریال پرداخت کند. حال اگر این نسبت برابر ۴۰ باشد نشان دهنده این است که سرمایه گذار حاضر است به ازای هر ۱ ریال سود شرکت ۴۰ ریال پرداخت کند. یه عنوان مثال p/e شرکت قند قزوین معادل 18.93 می باشد. برای دریافت اطلاعات کامل در خصوص نسبت p/e و ارزش گذاری سهم با استفاده از آن کافی است که مقالات ” ارزشگذاری با P/E : سهم با چه P/E خریداری کنیم ” و مقاله “تحلیل بنیادی و روش ارزش گذاری سهم با p/e و مقاله ” تحلیل بنیادی : p/e مناسب سهم در بازار ” را کاملا مطالعه کنید تا ارزش گذاری با استفاده از این نسبت را کاملا مسلط شوید.


اطلاعات مربوط به گروه در نماد هر شرکت در سایت tsetmc.com

در صفحه هر نماد شرکتی کلیه شرکت هایی که در ان گروه فعالیت می کنند نمایش داده می شوند که در ان گروه میتوان وضعیت روزانه نمادهای آن گروه را مشاهده کرد  و یک سری اطلاعات مختصری در مورد هر نماد را بدست آورد. شکل زیر اطلاعات نمادهای مربوط به گروه قند و شکر را نشان میدهد.

اطلاعات مربوط به گروه در نماد هر شرکت در سایت tsetmc.com


انواع قیمت ها در سایت tsetmc

خرید و فروش اوراق بهادار در بورس بر اساس سازوکار حراج انجام می‌شود. در این حراج اولویت اول قیمت و اولویت دوم زمان است. برای درک بهتر مفهوم را در قالب یک مثال توضیح می‌دهیم.

در شکل زیر در سطر اول و قسمت تقاضا، یک نفر درخواست خرید 1522 سهم را در 24150 ریال دارد و در سطر دوم نیز 1 نفر درخواست خرید 500 سهم در قیمت 24130 ریال و در سطر سوم 2 نفر درخواست خرید 3253 سهم در قیمت 24129 ریال را دارد. اگر به قیمت های خرید توجه کنید می بینید که در هر مرحله قیمت کاهش پیدا کرده است . پس در قسمت تقاضا کسی که بالاترین قیمت را پیشنهاد بدهد سفارش در ردیف اول قرار میگیرد. به این ترتیب درخواست های خرید از بالاترین قیمت به پایین ترین قیمت اولویت بندی میشود. حال اگر شخصی درخواست خرید در قیمت 24150 ریال را داشته باشدو همزمان هم شخص دیگری همین قیمت را پیشنهاد بدهد، سامانه معاملات به صورت خودکار اولویت خرید را به شخص اول می‌دهد و ابتدا خرید توسط شخص اول انجام می شود. در نقطه مقابل و در قسمت عرضه، 6 نفر درخواست فروش 3700 سهم را در قیمت 24178 ریال دارند و در سطر دوم سه نفر درخواست فروش 1400 سهم را با قیمت 24179 ریال و در سطر بعدی نیز 2 نفر درخواست فروش 889 سهم را با قیمت 24180 ریال دارد. پس صفحه سفارشات و رفتار شناسی معامله گران در این بخش یکی از موضوعات مهم در آموزش سایت tsetmc به صورت کامل می باشد.

انواع قیمت ها در سایت tsetmc

پیشنهاد میکنم مقاله ” پیش شرط های سرمایه گذاری در بورس ” را حتما مطالعه کنید.


اطلاعات قیمت ها در آموزش سایت tsetmc

به شکل زیر توجه کنید. در این بخش قصد داریم در خصوص اطلاعات قیمتی سایت توضیحاتی را ارائه دهیم چرا که خرید و فروش صرفا بر اساس قیمت صورت می گیرد.

اطلاعات قیمت ها در سایت tsetmc

قیمت خرید : بهترین سفارشی که در سطر اول سفارشات وجود دارد نشان دهنده قیمت ” خرید ” است. گاهی اوقات می بینید که در صفحه سفارشات نمادی صف فروش می باشد. در این حالت چون تقاضایی در سیستم موجود نیست پس در کنار باکس ” خرید” عددی را مشاهده نمی کنید.

قیمت معامله : قیمتی که خریدار و فروشنده با هم به توافق رسیده اند و معامله انجام شده است. در واقع آخرین معامله ای است که در سیستم انجام شده است.

قیمت اولین : اولین معامله ای که در نماد انجام شده است خواه این معامله دقیقا ساعت 9:00 انجام شده باشد و یا هر ساعت دیگری باشد.


نحوه محاسبه قیمت پایانی در سایت tsetmc

قیمت پایانی : قیمت پایانی سهم، میانگین موزون قیمت‌هایی است که سهم در طول روز بر اساس آن قیمت‌ها مورد معامله قرار می‌گیرد. البته در محاسبه قیمت پایانی باید به حجم مبنای سهم نیز توجه کرد. اگر حجم معاملات انجام شده در طول روز برابر یا بیشتر از حجم مبنا باشد، قیمت پایانی سهم همان میانگین موزون قیمت‌های معامله شده است اما اگر حجم معاملات سهم از حجم مبنا کمتر باشد؛ به همان نسبت از میزان افزایش یا کاهش قیمت سهم کم شده و قیمت پایانی محاسبه می‌شود. در کل از قیمت پایانی برای محاسبه قیمت مجاز روز آینده استفاده می‌شود. به عنوان مثال اگر قیمت پایانی سهام شرکتی 400 تومان باشد، حداقل و حداکثر قیمت مجاز روز معاملاتی بعد 380 تا 420 تومان خواهد بود. شکل زیر قیمت پایانی نماد فولاد را در قیمت 5183 ریا‌ل نشان می‌دهد.

قیمت دیروز : این قیمت در واقع قیمت پایانی روز گذشته است.

بازه روز : حداقل و حداکثر قیمتی که سهام شرکت در آن روز معامله شده است را بازه روز می گویند.

قیمت مجاز : قیمت مجاز قیمتی است که سهم می‌تواند روزانه در آن بازه نوسان داشته باشد. زمانی که دامنه نوسان ۵ درصدی را برای قیمت پایانی روز گذشته (قیمت دیروز) محاسبه کنیم؛ قیمت مجاز روز جاری بدست می آید. به عنوان مثال در شکل بالا قیمت دیروز شرکت قند قزوین 23037 ریال می باشد که قیمت مجاز آن در محدوده 21886 تا 24188 ریال می باشد.

بازه هفته : بازه هفته در واقع قیمت سهام شرکت در طی یک هفته گذشته می باشد.

بازه سال : بازه سال قیمت سهام شرکت در 365 روز گذشته می باشد. یعنی اگر امروز 10 مهر باشد قیمت سال نشان دهنده قیمت سهام شرکت از 10 مهر سال گذشته تا 10 مهر امسال می باشد.


دریافت کد بورسی از کارگزاری آگاه

دریافت کد بورسی از کارگزاری آگاه


پیشنهاد می‌کنم این مقالات را هم بخوانید:

چه زمانی عرضه اولیه را بفروشیم

ویدئو آموزش تابلو خوانی در بورس تهران

بهترین زمان برای فروش عرضه اولیه

فیلم آموزشی آموزش تابلو خوانی در سایت tsetmc

نوشته های مشابه

1 دیدگاه در “آموزش رایگان و کاربردی ترین نکات سایت tsetmc

  1. اسماعیل گفت:

    سلام استاد افضلیان
    تو افزایش سرمایه از طریق سلب حق تقدم ، هم میزان ارزش دارایی سهامدار کم میشه و هم پول حاصل از فروش حق تقدم به حساب انباشته شرکت میره، خب اینجوری که سهامدار تو این روش ، کلا ضرر می کنه ؟ اینطور نیست ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.